marco 1.25.0 - en to crh translation catalogue (355 entries)

en: Desktop
crh: Masaüstü

en: Show the panel's main menu
crh: Panelniñ ana menüsini köster

en: Take a screenshot
crh: Ekran körüntisini al

en: Take a screenshot of a window
crh: Bir pencereniñ ekran körüntisini al

en: Run a terminal
crh: Bir terminal çaptır

en: Window Management
crh: Pencere İdaresi

en: Move between windows, using a popup window
crh: Pencereler arasında almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move between windows of an application, using a popup window
crh: Uyğulamanıñ pencereleri arasında almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
crh: Paneller ve masaüstü arasında almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move between windows immediately
crh: Pencereler arasında deral almaş

en: Move between windows of an application immediately
crh: Uyğulamanıñ pencereleri arasında deral almaş

en: Move between panels and the desktop immediately
crh: Paneller ve masaüstü arasında deral almaş

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
crh: Episi normal pencerelerni gizlep fokusnı masaüstüne tesbit et

en: Switch to workspace 1
crh: Çalışma-fezası 1'ge keç

en: Switch to workspace 2
crh: Çalışma-fezası 2'ge keç

en: Switch to workspace 3
crh: Çalışma-fezası 3'ke keç

en: Switch to workspace 4
crh: Çalışma-fezası 4'ke keç

en: Switch to workspace 5
crh: Çalışma-fezası 5'ke keç

en: Switch to workspace 6
crh: Çalışma-fezası 6'ğa keç

en: Switch to workspace 7
crh: Çalışma-fezası 7'ge keç

en: Switch to workspace 8
crh: Çalışma-fezası 8'ge keç

en: Switch to workspace 9
crh: Çalışma-fezası 9'ğa keç

en: Switch to workspace 10
crh: Çalışma-fezası 10'ğa keç

en: Switch to workspace 11
crh: Çalışma-fezası 11'ge keç

en: Switch to workspace 12
crh: Çalışma-fezası 12'ge keç

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
crh: Ağımdaki çalışma fezasınıñ solundaki çalışma fezasına keç

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
crh: Ağımdaki çalışma fezasınıñ oñundaki çalışma fezasına keç

en: Switch to workspace above the current workspace
crh: Ağımdaki çalışma fezasınıñ üstündeki çalışma fezasına keç

en: Switch to workspace below the current workspace
crh: Ağımdaki çalışma fezasınıñ altındaki çalışma fezasına keç

en: Activate the window menu
crh: Pencere menüsini faalleştir

en: Toggle fullscreen mode
crh: Tam ekran tarzını tönter

en: Toggle maximization state
crh: Azamiyleşkenlik durumını tönter

en: Maximize window
crh: Pencereni azamiyleştir

en: Restore window
crh: Pencereni keri tikle

en: Toggle shaded state
crh: Abajurlılıq durumını tönter

en: Close window
crh: Pencereni qapat

en: Minimize window
crh: Pencereni asğariyleştir

en: Move window
crh: Pencereni avuştır

en: Resize window
crh: Pencereni kene ölçülendir

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
crh: Pencereniñ episi çalışma fezalarındamı yoqsa sadece birindemi olğanını tönter

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
crh: Pencere başqa bir pencere tafından qaplanğan ise onı köter, yoqsa alçaqlat

en: Raise window above other windows
crh: Pencereni digerleriniñ üstüne köter

en: Lower window below other windows
crh: Pencereni digerleriniñ altına alçaqlat

en: Maximize window vertically
crh: Pencereni vertikal olaraq azamiyleştir

en: Maximize window horizontally
crh: Pencereni ufqiy olaraq azamiyleştir

en: Move window to north-west (top left) corner
crh: Pencereni şimal-ğarp (töpe sol) köşege avuştır

en: Move window to north-east (top right) corner
crh: Pencereni şimal-şarq (töpe oñ) köşege avuştır

en: Move window to south-west (bottom left) corner
crh: Pencereni cenüp-ğarp (tüp sol) köşege avuştır

en: Move window to south-east (bottom right) corner
crh: Pencereni cenüp-şarq (tüp oñ) köşege avuştır

en: Move window to north (top) side of screen
crh: Pencereni ekrannıñ şimaliy (töpe) tarafına avuştır

en: Move window to south (bottom) side of screen
crh: Pencereni ekrannıñ cenübiy (tüp) tarafına avuştır

en: Move window to east (right) side of screen
crh: Pencereni ekrannıñ şarqiy (oñ) tarafına avuştır

en: Move window to west (left) side of screen
crh: Pencereni ekrannıñ ğarbiy (sol) tarafına avuştır

