marco 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (292 entries)

en: Desktop
cmn: 桌面

en: Show the panel's main menu
cmn: 顯示面板的主選單

en: Take a screenshot
cmn: 擷取畫面快照

en: Take a screenshot of a window
cmn: 拍下視窗的畫面快照

en: Run a terminal
cmn: 執行終端機

en: Window Management
cmn: 視窗管理員

en: Move between windows, using a popup window
cmn: 在視窗之間切換，使用彈出式視窗

en: Move between windows of an application, using a popup window
cmn: 在應用程式的視窗之間切換，使用彈出式視窗

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
cmn: 在面板及桌面之間切換，使用彈出式視窗

en: Move between windows immediately
cmn: 將輸入焦點在各視窗之間切換（立即模式）

en: Move between windows of an application immediately
cmn: 在視窗及程式之間切換（立即模式）

en: Move between panels and the desktop immediately
cmn: 將輸入焦點在面板及桌面之間切換（立即模式）

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
cmn: 隱藏所有一般視窗並將焦點設至桌面

en: Switch to workspace 1
cmn: 切換至第 1 個工作區

en: Switch to workspace 2
cmn: 切換至第 2 個工作區

en: Switch to workspace 3
cmn: 切換至第 3 個工作區

en: Switch to workspace 4
cmn: 切換至第 4 個工作區

en: Switch to workspace 5
cmn: 切換至第 5 個工作區

en: Switch to workspace 6
cmn: 切換至第 6 個工作區

en: Switch to workspace 7
cmn: 切換至第 7 個工作區

en: Switch to workspace 8
cmn: 切換至第 8 個工作區

en: Switch to workspace 9
cmn: 切換至第 9 個工作區

en: Switch to workspace 10
cmn: 切換至第 10 個工作區

en: Switch to workspace 11
cmn: 切換至第 11 個工作區

en: Switch to workspace 12
cmn: 切換至第 12 個工作區

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
cmn: 切換至目前工作區的左方工作區

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
cmn: 切換至目前工作區的右方工作區

en: Switch to workspace above the current workspace
cmn: 切換至目前工作區的上方工作區

en: Switch to workspace below the current workspace
cmn: 切換至目前工作區的下方工作區

en: Activate the window menu
cmn: 使用視窗選單

en: Toggle fullscreen mode
cmn: 切換全螢幕模式

en: Toggle maximization state
cmn: 切換最大化狀態

en: Maximize window
cmn: 視窗最大化

en: Restore window
cmn: 還原視窗

en: Toggle shaded state
cmn: 切換視窗收攏/鋪展狀態

en: Close window
cmn: 關閉視窗

en: Minimize window
cmn: 視窗最小化

en: Move window
cmn: 移動視窗

en: Resize window
cmn: 調整視窗大小

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
cmn: 切換視窗是否在所有工作區顯示或是只顯示於其中之一

