marco 1.25.0 - en to sv translation catalogue (404 entries)

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Show the panel's main menu
sv: Visa panelens huvudmeny

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmdump

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmdump av ett fönster

en: Run a terminal
sv: Kör en terminal

en: Rename current workspace
sv: Byt namn på nuvarande arbetsyta

en: Window Management
sv: Fönsterhantering

en: Move between windows, using a popup window
sv: Flytta mellan fönster genom ett popupfönster

en: Move between windows of an application, using a popup window
sv: Flytta mellan ett programs fönster med ett popupfönster

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
sv: Flytta mellan paneler och skrivbordet med ett popupfönster

en: Move between windows immediately
sv: Flytta mellan fönster omedelbart

en: Move between windows of an application immediately
sv: Flytta mellan ett programs fönster omedelbart

en: Move between panels and the desktop immediately
sv: Flytta mellan paneler och skrivbordet omedelbart

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
sv: Dölj alla normala fönster och fokusera skrivbordet

en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch to workspace 5
sv: Växla till arbetsyta 5

en: Switch to workspace 6
sv: Växla till arbetsyta 6

en: Switch to workspace 7
sv: Växla till arbetsyta 7

en: Switch to workspace 8
sv: Växla till arbetsyta 8

en: Switch to workspace 9
sv: Växla till arbetsyta 9

en: Switch to workspace 10
sv: Växla till arbetsyta 10

en: Switch to workspace 11
sv: Växla till arbetsyta 11

en: Switch to workspace 12
sv: Växla till arbetsyta 12

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
sv: Växla till arbetsytan till vänster om den aktuella arbetsytan

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
sv: Växla till arbetsytan till höger om den aktuella arbetsytan

en: Switch to workspace above the current workspace
sv: Växla till arbetsytan ovanför den aktuella arbetsytan

en: Switch to workspace below the current workspace
sv: Växla till arbetsytan nedanför den aktuella arbetsytan

en: Switch to previously selected workspace
sv: Byt till den tidigare valda arbetsytan

en: Activate the window menu
sv: Aktivera fönstermenyn

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Restore window
sv: Återställ fönster

en: Toggle shaded state
sv: Växla upprullat tillstånd

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Minimize window
sv: Minimera fönster

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Resize window
sv: Ändra storlek på fönster

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
sv: Växla huruvida fönstret finns på alla arbetsytor eller bara en

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
sv: Höj fönstret om det skyms av ett annat fönster, sänk det annars

en: Raise window above other windows
sv: Höj fönstret över andra fönster

en: Lower window below other windows
sv: Sänk fönster under andra fönster

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: Tile window to east (right) side of screen
sv: Justera fönsterstorleken till östra (höger) sidan på skärmen

en: Tile window to west (left) side of screen
sv: Justera fönsterstorleken till västra (vänster) sidan på skärmen

en: Tile window to north-west (top left) corner
sv: Justera fönsterstorleken till nordvästra (övre vänstra) hörnet

en: Tile window to north-east (top right) corner
sv: Justera fönsterstorleken till nordöstra (övre högra) hörnet

en: Tile window to south-west (bottom left) corner
sv: Justera fönsterstorleken till sydvästra (nedre vänstra) hörnet

en: Tile window to south-east (bottom right) corner
sv: Justera fönsterstorleken till sydöstra (nedre högra) hörnet

en: Move window to north-west (top left) corner
sv: Flytta fönstret till nordvästra (övre vänstra) hörnet

en: Move window to north-east (top right) corner
sv: Flytta fönstret till nordöstra (övre högra) hörnet

en: Move window to south-west (bottom left) corner
sv: Flytta fönstret till sydvästra (nedre vänstra) hörnet

en: Move window to south-east (bottom right) corner
sv: Flytta fönstret till sydöstra (nedre högra) hörnet

en: Move window to north (top) side of screen
sv: Flytta fönstret till norra (övre) sidan av skärmen

en: Move window to south (bottom) side of screen
sv: Flytta fönstret till södra (nedre) sidan av skärmen

en: Move window to east (right) side of screen
sv: Flytta fönstret till östra (högra) sidan av skärmen

en: Move window to west (left) side of screen
sv: Flytta fönstret till västra (vänster) sidan av skärmen

en: Move window to center of screen
sv: Flytta fönstret till mitten av skärmen

en: Move window to north (top) monitor
sv: Flytta fönstret till norra (övre) skärmen

en: Move window to south (bottom) monitor
sv: Flytta fönstret till södra (nedre) skärmen

en: Move window to east (right) monitor
sv: Flytta fönstret till östra (högra) skärmen

en: Move window to west (left) monitor
sv: Flytta fönstret till västra (vänstra) skärmen

