Mason - en to ja translation catalogue (9 entries)

note: Type: select Choices
en: accept
ja: 承認

note: Type: select Choices
en: reject
ja: 拒否

note: Type: select Choices
en: deny
ja: 破棄

note: Type: select Description
en: Default action for new firewall rules:
ja: 新しいファイアウォール規則のデフォルト動作:

note: Type: select Description
en: The new rule default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is in learning mode.
ja: 新しい規則のデフォルト動作はファイアウォールが学習モードのときに不明なパケットを Mason がどのように処理するのかを指定します。

note: Type: select Description
en: The "accept" action will allow the packet through.  "Reject" will stop the packet with a rejection reply, while "deny" will drop the packet silently.
ja: 「承認」はパケットの通過を許可します。「破棄」はパケットを破棄するだけですが「拒否」はパケットを破棄して拒否の応答を返します。

note: Type: select Description
en: Default action for rulesets:
ja: 規則群のデフォルト動作:

note: Type: select Description
en: The default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is not in learning mode.
ja: 新しい規則のデフォルト動作はファイアウォールが学習モードではないときに不明なパケットを Mason がどのように処理するのかを指定します。

note: Type: select Description
en: Again, "accept" allows the packet through, "reject" drops the packet with a reply, and "deny" silently drops the packet.
ja: 繰り返しますが「承認」はパケットの通過を許可、「拒否」はパケットを破棄して応答を返し、「破棄」はパケットを応答せずそのまま破棄します。