en: Move window to center of screen
crh: Pencereni ekrannıñ ortasına avuştır

en: Move window to workspace 1
crh: Pencereni çalışma fezası 1'ge avuştır

en: Move window to workspace 2
crh: Pencereni çalışma fezası 2'ge avuştır

en: Move window to workspace 3
crh: Pencereni çalışma fezası 3'ke avuştır

en: Move window to workspace 4
crh: Pencereni çalışma fezası 4'ke avuştır

en: Move window to workspace 5
crh: Pencereni çalışma fezası 5'ke avuştır

en: Move window to workspace 6
crh: Pencereni çalışma fezası 6'ğa avuştır

en: Move window to workspace 7
crh: Pencereni çalışma fezası 7'ge avuştır

en: Move window to workspace 8
crh: Pencereni çalışma fezası 8'ge avuştır

en: Move window to workspace 9
crh: Pencereni çalışma fezası 9'ğa avuştır

en: Move window to workspace 10
crh: Pencereni çalışma fezası 10'ğa avuştır

en: Move window to workspace 11
crh: Pencereni çalışma fezası 11'ge avuştır

en: Move window to workspace 12
crh: Pencereni çalışma fezası 12'ge avuştır

en: Move window one workspace to the left
crh: Pencereni soldaki çalışma fezasına avuştır

en: Move window one workspace to the right
crh: Pencereni oñdaki çalışma fezasına avuştır

en: Move window one workspace up
crh: Pencereni üstteki çalışma fezasına avuştır

en: Move window one workspace down
crh: Pencereni alttaki çalışma fezasına avuştır

en: Modifier to use for modified window click actions
crh: Başqalaştırılğan pencere çertme amelleri içün qullanılacaq başqalaştırıcı

en: Whether to resize with the right button
crh: Sağ tuş ile en üste taşıma

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
crh: Bunu pencereyi sağ tuş ile yeniden boyutlandırmak ve orta tuşa basılıyken "mouse_button_modifier" anahtarında verilen tuşa basıldığında menü göstermek için doğru olarak atayın; tam tersi çalışması için bunu yanlış olarak atayın.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
crh: Serleva çubuğındaki dögmelerniñ yerleşimi

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
crh: Başlık çubuğundaki düğmelerin düzeni. Dizgi türünde bir değer alır, örneğin "menu:minimize,maximize,spacer,close"; pencerenin sol köşesindekilerle sağ köşesindekileri iki noktayla, düğme adlarını virgülle ayırın. Bir düğme birden çok kez kullanılamaz. Gelecek marco sürümlerinde eski sürümlerde soruna yol açmadan yeni düğmeler eklenebilmesi için bilinmeyen düğme adları hata vermeden göz ardı edilecektir. Ard arda iki düğme arasında biraz boşluk eklemek için özel spacer etiketi kullanılabilir.

en: Window focus mode
crh: Pencere fokus tarzı

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
crh: Pencere odaklama kipi, pencerelerin nasıl etkinleştirileceğini belirler. Üç olası değeri vardır; "click" olursa pencereler tıklanarak odaklanır, "sloppy" olursa fare pencere sınırlarına girince kendiliğinden odaklanır, "mouse" olursa fare pencereye girince odaklanır ama fare çıktığında odaklama kaybolur.

en: Control how new windows get focus
crh: Yañı pencerelerniñ nasıl fokuslanğanını muraqabe et

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
crh: Bu seçenek yeni oluşturulan pencerelerin odaklanmak için ek kontroller sağlar. İki geçerli değeri vardır; "smart" kullanıcının normal odak kipine uygulanır ve "strict" uçbirimden başlatılan uygulamaların odaklanmaması ile sonuçlanır.

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
crh: Yukarı çıkartmanın diğer kullanıcı etkileşimleri için yan etki olması

en: Action on title bar double-click
crh: Serleva çubuğına çift-çertme üzerine amel

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
crh: Bu seçenek başlık çubuğuna çift tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: 'toggle_shade' pencereyi toplar/yayar, 'toggle_maximize' pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'toggle_maximize_horizontally' ve 'toggle_maximize_vertically' sadece o yönde pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'minimize' pencereyi küçültür, 'shade' pencereyi yukarı toplar, 'menu' pencere menüsünü gösterir, 'lower' pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve 'none' hiçbir şey yapmaz.

en: Action on title bar middle-click
crh: Serleva çubuğına orta-çertme üzerine amel

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
crh: Bu seçenek başlık çubuğuna orta tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: 'toggle_shade' pencereyi toplar/yayar, 'toggle_maximize' pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'toggle_maximize_horizontally' ve 'toggle_maximize_vertically' sadece o yönde pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'minimize' pencereyi küçültür, 'shade' pencereyi yukarı toplar, 'menu' pencere menüsünü gösterir, 'lower' pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve 'none' hiçbir şey yapmaz.

