marco 1.25.0 - en to uk translation catalogue (418 entries)

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Show the panel's &quot;Run Application&quot; dialog box
uk: Показати на панелі діалогове вікно "Запустити програму"

en: Show the panel's main menu
uk: Показати головне меню панелі

en: Take a screenshot
uk: Зробити зняток екрану

en: Take a screenshot of a window
uk: Зробити зняток вікна

en: Run a terminal
uk: Запустити термінал

en: Rename current workspace
uk: Перейменувати поточний робочий простір

en: Window Management
uk: Упорядкування вікон

en: Move between windows, using a popup window
uk: Перехід між вікнами через контекстне вікно

en: Move between windows of an application, using a popup window
uk: Перемикати фокус вводу між вікнами програми через контекстне вікно

en: Move between panels and the desktop, using a popup window
uk: Перехід між панелями та стільницею через контекстне вікно

en: Move between windows immediately
uk: Негайний перехід між вікнами

en: Move between windows of an application immediately
uk: Негайний перехід між вікнами

en: Move between panels and the desktop immediately
uk: Негайний перехід між панелями та стільницею

en: Hide all normal windows and set focus to the desktop
uk: Приховувати всі звичайні вікна й активувати стільницю

en: Switch to workspace 1
uk: Перейти на робочий простір 1

en: Switch to workspace 2
uk: Перейти на робочий простір 2

en: Switch to workspace 3
uk: Перейти на робочий простір 3

en: Switch to workspace 4
uk: Перейти на робочий простір 4

en: Switch to workspace 5
uk: Перейти на робочий простір 5

en: Switch to workspace 6
uk: Перейти на робочий простір 6

en: Switch to workspace 7
uk: Перейти на робочий простір 7

en: Switch to workspace 8
uk: Перейти на робочий простір 8

en: Switch to workspace 9
uk: Перейти на робочий простір 9

en: Switch to workspace 10
uk: Перейти на робочий простір 10

en: Switch to workspace 11
uk: Перейти на робочий простір 11

en: Switch to workspace 12
uk: Перейти на робочий простір 12

en: Switch to workspace on the left of the current workspace
uk: Перейти на робочий простір ліворуч від поточного

en: Switch to workspace on the right of the current workspace
uk: Перейти на робочий простір праворуч від поточного

en: Switch to workspace above the current workspace
uk: Перейти на робочий простір вище поточного

en: Switch to workspace below the current workspace
uk: Перейти на робочий простір нижче поточного

en: Switch to previously selected workspace
uk: Перейти до попереднього робочого простору

en: Activate the window menu
uk: Активувати меню вікна

en: Toggle fullscreen mode
uk: Перемикання повноекранного режиму

en: Toggle maximization state
uk: Перемикання стану розгортання вікна на весь екран

en: Maximize window
uk: Розгорнути вікно на весь екран

en: Restore window
uk: Відновити вікно

en: Toggle shaded state
uk: Перемикання стану згорнутости

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Minimize window
uk: Згорнути вікно

en: Move window
uk: Перемістити вікно

en: Resize window
uk: Змінити розміри вікна

en: Toggle whether window is on all workspaces or just one
uk: Чи буде вікно розташовано на всіх робочих просторах, або ж лише на одному

en: Raise window if it's covered by another window, otherwise lower it
uk: Підняти вікно на передній план, якщо воно затінене иншим, інакше опустити його

en: Raise window above other windows
uk: Підняти вікно над иншими

en: Lower window below other windows
uk: Помістити вікно під иншими вікнами

en: Maximize window vertically
uk: Розгорнути вікно на весь екран вертикально

en: Maximize window horizontally
uk: Розгорнути вікно на весь екран горизонтально

en: Tile window to east (right) side of screen
uk: Перемістити вікно на східну (праву) область екрану

en: Tile window to west (left) side of screen
uk: Перемістити вікно на західну (ліву) область екрану

en: Tile window to north-west (top left) corner
uk: Перемістити вікно у північно-західний (верхній лівий) кут

en: Tile window to north-east (top right) corner
uk: Перемістити вікно у північно-східний (верхній правий) кут

en: Tile window to south-west (bottom left) corner
uk: Перемістити вікно у південно-західний (нижній лівий) кут

en: Tile window to south-east (bottom right) corner
uk: Перемістити вікно у південно-східний (нижній правий) кут

en: Move window to north-west (top left) corner
uk: Перемістити вікно у північно-західний (верхній лівий) кут

en: Move window to north-east (top right) corner
uk: Перемістити вікно на північно-східний (верхній правий) кут

en: Move window to south-west (bottom left) corner
uk: Перемістити вікно у південно-західний (нижній лівий) кут

en: Move window to south-east (bottom right) corner
uk: Перемістити вікно у південно-східний (нижній правий) кут

en: Move window to north (top) side of screen
uk: Перемістити вікно у північну (верхню) область екрану

en: Move window to south (bottom) side of screen
uk: Перемістити вікно у південну (нижню) область екрану

en: Move window to east (right) side of screen
uk: Перемістити вікно у східну (праву) область екрану

en: Move window to west (left) side of screen
uk: Перемістити вікно у західну (ліву) область екрану

en: Move window to center of screen
uk: Перемістити вікно у центр екрану

en: Move window to north (top) monitor
uk: Перемістити вікно на північний (верхній) монітор

en: Move window to south (bottom) monitor
uk: Перемістити вікно на південний (нижній) монітор

en: Move window to east (right) monitor
uk: Перемістити вікно на східний (правий) монітор

en: Move window to west (left) monitor
uk: Перемістити вікно на західний (лівий) монітор

en: Move window to workspace 1
uk: Перемістити вікно на робочий простір 1

en: Move window to workspace 2
uk: Перемістити вікно на робочий простір 2

en: Move window to workspace 3
uk: Перемістити вікно на робочий простір 3

en: Move window to workspace 4
uk: Перемістити вікно на робочий простір 4

en: Move window to workspace 5
uk: Перемістити вікно на робочий простір 5

en: Move window to workspace 6
uk: Перемістити вікно на робочий простір 6

en: Move window to workspace 7
uk: Перемістити вікно на робочий простір 7

en: Move window to workspace 8
uk: Перемістити вікно на робочий простір 8

en: Move window to workspace 9
uk: Перемістити вікно на робочий простір 9

en: Move window to workspace 10
uk: Перемістити вікно на робочий простір 10

en: Move window to workspace 11
uk: Перемістити вікно на робочий простір 11

en: Move window to workspace 12
uk: Перемістити вікно на робочий простір 12

en: Move window one workspace to the left
uk: Перемістити вікно на робочий простір ліворуч