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
cmn: 若視窗被其他視窗遮蔽就抬升它，否則將它降下

en: Raise window above other windows
cmn: 令某個視窗覆蓋其他視窗

en: Lower window below other windows
cmn: 遮蔽某個視窗

en: Maximize window vertically
cmn: 將視窗縱向最大化

en: Maximize window horizontally
cmn: 將視窗橫向最大化

en: Move window to workspace 1
cmn: 將視窗移至第 1 個工作區

en: Move window to workspace 2
cmn: 將視窗移至第 2 個工作區

en: Move window to workspace 3
cmn: 將視窗移至第 3 個工作區

en: Move window to workspace 4
cmn: 將視窗移至第 4 個工作區

en: Move window to workspace 5
cmn: 將視窗移至第 5 個工作區

en: Move window to workspace 6
cmn: 將視窗移至第 6 個工作區

en: Move window to workspace 7
cmn: 將視窗移至第 7 個工作區

en: Move window to workspace 8
cmn: 將視窗移至第 8 個工作區

en: Move window to workspace 9
cmn: 將視窗移至第 9 個工作區

en: Move window to workspace 10
cmn: 將視窗移至第 10 個工作區

en: Move window to workspace 11
cmn: 將視窗移至第 11 個工作區

en: Move window to workspace 12
cmn: 將視窗移至第 12 個工作區

en: Move window one workspace to the left
cmn: 將視窗移至左方的工作區

en: Move window one workspace to the right
cmn: 將視窗移至右方的工作區

en: Move window one workspace up
cmn: 將視窗移至上方的工作區

en: Move window one workspace down
cmn: 將視窗移至下方的工作區

en: Current theme
cmn: 目前布景主題

en: Compositing Manager
cmn: 複合管理器

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
cmn: 顯示面板的「執行程式」對話盒

en: Bell event
cmn: 響鈴事件

en: Unknown window information request: %d
cmn: 不明的視窗資訊要求：%d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
cmn: <tt>%s</tt> 沒有回應。

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
cmn: 您可以選擇稍等一下直到它可以繼續，或者強制程式立即結束。

en: _Wait
cmn: 等待(_W)

en: _Force Quit
cmn: 強制結束(_F)

en: Failed to get hostname: %s
cmn: 無法取得主機名稱：%s

en: Missing %s extension required for compositing
cmn: 遺失視窗管理所需的 %s 延伸功能

en: Failed to open X Window System display '%s'
cmn: 無法開啟 X Window 畫面「%s」

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
cmn: 其他程式已經使用了按鍵 %s 加上特殊按鍵 %x 作為按鍵組合

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
cmn: 執行 <tt>%s</tt> 時發生錯誤：
    
    %s

en: No command %d has been defined.
cmn: 並未定義任何指令 %d。

en: No terminal command has been defined.
cmn: 沒有定義任何終端機指令。

en: Cancel
cmn: 取消

en: Disable connection to session manager
cmn: 停用到作業階段管理程式的連線

en: Replace the running window manager with Marco
cmn: 以 Marco 取代執行中的視窗管理員

en: Specify session management ID
cmn: 指定作業階段管理 ID

en: X Display to use
cmn: 使用的 X 畫面

en: Initialize session from savefile
cmn: 以 savefile 初始化作業階段

en: Print version
cmn: 顯示版本

en: Make X calls synchronous
cmn: 使用同步方式調用 X 函式

en: Turn compositing on
cmn: 開啟組合功能

en: Turn compositing off
cmn: 關閉組合功能

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
cmn: 不要將已最大化且沒有裝飾的視窗最大化

en: Failed to scan themes directory: %s
cmn: 找不到布景主題目錄：%s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
cmn: 找不到任何布景主題！請確定 %s 存在及其中存放了平常使用的布景主題。

en: Failed to restart: %s
cmn: 無法重新啟動：%s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
cmn: GSettings 設定鍵 %2$s 的值 %1$d 超出範圍 %3$d 至 %4$d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
cmn: 關閉了對不合規格的程式的支援。某些程式可能無法正常運作。

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
cmn: 無法從 GSettings 設定鍵 %2$s 分析字型描述文字“%1$s”

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
cmn: 組態資料庫中的“%s”設定值不是有效的滑鼠按鈕修改功能鍵

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
cmn: 組態資料庫中的“%s”不是按鍵組合“%s”的有效設定值

en: Workspace %d
cmn: 工作區 %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
cmn: 畫面「%2$s」中的第 %1$d 個螢幕無效

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
cmn: 畫面「%2$s」中的第 %1$d 個螢幕已經有了視窗管理員；請嘗試使用 --replace 選項來替換目前的視窗管理員。

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
cmn: 無法在畫面“%2$s”中的第 %1$d 個螢幕進行視窗管理員選擇程序