en: Action on title bar right-click
crh: Serleva çubuğına oñ-çertme üzerine amel

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
crh: Bu seçenek başlık çubuğuna sağ tıklamanın ne yapacağını belirler. Geçerli seçenekler: 'toggle_shade' pencereyi toplar/yayar, 'toggle_maximize' pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'toggle_maximize_horizontally' ve 'toggle_maximize_vertically' sadece o yönde pencereyi büyültür/büyültmeyi geri alır, 'minimize' pencereyi küçültür, 'shade' pencereyi yukarı toplar, 'menu' pencere menüsünü gösterir, 'lower' pencereyi diğerlerinin arkasına koyar ve 'none' hiçbir şey yapmaz.

en: Automatically raises the focused window
crh: Fokuslanılğan pencereni öz-özünden köterir

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
crh: Eğer seçiliyse, ve odaklama kipi "sloppy" ya da "mouse" ise odaklanan pencere belirli bir süre sonra kendiliğinden üste çıkar (bu süre auto_raise_delay anahtarıyla belirlenir). Bu bir pencereye üste çıkarmak için tıklamak ya da sürükle ve bırak sırasında pencere sınırlarına girmek ile alakalı değildir.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
crh: Avto-köter ihtiyarı içün millisaniye cınsından keçikme

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
crh: Pencereyi auto_raise ayarı seçiliyse yükseltmeden önceki gecikme. Bu gecikme saniyenin binde biri cinsinden verilir.

en: Current theme
crh: Ağımdaki tema

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
crh: Tema; pencere kenarları, başlık çubuğu gibi öğelerin görünümünü belirler.

en: Use standard system font in window titles
crh: Pencere serlevalarında standart sistem urufatını qullan

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
crh: Eğer seçiliyse, titlebar_font seçeneğini göz ardı edip pencere başlıklarında standart uygulama yazıtipi kullanılır.

en: Window title font
crh: Pencere serlevası urufatı

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
crh: Pencere başlık çubuklarının yazıtipini tanımlayan yazıtipi tanımlama satırı. Bu tanımın boyut kısmı yalnızca titlebar_font_size (başlık çubuğu yazıtipi boyutu) seçeneği 0'a ayarlıysa kullanılacaktır. Ayrıca eğer titlebar_uses_desktop_font (başlık çubuğu masaüstü yazıtipini kullanır) seçeneği seçilmişse bu seçenek kapalı kabul edilir.

en: Number of workspaces
crh: Çalışma fezalarınız sayısı

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
crh: Çalışma fezalarının sayısı. Sıfırdan büyük olmalıdır ve yanlışlıkla çok fazla sayıda çalışma alanı talep edip masaüstünü kullanışsız hale getirmenizi engellemek için bir üst sınırı vardır.

en: Enable Visual Bell
crh: Körsel Zilni Faalleştir

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
crh: Bir uygulama veya sistem 'zil' ya da 'bip' uygulamak istediginde görsel uyarıcıları da açar; duymanın zor olduğu gürültülü ortamlar için çok kullanışlıdır.

en: System Bell is Audible
crh: Sistem Zili Eşitilebilir

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
crh: Uygulamaların veya sistemin sesli zil çıkarıp çıkartamayacaklarını belirler, sessiz zil sesleri için 'görzel zil' ile ilişkili de kullanılabilir.

en: Visual Bell Type
crh: Körsel Zil Türü

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
crh: Marco'e sistem zilinin veya diğer uygulama zil belirticilerinin kullanacağı görsel uyarıcı şeklini belirtir. Şu an için iki geçerli değer vardır, tüm ekranın siyah-beyaz flaşlaması için "fullscreen", ve uygulamanın başlık çubuğunun, zil sinyali ile flaşlaması için "frame_flash". Eğer zil sinyalini gönderen uygulama bilinmiyorsa (ön tanımlı "sistem zili" için geçerli olan durum), güncel odaklanmış pencerenin başlık çubuğu flaşlanır.

en: Compositing Manager
crh: Bileşikleme İdarecisi

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
crh: Marco'niñ bir bileşikleme idarecisi olıp olmağanını belgiler.

en: If true, trade off usability for less resource usage
crh: Eğer seçiliyse, daha az kaynak kullanımı için kullanılabilirliği azaltır

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
crh: Eğer seçiliyse, marco tel çerçeveleri kullanarak, canlandırma kullanmayarak ve diğer şekillerde, kullanıcıya daha az geri bildirim verip daha az "doğrudan işlem"e imkan verir. Bu bir çok kullanıcı için kullanılabilirlikte belirgin biz azalmaya neden olur, ama aksi halde kullanışsız olacak terminal sunucuları ve diğer eski uygulamalar için işleyebilirlik sağlayabilir. Ancak tel çerçeve özelliği erişilebilirlik açık olduğunda etkisizleştirilecek.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
crh: (Henüz uygulanmamış) Gezinme, pencerelere göre değil uygulamalara göre işler