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Move window to workspace 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Move window to workspace 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Move window to workspace 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Move window to workspace 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Move window to workspace 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Move window to workspace 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Move window to workspace 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Move window to workspace 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

en: Move window one workspace to the left
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt vänster

en: Move window one workspace to the right
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt höger

en: Move window one workspace up
sv: Flytta fönster en arbetsyta uppåt

en: Move window one workspace down
sv: Flytta fönster en arbetsyta nedåt

en: Modifier to use for modified window click actions
sv: Modifierare att använda för modifierade fönsterklickåtgärder

en: Whether to resize with the right button
sv: Huruvida högerknappen ändrar storlek

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
sv: Ställ in detta till sant för att ändra storlek med högerknappen och visa en meny med mittenknappen när tangenten, som angivits i "mouse_button_modifier", hålls ner; ställ in till falskt för att göra det motsatta.

en: Whether to display preselected tab window border
sv: Om den förvalda tabbens fönsterram ska visas.

en: Set this to false to disable border of preselected window while performing tab switching.
sv: Ställ in det här som falskt för att inaktivera gränsen för det förinställda fönstret när du utför flikbyte.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
sv: Knapparrangemang på titalraden

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
sv: Arrangemang av knapparna på titelraden. Värdet måste vara en sträng som till exempel "menu:minimize,maximize,close"; kolonet skiljer det vänstra hörnet från det högra hörnet, och knappnamnen är kommaseparerade. Två knappar av samma typ är inte tillåtet. Okända knappnamn ignoreras helt och hållet så att knappar kan läggas till i framtida versioner utan att gamla versioner går sönder. En speciell utfyllnadstagg kan användas för att infoga utrymme mellan två närliggande knappar.

en: Window focus mode
sv: Fönsterfokusläge

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
sv: Fönsterfokusläget anger hur fönster ska aktiveras. Det har tre möjliga värden; "click" betyder att fönster måste klickas på för att de ska få fokus, "sloppy" betyder att fönster fokuseras då muspekaren hamnar i fönstret, och "mouse" betyder att fönster fokuseras då muspekaren hamnar i fönstret och förlorar fokus då muspekaren lämnar fönstret.

en: Control how new windows get focus
sv: Kontrollera hur nya fönster får fokus

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
sv: Detta alternativ tillhandahåller ytterligare kontroll över hur nyligen skapade fönster får fokus. Det har två möjliga värden; "smart" som verkställer användarens normala fokusläge, och "strict" som resulterar i att fönster som startar från en terminal inte ges fokus.

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
sv: Huruvida höjning ska vara en sidoeffekt av andra användarinteraktioner

en: Setting this option to false can lead to buggy behavior, so users are strongly discouraged from changing it from the default of true. Many actions (e.g. clicking in the client area, moving or resizing the window) normally raise the window as a side-effect. Setting this option to false, which is strongly discouraged, will decouple raising from other user actions, and ignore raise requests generated by applications. See http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Even when this option is false, windows can still be raised by an alt-left-click anywhere on the window, a normal click on the window decorations, or by special messages from pagers, such as activation requests from tasklist applets. This option is currently disabled in click-to-focus mode. Note that the list of ways to raise windows when raise_on_click is false does not include programmatic requests from applications to raise windows; such requests will be ignored regardless of the reason for the request. If you are an application developer and have a user complaining that your application does not work with this setting disabled, tell them it is _their_ fault for breaking their window manager and that they need to change this option back to true or live with the "bug" they requested.
sv: Ställa in detta alternativ till falskt kan leda till ett felaktigt beteende, så därför rekommenderas användarna att inte ändra det från standardvärdet, vilket är sant. Många åtgärder (t.ex. klicka i klientområdet, flytta eller ändra storlek på fönstret) höjer normalt sett fönstret som en sidoeffekt. Ställa in detta alternativ till falskt, vilket inte rekommenderas, kan koppla loss höjningen från andra användaråtgärder och ignorera höjningsbegäran som genereras av program. Se http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Även när detta alternativ är falskt kan fönster fortfarande höjas genom Alt-vänster-klick någonstans i fönstret, ett vanligt klick på fönstrets dekoration eller genom speciella meddelanden från visare, såsom en aktiveringsbegäran från panelprogram. Detta alternativ är för närvarande inaktiverat i klicka-för-fokus-läget. Observera att listan över sätt att höja fönster när raise_on_click är falskt inte inkluderar programmatiska begäran från program för att höja fönster; sådana begäran kommer att ignoreras oavsett anledningen till begäran. Om du är en programutvecklare och har en användare som klagar på att ditt program inte fungerar med denna inställning inaktiverad så kan du informera dem om att det är _deras_ fel att deras fönsterhanterare är trasig och att de behöver ändra detta alternativ till sant eller leva med "felet" som de begärde.