en: Move window one workspace to the right
uk: Перемістити вікно на робочий простір праворуч

en: Move window one workspace up
uk: Перемістити вікно на робочий простір вище

en: Move window one workspace down
uk: Перемістити вікно на робочий простір нижче

en: Modifier to use for modified window click actions
uk: Модифікатор для дій клацом миші

en: Clicking a window while holding down this modifier key will move the window (left click), resize the window (middle click), or show the window menu (right click). The middle and right click operations may be swapped using the "resize_with_right_button" key. Modifier is expressed as "<Alt>" or "<Super>" for example.
uk: Клацнувши по вікну при натисканні цього клавіша-модифікатора, ви зможете перемістити вікно (ліва кнопка), змінити його розмір (середня кнопка), чи показати меню вікна (права кнопка). Функції лівої та правої кнопок міняються, якщо увімкнено параметр &quot;resize_with_right_button&quot; Модифікатор визначається, наприклад, як «<Alt>» або «<Super>».

en: Whether to resize with the right button
uk: Зміна розміру з використанням правої кнопки миші

en: Set this to true to resize with the right button and show a menu with the middle button while holding down the key given in "mouse_button_modifier"; set it to false to make it work the opposite way around.
uk: Якщо ключ встановлено, розмір вікна змінюється правою кнопкою миші, а меню показується середньою, якщо втримується клавіш, вказаний у «mouse_button_modifier». Якщо ключ не встановлено, функції кнопок миші міняються місцями.

en: Whether to display preselected tab window border
uk: Чи буде показуватися межа вікна попередньо вибраної вкладки.

en: Set this to false to disable border of preselected window while performing tab switching.
uk: Встановіть це у неправду, щоб при перемиканні вкладок відімкнути межу попередньо вибраного вікна.

en: Arrangement of buttons on the titlebar
uk: Вирівнювання кнопок у заголовку вікна.

en: Arrangement of buttons on the titlebar. The value should be a string, such as "menu:minimize,maximize,spacer,close"; the colon separates the left corner of the window from the right corner, and the button names are comma-separated. Duplicate buttons are not allowed. Unknown button names are silently ignored so that buttons can be added in future marco versions without breaking older versions. A special spacer tag can be used to insert some space between two adjacent buttons.
uk: Розташування кнопок у заголовку вікна. Значення має бути рядком, наприклад, «menu:minimize,maximize,spacer,close». Двокрапка розділює лівий і правий кути вікна, ймення кнопок розділюються комами. Дублювання кнопок не допускається. Невідомі ймення кнопок завжди нехтуються без сповіщення, тож кнопки можуть бути додані у майбутніх версіях, не порушуючи попередніх. Спеціальний елемент spacer може використовуватися для вставки пробілу між двома кнопками.

en: Window focus mode
uk: Режим фокусування вікна

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
uk: Режим передавання фокусу у вікно визначає, як активуються вікна. У цього режиму три можливих значення; «click» — означає, що для активування вікна на ньому потрібно клацнути; «sloppy» — означає, що вікно активується, коли на нього потрапляє вказівник миші; «mouse» — означає, що вікно активується, коли у нього потрапляє вказівник миші, та припиняє бути активним, коли вказівник миші виходить з нього.

en: Control how new windows get focus
uk: Визначає, як нове вікно отримує фокус

en: This option provides additional control over how newly created windows get focus. It has two possible values; "smart" applies the user's normal focus mode, and "strict" results in windows started from a terminal not being given focus.
uk: Цей параметр надає додаткове керування тим, як нові вікна отримують фокус. Він має два можливих значення. Значення «smart» застосовує звичайний режим фокусу користувача, а «strict» призводить до того, що вікна, запущені з терміналу, не отримують фокус.

en: Whether raising should be a side-effect of other user interactions
uk: Чи повинне підняття вікна бути побічним ефектом инших дій користувача

en: Setting this option to false can lead to buggy behavior, so users are strongly discouraged from changing it from the default of true. Many actions (e.g. clicking in the client area, moving or resizing the window) normally raise the window as a side-effect. Setting this option to false, which is strongly discouraged, will decouple raising from other user actions, and ignore raise requests generated by applications. See http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Even when this option is false, windows can still be raised by an alt-left-click anywhere on the window, a normal click on the window decorations, or by special messages from pagers, such as activation requests from tasklist applets. This option is currently disabled in click-to-focus mode. Note that the list of ways to raise windows when raise_on_click is false does not include programmatic requests from applications to raise windows; such requests will be ignored regardless of the reason for the request. If you are an application developer and have a user complaining that your application does not work with this setting disabled, tell them it is _their_ fault for breaking their window manager and that they need to change this option back to true or live with the "bug" they requested.
uk: Встановлення цього параметру на «неправду» може призвести до неправильної поведінки, тому користувачам настійно не радиться змінювати його з типового «істина». Багато дій (як натискання на клієнтську область, пересування, чи зміна розміру вікна) зазвичай піднімають вікно як побічний ефект. Встановлення цього параметру на «неправда», що дуже не радиться, буде відокремлювати підняття від инших користувацьких дій та нехтувати запити на підвищення від додатків. Дивіться http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=445447#c6. Навіть коли параметр на «неправда», вікна можуть усе ще бути піднятими з Alt+ЛКМ у області вікна, нормальним клацом на декорації вікна, чи спеціальними повідомленнями від пейджерів як запити активації від аплетів таці. Ця опція на цей час відімкнена у режимі click-to-focus. Врахуй, що перелік шляхів для підняття вікон, коли raise_on_click - «неправда», не включає програмні запити від застосунків для підняття вікон; такі запити будуть нехтуватися незалежно від причин запиту. Якщо Ви - розробник додатків і маєте користувача, що скаржиться на те, що Ваш застосунок не працює з відімкненим цим параметром, скажіть йому, що це _його_ проблема за псування його керівника вікнами та, що він повинен змінити цей параметр на «істина», чи жити з «помилкою».

