mason 1.0.0-4 - en to sv translation catalogue (9 entries)

note: Type: select Choices
en: accept
sv: acceptera

note: Type: select Choices
en: reject
sv: förkasta

note: Type: select Choices
en: deny
sv: neka

note: Type: select Description
en: Default action for new firewall rules:
sv: Standardåtgärd för nya brandsväggsregler:

note: Type: select Description
en: The new rule default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is in learning mode.
sv: Standardåtgärden anger hur Mason ska hantera okända paket när brandväggen är i upplärningsläget.

note: Type: select Description
en: The "accept" action will allow the packet through.  "Reject" will stop the packet with a rejection reply, while "deny" will drop the packet silently.
sv: "Acceptera" släpper igenom paketet. "Förkasta" kastar paketet och skickar ett svar medans "neka" kastar paketet utan att informera någon.

note: Type: select Description
en: Default action for rulesets:
sv: Standardåtgärd för regeluppsättning:

note: Type: select Description
en: The default action specifies how Mason will handle unknown packets, when the firewall is not in learning mode.
sv: Standardåtgärden anger hur Mason ska hantera okända paket när brandväggen inte är i upplärningsläget.

note: Type: select Description
en: Again, "accept" allows the packet through, "reject" drops the packet with a reply, and "deny" silently drops the packet.
sv: Igen, "acceptera" släpper igenom paketet, "förkasta" kastar paketet och skickar ett svar och "neka" kastar paketet utan att informera någon.
