marco 1.25.0 - en to ar translation catalogue (359 entries)

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Show the panel's main menu
ar: اعرض قائمة الشريط الرئيسية

en: Take a screenshot
ar: خذ لقطة شاشة

en: Take a screenshot of a window
ar: خذ لقطة لنافذة

en: Run a terminal
ar: شغّل طرفية

en: Window Management
ar: إدارة النوافذ

en: Move between windows, using a popup window
ar: تنقل بين النوافذ بنافذةٍ قافزة

en: Move between windows of an application, using a popup window
ar: تنقل بين نوافذ تطبيق بنافذةٍ قافزة

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
ar: تنقل بين الأشرطة و سطح المكتب بنافذةٍ قافزة

en: Move between windows immediately
ar: تنقل بين النوافذ حالًا

en: Move between windows of an application immediately
ar: تنقل بين نوافذ التطبيق حالًا

en: Move between panels and the desktop immediately
ar: تنقل بين الأشرطة و سطح المكتب حالًا

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
ar: أخفِ كل النوافذ و ركّز على سطح المكتب

en: Switch to workspace 1
ar: انتقل إلى مساحة العمل 1

en: Switch to workspace 2
ar: انتقل إلى مساحة العمل 2

en: Switch to workspace 3
ar: انتقل إلى مساحة العمل 3

en: Switch to workspace 4
ar: انتقل إلى مساحة العمل 4

en: Switch to workspace 5
ar: انتقل إلى مساحة العمل 5

en: Switch to workspace 6
ar: انتقل إلى مساحة العمل 6

en: Switch to workspace 7
ar: انتقل إلى مساحة العمل 7

en: Switch to workspace 8
ar: انتقل إلى مساحة العمل 8

en: Switch to workspace 9
ar: انتقل إلى مساحة العمل 9

en: Switch to workspace 10
ar: انتقل إلى مساحة العمل 10

en: Switch to workspace 11
ar: انتقل إلى مساحة العمل 11

en: Switch to workspace 12
ar: انتقل إلى مساحة العمل 12

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
ar: انتقل إلى مساحة العمل على يسار الحالية

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
ar: انتقل إلى مساحة العمل على يمين الحالية

en: Switch to workspace above the current workspace
ar: انتقل إلى مساحة العمل فوق الحالية

en: Switch to workspace below the current workspace
ar: انتقل إلى مساحة العمل تحت الحالية

en: Switch to previously selected workspace
ar: التبديل إلى مساحة العمل المحددة سابقا

en: Activate the window menu
ar: فعّل قائمة النافذة

en: Toggle fullscreen mode
ar: بدّل نمط ملء الشاشة

en: Toggle maximization state
ar: بدّل حالة التكبير

en: Maximize window
ar: كبّر النّافذة

en: Restore window
ar: استعد النّافذة

en: Toggle shaded state
ar: بدّل حالة الإخفاء

en: Close window
ar: أغلِق النافذة

en: Minimize window
ar: صغّر النّافذة

en: Move window
ar: انقل النّافذة

en: Resize window
ar: حجّم النّافذة

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
ar: بدّل حالة ظهور النافذة على جميع مساحات العمل

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
ar: ارفع النافذة إذا كانت أخرى تغطيها، أو أخفضها في ما عدا ذلك

en: Raise window above other windows
ar: ارفع النافذة فوق النوافذ الأخرى

en: Lower window below other windows
ar: اخفض النافذة تحت النوافذ الأخرى

en: Maximize window vertically
ar: كبّر النافذة عموديًا

en: Maximize window horizontally
ar: كبّر النافذة أفقيًا

en: Move window to north-west (top left) corner
ar: نقل النافذة إلى زاوية الشمال الغربي (أعلى اليسار)

en: Move window to north-east (top right) corner
ar: نقل النافذة إلى زاوية الشمال الشرقي (أعلى اليمين)

en: Move window to south-west (bottom left) corner
ar: نقل النافذة إلى زاوية الجنوب الغربي (أسفل اليسار)

en: Move window to south-east (bottom right) corner
ar: نقل النافذة إلى زاوية الجنوب الشرقي (أسفل اليمين)

en: Move window to north (top) side of screen
ar: نقل النافذة إلى جهة شمال (أعلى) الشاشة

en: Move window to south (bottom) side of screen
ar: نقل النافذة إلى جهة جنوب (أسفل) الشاشة

en: Move window to east (right) side of screen
ar: نقل النافذة إلى جهة شرق ( يمين) الشاشة

en: Move window to west (left) side of screen
ar: نقل النافذة إلى جهة غرب (يسار) الشاشة

