marco 1.25.0 - en to ja translation catalogue (417 entries)

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Show the panel's &quot;Run Application&quot; dialog box
ja: パネルの &quot;Run Application&quot; ダイアログ・ボックスを表示する

en: Show the panel's main menu
ja: パネルのメイン・メニューを表示する

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Run a terminal
ja: 端末の起動

en: Rename current workspace
ja: 現在のワークスペースの名前を変更する

en: Window Management
ja: ウィンドウの管理

en: Move between windows, using a popup window
ja: ポップアップ・ウィンドウを利用して、ウィンドウ間を移動する

en: Move between windows of an application, using a popup window
ja: ポップアップ・ウインドウを利用してアプリケーションのウィンドウの間を移動する

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
ja: ポップアップ・ウィンドウを使ってパネルとデスクトップの間を移動する

en: Move between windows immediately
ja: ウィンドウ間のフォーカスを切り替える

en: Move between windows of an application immediately
ja: アプリケーションが持つ複数のウィンドウの間をすばやく移動する

en: Move between panels and the desktop immediately
ja: パネルとデスクトップとのフォーカスを切り替える

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
ja: すべての通常のウィンドウを隠してデスクトップにフォーカスを移す

en: Switch to workspace 1
ja: ワークスペース 1 へ切り替える

en: Switch to workspace 2
ja: ワークスペース 2 へ切り替える

en: Switch to workspace 3
ja: ワークスペース 3 へ切り替える

en: Switch to workspace 4
ja: ワークスペース 4 へ切り替える

en: Switch to workspace 5
ja: ワークスペース 5 へ切り替える

en: Switch to workspace 6
ja: ワークスペース 6 へ切り替える

en: Switch to workspace 7
ja: ワークスペース 7 へ切り替える

en: Switch to workspace 8
ja: ワークスペース 8 へ切り替える

en: Switch to workspace 9
ja: ワークスペース 9 へ切り替える

en: Switch to workspace 10
ja: ワークスペース 10 へ切り替える

en: Switch to workspace 11
ja: ワークスペース 11 へ切り替える

en: Switch to workspace 12
ja: ワークスペース 12 へ切り替える

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
ja: 左側のワークスペースへ切り替える

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
ja: 右側のワークスペースへ切り替える

en: Switch to workspace above the current workspace
ja: 上側のワークスペースへ切り替える

en: Switch to workspace below the current workspace
ja: 下側のワークスペースへ切り替える

en: Switch to previously selected workspace
ja: 直前にいたワークスペースへ切り替える

en: Activate the window menu
ja: ウィンドウ・メニューをアクティブにする

en: Toggle fullscreen mode
ja: フル・スクリーン表示を切り替える

en: Toggle maximization state
ja: 最大化/最小化の状態を切り替える

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Restore window
ja: ウィンドウを戻す

en: Toggle shaded state
ja: シェードの状態を切り替える

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Minimize window
ja: ウィンドウを最小化する

en: Move window
ja: ウィンドウを移動する

en: Resize window
ja: ウィンドウ・サイズを変更する

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
ja: ウィンドウを常にすべてのワークスペースに配置するかどうかを切り替える

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
ja: ウィンドウが他のウィンドウに隠れていれば前面に出し、さもなくば下にします

en: Raise window above other windows
ja: ウィンドウを前面に出す

en: Lower window below other windows
ja: ウィンドウを一番奥に移動する

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化する

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを水平方向に最大化する

en: Tile window to east (right) side of screen
ja: ウィンドウを画面の東 (右側) に並べる

en: Tile window to west (left) side of screen
ja: ウィンドウを画面の西 (左側) に並べる

en: Tile window to north-west (top left) corner
ja: ウィンドウを北西 (左側の上) に並べる

en: Tile window to north-east (top right) corner
ja: ウィンドウを北東 (右側の上) に並べる

en: Tile window to south-west (bottom left) corner
ja: ウィンドウを南西 (左側の下) に並べる

en: Tile window to south-east (bottom right) corner
ja: ウィンドウを南東 (右側の下) に並べる

en: Move window to north-west (top left) corner
ja: ウィンドウを左上に移動

en: Move window to north-east (top right) corner
ja: ウィンドウを右上に移動

en: Move window to south-west (bottom left) corner
ja: ウィンドウを左下に移動

en: Move window to south-east (bottom right) corner
ja: ウィンドウを右下に移動

en: Move window to north (top) side of screen
ja: ウィンドウを画面上端に移動

en: Move window to south (bottom) side of screen
ja: ウィンドウを画面下端に移動

en: Move window to east (right) side of screen
ja: ウィンドウを画面右端に移動

en: Move window to west (left) side of screen
ja: ウィンドウを画面左端に移動

en: Move window to center of screen
ja: ウィンドウを画面中央に移動

en: Move window to north (top) monitor
ja: ウィンドウを北 (上側) モニターへ移動する

en: Move window to south (bottom) monitor
ja: ウィンドウを南 (下側) モニターへ移動する

en: Move window to east (right) monitor
ja: ウィンドウを東 (右側) モニターへ移動する

en: Move window to west (left) monitor
ja: ウィンドウを西 (左側) モニターへ移動する

en: Move window to workspace 1
ja: ウィンドウをワークスペース 1 へ移動する

en: Move window to workspace 2
ja: ウィンドウをワークスペース 2 へ移動する

en: Move window to workspace 3
ja: ウィンドウをワークスペース 3 へ移動する

en: Move window to workspace 4
ja: ウィンドウをワークスペース 4 へ移動する

en: Move window to workspace 5
ja: ウィンドウをワークスペース 5 へ移動する

en: Move window to workspace 6
ja: ウィンドウをワークスペース 6 へ移動する

en: Move window to workspace 7
ja: ウィンドウをワークスペース 7 へ移動する

en: Move window to workspace 8
ja: ウィンドウをワークスペース 8 へ移動する

en: Move window to workspace 9
ja: ウィンドウをワークスペース 9 へ移動する

en: Move window to workspace 10
ja: ウィンドウをワークスペース 10 へ移動する

en: Move window to workspace 11
ja: ウィンドウをワークスペース 11 へ移動する

en: Move window to workspace 12
ja: ウィンドウをワークスペース 12 へ移動する

en: Move window one workspace to the left
ja: ウィンドウを左側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the right
ja: ウィンドウを右側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace up
ja: ウィンドウを上側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace down
ja: ウィンドウを下側のワークスペースへ移動する

