markdownpart - en to is translation catalogue (9 entries)

[ctx: @action]
en: &Copy Text
is: &Afrita texta

[ctx: @action]
en: Open Link
is: Opna tengil

[ctx: @action]
en: &Copy Email Address
is: Afrita tölvu&póstfang

[ctx: @action]
en: Copy Link &URL
is: A&frita slóð tengils

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
is: Br&eyta

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
is: Finna:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
is: Hoppa í næstu samsvörun

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
is: Hoppa í fyrri samsvörun

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCaseCheckButton)
en: Match case sensitive
is: Háð há/lágstöfum