en: Move window to center of screen
ar: نقل النافذة إلى وسط الشاشة

en: Move window to workspace 1
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 1

en: Move window to workspace 2
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 2

en: Move window to workspace 3
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 3

en: Move window to workspace 4
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 4

en: Move window to workspace 5
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 5

en: Move window to workspace 6
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 6

en: Move window to workspace 7
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 7

en: Move window to workspace 8
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 8

en: Move window to workspace 9
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 9

en: Move window to workspace 10
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 10

en: Move window to workspace 11
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 11

en: Move window to workspace 12
ar: انقل النافذة إلى مساحة العمل 12

en: Move window one workspace to the left
ar: انقل النافذة مساحة عمل واحدة إلى اليسار

en: Move window one workspace to the right
ar: انقل النافذة مساحة عمل واحدة إلى اليمين

en: Move window one workspace up
ar: انقل النافذة مساحة عمل واحدة إلى الأعلى

en: Move window one workspace down
ar: انقل النافذة مساحة عمل واحدة إلى الأسفل

en: Modifier to use for modified window click actions
ar: المغير الذي سيُستعمل لعمليات نقر النوافذ المغيرة

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ar: تنظيم الأزرار على شريط العنوان

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
ar: تنظيم الأزرار على شريط العنوان. يجب أن تكون القيمة سلسلة نصيّة،مثل"menu:minimize,maximize,spacer,close"; تفصل النقطتان فوق بعضهما الجانب الأيسر للنافذة عن الجانب الأيمن، كما تُفصل أسماء الأزرار بفواصل. لا يسمح بالنسخ المطابقة للأزرار. يتم تجاهل الأزرار غير المعروفة حتى يمكن إضافة الأزرار إلى الإصدارادت المستقبلية من ميتاسيتي دون كسر الإصدارات القديمة. يمكن استخدام وسم فاصل خاص لإقحام فراغ بين زرين متجاورين.

en: Window focus mode
ar: نمط تركيز النافذة

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ar: نمط تركيز النافذة يبين طريقة تفعيل النوافذ. للنمط ثلاث قيم ممكنة، "click" يعني أنه يجب نقر النوافذ حتى تركز، "sloppy" يعني أن النافذة تركز عند دخول مؤشر الفأرة النافذة و "mouse" يعني أن النوافذ تركز عند دخول مؤشر الفأرة النافذة ثم يلغى التركيز عند خروج المؤشر من النافذة.

en: Control how new windows get focus
ar: تحكّم في كيف تحصل النافذة الجديدة على التركيز

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
ar: هذا الخيار يعطي تحكم كيفية تحصل النوافذ المنشأة جديدا على التركيز. هناك خياران: "smart" لإعطاء التركيز، و  "strict" لعدم إعطاء التركيز للنوافذ البادئة من شاشة طرفية.

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
ar: إذا كان التصعيد أثرا جانبيا لتفاعلات المستخدم الأخرى

en: Action on title bar double-click
ar: إجراء النقر المزدوج على شريط العناوين

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ar: هذا الخيار يحدد نتائج النقر المزدوج على شريط العنوان. الخيارات الممكنة حاليا هي 'toggle_shaded'، مما سيخفي/يلغي إخفاء النافذة،  'toggle_maximized' مما سيكبر/يلغي تكبير النافذة، 'minimize' لإخفاء النافذة، و 'toggle_maximize_horizontally' و 'toggle_maximize_vertically' اللذان سيقومان بتكبير/إلغاء تكبير النافذة بالاتجاه المحدد فقط، 'minimize' سيقوم بتصغير النافذة،  'shade' سيلف النافذة إلى الأعلى، 'menu' سيعرض قائمة النافذة، 'lower' سيضع النافذة خلف بقية النوافذ، و 'none' لن يفعل أي شيء.

en: Action on title bar middle-click
ar: إجراء النقر الأوسط على شريط العناوين

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ar: هذا الخيار يحدد نتائج النقر الأوسط على شريط العنوان. الخيارات الممكنة حاليا هي 'toggle_shaded'، مما سيخفي/يلغي إخفاء النافذة،  'toggle_maximized' مما سيكبر/يلغي تكبير النافذة، 'minimize' لإخفاء النافذة، و 'toggle_maximize_horizontally' و 'toggle_maximize_vertically' اللذان سيقومان بتكبير/إلغاء تكبير النافذة بالاتجاه المحدد فقط، 'minimize' سيقوم بتصغير النافذة،  'shade' سيلف النافذة إلى الأعلى، 'menu' سيعرض قائمة النافذة، 'lower' سيضع النافذة خلف بقية النوافذ، و 'none' لن يفعل أي شيء.