en: Action on title bar double-click
uk: Дія при подвійному кнапанні на заголовку вікна

en: This option determines the effects of double-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
uk: Цей ключ визначає дію подвійного клацу на заголовку вікна. На даний час припустимими значеннями є «toggle_shade» (згортає вікно у смужку або розгортає назад), «toggle_maximize» (розгортає вікно, чи відновлює початковий розмір), «toggle_maximize_vertically» та «toggle_maximize_horizontally» (розгортає вікно лише в одному напрямку, чи відновлює звичайний розмір), «minimize» (згортає вікно), «shade» (згортає вікно вгору), «menu» (показує меню вікна), «lower» (розташовує вікно під иншими) та «none» (не робить нічого).

en: Action on title bar middle-click
uk: Дія при клацанні середньою кнопкою на заголовку вікна

en: This option determines the effects of middle-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
uk: Цей ключ визначає дію клацу середньою кнопкою миші по заголовку вікна. На цей час припустимими значеннями є «toggle_shade» (згортає вікно у смужку, чи розгортає назад), «toggle_maximize» (розгортає вікно, чи відновлює початковий розмір), «toggle_maximize_vertically» та «toggle_maximize_horizontally» (розгортає вікно лише в одному напрямку, чи відновлює звичайний розмір), «minimize» (згортає вікно), «shade» (згортає вікно вгору), «menu» (показує меню вікна), «lower» (розташовує вікно під иншими) та «none» (не робить нічого).

en: Action on title bar right-click
uk: Дія при клацанні правою кнопкою на заголовку вікна

en: This option determines the effects of right-clicking on the title bar. Current valid options are 'toggle_shade', which will shade/unshade the window, 'toggle_maximize' which will maximize/unmaximize the window, 'toggle_maximize_horizontally' and 'toggle_maximize_vertically' which will maximize/unmaximize the window in that direction only, 'minimize' which will minimize the window, 'shade' which will roll the window up, 'menu' which will display the window menu, 'lower' which will put the window behind all the others, and 'none' which will not do anything.
uk: Цей ключ визначає дію клацу правою кнопкою миші по заголовку вікна. На цей час припустимими значеннями є «toggle_shade» (згортає вікно у смужку, чи розгортає назад), «toggle_maximize» (розгортає вікно, чи відновлює початковий розмір), «toggle_maximize_vertically» та «toggle_maximize_horizontally» (розгортає вікно лише в одному напрямку, чи відновлює звичайний розмір), «minimize» (згортає вікно), «shade» (згортає вікно вгору), «menu» (показує меню вікна), «lower» (розташовує вікно під иншими) та «none» (не робить нічого).

en: Automatically raises the focused window
uk: Автоматично піднімати сфокусоване вікно

en: If set to true, and the focus mode is either "sloppy" or "mouse" then the focused window will be automatically raised after a delay specified by the auto_raise_delay key. This is not related to clicking on a window to raise it, nor to entering a window during drag-and-drop.
uk: Якщо цей ключ встановлено у значення true, та режим фокусу, чи «sloppy», чи «mouse», тоді вікно, що знаходиться у фокусі, буде автоматично піднято по завершенні затримки, вказаній у ключі auto_raise_delay. Це не стосується ні клацу по вікну для його підняття, ні переходу у вікно шляхом перетягування у нього.

en: Delay in milliseconds for the auto raise option
uk: Затримка у мілісекундах для параметру самочинного піднімання вікна

en: The time delay before raising a window if auto_raise is set to true. The delay is given in thousandths of a second.
uk: Час затримки підняття вікна, якщо увімкнено ключ auto_raise. Затримка вказується у тисячних долях секунди.

en: Current theme
uk: Поточна тема

en: The theme determines the appearance of window borders, titlebar, and so forth.
uk: Тема визначає вигляд рамки вікна, заголовку та таке инше.

en: Use standard system font in window titles
uk: Використати стандартний шрифт системи у заголовках вікон

en: If true, ignore the titlebar_font option, and use the standard application font for window titles.
uk: Якщо встановлено, параметр titlebar_font нехтується, та використовується стандартний шрифт для заголовків вікон.

en: Window title font
uk: Шрифт заголовку вікна

en: A font description string describing a font for window titlebars. The size from the description will only be used if the titlebar_font_size option is set to 0. Also, this option is disabled if the titlebar_uses_desktop_font option is set to true.
uk: Рядок опису шрифта для заголовку вікна. Розмір з опису буде використовуватися, лише якщо для параметру titlebar_font_size обрано значення 0. Цей параметр також вимкнено, якщо для параметру titlebar_uses_desktop_font обрано значення «істина».

en: Number of workspaces
uk: Кількість робочих просторів

en: Number of workspaces. Must be more than zero, and has a fixed maximum to prevent making the desktop unusable by accidentally asking for too many workspaces.
uk: Число робочих просторів. Повинне бути більшим нуля. Має фіксований максимум, щоб не можливо було зробити середовище непридатним до використання, запитавши забагато робочих просторів.

en: Workspace wrap style
uk: Стиль перемикання робочого простору

en: The wrap style is used to determine how to switch from one workspace to another at the border of the workspace switcher. When set to "no wrap", nothing will happen if you try to switch to a workspace past the border of the workspace switcher. If set to "classic", the old marco behavior is used: the end of one row leads to the beginning of the next and the end of a column leads to the beginning of the next. If set to "toroidal", workspaces are connected like a doughnut: the end of each row leads to its own beginning and the end of each column leads to its own beginning.
uk: Стиль прокручування визначає, яким чином гортати від одного робочого простору до иншого на межі перемикача робочих просторів. Якщо вказано "no wrap", то при спробі прогорнути робочий простір за межу перемикача нічого не станеться. Якщо вказано "classic", то використовується стара поведінка marco: кінець одного рядка веде на початок наступного та кінець одного стовпчика веде до початку наступного. Якщо вказано "toroidal", то робочі простори з’єднані як бублик: кінець кожного рядка веде до його ж початку та кінець кожного стовпчика веде до його ж початку.

en: Enable Visual Bell
uk: Увімкнути наочний гудок

en: Turns on a visual indication when an application or the system issues a 'bell' or 'beep'; useful for the hard-of-hearing and for use in noisy environments.
uk: Вмикає наочну індикацію системного звукового сигналу. Це корисно для тих хто погано чує й при роботі у шумному оточенні.

