mate-applets 1.25.3 - en to id translation catalogue (561 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
id: Pabrik Aplet Status AccessX

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
id: Pabrik Aplet Status Aksesibilitas Papan Ketik

en: Keyboard Accessibility Status
id: Status Aksesibilitas Papan Ketik

en: Shows the status of keyboard accessibility features
id: Menampilkan status fitur aksesibilitas papan ketik

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
id: Tim Dokumentasi Sun GNOME <gdocteam@sun.com>

en: MATE Documentation Team
id: Tim Dokumentasi MATE

en: About AccessX Status
id: Tentang Status AccessX

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
id: Tunjukkan bagian dari fasilitas AksesX seperti pemodifikasi latched

en: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2003 Sun Microsystems
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: There was an error launching the help viewer: %s
id: Terjadi galat ketika membuka penampil bantuan: %s

en: Open the keyboard preferences dialog
id: Buka dialog preferensi papan ketik

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
id: Terjadi galat ketika membuka dialog preferensi papan ketik: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
id: Preferensi Aksesibilitas Papan _Ketik

en: _Help
id: B_antuan

en: _About
id: Tent_ang

en: AccessX Status
id: Status AccessX

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
id: Menampilkan status papan ketik saat fitur aksesibilitas digunakan.

en: XKB Extension is not enabled
id: Ekstensi XKB tidak diaktifkan

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
id: Menampilkan kondisi aksesibilitas papan ketik

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: System is running on AC power
id: Sistem menggunakan daya listrik AC

en: System is running on battery power
id: Sistem menggunakan daya baterai

en: Battery charged (%d%%)
id: Baterai dicas (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
id: Siswa waktu (%d%%) tidak diketahui

en: Unknown time (%d%%) until charged
id: Tidak diketahui waktu (%d%%) sampai terisi

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
id[0]: %d menit (%d%%) tersisa

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
id[0]: %d menit sampai penuh (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
id[0]: %d jam (%d%%) tersisa

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
id[0]: %d jam sampai penuh (%d%%)

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
id: %d %s %d %s (%d%%) lagi

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
id: %d %s %d %s sampai terisi (%d%%)

en: Battery Monitor
id: Monitor Baterai

en: Your battery is now fully recharged
id: Baterai sudah terisi penuh

en: Battery Notice
id: Pemberitahuan Baterai

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
id: Anda punya sisa %d%% dari kapasitas baterai total.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
id[0]: Anda punya sisa daya baterai selama %d menit (%d%% dari kapasitas total).

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
id: Untuk menghindari agar Anda tidak kehilangan yang sudah dikerjakan:
     • Sambungkan laptop ke listrik
     • Simpan dokumen Anda dan matikan laptopnya.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
id: Jangan sampai kehilangan hasil kerja Anda! Tips:
     • Tidurkan laptop Anda untuk menghemat baterai,
     • Sambungkan listrik
     • Simpan dokumen Anda dan matikan laptopnya.

en: Your battery is running low
id: Baterai sudah lemah

en: No battery present
id: Tidak ada baterai

en: Battery status unknown
id: Status baterai tidak diketahui

en: N/A
id: T/A

en: There was an error displaying help: %s
id: Terjadi error ketika menampilkan layar bantuan: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
id: Program ini menunjukkan status dari baterai laptop Anda.

en: upower backend enabled.
id: dukungan upower diaktifkan.

en: Legacy backend enabled.
id: Dukungan legasi diaktifkan.

en: About Battery Charge Monitor
id: Tentang Pemantau Muatan Baterai

en: Copyright © 2000 The Gnulix Society
    Copyright © 2002-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2000 The Gnulix Society
    Hak Cipta © 2002-2005 Free Software Foundation dan yang lain
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: Battery Charge Monitor
id: Monitor Pengisian Baterai

en: Monitor a laptop's remaining power
id: Pantau sisa daya pada laptop

en: Battery Charge Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Pengisian Baterai

en: _Close
id: _Tutup

en: _Show time/percentage:
id: Tampilkan waktu/per_sentase:

en: Show _time remaining
id: _Tampilkan waktu tersisa

en: Show _percentage remaining
id: Tampilkan _persentase tersisa

en: Appearance
id: Penampilan

en: _Warn when battery charge drops to:
id: Peringat_kan saat baterai mencapai:

en: Percent
id: Persen

en: Minutes Remaining
id: Menit Lagi

en: _Notify when battery is fully recharged
id: Beri tahu jika baterai telah terisi pe_nuh