en: Action on title bar double-click
sv: Åtgärd vid dubbelklick på titelraden

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
sv: Detta alternativ bestämmer effekterna av dubbelklick på titelraden. Aktuella giltiga alternativ är "toggle_shade" som kommer att rulla upp/rulla ned fönstret, "toggle_maximize" som kommer att maximera/avmaximera fönstret, "toggle_maximize_horizontally" och "toggle_maximize_vertically" som kommer att maximera/avmaximera fönstret endast i den riktningen, "minimize" kommer kommer att minimera fönstret, "shade" kommer att rulla upp fönstret, "menu" kommer att visa fönstermenyn, "lower" som kommer att lägga fönstret bakom alla andra, samt "none" som inte gör något.

en: Action on title bar middle-click
sv: Åtgärd vid mittenklick på titellisten

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
sv: Detta alternativ bestämmer effekterna av mittenklick på titellisten. Aktuella giltiga alternativ är "toggle_shade" som kommer att rulla upp/rulla ned fönstret, "toggle_maximize" som kommer att maximera/avmaximera fönstret, "toggle_maximize_horizontally" och "toggle_maximize_vertically" som kommer att maximera/avmaximera fönstret endast i den riktningen, "minimize" kommer kommer att minimera fönstret, "shade" kommer att rulla upp fönstret, "menu" kommer att visa fönstermenyn, "lower" som kommer att lägga fönstret bakom alla andra, samt "none" som inte gör något.

en: Action on title bar right-click
sv: Åtgärd vid högerklick på titellisten

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
sv: Detta alternativ bestämmer effekterna av högerklick på titellisten. Aktuella giltiga alternativ är "toggle_shade" som kommer att rulla upp/rulla ned fönstret, "toggle_maximize" som kommer att maximera/avmaximera fönstret, "toggle_maximize_horizontally" och "toggle_maximize_vertically" som kommer att maximera/avmaximera fönstret endast i den riktningen, "minimize" kommer kommer att minimera fönstret, "shade" kommer att rulla upp fönstret, "menu" kommer att visa fönstermenyn, "lower" som kommer att lägga fönstret bakom alla andra, samt "none" som inte gör något.

en: Automatically raises the focused window
sv: Höjer automatiskt det fokuserade fönstret

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
sv: Om sant, och om fokusläget antingen är "sloppy" eller "mouse", kommer det fokuserade fönstret att automatiskt höjas efter en fördröjning (fördröjningen anges av nyckeln auto_raise_delay). Detta är inte relaterat till att klicka på ett fönster för att höja det, inte heller att gå in i ett fönster med drag-och-släpp.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
sv: Fördröjning i millisekunder

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
sv: Tidsfördröjningen innan ett fönster höjs om auto_raise är sant. Fördröjningen ges i tusendelar av en sekund.

en: Current theme
sv: Aktuellt tema

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
sv: Temat avgör utseendet på fönsterramar, titelrader, och så vidare.

en: Use standard system font in window titles
sv: Använd standardsystem typsnitt i fönstertitlar

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
sv: Om sant ignoreras alternativet titlebar_font och standardtypsnittet för program används för fönstertitlar.

en: Window title font
sv: Typsnitt för fönstertiteln

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
sv: En typsnittsbeskrivningssträng som beskriver ett typsnitt för fönstertitelrader. Storleken från beskrivningen kommer dock endast att användas om alternativet titlebar_font_size är ställt till 0. Dessutom är detta alternativ inaktiverat om alternativet titlebar_uses_desktop_font är sant.

en: Number of workspaces
sv: Antalet arbetsytor

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
sv: Antal arbetsytor. Måste vara större än noll, och har ett fast maxvärde för att förhindra att skrivbordet förstörs genom att för många arbetsytor begärs av misstag.

en: Workspace wrap style
sv: Arbetsyta wrap-stil

en: The wrap style is used to determine how to switch from one workspace to another at the border of the workspace switcher. When set to "no wrap", nothing will happen if you try to switch to a workspace past the border of the workspace switcher. If set to "classic", the old marco behavior is used: the end of one row leads to the beginning of the next and the end of a column leads to the beginning of the next. If set to "toroidal", workspaces are connected like a doughnut: the end of each row leads to its own beginning and the end of each column leads to its own beginning.
sv: Wrap-stilen används för att bestämma hur man växlar från en arbetsyta till en annan vid gränsen för arbetsyta-väljaren. När det är inställt på "no wrap" inträffar inget om du försöker växla till en arbetsyta förbi gränsen för arbetsområdesomkopplaren. Om den är inställd på "klassisk" används det gamla marco beteendet: slutet av en rad leder till början av nästa och slutet av en kolumn leder till början av nästa. Om de är inställda på "toroidal", är arbetsytor anslutna som en munk: slutet på varje rad leder till sin egen början och slutet av varje kolumn leder till sin egen början.

en: Enable Visual Bell
sv: Använd visuell signal

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
sv: Slår på en synlig indikering då ett program eller systemet sänder ut en signal eller "pip". Användbart för hörselskadade eller för användning i bullriga miljöer.

en: System Bell is Audible
sv: Systemsignalen är ljudlig

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
sv: Avgör huruvida program eller systemet kan generera ljudliga "pip". Kan användas tillsammans med "visual bell" för att tillåta tysta "pip".