en: Action on title bar right-click
ar: إجراء النقر الأيمن على شريط العناوين

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ar: هذا الخيار يحدد نتائج النقر الأيمن على شريط العنوان. الخيارات الممكنة حاليا هي 'toggle_shaded'، مما سيخفي/يلغي إخفاء النافذة،  'toggle_maximized' مما سيكبر/يلغي تكبير النافذة، 'minimize' لإخفاء النافذة، و 'toggle_maximize_horizontally' و 'toggle_maximize_vertically' اللذان سيقومان بتكبير/إلغاء تكبير النافذة بالاتجاه المحدد فقط، 'minimize' سيقوم بتصغير النافذة،  'shade' سيلف النافذة إلى الأعلى، 'menu' سيعرض قائمة النافذة، 'lower' سيضع النافذة خلف بقية النوافذ، و 'none' لن يفعل أي شيء.

en: Automatically raises the focused window
ar: ارفع النافذة المركزة آليا

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
ar: إذا كان صحيح، ونمط التركيز "sloppy"  أو "mouse" فسترفع النافذة المركزة آليا بعد تأخير محدد من قِبل مفتاح auto_raise_delay (التأخير يخصص بمفتاح auto_raise_delay).

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
ar: التأخير بالملي ثانية لخيار الرفع الآلي

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
ar: التأخير الوقتي قبل رفع نافذة اذا ضبط auto_raise لـ صحيح. التأخير معطى بآلاف الأجزاء من الثانية.

en: Current theme
ar: السِمة الحالية

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
ar: تحدّد السِمة مظهر حدود النافذة و شريط العناوين، الخ.

en: Use standard system font in window titles
ar: استخدم خط النظام القياسي في عناوين النوافذ

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
ar: إذا كان صحيح، تجاهل خيار titlebar_font، و استعمل خط التطبيق الافتراضي لعناوين النوافذ.

en: Window title font
ar: خط عنوان النافذة

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
ar: سلسلة وصف الخطوط تصف خطا لأعمدة عناوين النوافذ. الحجم من الوصف سيستعمل فقط عند ضبط خيار titlebar_font_size ل‍ 0. كما يلغى هذا الخيار عند ضبط خيار titlebar_uses_desktop_font لـ صحيح.

en: Number of workspaces
ar: عدد مساحات العمل

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
ar: عدد مساحات العمل. يجب أن يكون مغايرا لصفر، و بحد أقصى مثبت للوقاية من تدمير سطح مكتبك عفويا بطلب عدد كبير جدا من أسطح عمل.

en: Enable Visual Bell
ar: فعّل الناقوس المرئي

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
ar: يفعّل إشارة بصرية عند إرسال التطبيق أو النظام لـ 'ناقوس' أو 'صفير'، هذا مفيد للذين يسمعون يصعوبة أو للإستعمال في بيئات مفعمة بالضجيج.

en: System Bell is Audible
ar: ناقوس النظام مسموع

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
ar: يقرر فيما إذا ستنشأ التطبيقات أو النظام 'صفيرا' مسموعًا، يمكن استخدامه مع 'الناقوس المرئي' للسماح 'بالصفير' الصامت.

en: Visual Bell Type
ar: نوع الناقوس المرئي

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
ar: يقول لمتاستي كيفية تنفيذ المؤشر المرئي عند عزف ناقوس النظام أو ناقوس أي تطبيق آخر. حاليا هناك قيمتان ممكنتان، "fullscreen" (كامل الشاشة) الذي يُنتج وميض أبيض و أسود و "frame_flash" الذي ينتج عنه وميض شريط عنوان التطبيق الذي أرسل إشارة الناقوس. إذا كان التطبيق الذي أرسل الجرس مجهولا (الذي هو الحال لـ "بيب النظام" الإفتراضي) فسيومض شريط عنوان التطبيق المركزّ حاليا.

en: Compositing Manager
ar: مدير التركيب

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
ar: تحدّد ما إذا كان مِتسِتي مديرا للتركيب.

en: If true, trade off usability for less resource usage
ar: إذا ضبط لصحيح، سيُبادل تسهيل الاستخدام بتقليل استخدام الموارد

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيعطي مِتسِتي المستخدم ردودا أقل ، باستخدام إطارات شبكية تتجنّب الرسوم المتحركة أو بطرق أخرى. هذا تخفيض هام لقابلية الاستخدام للعديد من المستخدمين، لكنه سيسمح بتطبيقات موروثة و خواديم الشاشات الطرفية أن تعمل عوض أن تكون غير عمليّة.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
ar: (غير مضمن) التصفح يعمل باعتبار التطبيقات لا النوافذ