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Battstat Factory
id: Pabrikan Battstat

en: Red value level
id: Tingkat merah

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
id: Tingkatan baterai lemah ketika baterai ditampilkan dengan warna Merah. Juga nilai ketika peringatan baterai lemah ditampilkan.

en: Warn on low time rather than low percentage
id: Peringatkan dengan waktu menipis dari pada persentasi rendah

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
id: Gunakan nilai yang didefinisikan pada red_value sebagai sisa waktu untuk menampilkan dialog peringatan daripada sebuah persentase.

en: Low Battery Notification
id: Notifikasi Baterai Lemah

en: Notify user when the battery is low.
id: Memberi tahu pengguna ketika baterai sudah lemah.

en: Full Battery Notification
id: Notifikasi Baterai Penuh

en: Notify user when the battery is full.
id: Memberi tahu pengguna ketika baterai sudah penuh.

en: Beep for warnings
id: Bunyikan suara peringatan

en: Beep when displaying a warning.
id: Beep ketika menampilkan sebuah peringatan.

en: Show the time/percent label
id: Menampilkan label waktu/persen

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
id: 0 untuk tanpa label, 1 untuk persentase dan 2 untuk waktu tersisa.

en: Battery Status Utility
id: Utilitas Status Baterai

en: Battery power low
id: Daya baterai lemah

en: Battery fully re-charged
id: Baterai sudah penuh

en: Available palettes
id: Palet yang tersedia

en: Insert "%s"
id: Masukkan "%s"

en: Insert special character
id: Masukkan karakter khusus

en: insert special character %s
id: Masukkan karakter khusus %s

en: About Character Palette
id: Tentang Palet Karakter

en: Copyright © 1998, 2004-2005 GNOME Applets Maintainers and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1998, 2004-2005 Pemelihara Aplet GNOME dan yang lain
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: MATE Panel applet for selecting strange characters that are not on the keyboard. Released under GNU General Public Licence.
id: Aplet Panel MATE untuk memilih karakter asing yang tidak berada pada papan ketik. Dirilis dengan GNU General Public License.

en: Character Palette
id: Palet Karakter

en: Insert characters
id: Masukkan karakter

en: Charpicker Applet Factory
id: Pabrik Aplet Pemilih Karakter

en: Characters shown on applet startup
id: Karakter yang diperlihatkan pada saat memulai applet

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
id: String yang dipilih pengguna ketika terakhir kali applet dipergunakan. String ini akan ditampilkan ketika pengguna menjalankan applet.

en: List of available palettes
id: Daftar palet yang tersedia

en: List of strings containing the available palettes.
id: Daftar string berisi palet yang tersedia.

en: _Palette:
id: _Palet:

en: Palette entry
id: Entri palet

en: Modify a palette by adding or removing characters
id: Rubah palet dengan menambah atau membuat karakter

en: Add Palette
id: Tambah Palet

en: Edit Palette
id: Sunting Palet

en: Palettes list
id: Daftar palet

en: _Palettes:
id: _Palet:

en: Add button
id: Tombol tambah

en: Click to add a new palette
id: Klik untuk menambah palet baru

en: Edit button
id: Tombol sunting

en: Click to edit the selected palette
id: Klik untuk menyunting palet yang dipilih

en: Delete button
id: Tombol hapus

en: Click to delete the selected palette
id: Klik untuk menghapus palet yang dipilih

en: Character Palette Preferences
id: Preferensi Karakter Palet

en: Command Applet Preferences
id: Preferensi Applet Perintah

en: C_ommand:
id: P_erintah:

