markdownpart - en to tr translation catalogue (9 entries)

[ctx: @action]
en: &Copy Text
tr: Metni Ko&pyala

[ctx: @action]
en: Open Link
tr: Bağlantı Aç

[ctx: @action]
en: &Copy Email Address
tr: E-posta Adresini Ko&pyala

[ctx: @action]
en: Copy Link &URL
tr: &Bağlantı URL'sini Kopyala

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zenle

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Find:
tr: Bul:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Jump to next match
tr: Bir sonraki eşleşmeye atla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton)
en: Jump to previous match
tr: Bir önceki eşleşmeye atla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCaseCheckButton)
en: Match case sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı eşleştir