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
ar: اذا كان صحيح، فسيعمل متستي باعتبار التطبيقات عوض النوافذ. الفكرة مجردة، لكن عامة تعيين باعتبار التطبيق شبيه بالماكنتش أكثر منه بوندوز. عند تركيزك لنافذة في نمط اعتبار التطبيق سترفع جميع النوافذ في التطبيق، كما أن نقرات التركيز لا تمرر لنوافذ في تطبيقات أخرى. كما أن نمط اعتبار التطبيقات ما زال لم يضمن بكثافة حاليا.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
ar: عطّل الميزات السيئة المطلوبة من تطبيقات قديمة أو معطوبة

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
ar: بعض التطبيقات تهمل المُوَاصفَات مما يؤدي لعطل بعض مزايا مِتسِتي. هذا الخيار يجعل مِتسِتي يعمل بطريقة عاتية، بشرط عدم تشغيل تطبيقات من ذلك الصنف.

en: Name of workspace
ar: اسم مساحة العمل

en: The name of a workspace.
ar: اسم مساحة العمل.

en: Run a defined command
ar: شغّل أمرا معرّفا

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
ar: تنقل إلى الوراء بين نوافذ تطبيق بنافذةٍ قافزة

en: Move backward between windows, using a popup window
ar: تنقل إلى الوراء بين النوافذ بنافذةٍ قافزة

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
ar: تنقل إلى الوراء بين الأشرطة و سطح المكتب بنافذةٍ قافزة

en: Move backward between windows of an application immediately
ar: تنقل إلى الوراء بين نوافذ تطبيق حالًا

en: Move backward between windows immediately
ar: تنقل إلى الوراء بين النوافذ حالًا

en: Move backward between panels and the desktop immediately
ar: تنقل إلى الوراء بين الأشرطة و سطح المكتب حالًا

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
ar: أظهر حوار الشّريط لتشغيل التّطبيقات

en: Commands to run in response to keybindings
ar: الأوامر التي ستنفذ إستجابة لارتباطات المفاتيح

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
ar: مفاتيح /apps/marco/global_keybindings/run_command_N تعرف روابط مفاتيح تماثل هذه الأوامر. نقر ارتباط المفتاح لـ run_command_N سيشغل command_N.

en: The screenshot command
ar: أمر لقطة الشاشة

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ar: مفتاح /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot يحدد مفتاح رابط ينفّذ الأمر المحدد من قبل هذا التعيين.

en: The window screenshot command
ar: أمر لقطة النافذة

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ar: مفتاح  /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot يعرف مفتاحا رابطا ينفذ الأمر المحدد من قبل هذا التعيين.

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
ar: بدّل حالة ظهور النافذة فوق النوافذ الأخرى

en: Bell event
ar: حدث الجرس

en: Unknown window information request: %d
ar: طلب مجهول لمعلومات نافذة: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
ar: <tt>%s</tt> لا يستجيب

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ar: ربما ترغب في الانتظار قليلًا ليُكمِل أو إجبار التطبيق على الإنهاء كُلّية.

en: _Wait
ar: ا_نتظر

en: _Force Quit
ar: أ_جبر الإنهاء

en: Failed to get hostname: %s
ar: فشل جلب اسم المضيف: %s

en: Missing %s extension required for compositing
ar: الامتداد %s مفقود، لكنه مطلوب للتمازج

en: Failed to open X Window System display '%s'
ar: فشل فتح عرض نظام نوافذ X '%s'

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
ar: يستعمل برنامج آخر المفتاح %s بالفعل مع المغيرين %x كرابط

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
ar: حصل خطأ عند تشغيل <tt>%s</tt>:
    
    %s.

en: No command %d has been defined.
ar: لم يُعرّف أمر %d.

en: No terminal command has been defined.
ar: لم يُعرّف أمر طرفيّة.

en: Cancel
ar: ألغ

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Replace the running window manager with Marco
ar: استبدل مدير النوافذ الذي يعمل بماركو

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: X Display to use
ar: معراض س الذي سيستعمل

en: Initialize session from savefile
ar: ابدأ الجلسة من ملف محفوظ

en: Print version
ar: اطبع الإصدارة

en: Make X calls synchronous
ar: اجعل نداءات س متزامنة

en: Turn compositing on
ar: فعّل المزج

en: Turn compositing off
ar: عطّل المزج

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
ar: لا تنشئ نوافذ تملأ الشاشة وبدون حواف

en: Failed to scan themes directory: %s
ar: فشلت قراءة دليل السِمات : %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
ar: تعذّر إيجاد سِمة! تأكد من وجود %s و احتواءه على السِمات معتادة.

en: Failed to restart: %s
ar: فشلت إعادة التشغيل: %s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
ar: %d المحفوظ في مفتاح GSettings %s خارج المدى من %d إلى %d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
ar: عطّلت الحلول الجزئيّة للتطبيقات المعطوبة . ربما لن تتصرف بعض التطبيقات بسلامة.

