Mason - en to da translation catalogue (9 entries)

note: Type: select Choices
en: accept
da: accepter

note: Type: select Choices
en: reject
da: afvis

note: Type: select Choices
en: deny
da: nægt

note: Type: select Description
en: Default action for new firewall rules:
da: Standardhandling for nye brandmursregler:

note: Type: select Description
en: The new rule default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is in learning mode.
da: Den nye regelstandardhandling angiver hvordan Mason vil håndtere ukendte pakker, når brandmuren er i læretilstand.

note: Type: select Description
en: The "accept" action will allow the packet through.  "Reject" will stop the packet with a rejection reply, while "deny" will drop the packet silently.
da: Handlingen »accepter« vil lade pakken passere, »afvis« vil stoppe pakken med et afvisningssvar, imens »nægt« vil smide pakken væk uden at melde tilbage.

note: Type: select Description
en: Default action for rulesets:
da: Standardhandling for regelsæt:

note: Type: select Description
en: The default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is not in learning mode.
da: Standardhandlingen angiver hvordan Mason vil håndtere ukendte pakker, når brandmuren ikke er i læretilstand.

note: Type: select Description
en: Again, "accept" allows the packet through, "reject" drops the packet with a reply, and "deny" silently drops the packet.
da: Igen vil handlingen »accepter« lade pakken passere, »afvis« vil stoppe pakken med et afvisningssvar, mens »nægt« vil smide pakken ud uden at melde tilbage.