en: Visual Bell Type
sv: Typ av visuell signal

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
sv: Talar om för Marco hur den synliga indikeringen att systemsignalen eller en annan programsignal har ljudit ska implementeras. För tillfället finns det två giltiga värden, "fullscreen", som genererar en svartvit blinkning i helskärmsformat, och "frame_flash" som gör att titelraden på programmet som skickade signalen blinkar. Om programmet som skickade signalen är okänd (vilket normalt är fallet för "standardsystempipet"), blinkas titelraden på det för tillfället fokuserade fönstret.

en: Compositing Manager
sv: Kompositeringshanterare

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
sv: Fastställer huruvida Marco är en compositinghanterare.

en: Fast Alt-Tab with compositing manager (disable thumbnails)
sv: Snabb alt-flik med kompositionshanteraren (inaktivera miniatyrer)

en: If true, trade off usability for less resource usage
sv: Om sant kommer användbarhet att åsidosättas till förmån för mindre resursanvändning

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
sv: Om detta är sant kommer marco att ge användaren mindre återkoppling genom att använda trådramar, undvika animationer, och andra sätt. Detta är en betydande minskning av användbarheten för många användare, men kan tillåta äldre program och terminalservrar att fungera i de fall de annars skulle varit olämpliga. Funktionaliteten med trådramar är dock inaktiverad då tillgänglighet är på.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
sv: (Inte implementerat) Navigering fungerar i termer av program, inte fönster

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
sv: Om sant fungerar Marco i termer av program, inte av fönster. Konceptet är ganska abstrakt, men i regel fungerar en programbaserad konfiguration mer likt Mac och mindre likt Windows. När du fokuserar ett fönster i programbaserat läge kommer alla fönster i programmet att höjas. Dessutom skickas fokusklick inte vidare till fönster i andra program då programbaserat läge används. Dessutom är programbaserat läge till stor del oimplementerat just nu.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
sv: Inaktivera felaktiga egenskaper som krävs av gamla eller felaktiga program

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
sv: Vissa program bortser från specifikationerna vilket resulterar i att fönsterhanteraren inte fungerar som den ska. Detta alternativ försätter Marco i ett mycket korrekt läge, vilket ger ett mer konsistent användargränssnitt, om man inte behöver köra några program som inte sköter sig.

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
sv: Bestämmer om nya fönster skapas i mitten av skärmen

en: If set to true, new windows are opened in the center of the screen. Otherwise, they are opened at the top left of the screen.
sv: Om den är satt till sann, öppnas nya fönster i mitten av skärmen. Annars öppnas de längst upp till vänster på skärmen

en: Whether to enable window tiling
sv: Om du vill aktivera fönsterkakel

en: If enabled, dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Drag-dropping to the top maximizes the window if allow-top-tiling is enabled.
sv: Om aktiverat och du släpper fönstren på skärmkanten maximeras dem vertikalt och horisontellt för att täcka hälften av det tillgängliga området. Drag-och-släpp till toppen för att maximera fönstret om allow-top-tiling är aktiverat.

en: Whether to maximize the window when dragged to the top of the screen
sv: Huruvida att maximera fönstret vid drag-och-släpp till överkanten av skärmen

en: If enabled, drag-dropping a window to the top of the screen will maximize it. Only works when allow-tiling is enabled.
sv: Om aktiverat, drag-och-släpp av ett fönster till överkanten av skärmen kommer att maximera fönstret. Fungerar endast när allow-tiling är aktiverat.

en: Window placement mode
sv: Fönsterplaceringsläge.

en: The window placement mode indicates how new windows are positioned. "automatic" means the system chooses a location automatically based on the space available on the desktop, or by a simple cascade if there is no space; "pointer" means that new windows are placed according to the mouse pointer position; "manual" means that the user must manually place the new window with the mouse or keyboard.
sv: Fönsterplaceringsläget indikerar hur nya fönster är placerade. "automatisk" betyder att systemet väljer en plats automatiskt baserat på ledigt utrymme på skrivbordet eller genom en enkel kaskad om det inte finns något utrymme; "pekare" betyder att nya fönster placeras enligt muspekarpositionen; "manuell" innebär att användaren manuellt måste placera det nya fönstret med musen eller tangentbordet.

en: List of applications ignored by show-desktop
sv: Lista på applikationer som ignoreras av visa-skrivbordet

en: Comma separated class list. Each running GUI application referenced to given windows manager class will be ignored by 'Show Desktop' functionality.
sv: Kommaseparerad klasslista. Alla pågående GUI-applikatier som hänvisas till den givna fönsterhanterarklassen ignoreras av funktionen "Visa skrivbord".

en: Name of workspace
sv: Namn på arbetsyta

en: The name of a workspace.
sv: Namnet på en arbetsyta.