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
ar: لا يمكن تحليل وصف الخط "%s" من مفتاح GSettings %s

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
ar: "%s" الموجود في قاعدة بيانات الإعدادات ليس قيمة سليمة لمغير أزرار الفأرة

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
ar: "%s" الموجود في قاعدة بيانات الإعدادات ليس قيمة سليمة لارتباط المفتاح "%s"

en: Workspace %d
ar: مساحة العمل %Id

en: Screen %d on display '%s' is invalid
ar: الشاشة %d على العرض '%s' غير صحيحة

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ar: الشاشة %d على العرض "%s" لها مدير نوافذ بالفعل، حاول استعمال خيار التبديل --replace لتحُلّ محلّ مدير النوافذ الحالي.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
ar: لا يمكن الحصول على اختيار مدير النوافذ على الشاشة %d العرض "%s"

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
ar: الشاشة %d على العرض "%s" لها مدير نوافذ بالفعل

en: Could not release screen %d on display "%s"
ar: لا يمكن ترك الشاشة %d على العرض "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
ar: لا يمكن انشاء الدليل '%s': %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
ar: لا يمكن فتح ملف الجلسة '%s' لكتابة: %s

en: Error writing session file '%s': %s
ar: خطأ عند كتابة ملف الجلسة '%s': %s

en: Error closing session file '%s': %s
ar: خطأ عند غلق ملف الجلسة '%s': %s

en: Failed to parse saved session file: %s
ar: خطأ عند تحليل ملف الجلسة المحفوظ: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
ar: صفة <marco_session> مرئية لكن لدينا هوية الجلسة بالفعل

en: Unknown attribute %s on <%s> element
ar: صفة مجهولة %s على عنصر <%s>

en: nested <window> tag
ar: وسْم <window> معشّش

en: Unknown element %s
ar: عنصر مجهول %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
ar: هذه النوافذ لا تدعم &quot;احفظ الضبط الحالي&quot; يجب إعادة تشغيلها يدويا عند التسجيل المرة القادمة.

en: Failed to open debug log: %s
ar: فشل فتح سِجِلّ التنقيح: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
ar: فشل fdopen() ملف الرسائل %s: %s

en: Opened log file %s
ar: فُتِح ملف السِّجِل %s

en: Marco was compiled without support for verbose mode
ar: جُمِّع ماركو دون دعم للنمط المطنب

en: Window manager:
ar: مدير النوافذ:

en: Bug in window manager:
ar: علّة في مدير النوافذ:

en: Window manager warning:
ar: تحذير مدير النوافذ:

en: Window manager error:
ar: خطأ مدير النوافذ:

note: Translators: This is the title used on dialog boxes
en: Marco
ar: ماركو

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
ar: ضبطت النافذة %s SM_CLIENT_ID على نفسه، عوض ضبطه على نافذةWM_CLIENT_LEADER مثل ما هو محدد من طرف ال‍ ICCCM.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
ar: ضبطت النافذة %s تلميحة MWM يدل على انه لا يمكن تحجيمها، لكنها تضبط الحجم الأدنى %d x %d و الحجم الأقصى %d x %d، هذا ليس له أي معنى.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
ar: ضبط التطبيق رمز NET_WM_PID غير مفهوم %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
ar: %s (على %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
ar: %s (مستخدم فائق)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
ar: %s (مستخدم %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
ar: %s (مستخدم آخر)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
ar: نافذة WM_TRANSIENT_FOR  0x%lx غير صحيحة ل %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
ar: للنافذة 0x%lx الخاصية %s
    التي كام مرتقبا أن تكون لها النوع %s التهيئة %d
    لكنها فعليا لها النوع %s التهيئة %d n_items %d.
    هذا خلل تطبيق، لا خلل في مدير النوافذ.
    للنافذة العنوان ="%s" الطبقة="%s" الاسم="%s"

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
ar: الخاصية %s على النافذة 0x%lx تحتوي UTF-8 غير صحيح

