marco 1.25.0 - en to ro translation catalogue (365 entries)

en: Show the panel's main menu
ro: Arată meniul principal al panoului

en: Take a screenshot
ro: Captură de ecran

en: Take a screenshot of a window
ro: Salvează o captură a ecranului

en: Run a terminal
ro: Pornește un terminal

en: Window Management
ro: Administrare ferestre

en: Move between windows, using a popup window
ro: Comută între ferestre, folosind o fereastră informativă

en: Move between windows of an application, using a popup window
ro: Comută între ferestrele unui program, folosind o fereastră informativă

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
ro: Comută între panouri și desktop, folosind o fereastră informativă

en: Move between windows immediately
ro: Comută imediat între ferestre

en: Move between windows of an application immediately
ro: Comută imediat între ferestrele unei aplicații

en: Move between panels and the desktop immediately
ro: Comută imediat între panouri și desktop

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
ro: Ascunde toate ferestrele normale și definește focalizarea pe desktop

en: Switch to workspace 1
ro: Comută la spațiul de lucru 1

en: Switch to workspace 2
ro: Comută la spațiul de lucru 2

en: Switch to workspace 3
ro: Comută la spațiul de lucru 3

en: Switch to workspace 4
ro: Comută la spațiul de lucru 4

en: Switch to workspace 5
ro: Comută la spațiul de lucru 5

en: Switch to workspace 6
ro: Comută la spațiul de lucru 6

en: Switch to workspace 7
ro: Comută la spațiul de lucru 7

en: Switch to workspace 8
ro: Comută la spațiul de lucru 8

en: Switch to workspace 9
ro: Comută la spațiul de lucru 9

en: Switch to workspace 10
ro: Comută la spațiul de lucru 10

en: Switch to workspace 11
ro: Comută la spațiul de lucru 11

en: Switch to workspace 12
ro: Comută la spațiul de lucru 12

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
ro: Schimbă cu spațiul de lucru din stânga celui actual

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
ro: Schimbă cu spațiul de lucru din dreapta celui actual

en: Switch to workspace above the current workspace
ro: Schimbă cu spațiul de lucru de deasupra celui actual

en: Switch to workspace below the current workspace
ro: Schimbă cu spațiul de lucru de dedesubtul celui actual

en: Switch to previously selected workspace
ro: Comutare la spațiul de lucru selectat anterior

en: Activate the window menu
ro: Activează meniul ferestrei

en: Toggle fullscreen mode
ro: Comută modul pe tot ecranul

en: Toggle maximization state
ro: Comută starea de maximizare

en: Maximize window
ro: Maximizează fereastra

en: Restore window
ro: Restabilește fereastra

en: Toggle shaded state
ro: Comută starea de umbrire

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Minimize window
ro: Minimizează fereastra

en: Move window
ro: Mută fereastra

en: Resize window
ro: Redimensionează fereastra

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
ro: Comută dacă fereastra este în toate spațiile de lucru sau doar într-unul

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
ro: Ridică fereastra dacă este acoperită de altă fereastră, altfel coboară-o

en: Raise window above other windows
ro: Ridică fereastra deasupra celorlalte ferestre

en: Lower window below other windows
ro: Coboară fereastra sub alte ferestre

en: Maximize window vertically
ro: Maximizează fereastra pe verticală

en: Maximize window horizontally
ro: Maximizează fereastra pe orizontală

en: Tile window to east (right) side of screen
ro: Pune fereastra în formă de dală  în partea estică (dreapta) ecranului

en: Tile window to west (left) side of screen
ro: Pune fereastra în formă de dală  în partea vestică (stânga) ecranului

en: Move window to north-west (top left) corner
ro: Mută fereastra la colțul dinspre nord-vest (stânga sus)

en: Move window to north-east (top right) corner
ro: Mută fereastra la colțul dinspre nord-est (dreapta sus)

en: Move window to south-west (bottom left) corner
ro: Mută fereastra la colțul dinspre sud-vest (stânga jos)

en: Move window to south-east (bottom right) corner
ro: Mută fereastra la colțul dinspre sud-est (dreapta jos)

en: Move window to north (top) side of screen
ro: Mută fereastra spre partea de nord (sus) a ecranului

en: Move window to south (bottom) side of screen
ro: Mută fereastra spre partea de sud (jos) a ecranului

en: Move window to east (right) side of screen
ro: Mută fereastra spre partea de est (dreapta) a ecranului