en: Run a defined command
sv: Kör ett angivet kommando

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
sv: Flytta baklänges mellan ett programs fönster, med hjälp av ett popupfönster

en: Move backward between windows, using a popup window
sv: Flytta baklänges mellan fönster, med hjälp av ett popupfönster

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
sv: Flytta mellan fönster och arbetsytor genom ett popupfönster

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
sv: Flytta baklänges mellan fönster och alla arbetsytor, med hjälp av ett popupfönster

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
sv: Flytta baklänges mellan paneler och skrivbordet, med hjälp av ett popupfönster

en: Move backward between windows of an application immediately
sv: Flytta baklänges mellan ett programs fönster omedelbart

en: Move backward between windows immediately
sv: Flytta baklänges mellan fönster omedelbart

en: Move backward between panels and the desktop immediately
sv: Flytta baklänges mellan paneler och skrivbordet omedelbart

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
sv: Visa panelens "Kör program"-dialogruta

en: Commands to run in response to keybindings
sv: Kommandon att köra som svar på tangentbindningar

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
sv: Nycklarna /apps/marco/global_keybindings/run_command_N anger tangentbindningar som motsvarar dessa kommandon. Att trycka tangentbindningen för run_command_N kommer att köra command_N.

en: The screenshot command
sv: Kommando för att fånga skärmbild

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
sv: Nyckeln /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot anger en tangentbindning som gör att kommandot som anges av denna inställning anropas.

en: The window screenshot command
sv: Fönstrets skärmdump kommandot

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
sv: Nyckeln /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot anger en tangentbindning som gör att kommandot som anges av denna inställning anropas.

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
sv: Växla huruvida ett fönster alltid kommer att vara synlig över andra fönster

en: Tile window to north-west (upper left) corner of screen
sv: Justera fönsterstorleken till nordvästra (övre vänstra) hörnet av skärmen

en: Tile window to north-east (upper right) corner of screen
sv: Justera fönsterstorleken till nordöstra (övre högra) hörnet av skärmen

en: Tile window to south-east (lower right) corner of screen
sv: Justera fönsterstorleken till sydöstra (nedre högra) hörnet av skärmen

en: Tile window to south-west (lower left) corner of screen
sv: Justera fönsterstorleken till sydvästra (nedre vänstra) hörnet av skärmen

en: Bell event
sv: Ljudhändelse

en: Unknown window information request: %d
sv: Okänd fråga efter fönsterinformation: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
sv: <tt>%s</tt> svarar inte.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
sv: Du kan välja att vänta en kort stund på det för att fortsätta eller tvinga programmet att helt avslutas.

en: _Wait
sv: _Vänta

en: _Force Quit
sv: _Tvinga att avsluta

en: Failed to get hostname: %s
sv: Misslyckades med att få tag i värdnamn: %s

en: Missing %s extension required for compositing
sv: Saknar %s-tillägg som krävs för kompositering

en: Failed to open X Window System display '%s'
sv: Misslyckades med att öppna X Window System-displayen "%s"

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
sv: Ett annat program använder redan tangenten %s med modifierarna %x som en bindning

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
sv: Ett fel uppstod vid körning av <tt>%s</tt>:
    
    %s

en: No command %d has been defined.
sv: Inget kommando %d har definierats.

en: No terminal command has been defined.
sv: Inget terminalkommando har definierats.

en: <tt>Rename Workspace</tt>
sv: <tt>Byt namn på Arbetsyta </tt>

en: New Workspace Name:
sv: Nytt namn på Arbetsyta:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Replace the running window manager with Marco
sv: Ersätt den körande fönsterhanteraren med Marco

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: X Display to use
sv: X-display att använda

en: Initialize session from savefile
sv: Initiera session från sparandefil

en: Print version
sv: Skriv ut versionsnummer

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Turn compositing on
sv: Slå på kompositering

en: Turn compositing off
sv: Stäng av kompositering

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
sv: Skapa inte helskärmsfönster som är maximerade och saknar dekorationer

en: Failed to scan themes directory: %s
sv: Misslyckades med att genomsöka temakatalogen: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
sv: Kunde inte hitta ett tema! Försäkra dig om att %s finns och innehåller vanliga teman.

en: Failed to restart: %s
sv: Misslyckades med att starta om: %s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
sv: %d lagrad i GSettings-nyckel %s är utanför intervallet %d till %d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
sv: Fixar för trasiga program är inaktiverade. En del program fungerar kanske inte korrekt.