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
cmn: 畫面“%2$s”中的第 %1$d 個螢幕已經有了視窗總管

en: Could not release screen %d on display "%s"
cmn: 無法釋放畫面“%2$s”中的第 %1$d 個螢幕

en: Could not create directory '%s': %s
cmn: 無法建立目錄「%s」：%s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
cmn: 無法開啟作業階段檔案「%s」以供寫入資料：%s

en: Error writing session file '%s': %s
cmn: 無法寫入作業階段檔案「%s」：%s

en: Error closing session file '%s': %s
cmn: 無法關閉作業階段檔案「%s」：%s

en: Failed to parse saved session file: %s
cmn: 無法分析已儲存的作業階段檔案：%s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
cmn: 出現了 <marco_session> 的屬性，但作業階段代碼已經存在

en: Unknown attribute %s on <%s> element
cmn: <%2$s> 元素中出現不明的屬性 %1$s

en: nested <window> tag
cmn: 重疊的 <window> 區域

en: Unknown element %s
cmn: 不明的元素 %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
cmn: 這些視窗不支援 &quot; 儲存目前的設定 &quot; ，必須在下次登入後自行啟動。

en: Failed to open debug log: %s
cmn: 無法開啟偵錯記錄檔：%s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
cmn: 無法 fdopen() 記錄檔 %s：%s

en: Opened log file %s
cmn: 已開啟記錄檔 %s

en: Marco was compiled without support for verbose mode
cmn: 編譯 Marco 時並沒有加入詳細偵錯模式的支援

en: Window manager:
cmn: 視窗管理員：

en: Bug in window manager:
cmn: 視窗總管出現錯誤：

en: Window manager warning:
cmn: 視窗總管警告：

en: Window manager error:
cmn: 視窗總管錯誤：

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
cmn: 視窗 %s 將 SM_CLIENT_ID 設定為該視窗本身，而不是 ICCCM 規格中指定的 WM_CLIENT_LEADER 視窗。

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
cmn: 視窗 %s 設定了 MWM 提示，表示它不可以調整大小，但又將大小下限定為 %d×%d 及將大小上限定為 %d×%d；這種做法不符合常理。

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
cmn: 程式設定了多餘的 _NET_WM_PID %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
cmn: %s（在 %s）

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
cmn: %s (以超級使用者)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
cmn: %s (以 %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
cmn: %s (以別的使用者)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
cmn: %2$s 指定了無效的 WM_TRANSIENT_FOR 視窗 0x%1$lx。

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
cmn: 視窗 0x%lx 的 %s 屬性應該是
    type %s format %d，但實際上是
    type %s format %d n_items %d。
    這極可能是程式方面的漏洞，而不是視窗總管的漏洞。
    該視窗的其他屬性為 title=「%s」class=「%s」name=「%s」

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
cmn: 視窗 0x%2$lx 的屬性 %1$s 中含有無效的 UTF-8 資料

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
cmn: 視窗 0x%2$lx 的屬性列表 %1$s 的第 %3$d 個項目含有無效的 UTF-8 資料

en: Usage: %s
cmn: 用法：%s

en: Close Window
cmn: 關閉視窗

en: Window Menu
cmn: 視窗選單

en: Minimize Window
cmn: 視窗最小化

en: Maximize Window
cmn: 視窗最大化

en: Restore Window
cmn: 還原視窗

en: Roll Up Window
cmn: 捲起視窗(_U)

en: Unroll Window
cmn: 放下視窗

en: Keep Window On Top
cmn: 視窗保留在最上層

en: Remove Window From Top
cmn: 視窗移離最上層

en: Always On Visible Workspace
cmn: 在所有工作區顯示

en: Put Window On Only One Workspace
cmn: 視窗只置於一個工作區

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
cmn: 最小化(_N)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
cmn: 最大化(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
cmn: 取消最大化(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
cmn: 捲起(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
cmn: 放下(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
cmn: 移動(_M)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
cmn: 調整大小(_R)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
cmn: 在畫面上移動標題列(_S)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
cmn: 總是在最上層(_T)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
cmn: 在所有工作區顯示(_A)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
cmn: 只在本工作區顯示(_O)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
cmn: 移至左方的工作區(_L)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
cmn: 移至右方的工作區(_I)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
cmn: 移至上方的工作區(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
cmn: 移至下方的工作區(_D)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: Workspace %d%n
cmn: 工作區 %d%n