en: System Bell is Audible
uk: Системний гудок озвучується

en: Determines whether applications or the system can generate audible 'beeps'; may be used in conjunction with 'visual bell' to allow silent 'beeps'.
uk: Визначає, чи можуть додатки, чи система подавати чутні звукові сигнали. Може бути використаний разом із ключем «видимий сигнал», щоб подавати безшумні «гудки».

en: Visual Bell Type
uk: Тип наочного гудка

en: Tells Marco how to implement the visual indication that the system bell or another application 'bell' indicator has been rung. Currently there are two valid values, "fullscreen", which causes a fullscreen white-black flash, and "frame_flash" which causes the titlebar of the application which sent the bell signal to flash. If the application which sent the bell is unknown (as is usually the case for the default "system beep"), the currently focused window's titlebar is flashed.
uk: Вказує Marco, як зреалізувати індикацію звукового сигналу. Наразі існують два значення цього ключа: «fullscreen» викликає мерехтіння екрану у відтінках сірого, «frame_flash» викликає мерехтіння рядка заголовку того вікна, застосунок у якому подав звуковий сигнал. Якщо невідомо, який додаток подав сигнал, мерехтіти буде заголовок активного вікна.

en: Compositing Manager
uk: Керівник композитинґу

en: Determines whether Marco is a compositing manager.
uk: Визначає, чи є Marco упорядником композитинґу.

en: Fast Alt-Tab with compositing manager (disable thumbnails)
uk: Швидке перемикання Alt+Tab для упорядника композитинґу (без мініатюр)

en: If set to true, no window thumbnails will be displayed in the alt-tab popup window when the compositing manager is enabled. Application icons will be displayed instead. Note that on high resolution screens with many visible windows there can be a perceptible lag in rendering.
uk: З даною опцією мініатюри передпрогляду не будуть показуватися у виринному вікні Alt+Tab, коли увімкнено композитовий упорядник. Замість них, будуть показуватися піктограми додатків.

en: If true, trade off usability for less resource usage
uk: Якщо встановлено, зменшує зручність використання для зменшення використання ресурсів

en: If true, marco will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
uk: Якщо цей ключ встановлено, Marco надає користувачу менше зворотнього зв’язку за рахунок використання контурних рамок, вимикання анімації та в инші способи. Це суттєво знижує зручність для багатьох користувачів, але дозволяє подовжити термін служби старих застосунків, а також може бути корисно для термінальних серверів. Варто зауважити, що зображення контурної рамки вимикається при увімкненні спеціальних можливостей.

en: (Not implemented) Navigation works in terms of applications not windows
uk: (Не зреалізовано) Навігація працює лише по програмах, а не по вікнах

en: If true, then Marco works in terms of applications rather than windows. The concept is a bit abstract, but in general an application-based setup is more like the Mac and less like Windows. When you focus a window in application-based mode, all the windows in the application will be raised. Also, in application-based mode, focus clicks are not passed through to windows in other applications. Application-based mode is, however, largely unimplemented at the moment.
uk: Якщо цей ключ встановлено, Marco працює з додатками, а не з вікнами. Архітектура, заснована на застосунках, більше схожа на системи Mac, ніж на Windows. При активуванні вікна у режимі, заснованому на додатках, підіймаються всі вікна застосунку. Окрім того, у режимі, заснованому на додатках, кнапання мишею для перемикання фокусу не передаються у вікна инших застосунків. Реалізація режиму, заснованого на додатках, на сьогодні ще вельми далека від завершення.

en: Disable misfeatures that are required by old or broken applications
uk: Вимкнути неправильні функції, які потрібні лише старим, чи поламаним програмам

en: Some applications disregard specifications in ways that result in window manager misfeatures. This option puts Marco in a rigorously correct mode, which gives a more consistent user interface, provided one does not need to run any misbehaving applications.
uk: Деякі застосунки нехтують специфікації, тому в упорядник вікон вбудовано можливості для оминання помилок у цих додатках. Цей ключ переводить Marco у режим суворої відповідности специфікаціям, що дає всім вікнам послідовніший зовнішній вигляд, але при цьому застосунки з помилками можуть працювати неправильно.

en: Determines if new windows are created on the center of the screen
uk: Визначає чи створювати нові вікна по центру екрану

en: If set to true, new windows are opened in the center of the screen. Otherwise, they are opened at the top left of the screen.
uk: Якщо значення встановлено вірно, нові вікна будуть відкриватися у центрі екрану. У протилежному випадку, вони будуть відкриті у лівому горішньому куту екрану.

en: Whether to enable window tiling
uk: Чи увімкнути тайлінґ вікна

en: If enabled, dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Drag-dropping to the top maximizes the window if allow-top-tiling is enabled.
uk: Якщо увімкнено, перетягування вікна на межу екрану розгортає вікно вертикально та змінює розмір горизонтально для покриття половини доступного простору. Перетягування вікна наверх розгортає вікно.

en: Whether to maximize the window when dragged to the top of the screen
uk: Чи унайбільшити вікно при перетягуванні до верхнього краю екрану

en: If enabled, drag-dropping a window to the top of the screen will maximize it. Only works when allow-tiling is enabled.
uk: Якщо увімкнено, перетягування вікна у верхню частину екрану унайбільшує його. Працює лише у тому випадку, якщо тайлінґ дозволено.

en: Whether to enable cycling through different tile sizes
uk: Чи увімкнути циклічну зміну розмірів вікна при тайлінґу

en: If enabled, tiling a window will cycle through multiple different sizes by using the same keyboard shortcut multiple times in a row.
uk: З даною опцією при тайлінґу вікна будуть перебиратися різні розміри, якщо одне й те ж сполучення клавішів буде натиснуто декілька разів поспіль.

en: Window placement mode
uk: Режим розташування вікна

en: The window placement mode indicates how new windows are positioned. "automatic" means the system chooses a location automatically based on the space available on the desktop, or by a simple cascade if there is no space; "pointer" means that new windows are placed according to the mouse pointer position; "manual" means that the user must manually place the new window with the mouse or keyboard.
uk: Режим розташування вікна вказує, як розташовувати нові вікна. 'Автоматично' означає, що система вибирає розташування нового вікна самочинно використовуючи вільний простір на стільниці, чи просто каскадом якщо немає місця; 'Вказівником' означає, що нові вікна розташовуються згідно положення вказівника миші; 'Вручну' означає, що користувач повинен вручну розташувати нове вікно за допомогою миші, чи набірниці.