en: Modifier to use for modified window click actions
ja: 変更したウィンドウ・クリック操作の修飾キー

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the "resize_with_right_button" key. Modifier is expressed as "<Alt>" or "<Super>" for example.
ja: この修飾キーを押したままの状態でウィンドウをクリックすると、ウィンドウを移動させたり (左クリック)、ウィンドウ・サイズを変更したり (中クリック)、ウィンドウ・メニューを表示させたり(右クリック)することができます。中クリックと右クリックの操作は "右ボタンでサイズ変更" キーを使えば交換できます。修飾キーは、例えば、"<Alt>" や "<Super>" のように表されます。

en: Whether to resize with the right button
ja: 右ボタンで大きさを変更するかどうか

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
ja: これを TRUE に設定すると、"mouse_button_modifier" で設定したキーを押しながら右のボタンでサイズ変更し、真ん中のボタンでメニューを表示します。

en: Whether to display preselected tab window border
ja: 前回選択したタブウィンドウに枠を表示するかどうか

en: Set this to false to disable border of preselected window while performing tab switching.
ja: FALSE にすると、タブスイッチ中に前回選択したウィンドウに枠が表示されなくなります。

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ja: タイトルバーのボタンの配置

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
ja: タイトル・バーのボタンの位置を指定します。ここで指定する値は "menu:minimize,maximize,spacer,close" のような文字列にしてください; コロンでウィンドウの右上隅と左上隅を分割し、ボタン名はコンマで区切ります。ボタンを重複させることはできません。不明なボタン名は単に無視されるだけなので、marco の新しいバージョンが旧バージョンに影響を与えることはありません。spacer というタグはボタンとボタンの間に挿入する空白を意味します。

en: Window focus mode
ja: ウィンドウのフォーカスモード

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ja: ウィンドウフォーカスモードはウィンドウがアクティブになる条件を表します。設定可能な値は3つあり、"click" はクリックするとフォーカスします。"sloppy" はマウスがウィンドウ内に入るとフォーカスします。"mouse" はマウスがウィンドウ内に入るとフォーカスし、マウスがウィンドウから出るとフォーカスが外れます。

en: Control how new windows get focus
ja: 新しいウィンドウのフォーカスを制御

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
ja: このオプションを使い、新しく生成したウィンドウに対して、どのようにフォーカスを与えるかを制御します。設定可能なオプション: "smart" (ユーザが定義したフォーカスモードを適用します)、"strict" (端末から起動したアプリのウィンドウにはフォーカスを与えないようにします)

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
ja: 他のユーザ操作による副作用としてウィンドウを前面に出すかどうか

en: Setting this option to false can lead to buggy behavior, so users are strongly discouraged from changing it from the default of true. Many actions (e.g. clicking in the client area, moving or resizing the window) normally raise the window as a side-effect. Setting this option to false, which is strongly discouraged, will decouple raising from other user actions, and ignore raise requests generated by applications. See http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Even when this option is false, windows can still be raised by an alt-left-click anywhere on the window, a normal click on the window decorations, or by special messages from pagers, such as activation requests from tasklist applets. This option is currently disabled in click-to-focus mode. Note that the list of ways to raise windows when raise_on_click is false does not include programmatic requests from applications to raise windows; such requests will be ignored regardless of the reason for the request. If you are an application developer and have a user complaining that your application does not work with this setting disabled, tell them it is _their_ fault for breaking their window manager and that they need to change this option back to true or live with the "bug" they requested.
ja: このオプションを FALSE にすると不安定になるため、デフォルトの TRUE のままにしておくことを強くお勧めします。クライアントエリアをクリックする、ウィンドウを移動したりウィンドウのサイズを変更するなどの様々な操作は、一般的に副作用としてウィンドウを最前面に移動します。まったくお勧めはしませんが、このオプションを FALSE にすると、ユーザー操作とウィンドウを最前面に移動する処理を切り離し、アプリケーションからのウィンドウを最前面に移動する処理のリクエストも無視するようになります。詳細については http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6 で確認してください。このオプションを FALSE にしても、ウィンドウのどこかを Alt + 右クリック、ウィンドウの装飾部分をクリック、タスクリストアプレットからのアクティベーションリクエストなどのページャーからの特殊メッセージなどにより、ウィンドウは最前面に移動します。現在このオプションはクリックしてフォーカスするという処理を無効にしています。上に記載した FALSE の時でもウィンドウを最前面に移動する操作の中には、アプリケーションからのウィンドウを最前面に移動する処理のリクエストが含まれていないことに注意してください。すなわち、アプリケーションからのリクエストはその理由を問わず無視されます。もしあなたが開発者で、この設定を FALSE にするとアプリケーションが動作しないバグがあると主張するユーザーが現れた場合、ユーザー自身が自分のウィンドウマネージャーを壊したということと、バグを解決するためにこのオプションを TRUE に戻す必要があることを伝えてください。