en: Workspace 1_0
cmn: 工作區 1_0

en: Workspace %s%d
cmn: 工作區 %s%d

en: Move to Another _Workspace
cmn: 移至另一個工作區(_W)

en: top
cmn: 頂

en: bottom
cmn: 底

en: left
cmn: 左

en: right
cmn: 右

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
cmn: 邊框的位置大小中沒有指定“%s”部分的大小

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
cmn: 邊框的位置大小中沒有指定“%2$s”邊框中的“%1$s”部分

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
cmn: 按鈕的長寬比 %g 不合理

en: Frame geometry does not specify size of buttons
cmn: 邊框的位置大小規格內未有指定按鈕的大小

en: Gradients should have at least two colors
cmn: 漸層至少應該有兩種顏色

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
cmn: GTK 色彩規格規定必須在狀態外加上方括號，例如 gtk:fg[NORMAL]，這裡 NORMAL 表示狀態；無法分析“%s”

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
cmn: GTK 色彩規格規定必須在狀態後加上閉方括號，例如 gtk:fg[NORMAL]，這裡 NORMAL 表示狀態；無法分析“%s”

en: Did not understand state "%s" in color specification
cmn: 無法將“%s”理解為色彩規格中的狀態

en: Did not understand color component "%s" in color specification
cmn: 無法將“%s”理解為色彩規格中的色彩部分

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
cmn: 指定混色的格式是“blend/背景顏色/前景顏色/透明度”，“%s”不符合規格

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
cmn: 無法理解“%s”作為混色的透明度數值

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
cmn: 混色的透明度數值“%s”不是在 0.0 至 1.0 之間

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
cmn: 遮蔽的格式是“遮蔽/基本顏色/比重”，但“%s”不符合格式

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
cmn: 在遮蔽顏色中無法將“%s”理解為遮蔽比重

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
cmn: 在遮蔽顏色中遮蔽比重“%s”是負數

en: Could not parse color "%s"
cmn: 無法分析顏色“%s”

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
cmn: 座標表達式中出現不可接受的字元「%s」

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
cmn: 座標表達式中出現無法分析的浮點小數「%s」

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
cmn: 座標表達式中出現無法分析的整數「%s」

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
cmn: 在座標表達式中，以下文字的開始部分含有不明的運算符：“%s”

en: Coordinate expression was empty or not understood
cmn: 座標表達式是空白的或是無法分析

en: Coordinate expression results in division by zero
cmn: 座標表達式中出現被 0 整除的錯誤

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
cmn: 座標表達式中出現將浮點數使用於餘數運算符 (mod) 的錯誤

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
cmn: 在座標表達式中，應該有運算子的地方出現了運算符“%s”

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
cmn: 在座標表達式中，應該有運算符的地方出現了運算子

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
cmn: 結束座標表達式的是一個運算符而非運算子

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
cmn: 在座標表達式中，運算符“%c”緊隨運算符“%c”出現，但中間沒有任何運算子

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
cmn: 座標表達式中出現不明的變數或常數“%s”

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
cmn: 座標表達式分析器令緩衝溢位。

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
cmn: 座標表達式中的閉括號沒有相應的開括號

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
cmn: 座標表達式中的開括號沒有相應的閉括號

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
cmn: 座標表達式中似乎沒有任何運算符或運算子

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
cmn: 布景主題中含有引致錯誤的表達式：%s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
cmn: 此邊框款式必須指定 <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/>

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
cmn: 缺少了 <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>

en: Failed to load theme "%s": %s
cmn: 無法載入布景主題“%s”：%s

en: No <%s> set for theme "%s"
cmn: 布景主題“%s”未指定 <%s>

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
cmn: 在布景主題“%2$s”中，視窗類型“%1$s”沒有指定任何邊框款式。請加上 <window type="%3$s" style_set="whatever"/> 元素