en: _Interval (seconds):
id: _Interval (detik):

en: Maximum _width (chars):
id: _Lebar maksimum (karakter):

en: _Show icon
id: Tampilka_n Ikon

en: Command Factory
id: Pabrik Perintah

en: Command
id: Perintah

en: Shows the output of a command
id: Tampilkan hasil keluaran dari perintah

en: Command to execute
id: Perintah untuk dieksekusi

en: Command/script to execute to get the output
id: Perintah/script untuk dieksekusi untuk mendapatkan hasil keluaran

en: Interval for the command
id: Interval untuk perintah

en: Interval to execute the command (in seconds)
id: Interval untuk mengeksekusi perintah (dalam detik)

en: Width of output
id: Lebar keluaran

en: Number of characters to display
id: Banyaknya karakter yang akan ditampilkan

en: Show icon
id: Tampilkan ikon

en: If applet icon is shown or not
id: Jika ikon applet ditampilkan atau tidak

en: About Command Applet
id: Tentang Aplet Perintah

en: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Hak Cipta © 2015-2021 para pengembang MATE

en: Command Applet
id: Applet Perintah

en: CPU Frequency Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Frekuensi CPU

en: _Monitored CPU:
id: CPU yang di_pantau:

en: Monitor Settings
id: Pengaturan Monitor

en: _Appearance:
id: T_ampilan:

en: Show CPU frequency as _frequency
id: Tampilkan frekuensi CPU dalam _frekuensi

en: Show frequency _units
id: Tampilkan _unit frekuensi

en: Show CPU frequency as _percentage
id: Tampilkan frekuensi CPU dalam _persentase

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: CPU Frequency Scaling Monitor
id: Monitor Skala Frekuensi CPU

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
id: Memantau Skala Frekuensi CPU

en: CPU to Monitor
id: CPU yang Dipantau

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
id: Tentukan CPU yang akan dimonitor. Pada sistem prosesor tunggal Anda tidak perlu menggantinya.

en: Mode to show CPU usage
id: Mode untuk menampilkan penggunaan CPU

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
id: Nilai 0 berarti menampilkan applet dalam model grafis (hanya pixmap), 1 menampilkan applet pada mode teks (tidak menampilkan pixmap) dan 2 menampilkan applet dalam mode grafis dan teks.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
id: Jenis teks untuk ditampilkan (jika teks diaktifkan).

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
id: Nilai 0 berarti menampilkan frekuensi CPU, 1 untuk menampilkan frekuensi serta unit dan 2 untuk menampilkan persentasi daripada frekuensi.

en: Could not open help document
id: Dokumen bantuan tidak dapat dibuka

en: About CPU Frequency Scaling Monitor
id: Tentang Pemantau Skala Frekuensi CPU

en: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2004 Carlos Garcia Campos
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
id: Program ini menampilkan status penskalaan frekuensi CPU.

en: This utility shows the current CPU Frequency
id: Program ini menampilkan status frekuensi CPU

en: Graphic
id: Grafik

en: Text
id: Teks

en: Graphic and Text
id: Grafik dan Teks

en: Frequency Scaling Unsupported
id: Penskalaan Frekuensi Tidak Didukung

en: CPU frequency scaling unsupported
id: Penskalaan frekuensi CPU tidak didukung

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
id: Anda tidak akan dapat merubah frekuensi dari mesin Anda.  Mesin Anda mungkin salah konfigurasi atau tidak memiliki dukungan penskalaan frekuensi untuk CPU.

en: Change CPU Frequency scaling
id: Mengubah penskalaan Frekuensi CPU

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
id: Hak istimewa diperlukan untuk mengubah penskalaan Frekuensi CPU.