en: Action on title bar double-click
ja: タイトルバーをダブルクリックした時のアクション

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ja: タイトルバーをダブル・クリックした際の効果を指定します。指定可能なオプション: 'toggle_shade' (ウィンドウの巻き上げ状態を切り替える)、'toggle_maximize' (ウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_horizontally' (水平方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_vertically' (垂直方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'minimize' (ウィンドウを最小化する)、'shade' (ウィンドウを巻き上げる)、'menu' (ウィンドウメニューを表示する)、'lower' (ウィンドウを一番後ろに回す)、'none' (何もしない)

en: Action on title bar middle-click
ja: タイトルバーを中クリックした時のアクション

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ja: タイトルバーを中クリックした際の効果を指定します。指定可能なオプション: 'toggle_shade' (ウィンドウの巻き上げ状態を切り替える)、'toggle_maximize' (ウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_horizontally' (水平方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_vertically' (垂直方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'minimize' (ウィンドウを最小化する)、'shade' (ウィンドウを巻き上げる)、'menu' (ウィンドウメニューを表示する)、'lower' (ウィンドウを一番後ろに回す)、'none' (何もしない)

en: Action on title bar right-click
ja: タイトルバーを右クリックした時のアクション

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ja: タイトルバーを右クリックした際の効果を指定します。指定可能なオプション: 'toggle_shade' (ウィンドウの巻き上げ状態を切り替える)、'toggle_maximize' (ウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_horizontally' (水平方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'toggle_maximize_vertically' (垂直方向にのみウィンドウを最大化/通常サイズ化する)、'minimize' (ウィンドウを最小化する)、'shade' (ウィンドウを巻き上げる)、'menu' (ウィンドウメニューを表示する)、'lower' (ウィンドウを一番後ろに回す)、'none' (何もしない)

en: Automatically raises the focused window
ja: フォーカスされたウィンドウを自動的に前面に移動する

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
ja: この値が TRUE かつフォーカスモードが "sloppy" または "mouse" の場合、フォーカスを取得したウィンドウは auto_raise_delay キーに指定した時間が経過した後に自動的に前面に表示されます。これはウィンドウをクリックして前面に表示する場合とは関係はなく、ドラッグアンドドロップ中にポインタがウィンドウ内に入った場合とも関係はありません。

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
ja: 自動的に全面に移動するオプションの遅延時間 (ミリ秒)

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
ja: auto_raise が TRUE に設定されている際、ウィンドウを全面に移動するまでの遅延時間を指定します。この遅延はミリ秒単位で指定します。

en: Current theme
ja: 現在使用しているテーマ

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
ja: テーマはウィンドウの境界やタイトルバーなどの外観を決定します。

en: Use standard system font in window titles
ja: ウィンドウのタイトルに標準のシステムフォントを使う

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
ja: この値が TRUE の場合、titlebar_font オプションを無視してウィンドウのタイトルに標準のアプリケーションフォントを使用します。

en: Window title font
ja: ウィンドウタイトルのフォント

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
ja: ウィンドウのタイトルバーに表示するフォントを記述するフォント記述文字です。ただし、ここで指定したフォントサイズが使用されるのは、titlebar_font_size オプションが 0 の場合だけです。また titlebar_uses_desktop_font オプションが TRUE の場合でも、このオプションは無効になります。

en: Number of workspaces
ja: ワークスペースの数

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
ja: ワークスペースの数です。ワークスペースの数を 0 にしないでください。また、誤って大量のワークスペースを指定してしまいデスクトップが使いにくくなることを防ぐため、最大値は固定になっています。

en: Workspace wrap style
ja: ワークスペースのラップ形式

en: The wrap style is used to determine how to switch from one workspace to another at the border of the workspace switcher. When set to "no wrap", nothing will happen if you try to switch to a workspace past the border of the workspace switcher. If set to "classic", the old marco behavior is used: the end of one row leads to the beginning of the next and the end of a column leads to the beginning of the next. If set to "toroidal", workspaces are connected like a doughnut: the end of each row leads to its own beginning and the end of each column leads to its own beginning.
ja: ラップ形式はワークスペース切り替え時に端から端へ移動する際の動きを決定するために使用します。"no wrap" にすると端から端へ移動しなくなります。"classic" に設定すると Marco の古い挙動と同じになります。すなわち、行の終わりは次の行の先頭とつながっているとみなされます。"toroidal" を選択すると、ワークスペースはドーナツ形に接続します。すなわち、行の終わりはその行の先頭と、列の終わりはその列の先頭とつながっているとみなされます。

en: Enable Visual Bell
ja: 視覚的なベルを有効にする

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
ja: アプリケーションやシステムがベルやビープ音を鳴らそうとした際、視覚的に表示します。耳が不自由な方や、騒音の中での使用に便利です。

en: System Bell is Audible
ja: システムベルを鳴らす

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
ja: アプリケーションもしくはシステムが聴覚的なビープ音を生成できるか決定します。これは、無音のビープを許可する '視覚的なベルを有効にする' と共に用いられます。

en: Visual Bell Type
ja: 視覚的なベルの種類

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
ja: システムベルや他のアプリケーションのベル表示が鳴らされたことを視覚的に通知する実装の方法を Marco に通知します。現在、2つの方法が有効です。"fullscreen" は全画面を白黒で点滅させます。"frame_flash" はベルのシグナルを通知したアプリケーションのタイトルバーを点滅させます。どのアプリケーションがベルのシグナルを鳴らしたのか分からないとき (デフォルトのシステムビープではよくあるケースです) は、その時点でフォーカスされているウィンドウのタイトルバーを点滅させます。

en: Compositing Manager
ja: コンポジットマネージャ

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
ja: Marco がコンポジットマネージャーになれるかどうかを設定します。

en: Fast Alt-Tab with compositing manager (disable thumbnails)
ja: コンポジットマネージャー時の高速な Alt-Tab (サムネイルを無効化する)

en: If set to true, no window thumbnails will be displayed in the alt-tab popup window when the compositing manager is enabled. Application icons will be displayed instead. Note that on high resolution screens with many visible windows there can be a perceptible lag in rendering.
ja: TRUE にすると、コンポジットマネージャーとして動作している際、Alt-Tab のポップアップにウィンドウのサムネイルを表示しなくなります。アプリケーションのアイコンが代わりに表示されます。ただし、高解像度の画面で多くのウィンドウが表示されている場合、レンダリングに遅延が発生するかも知れません。

en: If true, trade off usability for less resource usage
ja: TRUE にすると、リソースの消費が少なくなりますが、代わりに操作性が低下します。