en: Move window to west (left) side of screen
ro: Mută fereastra spre partea de vest (stânga) a ecranului

en: Move window to center of screen
ro: Mută fereastra spre partea centrală a ecranului

en: Move window to workspace 1
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 1

en: Move window to workspace 2
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 2

en: Move window to workspace 3
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 3

en: Move window to workspace 4
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 4

en: Move window to workspace 5
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 5

en: Move window to workspace 6
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 6

en: Move window to workspace 7
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 7

en: Move window to workspace 8
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 8

en: Move window to workspace 9
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 9

en: Move window to workspace 10
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 10

en: Move window to workspace 11
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 11

en: Move window to workspace 12
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru 12

en: Move window one workspace to the left
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru din stânga

en: Move window one workspace to the right
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru din dreapta

en: Move window one workspace up
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de mai sus

en: Move window one workspace down
ro: Mută fereastra pe spațiul de lucru de mai jos

en: Modifier to use for modified window click actions
ro: Modificatorul folosit pentru acțiunile speciale asupra ferestrei

en: Whether to resize with the right button
ro: Dacă să se redimensioneze cu butonul drept

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
ro: Definiți ca „true” pentru a redimensiona cu butonul drept și a arăta meniul cu butonul central când țineți apăsată tasta aleasă la „mouse_button_modifier”; definiți ca „false” pentru a obține comportamentul invers.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
ro: Aranjamentul butoanelor în bara de titlu

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
ro: Aranjamentul butoanelor pe bara de titlu. Valoare ar trebui să fie un șir ca „menu:minimize,maximize,spacer,close”; două puncte separă colțul stâng de cel drept al ferestrei, și numele butoanelor sunt separate cu virgulă. Nu este permisă reduplicarea butoanelor. Numele de butoane necunoscute sunt ignorate, astfel că noi butoane pot fi adăugate în versiuni viitoare ale Marco fără a încurca versiunile mai vechi. O etichetă specială „spacer” poate fi folosită pentru a introduce un spațiu între două butoane adiacente.

en: Window focus mode
ro: Modul de focalizare al ferestrei

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ro: Modul de focalizare al ferestrei indică modul în care ferestrele sunt activate. Are trei valori posibile: „click” înseamnă că fereastra trebuie click-ată pentru a fi focalizată, „sloppy” înseamnă ca fereastra este focalizată când mouse-ul se suprapune ferestrei, și „mouse” înseamnă că ferestrele sunt focalizate când mouse-ul se suprapune ferestrei, și pierde focusul în momentul când acesta nu se mai suprapune.

en: Control how new windows get focus
ro: Controlează felul în care ferestrele noi sunt focalizate

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
ro: Această opțiune furnizează un control adițional la cum ferestrele nou create primesc focus. Are valori posibile, „smart” furnizează modul normal de focus, iar „strict” face ca ferestrele pornite dintr-un terminal să nu primească focus.

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
ro: Dacă ridicarea să fie un efect secundar al altor interacțiuni ale utilizatorul

en: Action on title bar double-click
ro: Acțiune la clic dublu pe bara de titlu

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectul unui dublu-clic pe bara de titlu. Deocamdată valorile acceptate sunt „toggle_shade”, care rulează/derulează fereastra, „toggle_maximize” care maximizează/demaximizează fereastra, „toggle_maximize_horizontally” și „toggle_maximize_vertically” care maximizează/restaurează fereastra orizontal și respectiv vertical, „minimize” care va minimiza fereastra, „shade” care rulează sus fereastra, „menu” care afișează meniul ferestrei, „lower” care pune fereastra sub toate celelalte, și „none” care nu face nimic.

en: Action on title bar middle-click
ro: Acțiune la clic cu butonul din mijloc pe bara de titlu

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectul unui clic-centru pe bara de titlu. Deocamdată valorile acceptate sunt „toggle_shade”, care rulează/derulează fereastra, „toggle_maximize” care maximizează/demaximizează fereastra, „toggle_maximize_horizontally” și „toggle_maximize_vertically” care maximizează/restaurează fereastra orizontal și respectiv vertical, „minimize” care va minimiza fereastra, „shade” care rulează sus fereastra, „menu” care afișează meniul ferestrei, „lower” care pune fereastra sub toate celelalte, și „none” care nu face nimic.