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
crh: Eğer seçiliyse, Marco'nin pencerelere değil uygulamalara yönelik çalışmasını sağlar. Bu kavram biraz soyuttur, kısacası uygulama temelli çalışma Windows'tan çok Mac'takine benzer. Uygulama temelli kipte bir pencereye odaklandığınızda o uygulamanın bütün pencereleri yükseltilir. Ayrıca bu kipte odaklama amaçlı tıklamalar odaklamadan sonra bir de uygulamaya geçilmez. Uygulama tabanlı kipin büyük bölümü henüz tamamlanmadı.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
crh: Eski ya da hatalı uygulamaların gerektirdiği hatalı özellikleri kapat

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
crh: Bazı uygulamalar belirtimleri pencere yöneticisinin yanlış işlemesine sebep olacak şekilde göz ardı ederler. Bu seçenek Marco'i sıkı bir şekilde doğru kipe sokar, bu şayet kullanıcının hatalı işleyen bir uygulama çalıştırmaya ihtiyacı yoksa kullanıcı arayüzünün daha tutarlı olmasını sağlar.

en: Name of workspace
crh: Çalışma fezasınıñ adı

en: The name of a workspace.
crh: Bir çalışma fezasınıñ adı.

en: Run a defined command
crh: Belgilengen bir emirni çaptır

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
crh: Uyğulamanıñ pencereleri arasında kerige taba almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move backward between windows, using a popup window
crh: Uyğulamanıñ pencereleri arasında kerige taba almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
crh: Paneller ve masaüstü arasında kerige doğru almaş, bir peyda penceresini qullanaraq

en: Move backward between windows of an application immediately
crh: Uyğulamanıñ pencereleri arasında kerige doğru deral almaş

en: Move backward between windows immediately
crh: Pencereler arasında deral kerige doğru almaş

en: Move backward between panels and the desktop immediately
crh: Paneller ve masaüstü arasında deral kerige doğru almaş

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
crh: Panelniñ "Uyğulama Çaptır" penceresini köster

en: Commands to run in response to keybindings
crh: Tuş-bağlamalarına cevaben çaptırılacaq emirler

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
crh: /apps/marco/global_keybindings/run_command_N anahtarları bu komutlara karşılık gelen tuş bağlarını tanımlar. run_command_N için tuş bağına basınca command_N çalışır.

en: The screenshot command
crh: Ekran körüntisi emri

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
crh: /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot anahtarı bu ayara atanmış komutun çalıştırılması için gereken tuş bağını tanımlar.

en: The window screenshot command
crh: Pencere ekran körüntisi emri

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
crh: /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot anahtarı bu ayara atanmış komutun çalıştırılması için gereken tuş bağını tanımlar.

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
crh: Pencereniñ er zaman digerleriniñ üzerinde körünip körünmeycegini tönter

en: Bell event
crh: Zil vaqiası

en: Unknown window information request: %d
crh: Bilinmegen pencere malümatı istemi: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
crh: <tt>%s</tt> cevap bermey.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
crh: Devam etmesi içün biraz beklemege saylaybilirsiñiz ya da uyğulamanı bütünley çıqmağa cebr etebilirsiñiz.

en: _Wait
crh: _Bekle

en: _Force Quit
crh: Çıqışnı _Cebir Et

en: Failed to get hostname: %s
crh: Makine adı alınamadı: %s

en: Missing %s extension required for compositing
crh: Kompozisyon için gerekli olan %s eklentisi eksik

en: Failed to open X Window System display '%s'
crh: X Pencere Sistemi '%s' ekranı açılamadı

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
crh: %s tuşu %x değiştiricileriyle birlikte başka bir uygulama tarafından tuş bağıolarak kullanılıyor

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
crh: <tt>%s</tt> çalıştırılırken bir hata oldu:
    
    %s

en: No command %d has been defined.
crh: %d komutu tanımlanmamış.

en: No terminal command has been defined.
crh: Hiçbir termina komutu tanımlanmamış.

en: Cancel
crh: Vazgeç

en: Disable connection to session manager
crh: Oturım idarecisine bağlantını ğayrı qabilleştir

en: Replace the running window manager with Marco
crh: Çapmaqta olğan pencere idarecisini Marco ile deñiştir

en: Specify session management ID
crh: Oturım idaresi kimligini belirtiñiz

en: X Display to use
crh: Qullanılacaq X Kösterimi

en: Initialize session from savefile
crh: Ortamı kayıtlı dosyadan başlat

en: Print version
crh: Sürümni bastır

en: Make X calls synchronous
crh: X çağırımlarını eşzamanlı yap

en: Turn compositing on
crh: Bileşiklemeni köçür

en: Turn compositing off
crh: Bileşiklemeni söndür

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
crh: Büyütülmüş ve dekorasyonları olmayan pencereleri tam ekran yapma

en: Failed to scan themes directory: %s
crh: Tema dizini taranırken hata oluştu: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
crh: İç bir tema tapılamadı! %s mevcudiyetinden ve adetiy temalarnı ihtiva etkeninden emin oluñız.