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
sv: Kunde inte tolka typsnittsbeskrivningen "%s" från GSettings-nyckeln %s

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
sv: "%s" som hittades i konfigurationsdatabasen är inte ett giltigt värde för musknappsmodifierare

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
sv: "%s" som hittades i konfigurationsdatabasen är inte ett giltigt värde för tangentbindningen "%s"

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
sv: Skärm %d på display "%s" är ogiltig

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
sv: Skärm %d på display "%s" har redan en fönsterhanterare; försök med flaggan --replace för att ersätta den aktuella fönsterhanteraren.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
sv: Kunde inte få tag i fönsterhanterarval på skärm %d display "%s"

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
sv: Skärm %d på display "%s" har redan en fönsterhanterare

en: Could not release screen %d on display "%s"
sv: Kunde inte släppa skärm %d på display "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
sv: Kunde inte öppna sessionsfilen "%s" för skrivning: %s

en: Error writing session file '%s': %s
sv: Fel vid skrivning av sessionsfilen "%s": %s

en: Error closing session file '%s': %s
sv: Fel vid stängning av sessionsfilen "%s": %s

en: Failed to parse saved session file: %s
sv: Misslyckades med att tolka sparad sessionsfil: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
sv: <marco_session>-attribut hittat men vi har redan sessions-ID

en: Unknown attribute %s on <%s> element
sv: Okänt attribut %s i <%s>-element

en: nested <window> tag
sv: nästlad <window>-tagg

en: Unknown element %s
sv: Okänt element %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
sv: Dessa fönster har inte stöd för &quot;spara nuvarande inställningar&quot; och kommer att behöva startas om manuellt nästa gång du loggar in.

en: Failed to open debug log: %s
sv: Misslyckades med att öppna felsökningslogg: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
sv: Misslyckades med att använda fdopen() på loggfilen %s: %s

en: Opened log file %s
sv: Öppnade loggfilen %s

en: Marco was compiled without support for verbose mode
sv: Marco kompilerades utan stöd för utförligt läge

en: Window manager:
sv: Fönsterhanterare:

en: Bug in window manager:
sv: Fel i fönsterhanterare:

en: Window manager warning:
sv: Fönsterhanterarvarning:

en: Window manager error:
sv: Fönsterhanterarfel:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
sv: Fönstret %s ställer in SM_CLIENT_ID på sig själv, istället för på WM_CLIENT_LEADER-fönstret som är angivet i ICCCM.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
sv: Fönstret %s ställer in ett MWM-tips som anger att det inte går att ändra storlek på, men ställer in minsta storleken %d × %d och största storleken %d × %d; detta verkar inte vettigt.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
sv: Programmet ställde in ett felaktigt _NET_WM_PID %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
sv: %s (på %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
sv: %s (som superanvändare)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
sv: %s (som %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
sv: %s (som en annan användare)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
sv: Ogiltigt WM_TRANSIENT_FOR-fönster 0x%lx angivet för %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
sv: Fönster 0x%lx har egenskap %s
    som förväntades ha typen %s format %d
    och har i verkligheten typ %s format %d n_items %d.
    Det här är sannolikt ett programfel och inte ett fel i fönsterhanteraren.
    Fönstret har titeln="%s" klass="%s" namn="%s"

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
sv: Egenskap %s på fönster 0x%lx innehöll ogiltig UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
sv: Egenskap %s på fönster 0x%lx innehöll ogiltig UTF-8 för objekt %d i listan

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Window Menu
sv: Fönstermeny

en: Window App Menu
sv: Fönster-appmeny

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Restore Window
sv: Återställ fönster

en: Roll Up Window
sv: Rulla upp fönstret

en: Unroll Window
sv: Rulla tillbaka fönstret

en: Keep Window On Top
sv: Behåll fönstret överst

en: Remove Window From Top
sv: Ta bort överliggande fönster

en: Always On Visible Workspace
sv: Alltid på synlig arbetsyta

en: Put Window On Only One Workspace
sv: Placera fönstret på endast en arbetsyta

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
sv: _Minimera

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
sv: _Rulla upp

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
sv: _Rulla ned

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
sv: _Flytta

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
sv: _Storleksförändra

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
sv: Flytta titelrad på _skärm

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
sv: Alltid _överst

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
sv: _Alltid på synlig arbetsyta

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
sv: _Endast på denna arbetsyta

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
sv: Flytta till arbetsyta till _vänster

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
sv: Flytta till arbetsyta till _höger

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
sv: Flytta till arbetsyta _uppåt

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
sv: Flytta till arbetsyta _nedanför

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
sv: _Stäng

en: Workspace %d%n
sv: Arbetsyta %d%n

en: Workspace 1_0
sv: Arbetsyta 1_0

en: Workspace %s%d
sv: Arbetsyta %s%d

en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till en annan _arbetsyta

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
sv: Skift

en: top
sv: överkant

en: bottom
sv: nederkant

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
sv: ramgeometrin anger inte "%s"-dimension

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
sv: ramgeometrin anger inte dimensionen "%s" för ramen "%s"

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
sv: Knappförhållandet %g är inte rimligt

en: Frame geometry does not specify size of buttons
sv: ramgeometrin anger inte storlek på knappar

en: Gradients should have at least two colors
sv: Toningarna bör ha minst två färger

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha färgnamn och reserv inom paranteser, t.ex. gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
sv: Ogiltigt tecken '%c' i color_name parametern av gtk:custom. Endast A-Za-z0-9-_ är giltiga.