en: Drive Mount Applet Factory
id: Pabrik Aplet Kaitan Kandar

en: Factory for drive mount applet
id: Pabrikan untuk aplet pengait kandar

en: Disk Mounter
id: Pengait Diska

en: Mount local disks and devices
id: Mengaitkan diska dan perangkat lokal

en: nothing to mount
id: tidak ada yang dapat dikait

en: (mounted)
id: (terkait)

en: (not mounted)
id: (terlepas)

en: Cannot execute Caja
id: Tidak dapat mengeksekusi Caja

en: _Play DVD
id: _Putar DVD

en: _Play CD
id: _Putar CD

en: _Open %s
id: _Buka %s

en: Un_mount %s
id: Lepas kaitan %s

en: _Mount %s
id: _Kaitkan %s

en: _Eject %s
id: K_eluarkan %s

en: About Disk Mounter
id: Tentang Pengait Diska

en: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2004 Canonical Ltd
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
id: Applet untuk memasang dan melepas media.

en: Eyes Applet Factory
id: Pabrik Aplet Mata

en: Eyes
id: Mata

en: A set of eyeballs for your panel
id: Satu set bola mata untuk panel Anda

en: Directory in which the theme is located
id: Direktori di mana tema ditempatkan

en: Eyes Preferences
id: Preferensi Mata

en: _Select a theme:
id: _Pilih tema:

en: Themes
id: Tema

en: About Eyes
id: Tentang Mata

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
id: Mata goofy untuk panel MATE. Dia akan mengikuti tetikusmu.

en: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1999 Dave Camp
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
id: Gaya eyes pada arah penunjuk mouse

en: Can not launch the eyes applet.
id: Tidak dapat menjalankan applet eyes.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
id: Terjadi galat yang fatal ketika memuat tema.

en: Details
id: Rincian

en: _Update
id: _Perbarui

en: City:
id: Kota:

en: Last update:
id: Data terakhir:

en: Conditions:
id: Kondisi:

en: Sky:
id: Langit:

en: Temperature:
id: Temperatur:

en: Feels like:
id: Terasa seperti :

en: Dew point:
id: Titik embun:

en: Relative humidity:
id: Kelembaban relatif:

en: Wind:
id: Angin:

en: Pressure:
id: Tekanan:

en: Visibility:
id: Visibilitas:

en: Sunrise:
id: Matahari terbit:

en: Sunset:
id: Matahari terbenam:

en: Current Conditions
id: Kondisi Sekarang

en: Forecast Report
id: Ramalan Cuaca

en: See the ForeCast Details
id: Lihat Detil Prakiraan

en: Forecast
id: Ramalan Cuaca

en: _Visit Weather.com
id: _Kunjungi Weather.com

en: Visit Weather.com
id: Kunjungi Weather.com

en: Click to Enter Weather.com
id: Klik untuk Masuk ke Weather.com

en: Radar Map
id: Peta Radar

en: Mateweather Applet Factory
id: Pabrik Aplet Cuaca

en: Factory for creating the weather applet.
id: Pabrikan untuk membuat applet cuaca

en: Weather Report
id: Laporan Cuaca

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
id: Tampilkan informasi cuaca dan prakiraan ke depan

en: About Weather Report
id: Tentang Laporan Cuaca

en: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1999-2005 by S. Papadimitriou dan yang lain
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
id: Sebuah aplikasi panel untuk memantau kondisi cuaca lokal.

en: _Details
id: _Detil

en: MATE Weather
id: Informasi Cuaca

en: Weather Forecast
id: Ramalan Cuaca

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
id: Kota: %s
    Langit: %s
    Suhu: %s

en: Updating...
id: Memperbarui...

en: Forecast not currently available for this location.
id: Ramalan cuaca lagi tidak tersedia untuk lokasi ini.

en: Location view
id: Tampilan lokasi

en: Select Location from the list
id: Pilih lokasi dari daftar

en: Update spin button
id: Perbarui tombol putar

en: Spinbutton for updating
id: Tombolputar untuk memperbarui

en: Address Entry
id: Entri Alamat

en: Enter the URL
id: Masukkan URL

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
id: Basis data XML Lokasi tidak dapat dibuka. Laporkan kesalahan ini.

