marco 1.25.0 - en to nds translation catalogue (79 entries)

en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Show the panel's main menu
nds: Balkenhööftmenü opwiesen

en: Take a screenshot
nds: Billschirmbill scheten

en: Take a screenshot of a window
nds: Billschirmbill vun ee'm Finster scheten

en: Run a terminal
nds: Orderreeg lööpen laten

en: Window Management
nds: Finsteroppassen

en: Switch to workspace 1
nds: Nah Schrievdisk 1 wesseln

en: Switch to workspace 2
nds: Nah Schrievdisk 2 wesseln

en: Switch to workspace 3
nds: Nah Schrievdisk 3 wesseln

en: Switch to workspace 4
nds: Nah Schrievdisk 4 wesseln

en: Switch to workspace 5
nds: Nah Schrievdisk 5 wesseln

en: Switch to workspace 6
nds: Nah Schrievdisk 6 wesseln

en: Switch to workspace 7
nds: Nah Schrievdisk 7 wesseln

en: Switch to workspace 8
nds: Nah Schrievdisk 8 wesseln

en: Switch to workspace 9
nds: Nah Schrievdisk 9 wesseln

en: Switch to workspace 10
nds: Nah Schrievdisk 10 wesseln

en: Switch to workspace 11
nds: Nah Schrievdisk 11 wesseln

en: Switch to workspace 12
nds: Nah Schrievdisk 12 wesseln

en: Activate the window menu
nds: Finstermenü aktiveren

en: Maximize window
nds: Finster gröter maken

en: Restore window
nds: Finster wedderherstellen

en: Close window
nds: Finster sluten

en: Minimize window
nds: Finster lütter maken

en: Move window
nds: Finster verschuven

en: Resize window
nds: Finstergröte ännern

en: Maximize window vertically
nds: Finster vertikal gröter maken

en: Maximize window horizontally
nds: Finster horizontal gröter maken

en: Move window to workspace 1
nds: Finster nah Schrievdisk 1 verschuven

en: Move window to workspace 2
nds: Finster nah Schrievdisk 2 verschuven

en: Move window to workspace 3
nds: Finster nah Schrievdisk 3 verschuven

en: Move window to workspace 4
nds: Finster nah Schrievdisk 4 verschuven

en: Move window to workspace 5
nds: Finster nah Schrievdisk 5 verschuven

en: Move window to workspace 6
nds: Finster nah Schrievdisk 6 verschuven

en: Move window to workspace 7
nds: Finster nah Schrievdisk 7 verschuven

en: Move window to workspace 8
nds: Finster nah Schrievdisk 8 verschuven

en: Move window to workspace 9
nds: Finster nah Schrievdisk 9 verschuven

en: Move window to workspace 10
nds: Finster nah Schrievdisk 10 verschuven

en: Move window to workspace 11
nds: Finster nah Schrievdisk 11 verschuven

en: Move window to workspace 12
nds: Finster nah Schrievdisk 12 verschuven

en: Current theme
nds: Aktuelles Thema

en: Number of workspaces
nds: Schrievdiskantaal

en: Name of workspace
nds: Schrievdisknaam

en: The name of a workspace.
nds: De Naam vun ee'm Schrievdisk.

en: The screenshot command
nds: De Billschirmbillorder

en: Bell event
nds: Glockenereegnis

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
nds: <tt>%s</tt> antert nich

en: _Wait
nds: _Töven

en: _Force Quit
nds: _Beennen ertwingen

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: X Display to use
nds: X Billschirm bruken

en: Print version
nds: Druckverschoon

en: Workspace %d
nds: Schrievdisk %d

en: Unknown element %s
nds: Unbekanntes Element %s

en: Window manager:
nds: Finsteroppasser:

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
nds: %s (op %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
nds: %s (as Superbruker)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
nds: %s (as annerer Bruker)

en: Close Window
nds: Finster sluten

en: Window Menu
nds: Finstermenü

en: Minimize Window
nds: Finster lütter maken

en: Maximize Window
nds: Finster gröter maken

en: Restore Window
nds: Finster wedderherstellen

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
nds: _Lütter maken

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
nds: _Gröter maken

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
nds: _Verschuven

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
nds: _Gröte ännern

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
nds: Di_chtmaken

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Ctrl
nds: Strg

en: top
nds: boven

en: bottom
nds: unnen

en: left
nds: links

en: right
nds: rechts

en: _OK
nds: _Jau

en: Bar
nds: Balken

en: Dialog Box
nds: Dialogkiste

en: Border
nds: kanten

en: Button Layouts
nds: Knopputsehn