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
ja: この値が TRUE の場合、Marco はワイヤーフレームを使ったり、アニメーションをしなくなったりするなど、ユーザーへのフィードバックが少なくなり、"直感的な操作" という点で操作性が落ちます。これは多くのユーザーにとってユーザビリティの重大な低下につながりますが、そうしないと操作に困るような旧式のアプリケーションやターミナル・サーバーもうまく使えるようになります。しかしながら、アクセシビリティの機能が有効な場合はワイヤーフレームの機能は無効になります。

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
ja: ウィンドウを利用しないアプリの動作をナビゲートする条件 (未実装)

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
ja: この値が TRUE の場合、Marco の動作はウィンドウではなくアプリケーションに依存します。この概念はやや抽象的ですが、一般的にアプリケーション固定モードは Mac に近く、Windows にはあまり似ていません。アプリケーション固定モードでウィンドウがフォーカスされると、アプリケーションのすべてのウィンドウが手前に表示されます。また、アプリケーション固定モードでは、フォーカス・クリックが他のアプリケーションのウィンドウに渡されることはありません。しかしながら、アプリケーション固定モードは現在のところ大部分が未実装です。

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
ja: 古い、あるいは仕様に準拠していないアプリケーションが要求する不要な機能を無効にする

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
ja: いくつかのアプリケーションではウィンドウマネージャーの間違った動きや機能の結果、仕様を無視します。このオプションは Marco を厳格に正しいモードにし、さらに一貫したユーザーインタフェースを提供することで、何かおかしな動きをするアプリケーションを実行することがないようにします。

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
ja: 新しいウィンドウが画面中央に作成されたかを確認する

en: If set to true, new windows are opened in the center of the screen. Otherwise, they are opened at the top left of the screen.
ja: TRUE にすると、新しいウィンドウは画面の中央に開きます。FALSE の場合は画面の左上に開きます。

en: Whether to enable window tiling
ja: ウインドウタイルを有効にするかどうか

en: If enabled, dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Drag-dropping to the top maximizes the window if allow-top-tiling is enabled.
ja: 有効にすると、ウィンドウを画面の左右端にドラッグしたとき、ウィンドウの縦幅を最大化、横幅を画面の半分にします。また、allow-top-tiling が有効な場合には、ウィンドウを画面の上端にドラッグした時ウィンドウを最大化します。

en: Whether to maximize the window when dragged to the top of the screen
ja: 画面の上部にドラッグしたときにウィンドウを最大化するかどうか

en: If enabled, drag-dropping a window to the top of the screen will maximize it. Only works when allow-tiling is enabled.
ja: 有効にすると、ウィンドウを画面の上部にドラッグドロップすると最大化されます。allow-tiling が有効な場合のみ動作します。

en: Whether to enable cycling through different tile sizes
ja: 異なるタイルサイズの循環を可能にするか否か

en: If enabled, tiling a window will cycle through multiple different sizes by using the same keyboard shortcut multiple times in a row.
ja: これを有効にすると、同じキーボードショートカットを複数回連続して使用することで、ウィンドウのタイリングが複数の異なるサイズに切り替わります。

en: Window placement mode
ja: ウィンドウの配置モード

en: The window placement mode indicates how new windows are positioned. "automatic" means the system chooses a location automatically based on the space available on the desktop, or by a simple cascade if there is no space; "pointer" means that new windows are placed according to the mouse pointer position; "manual" means that the user must manually place the new window with the mouse or keyboard.
ja: 新しいウィンドウをどのように配置するかを設定します。"automatic" は、デスクトップに空きがある場合その位置に、空きがない場合は単純に重なる位置にシステムが自動配置します。"pointer" はマウスポインターの位置に配置します。"manual"はユーザーがマウスやキーボードを使って配置位置を決定します。

en: List of applications ignored by show-desktop
ja: デスクトップを表示時に無視するアプリケーションのリスト

en: Comma separated class list. Each running GUI application referenced to given windows manager class will be ignored by 'Show Desktop' functionality.
ja: カンマ区切りのクラスのリストです。デスクトップを表示する際、このリスト内にあるウィンドウマネージャークラスは無視され、最小化されません。

en: Icon size in alt-tab popup window
ja: alt-tab ポップアップウィンドウのアイコンサイズ

en: Size of the application icons displayed in alt-tab popup window. The screen's scale factor is applied to this value.
ja: alt-tab ポップアップウィンドウに表示されるアプリケーションアイコンのサイズ。画面の拡大率がこの値に適用されます。

en: Maximum number of columns in alt-tab popup window
ja: alt-tab ポップアップウィンドウの最大カラム数

en: The popup window will be expanded to fit up to these many entries per row.
ja: ポップアップウィンドウは、1行の中にこの数のエントリーが収まるよう拡張されます。

en: Expand the alt-tab popup window to fit longer window titles
ja: alt-tab ポップアップウィンドウを拡張して、長いウィンドウタイトルに対応します

en: The popup window may be expanded up to the width determined by the config parameter 'alt-tab-max-columns'.
ja: ポップアップウィンドウは、設定パラメータ alt-tab-max-columns で指定した幅まで拡張することが可能です。

en: Name of workspace
ja: ワークスペースの名前

en: The name of a workspace.
ja: ワークスペースの名前です。

en: Run a defined command
ja: 指定されたコマンドの実行

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/marco/keybinding_commands The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: /apps/marco/keybinding_commands に対応する数字のコマンドを実行するキーバインドを指定します。フォーマットは "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1" のようにします。パーサは完全に自由で大文字や小文字を許可します。そして "<Ctl>" や "<Ctrl>" のような省略もできます。もし特別な文字 "disabled" をオプションに設定した場合、この動作のキーバインドはなくなります。