en: Weather Preferences
id: Preferensi Cuaca

en: _Automatically update every:
id: Pemb_aharuan otomatis setiap:

en: _Temperature unit:
id: Satuan _Temperatur:

en: Fahrenheit
id: Fahreinheit

en: _Wind speed unit:
id: Satuan kecepatan _angin:

en: m/s
id: m/detik

en: km/h
id: km/jam

en: mph
id: mil per jam

en: knots
id: knot

en: Beaufort scale
id: Skala Beaufort

en: _Pressure unit:
id: _Satuan tekanan:

en: _Visibility unit:
id: Satuan jarak _pandang:

en: meters
id: meter

en: miles
id: mil

en: Enable _radar map
id: Aktifkan peta _radar

en: Use _custom address for radar map
id: Pergunakan alamat _tersendiri untuk peta radar

en: A_ddress:
id: A_lamat:

en: Show _notifications
id: Tampilkan _notifikasi

en: minutes
id: menit

en: Display
id: Tampilan

en: General
id: Umum

en: _Select a location:
id: Pilih loka_si:

en: _Find:
id: _Cari:

en: Find _Next
id: Temukan sela_njutnya

en: Location
id: Lokasi

en: MultiLoad Applet Factory
id: Pabrik Aplet MultiLoad

en: Factory for creating the load applet.
id: Pabrik untuk membuat aplet beban.

en: System Monitor
id: Monitor Sistem

en: A system load indicator
id: Indikator beban sistem

en: Enable CPU load graph
id: Aktifkan grafik beban CPU

en: Enable memory load graph
id: Aktifkan grafik beban memori

en: Enable network load graph
id: Aktifkan grafik beban jaringan

en: Enable swap load graph
id: Aktifkan grafik beban swap

en: Enable load average graph
id: Aktifkan grafik beban rata-rata

en: Enable disk load graph
id: Aktifkan grafik beban disk

en: Applet refresh rate in milliseconds
id: Refresh rate applet dalam milidetik

en: Graph size
id: Ukuran grafik

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
id: Untuk panel horisontal, lebar grafik dalam piksel. Untuk panel vertikal, nilai ini merupakan tinggi dari grafik.

en: Graph color for user-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktivitas CPU yang berhubungan dengan pengguna

en: Graph color for system-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktivitas CPU yang berhubungan dengan sistem

en: Graph color for nice-related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktivitas CPU yang berhubungan dengan nice

en: Graph color for iowait related CPU activity
id: Warna grafik untuk aktivitas CPU yang berhubungan dengan iowait

en: CPU graph background color
id: Warna background grafik CPU

en: Graph color for user-related memory usage
id: Warna grafik untuk penggunaan memori yang berhubungan dengan pengguna

en: Graph color for shared memory
id: Warna grafik untuk penggunaan shared memory

en: Graph color for buffer memory
id: Warna grafik untuk buffer memory

en: Graph color for cached memory
id: Warna grafik untuk cached memory

en: Memory graph background color
id: Warna latar belakang grafik memori

en: Graph color for input network activity
id: Warna grafik untuk aktivitas jaringan yang masuk

en: Graph color for output network activity
id: Warna grafik untuk aktivitas jaringan yang keluar

en: Graph color for loopback network usage
id: Warna grafik untuk penggunaan jaringan loopback

en: Network graph background color
id: Warna latar belakang grafik jaringan

en: Grid line color
id: Warna garis grid

en: Indicator color
id: Warna indikator

en: Network threshold 1 in bytes
id: Ambang jaringan 1 dalam byte

en: Network threshold 2 in bytes
id: Ambang jaringan 2 dalam byte

en: Network threshold 3 in bytes
id: Ambang jaringan 3 dalam byte

en: Graph color for user-related swap usage
id: Warna grafik penggunaan swap yang berhubungan dengan pengguna