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
ar: الخاصية %s على النافذة 0x%lx تحتوي UTF-8 غير صحيح للعنصر %d في القائمة

en: Usage: %s
ar: الاستخدام: %s

en: Close Window
ar: أغلق النافذة

en: Window Menu
ar: قائمة النافذة

en: Minimize Window
ar: صغّر النافذة

en: Maximize Window
ar: كبّر النافذة

en: Restore Window
ar: استعد النّافذة

en: Roll Up Window
ar: لُفّ النافذة الأعلى

en: Unroll Window
ar: ألغى لفّ النافذة

en: Keep Window On Top
ar: ابقي النافذة على القمة

en: Remove Window From Top
ar: احذف من القمّة

en: Always On Visible Workspace
ar: دائما مساحة العمل المرئية

en: Put Window On Only One Workspace
ar: ضع النافذة على مساحة عمل واحدة فقط

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
ar: _صغّر

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
ar: ك_بّر

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
ar: اعكس الت_كبير

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
ar: لف إلى ال_أعلى

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
ar: ال_غِ اللف

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
ar: ا_نقل

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
ar: _حجّم

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
ar: انقل _شريط العنوان على الشاشة

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
ar: دائما في ال_قمّة

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
ar: فقط على مساحة العمل الم_رئية

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
ar: فقط على مساحة العمل _هذه

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
ar: انقل لمساحة العمل نحو ال_يسار

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
ar: انقل ل_مساحة العمل نحو الي_مين

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
ar: انقل ل_مساحة العمل ف_وق

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
ar: انقل ل_مساحة العمل _تحت

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
ar: _إغلاق

en: Workspace %d%n
ar: مساحة العمل %d%n

en: Workspace 1_0
ar: مساحة العمل 1_0

en: Workspace %s%d
ar: مساحة العمل %s%Id

en: Move to Another _Workspace
ar: انقل ل_مساحة عمل أخرى

note: Translators: This represents the size of a window.  The first number is * the width of the window and the second is the height.
en: %d x %d
ar: %Id × %Id

en: top
ar: أعلى

en: bottom
ar: أسفل

en: left
ar: اليسار

en: right
ar: اليمين

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
ar: هندسة الاطار لا تخصص البعد "%s"

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
ar: هندسة الاطار لا تخصص البعد "%s" للحد "%s"

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
ar: النسبة الجانبية للزر %g غير معقولة

en: Frame geometry does not specify size of buttons
ar: هندسة الاطار لا تخصص حجم الأزرار

en: Gradients should have at least two colors
ar: يجب أن يكون للتّدرُّجات لونان على الأقل

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ar: يجب أن تكون حالة تخصيصات ألوان GTK  في قوسان قائمان، مثال gtk:fg[NORMAL] NORMAL هنا هو الحالة، لا يمكن تحليل "%s"

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ar: يحب أن يكون لتخصيص حالة ألوان GTK قوس غلق قائم بعد الحالة/ مثال gtk:fg[NORMAL]، NORMAL هنا هو الحالة، لا يمكن تحليل "%s"

en: Did not understand state "%s" in color specification
ar: لم تفهم الحالة "%s" في تخصيص الألوان

en: Did not understand color component "%s" in color specification
ar: لم يفهم جزء اللون "%s" في تخصيص اللون

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
ar: تهيئة الخلط "blend/bg_color/fg_color/alpha"، "%s"لا يناسب التهيئة

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
ar: لا يمكن تحليل قيمة الشفافية "%s" في اللون المخلط

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
ar: قيمة الشفافية "%s" في اللون المخلوط ليست بين 0.0 و 1.0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
ar: تهيئة التظليل هي "تظليل/اللون_الأساسي/العامل"، "%s" لا يناسب التهيئة

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
ar: لا يمكن تحليل عامل التظليل "%s" في اللون المظلل

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
ar: عامل التظليل "%s" في اللون المظلل سلبي

en: Could not parse color "%s"
ar: لا يمكن تحليل اللون "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
ar: تعبير الإحداثيّات يحتوي على الرمز '%s' الممنوع

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
ar: تعبير الإحداثيّات يحتوي على عدد نقطة متغيرة '%s' تعذّر تحليله

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
ar: تعبير الإحداثيّات يحتوي على عدد صحيح '%s' تعذّر تحليله

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
ar: تعبير الإحداثيّات يحتوي على مقسوم مجهول عند بداية هذا النص: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
ar: تعبير الإحداثيّات فارغ أو لم يفهم

en: Coordinate expression results in division by zero
ar: تعبير الإحداثيّات ينتُج عند القسمة على صفر

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
ar: تعبير الإحداثيّاتيّات يحاول استعمال مقسوم mod على عدد فاصلة متحرّكة

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
ar: تعبير الإحداثيّات له مقسوم "%s" بالرغم من ترقبه قاسم