en: Action on title bar right-click
ro: Acțiune la clic dreapta pe bara de titlu

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
ro: Această opțiune determină efectul unui clic-dreapta pe bara de titlu. Deocamdată valorile acceptate sunt „toggle_shade”, care rulează/derulează fereastra, „toggle_maximize” care maximizează/demaximizează fereastra, „toggle_maximize_horizontally” și „toggle_maximize_vertically” care maximizează/restaurează fereastra orizontal și, respectiv, vertical, „minimize” care va minimiza fereastra, „shade” care rulează sus fereastra, „menu” care afișează meniul ferestrei, „lower” care pune fereastra sub toate celelalte, și „none” care nu face nimic.

en: Automatically raises the focused window
ro: Ridică automat fereastra focalizată

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
ro: Dacă este activat, iar modul de focalizare este „sloppy” sau „mouse”, fereastra focalizată va fi automat ridicată după o întârziere precizată de cheia auto_raise_delay. Aceasta nu are legătură cu clicul pe o fereastră pentru a o ridica și nici cu pătrunderea într-o fereastră în timpul unei operațiuni trage-și-plasează.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
ro: Întârzierea în milisecunde pentru opțiunea de ridicare automată

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
ro: Întârzierea de timp după care se ridică o fereastră când auto_raise este definită ca adevărată. Întârzierea este dată în miimi de secundă.

en: Current theme
ro: Tema actuală

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
ro: Tema determină aspectul marginilor ferestrei, a bării de titlu și așa mai departe.

en: Use standard system font in window titles
ro: Folosește fontul standard al sistemului pentru titlul ferestrelor

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
ro: Dacă este adevărat, ignoră opțiunea titlebar_font, și folosește fontul standard de aplicații pentru titlul ferestrelor.

en: Window title font
ro: Font titlu fereastră

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
ro: O descriere pentru fontul folosit pentru bările de titlu. Mărimea din descriere va fi folosită doar dacă opțiunea titlebar_font_size este setată la 0. De asemenea, această opțiune este dezactivată dacă opțiunea titlebar_uses_desktop_font este setată ca true.

en: Number of workspaces
ro: Număr de spații de lucru

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
ro: Numărul de spații de lucru. Trebuie să fie mai mare decât zero, și are un maxim fix pentru a preveni distrugerea accidentală a desktopului cerând un număr prea mare de ecrane.

en: Workspace wrap style
ro: Stil încadrare spații de lucru

en: Enable Visual Bell
ro: Activează bip vizual

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
ro: Când o aplicație sau sistemul emite un „bell” sau „beep”, activează indicatorul vizual corespunzător (folositor pentru cei cu probleme auditive sau în medii zgomotoase).

en: System Bell is Audible
ro: Bipul de sistem este auzibil

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
ro: Determină dacă aplicația sau sistemul va genera „bipuri” audio; poate fi folosit împreună cu „bipurile” vizuale, pentru a permite „bipuri” silențioase.

en: Visual Bell Type
ro: Tipul de bip vizual

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
ro: Instruiește Marco cum să implementeze indicația vizuală la producerea unui bip. Pentru moment sunt două valori, „fullscreen”, ce produce o clipire alb-negru pe tot ecranul, și „frame_flash”, ce produce o clipire la nivelul barei de titlu al aplicației ce a cauzat bipul. Dacă aplicația care a trimis bipul nu poate fi determinată (ca în cazul bipului de sistem), va clipi bara de titlu a ferestrei care are focusul în acel moment.

en: Compositing Manager
ro: Administrator de alcătuire compoziție

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
ro: Determină dacă Marco este administrator de compoziționare.

en: If true, trade off usability for less resource usage
ro: Daca este true, reduce uzabilitatea în favoarea ocupării a mai puține resurse

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
ro: Daca este true, marco va furniza mai puțin feedback folosind wireframe, dezactivand animațiile și alte efecte. În acest fel uzabilitatea va fi mult înrăutățită pentru utilizatori, dar multe aplicații mai vechi și servere de terminale vor putea funcționa doar în aceste condiții. Totuși, facilitatea de wireframe este dezactivată când accesibilitatea este activată.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
ro: (Neimplementat) Navigația se referă la aplicații și nu la ferestre