en: Failed to restart: %s
crh: Yeniden başlatılamadı: %s

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
crh: Hatalı uygulamalara yönelik çözümler devre dışı. Bazı uygulamalar düzgün işlemeyebilir.

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
crh: Yapılandırma veritabanında bulunan "%s", fare düğme düzenleyicisi olarak geçerli bir değer değil

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
crh: Yapılandırma veritabanında bulunan "%s", "%s" tuş bağı olarak geçerli bir değer değil

en: Workspace %d
crh: Çalışma Fezası %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
crh: '%2$s' X oturumundaki ekran %1$d geçersiz

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
crh: "%2$s" kösterimindeki ekran %1$d endi bir pencere idarecisine saiptir; ağımdaki pencere idarecisini ivaz etmek içün --replace ihtiyarını qullanuvnı deñeñiz.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
crh: "%2$s" kösteriminiñ %1$d ekranındaki pencere idarecisi saylamı edinilamadı

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
crh: "%2$s" kösterimindeki ekran %1$d endi bir pencere idarecisine saiptir

en: Could not release screen %d on display "%s"
crh: "%2$s" X oturumundaki ekran %1$d serberst bırakılamadı"

en: Could not create directory '%s': %s
crh: '%s' dizini oluşturulamadı: %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
crh: '%s' oturum dosyası yazma için açılamadı: %s

en: Error writing session file '%s': %s
crh: '%s' oturum dosyasına yazmada hata: %s

en: Error closing session file '%s': %s
crh: '%s' oturum dosyasını kapamada hata: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
crh: Kaydedilmiş oturum dosyası ayrıştırırken hata: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
crh: Geçerli bir oturum kimliği bulunmasına karşın <marco_session> özniteliğiyle karşılaşıldı

en: Unknown attribute %s on <%s> element
crh: Bilinmeyen öznitelik %s <%s> öğesinde

en: nested <window> tag
crh: iç içe <window> imi

en: Unknown element %s
crh: Bilinmegen unsur %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
crh: Bu pencereler, &quot;ağımdaki ayarlamanı saqla&quot; hususiyetini desteklemey ve bir soñraki içeri imzalanuvıñızda elnen kene başlatıluvları kerekecek.

en: Failed to open debug log: %s
crh: Hata ayıklama günlüğü açılamadı: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
crh: fdopen() günlük dosyası %s açılamadı: %s

en: Opened log file %s
crh: Kütük dosyesi %s açıldı

en: Marco was compiled without support for verbose mode
crh: Marco, ayrıntılı kip desteği olmadan derlenmiş

en: Window manager:
crh: Pencere idarecisi:

en: Bug in window manager:
crh: Pencere idarecisinde illet:

en: Window manager warning:
crh: Pencere idarecisi ihtarı:

en: Window manager error:
crh: Pencere idarecisi hatası:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
crh: %s penceresi SM_CLIENT_ID'yi ICCCM tarafından belirtilen WM_CLIENT_LEADER'a değil kendine atadı.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
crh: %s penceresi bir yandan yeniden boyutlandırılamaz olduğunu gösteren bir MWM ipucu verirken anlamsız bir biçimde en küçük (%d x %d) ve en büyük (%d x %d) boyut sınırlarını da atıyor.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
crh: Uygulama geçersiz _NET_WM_PID %lu atadı

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
crh: %s (%s üzerinde)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
crh: %s (süper-qullanıcı olaraq)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
crh: %s (%s olaraq)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
crh: %s (başqa bir qullanıcı olaraq)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
crh: Geçersiz WM_TRANSIENT_FOR pencere 0x%lx belirtilen %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
crh: 0x%lx penceresiniñ %s hasiyeti beklengen
    %s türü ve %d formatı yerine %s türü, %d formatı,
    %d n_items'ke saiptir.
    Bu büyük ihtimalnen uyğulamanın bir illetidir, pencere idarecisiniñki degildir.
    Pencereniñ serlevası="%s", sınfı="%s", adı="%s"

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
crh: 0x%2$lx penceresinin %1$s özelliği geçersiz UTF-8 içeriyor