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
cmn: 自行定義的常數必須以大寫字母開始；但“%s”不是

en: Constant "%s" has already been defined
cmn: 已定義了“%s”常數

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
cmn: <%2$s> 元素中缺少了“%1$s”屬性

en: Line %d character %d: %s
cmn: 第 %d 列第 %d 字：%s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
cmn: 屬性「%s」在同一個 <%s> 元素中重複了兩次

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
cmn: 在此關聯選單中，屬性「%s」在 <%s> 元素中是無效的

en: Could not parse "%s" as an integer
cmn: 無法以整數的方式分析“%s”

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
cmn: 無法理解字串“%2$s”中的結束字元“%1$s”

en: Integer %ld must be positive
cmn: 整數 %ld 必須為正數

en: Integer %ld is too large, current max is %d
cmn: 整數 %ld 太大，目前可接受的最大值為 %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
cmn: 無法以浮點小數的方式分析“%s”

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
cmn: 布林值必須為“true”或“false”，不是“%s”

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
cmn: 角度必須在 0.0 至 360.0 之間，此處的值為 %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
cmn: 透明度必須在 0.0（完全透明）至 1.0（完全不透明）之間，此處的值為 %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
cmn: 無效的標題大小“%s”(必須為 xx-small、x-small、small、medium、large、
    x-large、xx-large 其中一個)

en: <%s> name "%s" used a second time
cmn: <%s> 的 name 屬性“%s”用了超過一次

en: <%s> parent "%s" has not been defined
cmn: <%s> 的主元素“%s”沒有任何定義

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
cmn: <%s> 元素的位置大小“%s”沒有任何定義

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
cmn: <%s> 必須自己指定位置大小或指定有位置大小的主元素

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
cmn: 必須指定背景使得透明 ( alpha) 值的變得有意義

en: Unknown type "%s" on <%s> element
cmn: <%2$s> 元素之內出現不明的類型“%1$s”

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
cmn: <%2$s> 元素之內出現不明的 style_set“%1$s”

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
cmn: 視窗類型“%s”已經分配了 style set

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
cmn: 元素 <%s> 不允許在 <%s> 之下

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
cmn: 不可能同時指定按鈕的寬度/長度 (button_width/button_height) 及長寬比(aspect_ratio)

en: Distance "%s" is unknown
cmn: 不明的距離“%s”

en: Aspect ratio "%s" is unknown
cmn: 不明的長寬比“%s”

en: Border "%s" is unknown
cmn: 不明的邊框“%s”

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
cmn: 元素 <%s> 中沒有“start_angle”或“from”屬性

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
cmn: 元素 <%s> 中沒有“extent_angle”或“to”屬性

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
cmn: 無法將“%s”理解為漸層的樣式

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
cmn: 無法理解 <%2$s> 元素中的填充類型“%1$s”

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
cmn: 無法將“%s”理解為 <%s> 元素的狀態

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
cmn: 無法將“%s”理解為 <%s> 元素的陰影

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
cmn: 無法將“%s”理解為 <%s> 元素的箭頭

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
cmn: 沒有定義任何名稱為“%s”的 <draw_ops>

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
cmn: 這裡的 draw_ops“%s”會造成循環

en: Unknown position "%s" for frame piece
cmn: 邊框組件指定了不明的位置“%s”

en: Frame style already has a piece at position %s
cmn: 邊框款式已經在位置 %s 中指定了一件邊框組件

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
cmn: 沒有定義任何名稱為“%s”的 <draw_ops>

en: Unknown function "%s" for button
cmn: 按鈕擁有不明的功能“%s”

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
cmn: 按鈕功能“%s”不存在於這個 版本（%d，要求 %d）

en: Unknown state "%s" for button
cmn: 無法理解“%s”為按鈕的狀態

en: Frame style already has a button for function %s state %s
cmn: 邊框款式已經指定了一個擁有 %s 功能及 %s 狀態的按鈕