en: List of applications ignored by show-desktop
uk: Перелік застосунків, нехтуваних функцією «Показати стільницю»

en: Comma separated class list. Each running GUI application referenced to given windows manager class will be ignored by 'Show Desktop' functionality.
uk: Перелік класів, розділених комою. Кожний запущений додаток GUI, що відноситься до заданого класу упорядника вікон, буде нехтуватися функцією «Показати стільницю».

en: Icon size in alt-tab popup window
uk: Розмір піктограми у спливному вікні alt-tab

en: Size of the application icons displayed in alt-tab popup window. The screen's scale factor is applied to this value.
uk: Розмір піктограм програми, що показується у спливному вікні alt-tab. До цього значення застосовується коефіцієнт масштабу екрана.

en: Maximum number of columns in alt-tab popup window
uk: Щонайбільша кількість стовпців у спливному вікні alt-tab

en: The popup window will be expanded to fit up to these many entries per row.
uk: Виринне вікно буде розширено, щоб відповідати цій кількості записів у рядку.

en: Expand the alt-tab popup window to fit longer window titles
uk: Розгорніть виринне вікно alt-tab, щоб вмістити довші заголовки вікон

en: The popup window may be expanded up to the width determined by the config parameter 'alt-tab-max-columns'.
uk: Спливне вікно може бути розширено до ширини, визначеної параметром конфігурації 'alt-tab-max-columns'.

en: Name of workspace
uk: Назва робочого простору

en: The name of a workspace.
uk: Назва робочого простору.

en: Run a defined command
uk: Запустити зазначену команду

en: The keybinding that runs the correspondingly-numbered command in /apps/marco/keybinding_commands The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
uk: Сполучення клавішів, яке запускає відповідну номеру команду в /apps/marco/keybinding_commands Формат виглядає як "<Control>a" чи "<Shift><Alt>;F1". Парсер досить ліберальний і дозволяє нижній або верхній регістр, а також такі скорочення як "<Ctl>" та "<Ctrl>". Якщо ви вкажете цей параметр спеціальним рядком "disabled", то для даної дії не буде призначено сполучення клавішів.

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
uk: Використовується формат «<Control>a» чи «<Shift><Alt>F1». Формат виразу не вельми суворий, можна використовувати верхній і нижній регістр і скорочення, наприклад «<Ctl>» та «<Ctrl>». Якщо параметру встановити значення «disabled», для цієї дії не буде використовуватися ніяке сполучення клавішів.

en: The format looks like "<Control>a" or "<Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "<Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action. This keybinding may be reversed by holding down the "shift" key; therefore, "shift" cannot be one of the keys it uses.
uk: Використовується формат «<Control>a» чи «<Shift><Alt>F1». Формат виразу не вельми суворий, можна використовувати верхній і нижній регістр і скорочення, наприклад «<Ctl>» та «<Ctrl>». Якщо параметру встановити значення «disabled», для цієї дії не буде використовуватися ніяке сполучення клавішів. Дію цього сполучення клавішів може бути змінено шляхом втримування клавіша «shift», тому «shift» не може бути одним із клавішів цього сполучення.

en: Move backward between windows of an application, using a popup window
uk: Перемикати фокус у зворотньому порядку між вікнами програми через контекстне вікно

en: Move backward between windows, using a popup window
uk: Перемикнутися у зворотньому порядку між вікнами з використанням контекстного вікна

en: Move between windows on all workspaces, using a popup window
uk: Перемикатися між вікнами всіх робочих просторів із використанням контекстного вікна

en: Move backward between windows on all workspaces, using a popup window
uk: Перемикатися у зворотньому порядку між вікнами всіх робочих просторів із використанням контекстного вікна

en: Move backward between panels and the desktop, using a popup window
uk: Перехід у зворотньому напрямку між панелями та стільницею через контекстне вікно

en: Move backward between windows of an application immediately
uk: Перемикатися у зворотньому порядку між вікнами програми негайно

en: Move backward between windows immediately
uk: Перемикатися у зворотньому порядку між вікнами негайно

en: Move backward between panels and the desktop immediately
uk: Перемикатися у зворотньому порядку між панелями та стільницею негайно

en: Show the panel's "Run Application" dialog box
uk: Показати діалогове вікно панелі «Виконати програму»

en: Commands to run in response to keybindings
uk: Команди призначені сполученням клавішів

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_N keys define keybindings that correspond to these commands. Pressing the keybinding for run_command_N will execute command_N.
uk: Ключі /apps/marco/global_keybindings/run_command_N визначають сполучення клавішів, які відповідають цим командам. Натискання сполучення run_command_N запустить на виконання command_N.

en: The screenshot command
uk: Команда створення знятку екрана

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
uk: Сполучення клавішів, яке викликає запуск команди для створення знятку екрана.

en: The window screenshot command
uk: Команда створення знятку вікна

en: The /apps/marco/global_keybindings/run_command_window_screenshot key defines a keybinding which causes the command specified by this setting to be invoked.
uk: Сполучення клавіш, яке викликає запуск команди для створення знятку вікна.

en: Toggle whether a window will always be visible over other windows
uk: Чи буде вікно завжди розташовано поверх инших вікон

en: Tile window to north-west (upper left) corner of screen
uk: Перемістити вікно на північно-західний (верхній лівий) кут екрану

en: Tile window to north-east (upper right) corner of screen
uk: Перемістити вікно на північно-східний (верхній правий) кут екрану

en: Tile window to south-east (lower right) corner of screen
uk: Перемістити вікно у південно-східний (нижній правий) кут екрану

en: Tile window to south-west (lower left) corner of screen
uk: Перемістити вікно до південо-західного (нижнього лівого) кута екрану

en: Bell event
uk: Подія дзвінка

en: Unknown window information request: %d
uk: Запит інформації невідомого вікна: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
uk: <tt>%s</tt> не відповідає.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
uk: Можете трохи зачекати відновлення активности, чи примусово закрити програму.

en: _Wait
uk: _Чекати

en: _Force Quit
uk: _Завершити

en: Failed to get hostname: %s
uk: Помилка при отриманні назви комп'ютера: %s

en: Missing %s extension required for compositing
uk: Відсутнє розширення %s, яке необхідне для функції композиції

en: Failed to open X Window System display '%s'
uk: Не вдається відкрити дисплей X Window System "%s"