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
crh: 0x%2$lx penceresinin %1$s özelliği listedeki öğe %3$d için geçersiz UTF-8 içeriyor

en: Usage: %s
crh: Qullanım: %s

en: Close Window
crh: Pencereni Qapat

en: Window Menu
crh: Pencere Menüsi

en: Minimize Window
crh: Pencereni Asğariyleştir

en: Maximize Window
crh: Pencereni Azamiyleştir

en: Restore Window
crh: Pencereni Keri Tikle

en: Roll Up Window
crh: Pencereni Yuqarı Yuvarlat

en: Unroll Window
crh: Pencereni Keri Yuvarlat

en: Keep Window On Top
crh: Pencereni Üstte Tut

en: Remove Window From Top
crh: Pencereni Üstten Çetleştir

en: Always On Visible Workspace
crh: Er Zaman Körüngen Çalışma Fezasında

en: Put Window On Only One Workspace
crh: Pencereni Tek Bir Çalışma Fezasına Qoy

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
crh: Asğa_riyleştir

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
crh: _Azamiyleştir

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
crh: Ğa_yrı Azamiyleştir

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
crh: _Yuqarı Yuvarlat

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
crh: _Keri Yuvarlat

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
crh: _Taşı

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
crh: _Kene ölçülendir

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
crh: Serleva Çubuğını _Ekran Üzerine Taşı

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
crh: Er Zaman Ü_stte

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
crh: Er Zaman _Körüngen Çalışma Fezasında

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
crh: Faqat _Bu Çalışma Fezasında

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
crh: _Soldaki Çalışma Fezasına Avuştır

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
crh: S_ağdaki Çalışma Fezasına Avuştır

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
crh: _Yuqarıdaki Çalışma Fezasına Avuştır

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
crh: Aşağı_daki Çalışma Fezasına Avuştır

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
crh: _Qapat

en: Workspace %d%n
crh: Çalışma-fezası %d%n

en: Workspace 1_0
crh: Çalışma Fezası 1_0

en: Workspace %s%d
crh: Çalışma Fezası %s%d

en: Move to Another _Workspace
crh: _Başqa bir Çalışma Fezasına Avuştır

en: top
crh: töpe

en: bottom
crh: tüp

en: left
crh: sol

en: right
crh: oñ

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
crh: çerçeve geometrisi "%s" boyutunu tanımlamıyor

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
crh: çerçeve geometrisi "%s" boyutunu "%s" pencere kenarı için tanımlamıyor

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
crh: %g kabul edilebilir bir düğme en-boy oranı değil

en: Frame geometry does not specify size of buttons
crh: Çerçeve geometrisi düğmelerin boyutunu tanımlamıyor

en: Gradients should have at least two colors
crh: Renk geçişlerinde en az iki renk olmalı

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
crh: GTK renk belirtiminde köşeli parantezler arasında durum verilmelidir; örneğin, gtk:fg[NORMAL] belirtiminde NORMAL, durumu gösterir; "%s" ayrıştırılamadı

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
crh: GTK renk belirtiminde durumdan sonra sağ köşeli parantezleri gelmelidir; örneğin, gtk:fg[NORMAL] belirtiminde NORMAL, durumu gösterir; "%s" ayrıştırılamadı

en: Did not understand state "%s" in color specification
crh: Renk belirtimindeki "%s" durumu anlaşılamadı

en: Did not understand color component "%s" in color specification
crh: Renk belirtimindeki "%s" renk bileşeni anlaşılamadı

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
crh: Renk karışımının doğru biçimi "blend/bg_color/fg_color/alpha"dır; "%s" bu biçime uymuyor

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
crh: Renk karışımındaki "%s" alfa değeri ayrıştırılamadı

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
crh: Renk karışımının alfa değeri "%s", 0.0 ile 1.0 arasında değil

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
crh: Gölgelendirmenin doğru biçimi "shade/bas_color/factor"dır; "%s" bu biçime uymuyor

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
crh: Gölgeli rengin gölge katsayısı olan "%s" ayrıştırılamadı

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
crh: Gölgeli rengin gölge katsayısı olan "%s", negatif

en: Could not parse color "%s"
crh: "%s" rengi ayrıştırılamadı

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
crh: Kordinat ifadesi izin verilmeyen '%s' karakterini içeriyor

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
crh: Kordinat ifadesi '%s' gerçel sayısını içeriyor ve bu sayı ayrıştırılamıyor

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
crh: Kordinat ifadesi ayrıştırılamayan '%s' tamsayısını içeriyor

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
crh: Kordinat ifadesi bu metnin başında bilinmeyen bir işleç içeriyor: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
crh: Kordinat ifadesi boş ya da anlaşılamadı

en: Coordinate expression results in division by zero
crh: Kordinat ifadesi sıfıra bölümle sonuçlanıyor

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
crh: Kordinat ifadesi bir gerçel sayı üzerinde mod (kalan bulma) işlecini kullanmaya çalıştı