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: フォーマットは "<Control>a" あるいは "<Shift><Alt>F1" のようにします。パーサはとてもに自由で大文字や小文字を許可します。そして "<Ctl>" や "<Ctrl>" のような省略もできます。もし特別な文字列を "disabled" に設定した場合、この動作のキーバインドはなくなります。

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action. This keybinding may be reversed by holding down the "shift" key; therefore, "shift" cannot be one of the keys it uses.
ja: フォーマットは "<Control>a" あるいは "<Shift><Alt>F1" のようにします。パーサはとてもに自由で大文字や小文字を許可します。そして "<Ctl>" や "<Ctrl>" のような省略もできます。もし特別な文字列を "disabled" に設定した場合は、この動作のキーバインドはなくなります。このキーバインドは "Shift" キーを押しっぱなしにすることで反転できます。そのため、"Shift" は使用できないキーです。

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
ja: ポップアップ・ウインドウを利用して後方のアプリケーションのウィンドウへ移動する

en: Move backward between windows, using a popup window
ja: ポップアップ・ウインドウを利用して後方のウィンドウへ移動する

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
ja: ポップアップ・ウィンドウを利用して、すべてのワークスペースでウィンドウ間を移動する

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
ja: ポップアップ・ウインドウを利用してすべてのワークスペースで後方のウィンドウへ移動する

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
ja: ポップアップ・ウィンドウを使ってパネルとデスクトップの間を後方に移動する

en: Move backward between windows of an application immediately
ja: アプリケーションが持つ複数のウィンドウの間を後方にすばやく移動する

en: Move backward between windows immediately
ja: ウィンドウ間を後方にすばやく移動する

en: Move backward between panels and the desktop immediately
ja: 後方のパネルとデスクトップとの間を切り替える

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
ja: パネルの「アプリケーションの実行」ダイアログ・ボックスを表示する

en: Commands to run in response to keybindings
ja: キーバインドの応答として実行されるコマンド

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
ja: /apps/marco/global_keybindings/runs_command_N キーは、これらのコマンドに対応するキーバインドを定義します。run_command_N のキーバインドを押すとcommand_Nが実行されます。

en: The screenshot command
ja: スクリーンショットのためのコマンド

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ja: /apps/marco/global_keybindings/runs_command_screenshot キーは。この設定で実行するよう指定されたコマンドに対応するキーバインドを定義します。

en: The window screenshot command
ja: ウィンドウのスクリーンショットのためのコマンド

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ja: /apps/marco/global_keybindings/runs_command_window_screenshot キーは、この設定で実行するよう指定されたコマンドに対応するキーバインドを定義します。

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
ja: ウィンドウを常に他のウィンドウの上に表示するかどうかを切り替える

en: Tile window to north-west (upper left) corner of screen
ja: ウィンドウを画面の北西 (左側の上) に並べる

en: Tile window to north-east (upper right) corner of screen
ja: ウィンドウを画面の北東 (右側の上) に並べる

en: Tile window to south-east (lower right) corner of screen
ja: ウィンドウを画面の南東 (右側の下) に並べる

en: Tile window to south-west (lower left) corner of screen
ja: ウィンドウを画面の南西 (左側の下) に並べる

en: Bell event
ja: ベル・イベント

en: Unknown window information request: %d
ja: ウィンドウ情報の要求が不明です: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
ja: <tt>%s</tt> から応答がありません。

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ja: 応答があるまで少し待つか、または強制的にアプリケーションを終了するか選択してください。

en: _Wait
ja: 待機する(_W)

en: _Force Quit
ja: 強制終了する(_F)

en: Failed to get hostname: %s
ja: ホスト名の取得に失敗しました: %s

en: Missing %s extension required for compositing
ja: ウィンドウの合成に必要な %s という拡張モジュールが存在しません

en: Failed to open X Window System display '%s'
ja: Xウィンドウ・システムのディスプレイ '%s' のオープンに失敗しました

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
ja: 既にバインディングとして別のプログラムでキー %s (修飾キー %x) を使っています

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
ja: <tt>%s</tt> が動作中にエラーがありました:
    
    %s

en: No command %d has been defined.
ja: コマンド %d は定義されていません。

en: No terminal command has been defined.
ja: 端末を起動するコマンドが定義されていません。

en: <tt>Rename Workspace</tt>
ja: <tt>ワークスペースの名前変更</tt>

en: New Workspace Name:
ja: 新規ワークスペース名：

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Replace the running window manager with Marco
ja: 実行中のウィンドウ・マネージャを Marco で置き換える