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
ro: Dacă este adevărat, atunci Marco operează cu aplicații mai degrabă decât cu ferestre. Conceptul este puțin abstract, dar în general setarea unei aplicații va fi mai apropiată de stilul Mac decât de cel Windows. Când focalizezi o fereastra în modul bazat pe aplicație, toate ferestrele din aplicație vor fi ridicate. De asemenea, în acest mod click-urile de focalizare nu sunt transmise prin fereastre către alte aplicații. Modul bazat pe aplicație este implementat doar în stadiu incipient pentru moment.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
ro: Dezactivează facilitățile care sunt cerute de aplicațiile vechi sau stricate

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
ro: Unele aplicații nu iau în seamă specificațiile într-un mod care duce la funcționarea defectuoasă a managerului de ferestre. Această opțiune pune Marco într-un mod riguros corect, ceea ce duce la o interfață utilizator mai consistentă, admițând că nu este nevoie să executați nici o aplicație problematică.

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
ro: Determină dacă ferestrele noi sunt create în mijlocul ecranului

en: Window placement mode
ro: Mod amplasare ferestre

en: Name of workspace
ro: Nume spațiului de lucru

en: The name of a workspace.
ro: Numele unui spațiul de lucru.

en: Run a defined command
ro: Execută o comandă definită

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
ro: Comută înapoi între ferestrele unei aplicații, folosind o fereastră informativă

en: Move backward between windows, using a popup window
ro: Comută înapoi între ferestre, folosind o fereastră informativă

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
ro: Comută între ferestrele de pe toate spațiile de lucru, folosind o fereastră informativă

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
ro: Comută înapoi între ferestrele de pe toate spațiile de lucru, folosind o fereastră informativă

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
ro: Comută înapoi între panouri și desktop, folosind o fereastră informativă

en: Move backward between windows of an application immediately
ro: Comută imediat înapoi între ferestrele unei aplicații

en: Move backward between windows immediately
ro: Comută imediat înapoi între ferestre

en: Move backward between panels and the desktop immediately
ro: Comută imediat înapoi între panouri și desktop

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
ro: Arată fereastra de dialog „Pornire aplicații” a panoului

en: Commands to run in response to keybindings
ro: Comenzi de executat ca răspuns la asocierile de taste

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
ro: Cheile /apps/marco/global_keybindings/run_command_N definesc combinațiile de taste corespunzătoare acestor comenzi. Apăsând combinația de taste pentru run_command_N se va executa command_N.

en: The screenshot command
ro: Comanda pentru captură ecran

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ro: Cheia /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot definește combinația de taste corespunzătoare acestei comenzi.

en: The window screenshot command
ro: Comanda pentru captură ecran a ferestrei

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
ro: Cheia /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot definește combinația de taste corespunzătoare acestei comenzi.

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
ro: Comută dacă o fereastră este întotdeauna vizibilă deasupra altor ferestre

en: Bell event
ro: Eveniment bip

en: Unknown window information request: %d
ro: Cerere necunoscută de informație pentru fereastră: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
ro: <tt>%s</tt> nu răspunde.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ro: Puteți aștepta încă puțin pentru a continua sau puteți forța închiderea completă a aplicației.

en: _Wait
ro: _Așteaptă

en: _Force Quit
ro: _Forțează închiderea

en: Failed to get hostname: %s
ro: Nu s-a putut obține numele calculatorului gazdă: %s

en: Missing %s extension required for compositing
ro: Extensie %s negăsită, necesară pentru compunere

en: Failed to open X Window System display '%s'
ro: Nu s-a putut deschide afișajul X Window System „%s”

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
ro: Alt program folosește deja tasta %s cu modificatorul %x drept combinație

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
ro: A apărut o eroare la executarea <tt>%s</tt>:
    
    %s

en: No command %d has been defined.
ro: Nicio comandă %d nu a fost definită.

en: No terminal command has been defined.
ro: Nicio comandă pentru terminal nu a fost definită.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Replace the running window manager with Marco
ro: Înlocuiește administratorul de ferestre actual cu Marco

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: X Display to use
ro: Afișajul X ce va fi folosit

en: Initialize session from savefile
ro: Inițializează sesiunea din fișierul salvat

en: Print version
ro: Afișează versiunea

en: Make X calls synchronous
ro: Sincronizează apelurile X

en: Turn compositing on
ro: Pornește efectele compozite

en: Turn compositing off
ro: Oprește efectele compozite

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
ro: Nu desena pe tot ecranul ferestrele care sunt maximizate, dar care nu au decorații

en: Failed to scan themes directory: %s
ro: Nu s-a putut citi dosarul de teme: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
ro: Nu s-a putut găsi o temă ! Asigurați-vă că %s există și conține temele uzuale.

en: Failed to restart: %s
ro: Eșuare la repornire: %s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
ro: %d stocat în cheia GSettings %s este în afara intervalului %d la %d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
ro: Soluțiile de compromis pentru aplicațiile problematice sunt dezactivate. Există posibilitatea ca unele aplicații să nu se comporte corect.