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
crh: Kordinat ifadesi işleneni beklenen "%s", işlecini içeriyor

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
crh: Kordinat ifadesi işleci beklenen bir işlenen içeriyor

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
crh: Kordinat ifadesi bir işlenen yerine işleçle bitiyor

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
crh: Kordinat ifadesi birbirlerinin izleyen ve aralarında işlenen olmayan "%2$c" ve "%1$c" işleçlerini içeriyor

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
crh: Kordinat ifadesi bilinmeyen bir değişken ya da sabit olan "%s" içeriyor

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
crh: Kordinat belirtim ayrıştırıcısı tamponundan taştı.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
crh: Kordinat ifadesi sol parantezi olmayan bir sağ parantez içeriyor

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
crh: Kordinat ifadesi sağ parantezi olmayan bir sol parantez içeriyor

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
crh: Kordinat ifadesi göründüğü kadarıyla ne işleç ne de işlenen içeriyor

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
crh: Tema bir hata ile neticelengen bir ifadeni ihtiva etti: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
crh: Bu çerçive üslübi içün <button function="%s" state="%s" draw_ops="er neyse"/> belirtilmelidir

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
crh: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="er neyse"/> eksik

en: Failed to load theme "%s": %s
crh: "%s" teması yüklenemedi: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
crh: "%2$s" teması içün <%1$s> tayin etilmegen

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
crh: "%2$s" temasında "%1$s" pencere türü içün iç bir çerçive üslübi tayin etilmegen, bir <window type="%3$s" style_set="er neyse"/> unsurı ekleñiz

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
crh: Kullanıcı tanımlı sabitler büyük harfle başlamalıdır; "%s" buna uymuyor

en: Constant "%s" has already been defined
crh: "%s" sabit değeri zaten tanımlanmış

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
crh: <%2$s> öğesinde "%1$s" özniteliği yok

en: Line %d character %d: %s
crh: Satır %d karakter %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
crh: "%s" özniteliği aynı <%s> öğesinde iki kez kullanılmış

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
crh: "%s" özniteliği bu içerikte <%s> öğesi için geçersiz

en: Could not parse "%s" as an integer
crh: "%s" bir tamsayı olarak ayrıştırılamadı

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
crh: "%2$s" dizgisinin sonundaki "%1$s" karakterleri anlaşılmadı

en: Integer %ld must be positive
crh: %ld tamsayısı pozitif olmalı

en: Integer %ld is too large, current max is %d
crh: %ld tamsayısı çok büyük, şu anda üst sınır %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
crh: "%s" bir gerçel sayı olarak ayrıştırılamadı

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
crh: Mantıksal değerler ancak "true" (doğru) ya da "false" (yanlış) değerlerini alabilir; "%s" olamaz

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
crh: Açı 0.0 ile 360.0 arasında olmalı, %g verilmiş

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
crh: Alfa 0.0 (görünmez) ile 1.0 (düz renk) arasında olmalıydı ama %g verilmiş

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
crh: Geçersiz öğe ölçüsü "%s" (şunlardan biri olmalıdır: xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
crh: <%s> adı "%s" ikinci kez kullanılmış

en: <%s> parent "%s" has not been defined
crh: <%s> üst değeri "%s" tanımlanmamış

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
crh: <%s> geometrisi "%s" tanımlanmamış

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
crh: <%s>, ya bir geometri ya da geometrisi olan bir üst öğe belirtmeli

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
crh: Arkaplanı anlamlı olabilmesi için bir alfa değeri ile belirtmelisiniz

en: Unknown type "%s" on <%s> element
crh: <%2$s> öğesinde bilinmeyen type "%1$s"

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
crh: <%2$s> öğesinde bilinmeyen style_set "%1$s"

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
crh: "%s" pencere türünün önceden atanmış bir biçem kümesi var

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
crh: <%s> öğesi <%s> altında kullanılamaz

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
crh: Dögmeler içün em "button_width"/"button_height" (en-boy) em de "aspect_ratio" belirtilalmaz

en: Distance "%s" is unknown
crh: "%s" uzaklığı bilinmiyor

en: Aspect ratio "%s" is unknown
crh: "%s" en-boy oranı bilinmiyor

en: Border "%s" is unknown
crh: "%s" pencere kenarı bilinmiyor

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
crh: <%s> öğesinde "start_angle" (başlama açısı) ya da "from" özniteliği yok

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
crh: <%s> öğesinde "extent_angle" (genişletme açısı) ya da "to" özniteliği yok

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
crh: Renk geçişi türü olarak verilen "%s" değeri anlaşılamadı

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
crh: <%2$s> öğesinin doldurma türü "%1$s" anlaşılamadı

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
crh: <%2$s> öğesi için "%1$s" durumu anlaşılamadı

