mason - en to nb translation catalogue (7 entries)

note: Type: select Choices
en: accept
nb: tillat

note: Type: select Choices
en: reject
nb: avvis

note: Type: select Choices
en: deny
nb: nekt

note: Type: select Description
en: Default action for new firewall rules:
nb: Standard handling for nye brannmurregler:

note: Type: select Description
en: The "accept" action will allow the packet through.  "Reject" will stop the packet with a rejection reply, while "deny" will drop the packet silently.
nb: «tillat»-handlingen vil tillate pakken. «avvis» vil stoppe pakken med et avvisningssvar, mens «nekt» vil droppe pakken uten å melde tilbake.

note: Type: select Description
en: Default action for rulesets:
nb: Standard handling for regelsett:

note: Type: select Description
en: Again, "accept" allows the packet through, "reject" drops the packet with a reply, and "deny" silently drops the packet.
nb: Igjen, «tillat»-handlingen vil tillate pakken. «avvis» vil stoppe pakken med et avvisningssvar, mens «nekt» vil droppe pakken uten å melde tilbake.