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: X Display to use
ja: 使用するXディスプレイを指定する

en: Initialize session from savefile
ja: 保存ファイルからセッションを初期化する

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Make X calls synchronous
ja: X の呼び出しを同期する

en: Turn compositing on
ja: 合成マネージャをオン

en: Turn compositing off
ja: 合成マネージャをオフ

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
ja: 最大化されて、装飾のない全画面のウィンドウを作成しない

en: Failed to scan themes directory: %s
ja: テーマ・フォルダのスキャンに失敗しました: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
ja: テーマが見つかりませんでした! %s の存在と通常のテーマが含まれていることを確認してください。

en: Failed to restart: %s
ja: 再起動に失敗しました: %s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
ja: GSettings の %2$s キーの値 %1$d は %3$d〜%4$d の範囲内にありません

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
ja: 仕様に準拠していないアプリケーションに対する次善策は無効になっています。一部のアプリケーションは正常に動作しない可能性があります

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
ja: GSettings の %2$s キーのフォントの説明 "%1$s" を解析できませんでした

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
ja: MateConf の "%s" はマウス・ボタンの修飾キーとして妥当な値ではありません

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
ja: 設定データベースで発見した "%s" はキーバインド "%s" に有効な値ではありません

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
ja: ディスプレイ '%2$s' 上のスクリーン %1$d は無効です

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d はすでにウィンドウマネージャを持っています; 現在のウィンドウマネージャを上書きするために--replace オプションの使用を試してください。

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d でウィンドウマネージャの選択を取得できませんでした

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d はすでにウィンドウマネージャを持っています

en: Could not release screen %d on display "%s"
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d を解放できませんでした

en: Could not create directory '%s': %s
ja: ディレクトリ '%s' を作成できませんでした : %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
ja: 書き込みのためのセッションファイル '%s' をオープンできませんでした: %s

en: Error writing session file '%s': %s
ja: セッションファイル '%s' を書き込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error closing session file '%s': %s
ja: セッションファイル '%s' のクローズ中にエラーが発生しました: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
ja: 保存されたセッションファイルの解析に失敗しました: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
ja: <marco_session> 属性は見られますが、すでにセッションIDを持っています

en: Unknown attribute %s on <%s> element
ja: <%2$s> エレメントに不明な属性 %1$s があります

en: nested <window> tag
ja: <window> タグがネストされています

en: Unknown element %s
ja: 不明なエレメント %s があります

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
ja: これらのウィンドウは "現在の設定を保存する" 機能をサポートしません。次回ログインする時に手動で再起動してください。

en: Failed to open debug log: %s
ja: デバッグ・ログのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
ja: ログ・ファイル %s の fdopen() に失敗しました: %s

en: Opened log file %s
ja: ログ・ファイル %s をオープンしました

en: Marco was compiled without support for verbose mode
ja: この marco は詳細ログ・モードをサポートしていません

en: Window manager:
ja: ウィンドウ・マネージャ:

en: Bug in window manager:
ja: ウィンドウ・マネージャのバグ:

en: Window manager warning:
ja: ウィンドウ・マネージャの警告:

en: Window manager error:
ja: ウィンドウ・マネージャのエラー:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
ja: ウィンドウ %s は ICCCM で指定されてたような WM_CLIENT_LEADER ウィンドウの代わりに自分自身で SM_CLIENT_ID を設定しています

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
ja: ウィンドウ %s はリサイズ可能ではない MWM ヒント指示を設定していますが、最小サイズ %d x %d と最大サイズ %d x %dも設定しています。これはあまり意味がありません

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
ja: アプリケーションが間違った _NET_WM_PID %lu を設定しました

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
ja: %s (%s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
ja: %s (スーパーユーザで)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
ja: %s (%s で)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
ja: %s (他のユーザで)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
ja: %2$s で指定したウィンドウ 0x%1$lx の WM_TRANSIENT_FOR が間違っています

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
ja: ウィンドウ 0x%1$lx には type %5$s format %6$d n_items %7$d のプロパティ
    %2$s が指定されていますが、実際には type %3$s format %4$d であることを
    期待されています。これは、ほとんどの場合、アプリケーションのバグであり、
    ウィンドウマネージャのバグではありません。
    ウィンドウの属性は title="%8$s" class="%9$s" name="%10$s"です。

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
ja: ウィンドウ 0x%2$lx 上のプロパティ %1$s は無効なUTF-8を含んでいました

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
ja: ウィンドウ 0x%2$lx 上のプロパティ %1$s はリスト内のアイテム %3$d で無効な UTF-8を含んでいました

en: Usage: %s
ja: 使い方: %s

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Window Menu
ja: ウィンドウ・メニューを表示します

en: Window App Menu
ja: ウィンドウ・アプリのメニュー

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化します

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化します

en: Restore Window
ja: ウィンドウを復帰する

en: Roll Up Window
ja: ウィンドウを巻き上げます

en: Unroll Window
ja: ウィンドウの巻き上げを解除します

en: Keep Window On Top
ja: ウィンドウを最前面に維持します

en: Remove Window From Top
ja: ウィンドウを最前面の維持から解除します

en: Always On Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに配置します

en: Put Window On Only One Workspace
ja: 現在のワークスペースにのみ配置します

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
ja: 最小化(_N)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
ja: 最大化解除(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
ja: 巻き上げる(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
ja: 展開する(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
ja: 移動(_M)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
ja: サイズの変更(_R)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
ja: 画面上でタイトルバーを移動する(_S)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
ja: 最前面へ(_T)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに配置する(_A)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
ja: 現在のワークスペースのみ(_O)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
ja: 左側のワークスペースへ移動する(_L)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
ja: 右側のワークスペースへ移動する(_I)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
ja: 上側のワークスペースへ移動する(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
ja: 下側のワークスペースへ移動する(_D)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Workspace %d%n
ja: ワークスペース %d%n

en: Workspace 1_0
ja: ワークスペース 1_0

en: Workspace %s%d
ja: ワークスペース %s%d

en: Move to Another _Workspace
ja: 別のワークスペースへ移動する(_W)

en: top
ja: 上

en: bottom
ja: 下

en: left
ja: 左側

en: right
ja: 右側

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
ja: フレームジオメトリは "%s" のサイズを指定しません