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
crh: <%2$s> öğesi için "%1$s" gölgesi anlaşılamadı

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
crh: <%2$s> öğesi için "%1$s" oku anlaşılamadı

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
crh: "%s" adında <draw_ops> belgilenmegendir

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
crh: Burada "%s" draw_ops'unu içermek çevrimsel gönderime yol açar

en: Unknown position "%s" for frame piece
crh: Çerçeve parçası için bilinmeyen konum "%s"

en: Frame style already has a piece at position %s
crh: Çerçeve biçeminin %s konumunda zaten bir parça var

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
crh: "%s" adı ile <draw_ops> belgilenmegendir

en: Unknown function "%s" for button
crh: Düğme için geçersiz işlev "%s"

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
crh: Düğme işlevi "%s" bu sürümde mevcut değil (%d, gereken %d)

en: Unknown state "%s" for button
crh: Düğme için geçersiz durum "%s"

en: Frame style already has a button for function %s state %s
crh: Çerçeve biçeminde %s işlevi, %s durumu için zaten bir düğme var

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
crh: "%s", odak özniteliği için geçerli bir değer değil

en: "%s" is not a valid value for state attribute
crh: "%s", durum özniteliği için geçerli bir değer değil

en: A style called "%s" has not been defined
crh: "%s" adlı bir biçem tanımlanmamış

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
crh: "%s", yeniden boyutlandırma özniteliği için geçerli bir değer değil

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
crh: <%s> öğesinin büyütülmüş/toplanmış durumlarında "resize" özniteliği bulunmamalı

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
crh: <%s> öğesinin büyütülmüş durumlarında "resize" özniteliği bulunmamalı

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
crh: %s durumu, %s yeniden boyutlandırma, %s odak için biçem zaten belirtilmiş

en: Style has already been specified for state %s focus %s
crh: %s durumu, odak %s için biçem zaten belirtilmiş

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
crh: Bir <piece> öğesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> öğesi, ya da iki öğe belirtmiş)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
crh: Bir <button> öğesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> öğesi, ya da iki öğe belirtmiş)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
crh: Bir <menu_icon> öğesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> öğesi, ya da iki öğe belirtmiş)

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
crh: name/author/date/description öğelerinin içinde <%s> öğesi bulunmamalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
crh: <constant> öğesinin içinde <%s> öğesi bulunmamalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
crh: distance/border/aspect_ratio öğelerinin içinde <%s> öğesi bulunmamalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
crh: draw operation öğesinin içinde <%s> öğesi bulunmamalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
crh: <%2$s> öğesinin içinde <%1$s> öğesi bulunmamalıdır

en: No draw_ops provided for frame piece
crh: Çerçive parçası içün draw_ops temin etilmegen

en: No draw_ops provided for button
crh: Dögme içün draw_ops temin etilmegen

en: No text is allowed inside element <%s>
crh: <%s> öğesinin içinde metin bulunmamalıdır

en: <%s> specified twice for this theme
crh: Bu temada <%s> iki kez belirtilmiş

en: Failed to find a valid file for theme %s
crh: Tema %s için geçerli bir dosya bulunamadı

en: This is a sample message in a sample dialog
crh: Bu örnek iletişim penceresi için örnek bir iletidir

en: Fake menu item %d
crh: Sahte menü unsurı %d

en: Border-only window
crh: Sadece kenarı olan pencere

en: Bar
crh: Çubuq

en: Normal Application Window
crh: Normal Uyğulama Penceresi

en: Dialog Box
crh: Dialog Qutusı

en: Modal Dialog Box
crh: Yardımcı İletişim Kutusu

en: Utility Palette
crh: Araç Paleti

en: Torn-off Menu
crh: Kesilebilir Menü

en: Border
crh: Sıñır

en: Button layout test %d
crh: Düğme düzeni testi %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
crh: bir pencere çerçevesi çizmek için %g milisaniye

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
crh: Kullanım: marco-theme-viewer [TEMAİSMİ]

en: Error loading theme: %s
crh: Tema yüklenirken hata: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
crh: "%s" teması %g saniye içerisinde yüklendi

en: Normal Title Font
crh: Normal Serleva Urufatı

en: Small Title Font
crh: Kiçik Serleva Urufatı

en: Large Title Font
crh: Büyük Serleva Urufatı

en: Button Layouts
crh: Dögme Tizilimleri

en: Benchmark
crh: Karşılaştırma

en: Window Title Goes Here
crh: Pencere Serlevası Mında Barır

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
crh: %d çerçeve %g istemci taraflı saniyede (%g milisaniye başına çerçeve) ve X sunucu kaynaları ile saat saniyesi olarak %g saniye (%g milisaniye başına çerçeve) içinde çizildi.