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
cmn: “%s”不是 focus 屬性的有效設定值

en: "%s" is not a valid value for state attribute
cmn: “%s”不是 state 屬性的有效設定值

en: A style called "%s" has not been defined
cmn: 沒有定義任何稱為“%s”的款式

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
cmn: “%s”不是 resize 屬性的有效設定值

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
cmn: 元素 <%s> 不應在最大化或收攏的狀態中指定“resize”屬性

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
cmn: 不應在元素 <%s> 最大化的狀態中指定“resize”屬性

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
cmn: 當 state=%s resize=%s focus=%s 時，樣式早已經被指定了

en: Style has already been specified for state %s focus %s
cmn: 當 state=%s focus=%s 時，樣式早已經被指定了

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
cmn: 一個 <piece> 元素不可同時使用兩個 draw_ops (布景主題同時指定了一個 draw_ops 屬性及一個 <draw_ops> 元素，或是指定了兩個元素)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
cmn: 一個 <button> 元素不可同時使用兩個 draw_ops (布景主題同時指定了一個 draw_ops 屬性及一個 <draw_ops> 元素，或是指定了兩個元素)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
cmn: 一個 <menu_icon> 元素不可同時使用兩個 draw_ops (布景主題同時指定了一個 draw_ops 屬性及一個 <draw_ops> 元素，或是指定了兩個元素)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
cmn: 布景中最外層的元件必須為 <metacity_theme> 而非 <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
cmn: 元素 <%s> 不許在名稱/作者/日期/描述元素內出現

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
cmn: <%s> 元素不可出現在 <constant> 元素內

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
cmn: <%s> 元素不可出現於 distance/border/aspect_ratio 元素之內

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
cmn: 元素 <%s> 不允許在有關繪圖操作的元素內出現

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
cmn: <%s> 元素不可出現在 <%s> 元素內

en: No draw_ops provided for frame piece
cmn: 邊框沒有提供任何 draw_ops 屬性

en: No draw_ops provided for button
cmn: 按鈕沒有提供任何 draw_ops 屬性

en: No text is allowed inside element <%s>
cmn: <%s> 元素內不可出現任何文字

en: <%s> specified twice for this theme
cmn: <%s> 指定了此布景主題兩次

en: Failed to find a valid file for theme %s
cmn: 無法布景主題的有效檔案 %s

en: This is a sample message in a sample dialog
cmn: 這是在樣版對話視窗中的樣版訊息

en: Fake menu item %d
cmn: 假的選單項目 %d

en: Border-only window
cmn: 只有邊框的視窗

en: Bar
cmn: 列

en: Normal Application Window
cmn: 正常的程式視窗

en: Dialog Box
cmn: 對話盒

en: Modal Dialog Box
cmn: 模態對話盒

en: Utility Palette
cmn: 公用程式控制板

en: Torn-off Menu
cmn: 關閉選單

en: Button layout test %d
cmn: 按鈕配置測試 %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
cmn: 繪畫一個視窗需時 %g 毫秒

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
cmn: 用法： marco-theme-viewer [布景主題名稱]

en: Error loading theme: %s
cmn: 載入布景主題失敗 %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
cmn: 載入布景主題 “%s” 需時 %g 秒

en: Normal Title Font
cmn: 正常標題列字型

en: Small Title Font
cmn: 小標題列字型

en: Large Title Font
cmn: 大標題列字型

en: Button Layouts
cmn: 按鈕配置

en: Benchmark
cmn: 速度測試

en: Window Title Goes Here
cmn: 這裡是視窗標題

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
cmn: 繪畫 %d 幀需時：
    在客戶端是 %g 秒（每幀 %g 毫秒）
    包括 X 伺服器資源的實際消耗時間是 %g 秒（每幀 %g 毫秒）