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
ja: 境界 "%2$s" 用のフレームジオメトリは大きさ "%1$s" を指定しません

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
ja: ボタンのアスペクト比 %g は妥当ではありません

en: Frame geometry does not specify size of buttons
ja: フレームジオメトリはボタンのサイズを指定しません

en: Gradients should have at least two colors
ja: 階調度は少なくとも2つの色をもつべきです

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"
ja: GTKのカスタムカラー指定では、カラー名とフォールバックを括弧で囲む必要があります。例：gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
ja: gtk:custom の color_nameパラメータの文字'%c'が無効です: A-Za-z0-9-_ のみ有効です

en: Gtk:custom format is "gtk:custom(color_name,fallback)", "%s" does not fit the format
ja: Gtk:custom のフォーマットは "gtk:custom(color_name,fallback) "であって "%s"はフォーマットに適合しません

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ja: "%s" を解析できませんでした; GTK の色指定では gtk:fg[NORMAL] のように状態を大括弧で囲み指定する必要があります (NORMAL は状態を示す)

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ja: "%s" を解析できませんでした; GTK の色指定では gtk:fg[NORMAL] のように状態の後に右大括弧をつける必要があります (NORMAL は状態を示す)

en: Did not understand state "%s" in color specification
ja: 色指定で状態 "%s" は理解しませんでした

en: Did not understand color component "%s" in color specification
ja: 色指定でカラーコンポーネント "%s" は理解しませんでした

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
ja: 混合色のフォーマットは "blend/bg_color/fg_color/alpha" で、"%s" はこのフォーマットに適合していません

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
ja: 混合色のアルファ値 "%s" を解析できませんでした

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
ja: 混合色のアルファ値 "%s" は 0.0 から 1.0 の間ではありません

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
ja: シェードのフォーマットは "shade/base_color/factor" で、"%s" はこのフォーマットに適合していません

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
ja: シェードカラーのシェード係数 "%s" をパスできませんでした

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
ja: シェードカラーのシェード係数 "%s" が負の値です

en: Could not parse color "%s"
ja: 色 "%s" を解析できませんでした

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
ja: 許可されていない文字 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
ja: 解析できない浮動小数点数 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
ja: 解析できない整数 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
ja: 座標式は次のテキストの先頭に無効な演算子を含んでいました: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
ja: 座標式が空か解析不能です

en: Coordinate expression results in division by zero
ja: 座標式はゼロで除算しました

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
ja: 座標式は浮動小数点で mod 演算子を使用しようとしています

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
ja: 座標式はオペランドが必要な場所に演算子 "%s" を使用しています

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
ja: 座標式は演算子が必要な場所でオペランドを使用しています

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
ja: 座標式はオペランドの代わりに演算子で終わっています

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
ja: 座標式は演算子 "%2$c" の後に演算子 "%1$c" が続いており、これらの間にオペランドがありません

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
ja: 座標式は無効な値または定数 "%s" が使用されていました

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
ja: 座標式を解析する際にオーバーフローが発生しました

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
ja: 座標式は左括弧がなしに右括弧が指定されています

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
ja: 座標式は左括弧が指定されていますが、右括弧がありません

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
ja: 座標式は演算子もオペランドも使用していないようです

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
ja: テーマにエラーを引き起こす式が含まれていました: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
ja: このフレームスタイルは <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> を指定する必要があります

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
ja: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>がありません

en: Failed to load theme "%s": %s
ja: テーマ "%s" の読み込みに失敗しました: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
ja: テーマ "%1$s" の <%2$s> が設定されていません

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
ja: テーマ "%2$s" にウィンドウタイプ "%1$s" のフレームスタイルが設定されていません。<window type="%3$s" style_set="whatever"/> エレメントを追加してください

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
ja: ユーザ定義の定数は大文字で始まらなければなりません; "%s" は違います

en: Constant "%s" has already been defined
ja: 定数 "%s" は既に定義されています

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
ja: 属性 "%s" が要素 <%s> にありません

en: Line %d character %d: %s
ja: %d 行 %d 桁: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ja: 同じ <%2$s> エレメント上で属性 "%1$s" が 2 度繰り返されました

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ja: 属性 "%s" はこのコンテキストの要素 <%s> には不適切です

en: Could not parse "%s" as an integer
ja: "%s"を整数として構文解釈できませんでした

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
ja: 末尾の文字列 "%s" (文字列 "%s") を理解できませんでした

en: Integer %ld must be positive
ja: 整数 %ld は正数でなければなりません

en: Integer %ld is too large, current max is %d
ja: 整数 %ld は大きすぎます、現在の最大は %d です

en: Could not parse "%s" as a floating point number
ja: 浮動小数点として "%s" を解析できませんでした

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
ja: ブール値は "true" か "false" でなければならず "%s" ではありません

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
ja: 角度は 0.0 から 360.0 の間でなければなりませんが、%g でした

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
ja: アルファ値は 0.0 (不可視)と 1.0 (完全に不透明) の間でなければなりませんが、%g でした

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
ja: 無効なタイトルスケール "%s" です (xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large のひとつでなければなりません)

en: <%s> name "%s" used a second time
ja: <%s> の名前 "%s"が2回使われています

en: <%s> parent "%s" has not been defined
ja: <%s> の親 "%s" は定義されていません

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
ja: <%s> のジオメトリ "%s" は定義されていません

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
ja: <%s> はジオメトリ、またはジオメトリを持つ親のどちらかを指定しなければなりません