en: Gtk:custom format is "gtk:custom(color_name,fallback)", "%s" does not fit the format
sv: Gtk:custom formatet är "gtk:custom(color_name,fallback)", "%s" passar inte med formatet

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha tillståndet inom klamrar, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka "%s"

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
sv: GTK-färgspecifikationen måste ha en stängningsklammer efter tillståndet, t.ex. gtk:fg[NORMAL], där NORMAL är tillståndet; kunde inte tolka "%s"

en: Did not understand state "%s" in color specification
sv: Förstod inte tillståndet "%s" i färgspecifikation

en: Did not understand color component "%s" in color specification
sv: Förstod inte färgkomponenten "%s" i färgspecifikation

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
sv: Blandningsformatet är "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" passar inte med formatet

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
sv: Kunde inte tolka alfavärdet "%s" i blandad färg

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
sv: Alfavärdet "%s" i blandad färg är inte mellan 0,0 och 1,0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
sv: Skuggformatet är "shade/base_color/factor", "%s" passar inte med formatet

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
sv: Kunde inte tolka skuggfaktorn "%s" i skuggad färg

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
sv: Skuggfaktorn "%s" i skuggad färg är negativ

en: Could not parse color "%s"
sv: Kunde inte tolka färgen "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
sv: Koordinatuttrycket innehåller tecknet "%s" vilket inte är tillåtet

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller flyttalet "%s" som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
sv: Koordinatuttrycket innehåller heltalet "%s" som inte kunde tolkas

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd operand vid början av denna text: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
sv: Koordinatuttrycket var tomt eller förstods inte

en: Coordinate expression results in division by zero
sv: Koordinatuttrycket resulterar i division med noll

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
sv: Koordinatuttrycket försöker använda mod-operator på ett flyttal

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
sv: Koordinatuttrycket har en operator "%s" där en operand förväntades

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
sv: Koordinatuttrycket hade en operand där en operator förväntades

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
sv: Koordinatuttrycket slutade med en operator istället för en operand

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
sv: Koordinatuttrycket har en operator "%c" som följer på operatorn "%c" utan någon operand imellan

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
sv: Koordinatuttrycket hade en okänd variabel eller konstant "%s"

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
sv: Koordinatuttryckstolkaren överflödade sin buffert.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en stängningsparentes utan någon öppningsparentes

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
sv: Koordinatuttrycket hade en öppningsparentes utan någon stängningsparentes

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
sv: Koordinatuttrycket verkar inte ha några operatorer eller operander

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
sv: Temat innehöll ett uttryck som resulterade i ett fel: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
sv: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> måste anges för denna ramtyp

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
sv: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/> saknas

en: Failed to load theme "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa in temat "%s": %s

en: No <%s> set for theme "%s"
sv: Inget <%s> angivet för temat "%s"

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
sv: Ingen ramstil angiven för fönstertypen "%s" i temat "%s", lägg till ett <window type="%s" style_set="whatever"/>-element

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
sv: Användardefinierade konstanter måste börja med en stor bokstav; "%s" gör det inte

en: Constant "%s" has already been defined
sv: Konstanten "%s" har redan definierats

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
sv: Inget "%s"-attribut för elementet <%s>

en: Line %d character %d: %s
sv: Rad %d tecken %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
sv: Attributet "%s" upprepat två gånger på samma <%s>-element

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
sv: Attributet "%s" är ogiltigt på <%s>-element i detta sammanhang

en: Could not parse "%s" as an integer
sv: Kunde inte tolka "%s" som ett heltal

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
sv: Förstod inte de avslutande tecknen "%s" i strängen "%s"

en: Integer %ld must be positive
sv: Heltalet %ld måste vara positivt

en: Integer %ld is too large, current max is %d
sv: Heltalet %ld är för stort, aktuellt maxvärde är %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
sv: Kunde inte tolka "%s" som ett flyttal

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
sv: Booleska värden måste vara "true" eller "false", inte "%s"

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
sv: Vinkeln måste vara mellan 0,0 och 360,0, var %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
sv: Alfavärdet måste vara mellan 0,0 (osynligt) och 1,0 (helt synligt), var %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
sv: Ogiltig titelskala "%s" (måste vara ett av xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
sv: <%s>-namnet "%s" använt en andra gång

en: <%s> parent "%s" has not been defined
sv: <%s>-föräldern "%s" har inte definierats

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
sv: <%s>-geometrin "%s" har inte definierats

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
sv: <%s> måste ange antingen en geometri eller en förälder som har en geometri

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
sv: Du måste ange en bakgrund för att ett alfavärde ska vara meningsfullt

en: Unknown type "%s" on <%s> element
sv: Okänd typ "%s" i <%s>-element

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
sv: Okänt style_set "%s" i <%s>-element

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
sv: Fönstertypen "%s" har redan tilldelats en stilsamling