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
ar: تعبير الإحداثيّات له قاسم بالرغم من ترقبه لمقسوم

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
ar: انتهى تعبير الإحداثيّات بمقسوم عوضا عن قاسم

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
ar: لتعبير الإحداثيّات مقسوم "%c" يتبع القاسم "%c" بدون قاسم بينهما

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
ar: كان لتعبير الإحداثيّات متغير أو ثابت "%s"

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
ar: غمر محلّل تعبير الإحداثيّات مجاله

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
ar: كان لتعبير الإحداثيّات قوس غلق بدون قوس فتح

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
ar: كان لتعبير الإحداثيات قوس فتح بدون قوس غلق

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
ar: تعبير الإحداثيات لا يملك قاسمات و مقسومات

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
ar: احتوت السِمة على تعبير ادى الى خطأ: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
ar: يجب تخصيص <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> لأسلوب الإطار هذا

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
ar: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/> مفقود

en: Failed to load theme "%s": %s
ar: فشل تحميل السِمة "%s": %s

en: No <%s> set for theme "%s"
ar: لا <%s> ضبط للسِمة "%s"

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
ar: لا أسلوب إطار مضبوط لنوع النافذة "%s" في السِمة "%s"، اضف عنصر <window type="%s" style_set="whatever"/>

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
ar: الثوابت المعرفة من طرف المستخدم يجب أن تبدأ بحروف كبيرة، "%s" لا يبدأ بذلك

en: Constant "%s" has already been defined
ar: عُرِّف الثابت "%s" بالفعل

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
ar: لا خاصية "%s" في العنصر <%s>

en: Line %d character %d: %s
ar: سطر %Id محرف %Id: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ar: الصفة "%s" معادة مرتان في نفس العنصر <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ar: الخاصّة "%s" غير صالحة على العنصر <%s> في هذا السياق

en: Could not parse "%s" as an integer
ar: تعذّر تحليل "%s" كعدد صحيح

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
ar: لم أفهم المحارف المتدلية "%s" في السلسلة "%s"

en: Integer %ld must be positive
ar: العدد الصحيح %ld يجب أن يكون ايجابيا

en: Integer %ld is too large, current max is %d
ar: العدد الصحيح %ld كبير جدا، الحد الأقصى هو %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
ar: لا يمكن تحليل "%s" كعدد فاصلة متحرّكة

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
ar: يجب أن تكون القيم البوليانيّة "صحيح" أو "خاطئ" لا "%s"

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
ar: يجب أن تكون الزاوية بين 0.0 و 360.0،وهي كانت%g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
ar: يجب أن تكون الشفافية بين 0.0 (مختف) و 1.0 (دامس تماما)، وهي كانت %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
ar: حجم عنوان غير سليم "%s" (يجب أن يكون واحد من xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
ar: <%s> استُعمل الاسم "%s" للمرّة الثانية

en: <%s> parent "%s" has not been defined
ar: <%s> لم يُعرّف الأب "%s"

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
ar: <%s> لم تُعرّف الهندسة "%s"

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
ar: يجب ان يخصص <%s> هندسة أو اب له هندسة

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
ar: يجب أن تحدّد خلفية ليصبح لقيمة ألفا معنى

en: Unknown type "%s" on <%s> element
ar: نوع مجهول "%s" على عنصر <%s>

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
ar: style_set مجهول "%s" على العنصر <%s>

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
ar: اعطى لنوع النافذة "%s" مجموعة أساليب بالفعل

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ar: العنصر <%s> غير مسموح به تحت <%s>

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
ar: لا يمكن تخصيص "button_width"/"button_height" و "aspect_ratio" للأزرار

en: Distance "%s" is unknown
ar: المسافة "%s" مجهولة

en: Aspect ratio "%s" is unknown
ar: نسبة الجانب "%s" مجهولة

en: Border "%s" is unknown
ar: الحدّ "%s" مجهول

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
ar: لا صفة "start_angle"  أو "from" على العنصر <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
ar: لا صفة "extent_angle" أو "to" على العنصر <%s>

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
ar: لم أفهم القيمة "%s" لنوع التدرّج

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
ar: لم أفهم نوع الملأ "%s" للعنصر <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
ar: لم أفهم حالة "%s" العنصر <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
ar: لم أفهم ظل "%s" العنصر <%s>

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
ar: لم أفهم السهم "%s" للعنصر <%s>

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
ar: لم يعرف <draw_ops> مسمى "%s"

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
ar: تضمين draw_ops "%s" هنا سينشئ مرجعا دائريا

en: Unknown position "%s" for frame piece
ar: موقع مجهول "%s" لقطعة الإطار

en: Frame style already has a piece at position %s
ar: أسلوب الإطار له قطعة في الموقع %s