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
ro: Nu s-a putut analiza descrierea fontului „%s” din cheia GSettings %s

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
ro: „%s” găsită în configurație nu este o cheie validă pentru modificatorul butonului de maus

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
ro: „%s” găsită în configurație nu este o cheie validă pentru combinația de taste „%s”

en: Workspace %d
ro: Spațiul de lucru %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
ro: Ecranul %d pe afișajul „%s” este invalid

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ro: Ecranul %d pe afișajul „%s” are deja un administrator de ferestre; încercați să folosiți opțiunea --replace pentru a înlocui administratorul de ferestre actual.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
ro: Nu s-a putut obține selecția administratorului de ferestre pe ecranul %d afișajul „%s”

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
ro: Ecranul %d pe afișajul „%s” are deja un administrator de ferestre

en: Could not release screen %d on display "%s"
ro: Nu s-a putut elibera ecranul %d pe afișajul „%s”

en: Could not create directory '%s': %s
ro: Nu s-a putut crea dosarul „%s”: %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de sesiune „%s” pentru scriere: %s

en: Error writing session file '%s': %s
ro: Eroare la scrierea fișierului de sesiune „%s”: %s

en: Error closing session file '%s': %s
ro: Eroare la închiderea fișierului de sesiune „%s”: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
ro: Nu s-a putut analiza fișierul sesiunii salvate: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
ro: atributul <marco_session> a fost văzut dar avem deja ID-ul sesiunii

en: Unknown attribute %s on <%s> element
ro: Atribut necunoscut %s al elementului <%s>

en: nested <window> tag
ro: etichetă imbricată <window>

en: Unknown element %s
ro: Element necunoscut %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
ro: Aceste ferestre nu suportă &quot;save current setup&quot; și va trebui să fie restaurate manual în sesiunea următoare.

en: Failed to open debug log: %s
ro: Nu s-a putut deschide înregistrarea de depanare: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
ro: Nu s-a putut deschide folosind fdopen() fișierul de înregistrare %s: %s

en: Opened log file %s
ro: S-a deschis fișierul de înregistrare %s

en: Marco was compiled without support for verbose mode
ro: Marco a fost compilat fără suport pentru modul detaliat

en: Window manager:
ro: Administrator de ferestre:

en: Bug in window manager:
ro: Problemă în administratorul de ferestre:

en: Window manager warning:
ro: Avertisment al administratorului de ferestre:

en: Window manager error:
ro: Eroare a administratorului de ferestre:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
ro: Fereastra %s definește SM_CLIENT_ID asupra sa, în loc să o facă asupra ferestrei WM_CLIENT_LEADER așa cum este specificat în ICCCM.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
ro: Fereastra %s definește un indicator MWM indicând că nu e redimensionabilă, dar definește dimensiunea minimă %d x %d și dimensiunea maximă %d x %d; asta nu prea are sens.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
ro: Aplicația a definit un _NET_WM_PID fictiv %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
ro: %s (pe %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
ro: %s (drept superutilizator)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
ro: %s (drept %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
ro: %s (drept un alt utilizator)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
ro: S-a specificat un WM_TRANSIENT_FOR fereastra 0x%lx invalid pentru %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
ro: Fereastra 0x%lx are proprietatea %s
    care era așteptată să aibă tipul %s formatul %d
    și de fapt are tipul %s formatul %d n_items %d.
    Acest lucru e cel mai probabil o problemă a aplicației, nu a managerului de ferestre.
    Fereastra are titlul=„%s” clasa=„%s” nume=„%s”