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
uk: Клавіш "%s" з модифікаторами "%x" вже використовує инша програма

note: Displayed when a keybinding which is * supposed to launch a program fails.
en: There was an error running <tt>%s</tt>:
    
    %s
uk: Виникла помила під час запуску <tt>%s</tt>:
    
    %s

en: No command %d has been defined.
uk: Команду %d не визначено.

en: No terminal command has been defined.
uk: Команду терміналу не визначено.

en: <tt>Rename Workspace</tt>
uk: <tt>Перейменувати робочий простір</tt>

en: New Workspace Name:
uk: Нова назва робочого простору

en: OK
uk: Так

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Disable connection to session manager
uk: Заборонити під’єднання до керівника сеансів

en: Replace the running window manager with Marco
uk: Замінити запущений упорядник вікон на Marco

en: Specify session management ID
uk: Визначити ідентифікатор для керівника сеансів

en: X Display to use
uk: X дисплей

en: Initialize session from savefile
uk: Ініціалізувати сеанс із збереженого файлу

en: Print version
uk: Вивести версію

en: Make X calls synchronous
uk: Синхронізовані виклики X Window

en: Turn compositing on
uk: Увімкнути керівник композитинґу

en: Turn compositing off
uk: Вимкнути керівник композитинґу

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
uk: Не створюйте повноекранних вікон, які розгортаються на весь екран і не мають рамок

en: Failed to scan themes directory: %s
uk: Помилка читання теки тем: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
uk: Не вдається знайти тему! Перевірте чи існує %s та чи містить він звичайну тему.

en: Failed to restart: %s
uk: Збій перезапуску: %s

note: FIXME: check if this can be avoided by GSettings FIXME! GSettings, instead of MateConf, has Minimum/Maximun in schema! * But some preferences depends on costants for minimum/maximum values
en: %d stored in GSettings key %s is out of range %d to %d
uk: Значення %d ключа GSettings «%s» не входить у діапазон значень від %d до %d

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
uk: Трюк для роботи з зіпсованими програмами вимкнено. Деякі додатки можуть поводитися неправильно.

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
uk: Не вдалося розібрати опис шрифту «%s» з ключа GSettings %s

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
uk: У базі даних конфігурації знайдено "%s" - що не є правильним значенням модифікатора клавіша миші.

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
uk: Знайдене у конфігураційній базі даних значення "%s" не є правильним записом сполучення клавішів "%s"

en: Workspace %d
uk: Робочий простір %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
uk: Екран %d на дисплеї "%s" не правильний

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
uk: Екран %d на дисплеї "%s" вже контролюється упорядником вікон; спробуйте вказати параметр --replace, щоб замінити поточний упорядник вікон.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
uk: Не вдається отримати функцію виділення упоряднику вікон на екрані %d дисплею "%s"

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
uk: Екран %d на дисплеї "%s" вже контролюється упорядником вікон

en: Could not release screen %d on display "%s"
uk: Не вдається повернути екран %d на дисплеї "%s"

en: Could not create directory '%s': %s
uk: Не вдається створити теку "%s": %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
uk: Не вдається відкрити для запису файл сеансу "%s": %s

en: Error writing session file '%s': %s
uk: Помилка запису файлу сеансу "%s": %s

en: Error closing session file '%s': %s
uk: Помилка закриття файлу сеансу "%s": %s

en: Failed to parse saved session file: %s
uk: Збій аналізування збереженого файлу сеансу: %s

en: <marco_session> attribute seen but we already have the session ID
uk: було прочитано атрибут <marco_session>, але ідентифікатор сеансу вже було встановлено

en: Unknown attribute %s on <%s> element
uk: Невідома ознака %s в елементі <%s>

en: nested <window> tag
uk: вкладений елемент <window>

en: Unknown element %s
uk: Невідомий елемент %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
uk: Ці вікна не підтримують "збереження поточних параметрів", при наступному входженні їх треба запустити власноруч.

en: Failed to open debug log: %s
uk: Збій відкриття зневаджувального журналу: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
uk: Збій виконання fdopen() для журналу %s: %s

en: Opened log file %s
uk: Відкрито журнал %s

en: Marco was compiled without support for verbose mode
uk: "Marco" скомпільовано без підтримки режиму докладних повідомлень

en: Window manager:
uk: Упорядник вікон:

en: Bug in window manager:
uk: Вада у віконному упоряднику:

en: Window manager warning:
uk: Попередження віконного упорядника:

en: Window manager error:
uk: Помилка віконного упорядника:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
uk: Вікно %s встановило значення SM_CLIENT_ID на себе, замість вікна зі значенням WM_CLIENT_LEADER, як це визначено в ICCCM.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
uk: Вікно %s встановило натяк MWM, який вказує, що його розмір не може змінюватися, але встановило щонайменший розмір %d x %d та щонайбільший %d x %d; що не має сенсу.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
uk: Програма встановила неправильне значення параметру _NET_WM_PID %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
uk: %s (на %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
uk: %s (від розпорядника)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
uk: %s (від %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
uk: %s (від иншого користувача)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
uk: Неправильний параметр WM_TRANSIENT_FOR вікна 0x%lx вказано для %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
uk: Вікно 0x%lx має властивість %s
    тип якої очікувався %s у форматі %d
    але насправді має тип %s формат %d n_items %d.
    Швидше за все — це помилка у програмі, а не в упоряднику вікон.
    Вікно має title="%s" class="%s" name="%s"

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
uk: Властивість %s вікна 0x%lx містить неправильний UTF-8

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
uk: Властивість %s вікна 0x%lx містить неправильний UTF-8 у пункті %d переліку

en: Usage: %s
uk: Використання: %s

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Window Menu
uk: Меню вікна

en: Window App Menu
uk: Меню програми для вікон

en: Minimize Window
uk: Згорнути вікно

en: Maximize Window
uk: Розгорнути вікно

en: Restore Window
uk: Відновити вікно

en: Roll Up Window
uk: Скотити вікно

en: Unroll Window
uk: Розкотити вікно

en: Keep Window On Top
uk: Тримати вікно поверх инших

en: Remove Window From Top
uk: Прибрати вікно з переднього плану

en: Always On Visible Workspace
uk: Завжди на видимому робочому просторі

en: Put Window On Only One Workspace
uk: Розміщувати вікно лише на одному робочому просторі

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
uk: З_горнути

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
uk: Розгорнути на весь _екран