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
ar: لم تعرف <draw_ops> بالاسم "%s"

en: Unknown function "%s" for button
ar: وظيفة مجهولة "%s" للزر

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
ar: لا وجود لوظيفة الزر  "%s" في هذه الإصدارة (%d، تحتاج %d)

en: Unknown state "%s" for button
ar: حالة مجهولة "%s" للزر

en: Frame style already has a button for function %s state %s
ar: أسلوب الإطار له بالفعل زر للوظيفة %s الحالة %s

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
ar: "%s" قيمة غير سليمة لصفة التركيز

en: "%s" is not a valid value for state attribute
ar: "%s" قيمة غير سليمة لصفة الحالة

en: A style called "%s" has not been defined
ar: لم يعرف أسلوب مسمى بـ "%s"

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
ar: "%s" ليس قيمة سليمة لصفة التحجيم

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
ar: لا يجب أن تكون صفة "التحجيم" على عنصر <%s> لحالات التكبير/الاخفاء

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
ar: لا يجب أن تكون صفة "التحجيم" على عنصر <%s> لحالات التكبير

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
ar: حُدّد بالفعل أسلوب للحالة %s التحجيم %s التركيز %s

en: Style has already been specified for state %s focus %s
ar: حُدّد بالفعل أسلوب للحالة %s التركيز %s

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ar: لا يمكن ان يوجد draw_ops اثنان لعنصر <piece> (خصصت السِمة صفة draw_ops و عنصر <draw_ops>، أو عنصران محدّدان)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ar: لا يمكن ان يوجد draw_ops اثنان لعنصر <button> (خصصت السِمة صفة draw_ops و عنصر <draw_ops>، أو عنصران محدّدان)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ar: لا يمكن ان يوجد draw_ops اثنان لعنصر<menu_icon>  (خصصت السِمة صفة draw_ops و عنصر <draw_ops>، أو عنصران محدّدان)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
ar: أبعد عنصر في السمة يجب أن يكون  <metacity_theme> ليس <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
ar: العنصر <%s> غير مسموح به داخل عنصر اسم/كاتب/تاريخ/وصف

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
ar: العنصر <%s> غير مسموح به داخل عنصر <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
ar: العنصر <%s> غير مسموح به داخل عنصر مسافة/حد/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
ar: العنصر <%s> غير مسموح به داخل عنصر عملية متعادلة

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ar: العنصر <%s> غير مسوح به ضمن عنصر <%s>

en: No draw_ops provided for frame piece
ar: لا draw_ops مزودة لقطعة الاطار

en: No draw_ops provided for button
ar: لا draw_ops مزودة للزر

en: No text is allowed inside element <%s>
ar: غير مسموح بالنصّ ضمن العنصر <%s>

en: <%s> specified twice for this theme
ar: <%s> محدّد مرتان لهذه السِمة

en: Failed to find a valid file for theme %s
ar: فشل العثو على سِمة صحيحة في %s

en: This is a sample message in a sample dialog
ar: هذا رسالة عيّنة في حوار عيّنة

en: Fake menu item %d
ar: عنصر قائمة مستعار %d

en: Border-only window
ar: نافذة ذات حدود فقط

en: Bar
ar: شريط

en: Normal Application Window
ar: نافذة تطبيق عادية

en: Dialog Box
ar: صندوق حوار

en: Modal Dialog Box
ar: صندوق حوار سائد

en: Utility Palette
ar: لوحة الأدوات

en: Torn-off Menu
ar: قائمة مفصولة

en: Border
ar: حافة

en: Button layout test %d
ar: تجربة تصميم الأزرار %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
ar: %g ملي ثانية لرسم إظار واحد للنافذة

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
ar: الإستعمال: marco-theme-viewer [THEMENAME]

en: Error loading theme: %s
ar: خطأ عند تحميل السِمة: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
ar: حُمِّلت السِمة "%s" في %g ثواني

en: Normal Title Font
ar: خط عنوان عادي

en: Small Title Font
ar: خط عنوان صغير

en: Large Title Font
ar: خط عنوان كبير

en: Button Layouts
ar: تصاميم الأزرار

en: Benchmark
ar: علامة إهتداء

en: Window Title Goes Here
ar: عنوان النافذة يكون هنا

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
ar: دفعت %d إطارات في %g ثوان بإتجاه العميل (%g ملي ثانية لكل إطار) و %g ثواني بوقت ساعة حائطية مع مصادر خادوم X (%g ملي ثانية لكل إطار)