en: Swap graph background color
id: Warna latar belakang grafik swap

en: Graph color for load average
id: Warna grafik untuk beban rata-rata

en: Load graph background color
id: Warna latar belakang grafik beban

en: Graph color for disk read
id: Warna grafik untuk pembacaan disk

en: Graph color for disk write
id: Warna grafik untuk penulisan disk

en: Background color for disk load graph
id: Warna latar belakang untuk grafik beban disk

en: Uses /proc/diskstats to determine NVMe disk load
id: Memakai /proc/diskstats untuk menentukan beban diska NVMe

en: The desktop description file to execute as the system monitor
id: Berkas deskripsi desktop yang akan dieksekusi sebagai monitor sistem

en: System Monitor Preferences
id: Preferensi Monitor Sistem

en: _Processor
id: _Prosesor

en: _Memory
id: _Memori

en: _Network
id: Jari_ngan

en: S_wap Space
id: Ruang S_wap

en: _Load
id: _Beban

en: _Harddisk
id: _Hard Disk

en: Monitored Resources
id: Sumber Daya yang Dipantau

en: System m_onitor width:
id: Lebar m_onitor sistem:

en: pixels
id: piksel

en: Sys_tem monitor update interval:
id: Selang waktu pemutakhiran monitor sis_tem:

en: milliseconds
id: milidetik

en: Options
id: Opsi

en: _User
id: Pengg_una

en: S_ystem
id: S_istem

en: N_ice
id: Angka_tan

en: I_OWait
id: _MK Tunggu

en: I_dle
id: Men_ganggur

en: Processor
id: Prosesor

en: Sh_ared
id: Berb_agi

en: _Buffers
id: _Penyangga

en: Cach_ed
id: T_embolok

en: F_ree
id: _Bebas

en: Memory
id: Memori

en: _In
id: _Masuk

en: _Out
id: _Keluar

en: _Local
id: _Lokal

en: _Background
id: Latar _Belakang

en: _Gridline
id: _garis grid

en: _Indicator
id: _Indikator

en: Network
id: Jaringan

en: _Used
id: _Dipakai

en: _Free
id: _Bebas

en: Swap Space
id: Ruang Swap

en: _Average
id: R_ata-rata

en: Load
id: Beban

en: _Read
id: _Baca

en: _Write
id: _Tulis

en: Use diskstats for _NVMe
id: Memakai diskstats untuk _NVMe

en: Harddisk
id: Hard Disk

en: Colors
id: Warna

en: Threshold _1:
id: Ambang Batas _1:

en: bytes
id: byte

en: Threshold _2:
id: Ambang Batas _2:

en: Threshold _3:
id: Ambang Batas _3:

en: Network speed thresholds
id: Ambang kecepatan jaringan

en: About System Monitor
id: Tentang Pemantau Sistem

en: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 1999-2005 Free Software Foundation dan yang lain
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
id: Memantau beban sistem sekaligus menampilkan grafik penggunaan CPU, RAM, swap, sekaligus lalu lintas jaringan.

en: Start system-monitor
id: Mulai system-monitor

en: There was an error executing '%s': %s
id: Galat sewaktu mengeksekusi '%s': %s

en: Load Average
id: Beban Rata-rata

en: Disk
id: Diska

en: %s:
    %.01f%% in use by programs
    %.01f%% in use as cache
id: %s:
    %.01f%% dipakai oleh program
    %.01f%% dipakai sebagai singgahan

en: The system load average is %0.02f
id: Beban rata-rata sistem adalah %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
id: %s:
    Diterima %s
    Dikirim %s

en: %s:
    %.01f%% in use
id: %s:
    %.01f%% terpakai

en: CPU Load
id: Beban CPU

en: Memory Load
id: Beban Memori

en: Net Load
id: Beban Jaringan

en: Swap Load
id: Beban Swap

en: Disk Load
id: Beban Diska

en: _Open System Monitor
id: Buka M_onitor Sistem

en: System m_onitor height:
id: Tinggi m_onitor sistem:

en: Transfer Rate Graph
id: Grafik Laju Transfer

en: _In graph color
id: warna grafik _Masuk

en: _Out graph color
id: Warna grafik _Keluar

en: IPv4 Address:
id: Alamat IPv4:

