markdownpart - en to it translation catalogue (9 entries)

[ctx: @action]
en: &Copy Text
it: &Copia testo

[ctx: @action]
en: Open Link
it: Apri collegamento

[ctx: @action]
en: &Copy Email Address
it: &Copia indirizzo di posta elettronica

[ctx: @action]
en: Copy Link &URL
it: Copia &URL del collegamento

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
it: Trova:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
it: Passa alla corrispondenza successiva

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
it: Passa alla corrispondenza precedente

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCaseCheckButton)
en: Match case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole