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
uk: Відновити _попередній розмір

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
uk: _Скотити

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
uk: Роз_котити

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
uk: Пере_містити

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
uk: _Змінити розмір

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
uk: Перемістити заголовок на _екран

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
uk: Завжди по_верх инших

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
uk: Зав_жди на видимому робочому просторі

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
uk: _Лише на цьому робочому просторі

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
uk: Перемістити у робочий простір _ліворуч

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
uk: Перемістити у робочий простір _праворуч

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
uk: Перемістити у робочий простір у_горі

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
uk: Перемістити у робочий простір у_низу

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
uk: _Закрити

en: Workspace %d%n
uk: Робочий простір %d%n

en: Workspace 1_0
uk: Робочий простір 1_0

en: Workspace %s%d
uk: Робочий простір %s%d

en: Move to Another _Workspace
uk: Перемістити в ин_ший робочий простір

en: top
uk: згори

en: bottom
uk: знизу

en: left
uk: ліворуч

en: right
uk: праворуч

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
uk: геометрія рамки не визначає розмір "%s"

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
uk: геометрія рамки не визначає розмір "%s" рамки "%s"

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
uk: Неприпустимий коефіцієнт пропорційности %g

en: Frame geometry does not specify size of buttons
uk: Геометрія рамки не визначає розміри кнопок

en: Gradients should have at least two colors
uk: Градієнти повинні мати принаймні два кольори

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse "%s"
uk: Специфікація кольорів GTK користувача повинна мати назву кольору та запасну в дужках, наприклад, GTK: Custom (foo, Bar); не вдалося проаналізувати "%s"

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
uk: Невірний символ '%c' у параметрі color_name gtk:custom, дозволяється використовувати лише символи A-Za-z0-9-_

en: Gtk:custom format is "gtk:custom(color_name,fallback)", "%s" does not fit the format
uk: Формат Gtk:custom — «gtk:custom(color_name,fallback)»; «%s» не відповідає формату

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
uk: При визначенні кольору GTK потрібно вказувати режим у прямокутних дужках, наприклад gtk:fg[NORMAL], де NORMAL - режим; неможливо розібрати "%s"

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
uk: При визначенні кольору GTK після вказування режиму повинна бути завершальна прямокутна дужка, наприклад gtk:fg[NORMAL], де NORMAL - режим; неможливо розібрати "%s"

en: Did not understand state "%s" in color specification
uk: Неможливо розпізнати режим "%s" у визначенні кольору

en: Did not understand color component "%s" in color specification
uk: Неможливо розпізнати компонент кольору "%s" у визначенні кольору

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
uk: Формат визначення змішаного кольору такий - "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" не відповідає формату

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
uk: Неможливо розібрати значення альфаканалу "%s" у змішаному кольорі

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
uk: Значення альфаканалу "%s" у змішаному кольорі поза межами 0.0 - 1.0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
uk: Формат тіні такий - "shade/base_color/factor", "%s" не відповідає формату

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
uk: Не вдається проаналізувати компонент тіні "%s" у затіненому кольорі

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
uk: Компонент тіні "%s" у затіненому кольорі від'ємний

en: Could not parse color "%s"
uk: Не вдається проаналізувати колір "%s"

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
uk: Вираз координати містить заборонений символ '%s'

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
uk: Вираз координати містить число з плавучою комою "%s" яке не вдалося розібрати

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
uk: Вираз координати містить ціле число "%s" яке не вдалося розібрати

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
uk: Вираз координати містить невідомий оператор на початку тексту"%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
uk: Вираз координати був порожній, або його неможливо розпізнати

en: Coordinate expression results in division by zero
uk: Вираз координати призвів до ділення на нуль

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
uk: Вираз координати намагається використати оператор знаходження залишку від ділення для числа з плавучою комою

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
uk: Вираз координати містить оператор "%s", там де очікувався операнд

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
uk: Вираз координати містить оператор, там де очікувався оператор

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
uk: Вираз координати закінчується оператором замість операнду

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
uk: Вираз координати містить оператор "%c", за яким йде оператор "%c" без операнду між ними

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
uk: Вираз координати містить невідому змінну, або константу "%s"

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
uk: Переповнення буфера опрацьовника координат.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
uk: Вираз координати містить завершальну дужку без відповідної відкривної

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
uk: Вираз координати містить завершальну дужку без відповідної закривної

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
uk: Здається вираз координати не містить жодного оператора чи операнду

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
uk: Тема містить вираз, що призводить до помилки: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
uk: для цього стилю рамки треба вказати <button function="%s" state="%s" draw_ops="будь-що"/>

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
uk: Відсутнє <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="будь-що"/>

en: Failed to load theme "%s": %s
uk: Збій завантаження теми "%s": %s

en: No <%s> set for theme "%s"
uk: Не встановлено <%s> для теми "%s"

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
uk: Немає стилю рамки для вікна типу "%s" в темі "%s", додайте елемент  <window type="%s" style_set="будь-що"/>

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
uk: Визначені користувачем константи повинні починатися з великої літери; "%s" не починається з великої літери

en: Constant "%s" has already been defined
uk: Константа "%s" вже визначена

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
uk: Відсутня ознака "%s" в елементі <%s>

en: Line %d character %d: %s
uk: Рядок %d, символ %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
uk: Ознака "%s" двічі повторюється у тому самому елементі <%s>

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
uk: Ознака "%s" є неправильною для елемента <%s> у цьому контексті

en: Could not parse "%s" as an integer
uk: Не вдається проаналізувати як ціле "%s"

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
uk: Не вдається розпізнати останні символи "%s" у рядку "%s"

en: Integer %ld must be positive
uk: Значення цілого %ld має бути додатнім

en: Integer %ld is too large, current max is %d
uk: Значення цілого %ld завелике, щонайбільшим є %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
uk: Неможливо проаналізувати "%s", як число з плавучою комою

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
uk: Логічні значення повинні бути "true", чи "false", а не "%s"

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
uk: Кут повинен бути між 0.0 та 360.0, вказано %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
uk: Альфаканал повинен бути у межах 0.0 (невидимість) і 1.0 (повна непрозорість), було %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
uk: Неприпустиме мірило заголовку "%s" (можливі значення: xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
uk: в елементі <%s> назва "%s" зустрілася вдруге

en: <%s> parent "%s" has not been defined
uk: в елементі <%s> не було визначено батьківський елемент "%s"

