mason - en to cs translation catalogue (9 entries)

note: Type: select Choices
en: accept
cs: povolit

note: Type: select Choices
en: reject
cs: odmítnout

note: Type: select Choices
en: deny
cs: zakázat

note: Type: select Description
en: Default action for new firewall rules:
cs: Výchozí akce pro nová pravidla firewallu:

note: Type: select Description
en: The new rule default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is in learning mode.
cs: Výchozí akce pro nové pravidlo firewallu určuje, jak se bude Mason v učícím režimu chovat k neznámým paketům.

note: Type: select Description
en: The "accept" action will allow the packet through.  "Reject" will stop the packet with a rejection reply, while "deny" will drop the packet silently.
cs: Akce „povolit“ paket propustí, akce „odmítnout“ paket zastaví s odpovědí zamítnuto a akce „zakázat“ paket potichu zahodí.

note: Type: select Description
en: Default action for rulesets:
cs: Výchozí akce:

note: Type: select Description
en: The default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is not in learning mode.
cs: Výchozí akce určuje, jak se bude Mason chovat k neznámým paketům při běžné práci (tj. ne v učícím režimu).

note: Type: select Description
en: Again, "accept" allows the packet through, "reject" drops the packet with a reply, and "deny" silently drops the packet.
cs: Analogicky: „povolit“ paket propustí, „odmítnout“ paket zahodí s odpovědí zamítnuto a „zakázat“ paket zahodí, aniž by o tom dal protistraně vědět.