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
ro: Proprietatea %s din fereastra 0x%lx conține date invalide UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
ro: Proprietatea %s din fereastra 0x%lx conține date invalide UTF-8 pentru elementul %d din listă

en: Usage: %s
ro: Folosire: %s

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Window Menu
ro: Meniu fereastră

en: Minimize Window
ro: Minimizează fereastra

en: Maximize Window
ro: Maximizează fereastra

en: Restore Window
ro: Restabilește fereastra

en: Roll Up Window
ro: Rulează fereastra

en: Unroll Window
ro: Derulează fereastra

en: Keep Window On Top
ro: Menține fereastra deasupra

en: Remove Window From Top
ro: Anulează menținerea fereastrei deasupra

en: Always On Visible Workspace
ro: Visibil permanent pe spațiu de lucru

en: Put Window On Only One Workspace
ro: Pune fereastra pe un singur spațiu de lucru

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
ro: Mi_nimizează

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
ro: Ma_ximizează

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
ro: Dema_ximizează

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
ro: În_fășoară

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
ro: _Desfășoară

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
ro: _Mută

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
ro: _Redimensionează

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
ro: Mută bara de _titlu pe ecran

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
ro: Întotdeauna _deasupra

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
ro: Întotde_auna în spațiul de lucru vizibil

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
ro: D_oar în acest spațiu de lucru

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
ro: Mută în spațiul de _lucru din stânga

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
ro: Mută în spaț_iul de lucru din dreapta

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
ro: Mută în spațiul de lucru de mai s_us

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
ro: Mută în spațiul _de lucru de mai jos

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
ro: În_chide

en: Workspace %d%n
ro: Spațiul de lucru %d%n

en: Workspace 1_0
ro: Spațiul de lucru 1_0

en: Workspace %s%d
ro: Spațiul de lucru %s%d

en: Move to Another _Workspace
ro: Mută în alt _spațiu de lucru

en: top
ro: sus

en: bottom
ro: jos

en: left
ro: stânga

en: right
ro: dreapta

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
ro: geometria cadrului nu specifică dimensiunea „%s”

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
ro: geometria cadrului nu specifică dimensiunea „%s” pentru marginea „%s”

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
ro: Proporția butonul %g nu este rezonabilă

en: Frame geometry does not specify size of buttons
ro: Geometria cadrului nu specifică mărimea butoanelor

en: Gradients should have at least two colors
ro: Degradeul ar trebui să aibă cel puțin două culori

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ro: Specificația culorilor GTK trebuie să aibă starea între paranteze drepte, de exemplu gtk:fg[NORMAL], unde starea este NORMAL; nu s-a putut analiza „%s”

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ro: Specificația culorilor GTK trebuie să fie aibă o paranteză dreaptă după stare, de exemplu gtk:fg[NORMAL], unde starea este NORMAL; nu s-a putut analiza „%s”

en: Did not understand state "%s" in color specification
ro: Nu s-a putut înțelege starea „%s” în specificarea culorilor

en: Did not understand color component "%s" in color specification
ro: Nu s-a putut înțelege componenta de culoare „%s” în specificarea culorilor

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
ro: Formatul blend este „blend/bg_color/fg_color/alpha”, unde„%s” nu se potrivește formatului

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
ro: Nu s-a putut analiza valoarea alfa „%s” în culoarea blend-ată

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
ro: Valoarea alfa „%s” în culoarea blend-ată nu este între 0.0 și 1.0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
ro: Formatul de umbră este „shade/base_color/factor”, „%s” nu se potrivește formatului

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
ro: Nu s-a putut analiza factorul de umbrire „%s” în culoarea umbrită

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
ro: Factorul de umbrire „%s” în culoarea umbrită este negativ

en: Could not parse color "%s"
ro: Nu s-a putut analiza culoarea „%s”

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
ro: Expresia coordonatelor conține caracterul nepermis „%s”

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
ro: Expresia coordonatelor conține numărul în virgulă mobilă „%s” care nu a putut fi analizat.

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
ro: Expresia coordonatelor conține întregul „%s” care nu a putut fi analizat

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
ro: Expresia coordonatelor conține operatorul necunoscut la începutul acestui text: „%s”

en: Coordinate expression was empty or not understood
ro: Expresia coordonatelor a fost goală sau neînțeleasă

en: Coordinate expression results in division by zero
ro: Expresia coordonatelor este rezultată în urma unei împărțiri la zero

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
ro: Expresia coordonatelor încearcă să folosească operatorul mod asupra unui număr în virgulă mobilă

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
ro: Expresia coordonatelor are un operator „%s” care așteaptă un operand

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
ro: Expresia coordonatelor are un operand unde un operator era așteptat