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
ja: 背景色の妥当なアルファ値を指定してください

en: Unknown type "%s" on <%s> element
ja: <%2$s> エレメント上に不明なタイプ "%1$s" があります

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
ja: <%2$s> エレメント上に不明な style_set "%1$s" があります

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
ja: ウィンドウタイプ "%s" はすでにスタイル設定に割り当てられています

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ja: 要素 <%s> は <%s> の下に格納できません

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
ja: "button_width"/"button_height" と "aspect_ratio" の両方のプロパティを指定することはできません

en: Distance "%s" is unknown
ja: 間隔 "%s" は不明です

en: Aspect ratio "%s" is unknown
ja: アスペクト比"%s"は不明です

en: Border "%s" is unknown
ja: 境界 "%s" は不明です

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
ja: エレメント <%s> に "start_angle" または "from" 属性はありません

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
ja: エレメント <%s> に "extent_angle" または "to" 属性はありません

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
ja: 階調度のタイプの値 "%s" は解釈されませんでした

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
ja: <%2$s>エレメント用のフィルタイプ "%1$s"は解釈されませんでした

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の状態 "%1$s" は解釈されませんでした

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の影 "%1$s" は解釈されませんでした

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の矢印 "%1$s" は解釈されませんでした

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
ja: "%s"を呼ぶ <draw_ops> は定義されていません

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
ja: ここに draw_ops "%s" を含めると循環参照が生成されます

en: Unknown position "%s" for frame piece
ja: フレーム要素の場所 "%s" は不明です

en: Frame style already has a piece at position %s
ja: フレームスタイルはすでに場所 %s に要素を持っています

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
ja: 名前 "%s" で <draw_ops>が定義されていません

en: Unknown function "%s" for button
ja: ボタンのための機能 "%s" は不明です

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
ja: このバージョンでは "%s" というボタンの機能は提供していません (現 %d, 要 %d)

en: Unknown state "%s" for button
ja: ボタンのための状態 "%s" は不明です

en: Frame style already has a button for function %s state %s
ja: フレームスタイルはすでに機能 %s 状態 %s のボタンを持っています

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
ja: "%s" はフォーカス属性のためには有効な値ではありません

en: "%s" is not a valid value for state attribute
ja: "%s" は状態の属性のためには有効な値ではありません

en: A style called "%s" has not been defined
ja: "%s" に呼ばれるスタイルは定義されていません

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
ja: "%s" はリサイズ属性のためには有効な値ではありません

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
ja: 最大化/シェード化のための <%s> エレメントには "resize" 属性を指定できません

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
ja: 最大化のための <%s> エレメントには "resize" 属性を指定できません

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
ja: 状態 %s リサイズ %s フォーカス %s のためのスタイルはすでに指定されています

en: Style has already been specified for state %s focus %s
ja: 状態 %s フォーカス %s のためのスタイルはすでに指定されています

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <piece> エレメントは2つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <button> エレメントは 2 つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <menu_icon> エレメントは 2 つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Bad version specification '%s'
ja: 不正なバージョン指定 '%s'

en: "version" attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
ja: "version "属性は、metacity-theme-1.xml や metacity-theme-2.xml では使用できません

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
ja: テーマには%sバージョンが必要ですが、最新の対応テーマバージョンは%d.%d

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
ja: 一番外側の要素は <%s> ではなく <metacity_theme> にする必要があります

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
ja: エレメント <%s> は name/author/date/description エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
ja: エレメント <%s> は <constant> エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
ja: エレメント <%s> はdistance/border/aspect_ratioエレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
ja: エレメント <%s> は描画処理エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ja: 要素 <%s> は要素 <%s> の内側に格納できません

en: No draw_ops provided for frame piece
ja: フレームのための draw_ops は提供されていません

en: No draw_ops provided for button
ja: ボタンのための draw_ops は提供されていません

en: No text is allowed inside element <%s>
ja: 要素 <%s> の内側にテキストを格納できません

en: <%s> specified twice for this theme
ja: このテーマで <%s> が二回指定しました

en: Failed to find a valid file for theme %s
ja: %s というテーマの妥当なファイルが見つかりませんでした

en: _OK
ja: OK(_O)

en: This is a sample message in a sample dialog
ja: これはサンプルダイアログの中のサンプルメッセージです

en: Fake menu item %d
ja: 見せかけのメニュー・アイテム %d

en: Border-only window
ja: ボーダーのみのウィンドウ

en: Bar
ja: バー

en: Normal Application Window
ja: 通常のアプリケーションウィンドウ

en: Dialog Box
ja: ダイアログボックス

en: Modal Dialog Box
ja: モーダルダイアログボックス

en: Utility Palette
ja: ユーティリティパレット

en: Torn-off Menu
ja: トーンオフ メニュー

en: Border
ja: 境界線を付ける

en: Attached Modal Dialog
ja: 付属のモーダルダイアログ

en: Button layout test %d
ja: ボタン・レイアウトのテスト %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
ja: 一つのウィンドウ・フレームの描画時間: %g ミリ秒

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
ja: 用法: marco-theme-viewer [テーマ名]

en: Error loading theme: %s
ja: テーマのロードでエラーが発生しました: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
ja: "%s" というテーマを %g秒で読み込みました

en: Normal Title Font
ja: 通常のタイトルフォント

en: Small Title Font
ja: 小さいタイトルフォント

en: Large Title Font
ja: 大きいタイトルフォント

en: Button Layouts
ja: ボタンレイアウト

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Window Title Goes Here
ja: ここにウィンドウのタイトルが表示されます

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
ja: %d フレームをクライアント側で %g秒 (1フレームにつき %gミリ秒)、実時間ではXサーバのリソースを含めて %g秒 (1フレームにつき %gミリ秒)で描画しました