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet under <%s>

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
sv: Kan inte ange både "button_width"/"button_height" och "aspect_ratio" för knappar

en: Distance "%s" is unknown
sv: Avståndet "%s" är okänt

en: Aspect ratio "%s" is unknown
sv: Förhållandet "%s" är okänt

en: Border "%s" is unknown
sv: Ramen "%s" är okänd

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
sv: Inget "start_angle"- eller "from"-attribut i element <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
sv: Inget "extent_angle"- eller "to"-attribut i element <%s>

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
sv: Förstod inte värdet "%s" för toningstyp

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte fyllnadstypen "%s" för <%s>-element

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte tillståndet "%s" för <%s>-element

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte skuggan "%s" för <%s>-element

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
sv: Förstod inte pilen "%s" för <%s>-element

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> anropat "%s" har definierats

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
sv: Att inkludera draw_ops "%s" här skulle skapa en cirkulärreferens

en: Unknown position "%s" for frame piece
sv: Okänd position "%s" för ramdel

en: Frame style already has a piece at position %s
sv: Ramstilen har redan en del vid position %s

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
sv: Inget <draw_ops> med namnet "%s" har definierats

en: Unknown function "%s" for button
sv: Okänd funktion "%s" för knapp

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
sv: Knappfunktionen "%s" finns inte i den här versionen (%d, behöver %d)

en: Unknown state "%s" for button
sv: Okänt tillstånd "%s" för knapp

en: Frame style already has a button for function %s state %s
sv: Ramstilen har redan en knapp för funktionen %s tillstånd %s

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
sv: "%s" är inte ett tillåtet värde för fokusattribut

en: "%s" is not a valid value for state attribute
sv: "%s" är inte ett giltigt värde på tillståndsattribut

en: A style called "%s" has not been defined
sv: En stil med namnet "%s" har inte definierats

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
sv: "%s" är inte ett giltigt värde för storleksändringsattribut

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
sv: Bör inte ha "resize"-attribut i <%s>-element för maximerad/upprullat tillstånd

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
sv: Bör inte ha "resize"-attribut i <%s>-element för maximerade tillstånd

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s storleksändring %s fokus %s

en: Style has already been specified for state %s focus %s
sv: Stilen har redan angivits för tillståndet %s fokus %s

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <piece>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <button>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
sv: Kan inte ha två draw_ops för ett <menu_icon>-element (temat angav ett draw_ops-attribut och även ett <draw_ops>-element, eller angav två element)

en: Bad version specification '%s'
sv: Fel versionspecifikation '%s'

en: "version" attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
sv: "version" attributet kan inte användas i metacity-theme-1.xml eller metacity-theme-2.xml

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
sv: Temat kräver version %s.  Senaste versionen som stöds är %d.%d

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
sv: Det yttersta elementet i temat måste vara <metacity_theme> inte <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett namn-/författare-/datum-/beskrivningselement

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <constant>-element

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett distance/border/aspect_ratio-element

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett ritningsåtgärdselement

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti ett <%s>-element

en: No draw_ops provided for frame piece
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för ramdel

en: No draw_ops provided for button
sv: Inget draw_ops tillhandahålls för knappen

en: No text is allowed inside element <%s>
sv: Ingen text är tillåten inuti elementet <%s>

en: <%s> specified twice for this theme
sv: <%s> är angiven två gånger för detta tema

en: Failed to find a valid file for theme %s
sv: Misslyckades med att hitta en giltig fil för temat %s

en: _OK
sv: Ok

en: This is a sample message in a sample dialog
sv: Detta är ett exempelmeddelande i en exempelkatalog

en: Fake menu item %d
sv: Falskt menyobjekt %d

en: Border-only window
sv: Fönster med endast ram

en: Bar
sv: Rad

en: Normal Application Window
sv: Normalt programfönster

en: Dialog Box
sv: Dialogruta

en: Modal Dialog Box
sv: Modalt dialogfönster

en: Utility Palette
sv: Verktygspalett

en: Torn-off Menu
sv: Avtagen meny

en: Border
sv: Ram

en: Attached Modal Dialog
sv: Fäst modalt dialogfönster

en: Button layout test %d
sv: Test %d av knapplayout

en: %g milliseconds to draw one window frame
sv: %g millisekunder för att rita en fönsterram

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
sv: Användning: marco-theme-viewer [TEMANAMN]

en: Error loading theme: %s
sv: Fel vid inläsning av tema: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
sv: Läste in temat "%s" på %g sekunder

en: Normal Title Font
sv: Normalt titeltypsnitt

en: Small Title Font
sv: Litet titeltypsnitt

en: Large Title Font
sv: Stort titeltypsnitt

en: Button Layouts
sv: Knapplayouter

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: Window Title Goes Here
sv: Fönstertitel hamnar här

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
sv: Ritade %d ramar på %g sekunder på klientsidan (%g millisekunder per ram) och %g sekunder väggklockstid inklusive X-serverresurser (%g millisekunder per ram)