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
ro: Expresia coordonatelor a fost terminată cu un operator în locul operandului

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
ro: Expresia coordonatelor are un operator „%c” urmând operatorului „%c” fără un operand între ele

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
ro: Expresia coordonatelor are variabila necunscută sau constanta „%s”

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
ro: Parcurgerea expresiei coordonatelor a cauzat un buffer overflow.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
ro: Expresia coordonatelor are o paranteză închisă fără nici o paranteză deschisă

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
ro: Expresia coordonatelor are o paranteză deschisă și nici una închisă

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
ro: Expresia coordonatelor nu are niciun operator și operand

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
ro: Tema conținea o expresie ce a rezultat într-o eroare: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
ro: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> trebuie specificate pentru stilul acestui cadru

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
ro: Lipsește <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>

en: Failed to load theme "%s": %s
ro: Nu s-a putut încărca tema „%s”: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
ro: Nu a fost definit niciun <%s> pentru tema „%s”

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
ro: Nici un stil de cadru definit pentru tipul de fereastră „%s” în tema „%s”; adăugați un element <window type="%s" style_set="whatever"/>

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
ro: Constantele definite de utilizatori trebuie să înceapă cu o majusculă; „%s” nu respectă acest lucru

en: Constant "%s" has already been defined
ro: Constanta „%s” a fost deja definită

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
ro: Niciun atribut „%s” în elementul <%s>

en: Line %d character %d: %s
ro: Linia %d, caracterul %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ro: Atributul „%s” se repetă de două ori în același element <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ro: Atributul „%s” este nevalid în acest context pentru elementul <%s>

en: Could not parse "%s" as an integer
ro: Nu s-a putut analiza „%s” ca un întreg

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
ro: Nu s-au putut înțelege caracterele „%s” de la finalul șirului „%s”

en: Integer %ld must be positive
ro: Întregul %ld trebuie să fie pozitiv

en: Integer %ld is too large, current max is %d
ro: Întregul %ld este prea mare, maximul actual este %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
ro: Nu s-a putut analiza „%s” drept un număr în virgulă mobilă

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
ro: Valorile boolene trebuie să fie „true” sau „false” nu „%s”

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
ro: Unghiul trebuie să fie între 0.0 și 360.0, el fiind %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
ro: Alfa trebuie să fie între 0.0 (invizibil) și 1.0 (complet opac), el fiind %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
ro: Scalare invalidă a titlului „%s” (trebuie să fie una dintre xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
ro: <%s> numit „%s” este folosit a doua oară

en: <%s> parent "%s" has not been defined
ro: <%s> părinte „%s” nu a fost definit

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
ro: <%s> geometrie „%s” nu a fost definită

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
ro: <%s> trebuie să specifice o geometrie sau un părinte care are o geometrie

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
ro: Trebuie să specificați un fundal pentru o valoare alfa pentru a avea sens

en: Unknown type "%s" on <%s> element
ro: Tip necunoscut „%s” în elementul <%s>

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
ro: style_set necunoscut „%s” în elementul <%s>

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
ro: Ferestrei tip „%s” i-a fost deja atribuit un set de stil

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ro: Elementul <%s> nu este permis sub <%s>

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
ro: Nu se pot specifica în același timp „button_width”/„button_height” și  „aspect_ratio” pentru butoane

en: Distance "%s" is unknown
ro: Distanța „%s” este necunoscută

en: Aspect ratio "%s" is unknown
ro: Proporția „%s” este necunoscută

en: Border "%s" is unknown
ro: Marginea „%s” este necunoscută

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
ro: Nu există atributul „start_angle” sau „from” în elementul <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
ro: Nu există atributul „extent_angle” sau „to” în elementul <%s>

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
ro: Nu s-a putut întelege valoarea „%s” pentru tipul de degrade

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
ro: Nu s-a putut înțelege tipul de umplere „%s” pentru elementul <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
ro: Nu s-a putut înțelege starea „%s” pentru elementul <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
ro: Nu s-a putut înțelege umbra „%s” pentru elementul <%s>

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
ro: Nu s-a putut înțelege săgeata „%s” pentru elementul <%s>

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
ro: Nici un <draw_ops> numit „%s” nu a fost definit

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
ro: Includerea lui draw_ops „%s” aici ar crea o referință circulară

en: Unknown position "%s" for frame piece
ro: Poziție necunoscută „%s” pentru componenta cadrului

en: Frame style already has a piece at position %s
ro: Stilul cadrului are deja o componentă la poziția %s