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
uk: в елементі <%s> не було визначено геометрію "%s"

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
uk: <%s> повинен, або визначати геометрію, чи вказувати на батьківський елемент, який містить геометрію

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
uk: Слід вказати тло для значення альфаканалу

en: Unknown type "%s" on <%s> element
uk: Невідомий тип "%s" у елементі <%s>

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
uk: Невідомий параметр style_set "%s" у елементі <%s>

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
uk: Типу вікна "%s" вже було визначено набір стилів

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
uk: Не дозволяється використання елементу <%s> нижче <%s>

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
uk: Неможливо одночасно вказати для кнопок параметри "button_width"/"button_height" і "aspect_ratio"

en: Distance "%s" is unknown
uk: Невідома відстань "%s"

en: Aspect ratio "%s" is unknown
uk: Невідомий коефіцієнт пропорційности "%s"

en: Border "%s" is unknown
uk: Межа "%s" невідома

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
uk: Немає ознаки "start_angle", чи "from" у елементі <%s>

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
uk: Немає ознаки "extent_angle", чи "to" в елементі <%s>

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
uk: Не вдається розпізнати значення "%s" типу градієнта

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
uk: Не вдається розпізнати тип заповнення "%s" в елементі <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
uk: Не вдається розпізнати режим "%s" у елементі <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
uk: Не вдається розпізнати тінь "%s" у елементі <%s>

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
uk: Не вдається розпізнати стрілку "%s" в елементі <%s>

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
uk: Параметр <draw_ops> із назвою "%s" не було визначено

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
uk: Вставлення сюди draw_ops "%s" призведе до створення циклічного посилання

en: Unknown position "%s" for frame piece
uk: Невідома позиція "%s" дільниці рамки

en: Frame style already has a piece at position %s
uk: У стилю рамки вже є дільниці рамки у позиції %s

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
uk: Не було визначено параметру <draw_ops> з назвою "%s"

en: Unknown function "%s" for button
uk: Невідома функція кнопки - "%s"

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
uk: Функції кнопки "%s" не існує для цієї версії (%d, потрібна %d)

en: Unknown state "%s" for button
uk: Невідомий стан кнопки - "%s"

en: Frame style already has a button for function %s state %s
uk: Стиль рамки вже містить кнопку для функції %s зі станом %s

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
uk: "%s" не є правильною назвою ознаки "focus"

en: "%s" is not a valid value for state attribute
uk: "%s" не є правильним станом ознаки "state"

en: A style called "%s" has not been defined
uk: Стиль "%s" не визначено

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
uk: "%s" не є правильним значенням ознаки "resize"

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
uk: Не варто використовувати ознаку "resize" в елементі <%s> для розгорнутого та згорнутого стану

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
uk: Не варто використовувати ознаку "resize" в елементі <%s> для розгорнутого стану

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
uk: Стиль вже було визначено для ознак state %s resize %s focus %s

en: Style has already been specified for state %s focus %s
uk: Стиль вже було визначено для ознак state %s focus %s

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
uk: Неможливо використовувати два параметри draw_ops у одному елементі <piece> (у темі вказано ознаку draw_ops та елемент <draw_ops>, або вказано два елементи)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
uk: Неможливо використовувати два параметри draw_ops у одному елементі <button> (у темі вказано ознаку draw_ops і елемент <draw_ops>, або вказано два елементи)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
uk: Неможливо використовувати два параметри draw_ops у одному елементі <menu_icon> (у темі вказано ознаку draw_ops і елемент <draw_ops>, або вказано два елементи)

en: Bad version specification '%s'
uk: Неправильна специфікація версії '%s'

en: "version" attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
uk: Атрибут 'version' не можна використовувати в metacity-theme-1.xml, або metacity-topic-2.xml

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
uk: Тема потребує версії %s, але остання підтримувана версія теми є %d.%d

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
uk: Зовнішній елемент у темі повинен бути <metacity_theme>, а не <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
uk: Елемент <%s> не дозволяється в елементах <name>, <author>, <date> і <description>

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
uk: Елемент <%s> не дозволяється в елементі <constant>

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
uk: Елемент <%s> не дозволяється в елементах <distance>, <border>, <aspect_ratio>

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
uk: Елемент <%s> не дозволяється в елементі операції малювання

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
uk: Елемент <%s> не може бути в елементі <%s>

en: No draw_ops provided for frame piece
uk: Для частини рамки не визначено параметр draw_ops

en: No draw_ops provided for button
uk: Для кнопки не визначено параметр draw_ops

en: No text is allowed inside element <%s>
uk: Не може бути тексту в елементі <%s>

en: <%s> specified twice for this theme
uk: <%s> вказано для цієї теми двічі

en: Failed to find a valid file for theme %s
uk: Не вдається знайти коректний файл для теми %s

en: _OK
uk: _Так

en: This is a sample message in a sample dialog
uk: Це зразок повідомлення у зразковому діалозі

en: Fake menu item %d
uk: Фальшивий елемент меню %d

en: Border-only window
uk: Вікно лише з рамкою

en: Bar
uk: Прямокутник

en: Normal Application Window
uk: Звичайне вікно програми

en: Dialog Box
uk: Діалог

en: Modal Dialog Box
uk: Модальний діалог

en: Utility Palette
uk: Допоміжна палітра

en: Torn-off Menu
uk: Відірване меню

en: Border
uk: Рамка

en: Attached Modal Dialog
uk: Додано модальний діалог

en: Button layout test %d
uk: Перевірка розташування кнопок %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
uk: %g мс для малювання однієї рамки вікна

en: Usage: marco-theme-viewer [THEMENAME]
uk: Використання: marco-theme-viewer [НАЗВА_ТЕМИ]

en: Error loading theme: %s
uk: Помилка завантаження теми: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
uk: Завантажено тему "%s" за %g с

en: Normal Title Font
uk: Звичайний шрифт заголовку

en: Small Title Font
uk: Малий шрифт заголовку

en: Large Title Font
uk: Великий шрифт заголовку

en: Button Layouts
uk: Розташування кнопок

en: Benchmark
uk: Продуктивність

en: Window Title Goes Here
uk: Тут буде заголовок вікна

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
uk: Намальовано %d рамок за %g сек. клієнтського часу (%g мсек. на рамку) та %g с календарного часу, включаючи ресурси сервера X Window (%g мс на кадр)