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
ro: Nicio <draw_ops> cu numele „%s” nu a fost definită

en: Unknown function "%s" for button
ro: Funcție necunoscută „%s” pentru buton

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
ro: Funcția de buton „%s” nu există în această versiune (%d, este nevoie de %d)

en: Unknown state "%s" for button
ro: Stare necunoscută „%s” pentru buton

en: Frame style already has a button for function %s state %s
ro: Stilul cadrului are deja un buton pentru funcția %s starea %s

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
ro: „%s”nu este o valoare validă pentru atributul de focalizare

en: "%s" is not a valid value for state attribute
ro: „%s”nu este o valoare validă pentru atributul de stare

en: A style called "%s" has not been defined
ro: Un stil numit „%s” nu a fost definit

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
ro: „%s” nu este o valoare validă pentru atributul de redimensionare

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
ro: Nu ar trebui să aveți atributul „resize” în elementul <%s> pentru stările maximizate/umbrite

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
ro: Nu trebuie să conțină atributul „resize” în elementul <%s> pentru stările maximizate

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
ro: Stilul a fost deja specificat pentru starea %s redimensionare %s focalizare %s

en: Style has already been specified for state %s focus %s
ro: Stilul deja a fost specificat pentru starea %s focalizarea %s

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ro: Nu puteți avea două draw_ops pentru un element <piece> (tema a specificat un atribut draw_ops și un element <draw_ops>, sau pe amândouă)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ro: Nu puteți avea două draw_ops pentru un element <button> (tema a specificat un atribut draw_ops și un element <draw_ops>, sau pe amândouă)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ro: Nu puteți avea două draw_ops pentru un element <menu_icon> (tema a specificat un atribut draw_ops și un element <draw_ops>, sau pe amândouă)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
ro: Elementul din temă situat în poziția cea mai îndepărtată trebuie să fie <metacity_theme>, nu <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
ro: Elementul <%s> nu este permis în interiorul un element name/author/date/description

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
ro: Elementul <%s> nu este permis în interiorul unui element <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
ro: Elementul <%s> nu este permis în interiorul unui element distance/border/aspect_ratio

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
ro: Elementul <%s> nu este permis în interiorul unui element de desenare

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ro: Elementul <%s> nu este permis înăuntrul unui element <%s>

en: No draw_ops provided for frame piece
ro: Nicio draw_ops furnizată pentru o componentă de cadru

en: No draw_ops provided for button
ro: Nicio draw_ops furnizată pentru buton

en: No text is allowed inside element <%s>
ro: Niciun text nu este permis în interiorul <%s>

en: <%s> specified twice for this theme
ro: <%s> specificat de două ori pentru această temă

en: Failed to find a valid file for theme %s
ro: Nu s-a putut găsi un fișier valid pentru tema %s

en: This is a sample message in a sample dialog
ro: Acesta este un mesaj de test într-un dialog de test

en: Fake menu item %d
ro: Element fals de meniu %d

en: Border-only window
ro: Fereastră doar cu margine

en: Bar
ro: Bară

en: Normal Application Window
ro: Fereastră normală de aplicație

en: Dialog Box
ro: Fereastră de dialog

en: Modal Dialog Box
ro: Fereastră modală de dialog

en: Utility Palette
ro: Paletă utilitară

en: Torn-off Menu
ro: Meniu Torn-off

en: Border
ro: Contur

en: Button layout test %d
ro: Aranjament de test pentru buton %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
ro: %g milisecunde pentru a afișa un cadru de fereastră

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
ro: Utilizare: marco-theme-viewer [NUME TEMĂ]

en: Error loading theme: %s
ro: Eroare la încărcarea temei: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
ro: S-a încărcat tema „%s“ în %g secunde

en: Normal Title Font
ro: Font pentru titlu normal

en: Small Title Font
ro: Font pentru titlu mic

en: Large Title Font
ro: Font pentru titlu mare

en: Button Layouts
ro: Aranjamente butoane

en: Benchmark
ro: Test de performanță

en: Window Title Goes Here
ro: Titlul de fereastră vine aici

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
ro: %d cadre desenate în %g secunde măsurate la client (%g milisecunde pe cadru) și %g secunde consumate de proces incluzând resursele servitorului X (%g milisecunde pe cadru)