en: IPv6 Address:
id: Alamat IPv6:

en: Hardware Address:
id: Alamat Perangkat Keras:

en: P-t-P Address:
id: Alamat P-t-P:

en: Bytes in:
id: Byte yang masuk:

en: Bytes out:
id: Byte yang keluar:

en: Signal Strength:
id: Kekuatan Sinyal:

en: Station:
id: Stasiun:

en: Channel:
id: Kanal:

en: Connected Time:
id: Waktu Tersambung:

en: MATE Netspeed Preferences
id: Preferensi MATE Netspeed

en: Network _device:
id: _Perangkat jaringan:

en: Show _sum instead of in & out
id: Tampilkan _jumlah dan bukan masuk & keluar

en: Show _bits instead of bytes
id: Tampilkan _bit dan bukan byte

en: _Change icon according to the selected device
id: _Ganti ikon sesuai perangkat yang dipilih

en: Show _icon
id: Tampilkan _ikon

en: Show signal _quality icon for wireless devices
id: Tampilkan ikon _kualitas sinyal untuk perangkat nirkabel

en: Show all _IP addresses on tooltip
id: Menampilkan semua alamat _IP pada tooltip

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Device to monitor
id: Perangkat yang ditinjau

en: The name of the device to monitor
id: Nama perangkat yang ditinjau

en: Show sum speed
id: Tampilkan jumlah kecepatan

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
id: Jika true, tampilkan jumlah kecepatan inbound/outound.

en: Show bits
id: Tampilkan bit

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
id: Jika true, perlihatkan kecepatan dalam bit.

en: Show IPv4 and IPv6 addresses on tooltip
id: Menampilkan alamat IPv4 dan IPv6 pada tooltip

en: If true, show both IP addresses if enabled.
id: Bila true, menampilkan kedua alamat IP bila difungsikan.

en: If true, show main icon.
id: Jika true, perlihatkan ikon utama.

en: Change icon
id: Ubah ikon

en: If true, change the icon due to selected device.
id: Jika true, ubah ikon seperti perangkat yang dipilih.

en: Auto change device
id: Ubah perangkat otomatis

en: If true, change automatically the selected device.
id: Jika true, ubah perangkat yang dipilih secara otomatis

en: In color
id: Warna

en: The color of the graph of the inbound traffic
id: Warna graf untuk beban inbound

en: Out color
id: Warna keluar

en: The color of the graph of the outbound traffic
id: Warna graf untuk beban outbound

en: Up command
id: Perintah atas

en: Command to execute to activate the device
id: Perintah mengeksekusi untuk mengaktifkan perangkat

en: Down command
id: Perintah turun

en: Command to execute to shut down the device
id: Perintah mengeksekusi untuk mematikan perangkat

en: Show signal quality icon
id: Tampilkan icon kualitas sinyal

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
id: Jika true, tampilkan icon kualitas sinyal untuk perangkat nirkabel.

en: Netspeed Applet
id: Applet Netspeed

en: Network Monitor
id: Monitor Jaringan

en: unspecified
id: tidak ditentukan

en: %d.%d MBit/s
id: %d.%d Mbit/s

en: (unknown)
id: (tak diketahui)

en:  short GI)
id: GI pendek)

en: 20 MHz (no HT)
id: 20 MHz (tanpa HT)

en: unknown
id: tidak diketahui

en: , width: %s
id: , lebar: %s

en: %'d minute | %'d minutes
id[0]: %'d menit

en: %'d secon | %'d seconds
id[0]: %'d detik

en: %'d hour | %'d hours
id[0]: %'d jam

en: none
id: tidak ada

en: na
id: tt

en: There was an error displaying help:
    %s
id: Terjadi kesalahan saat menampilkan bantuan:
    %s

en: About MATE Netspeed
id: Tentang MATE Netspeed

en: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Hak Cipta © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Hak Cipta © 2015-2021 para pengembang MATE

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
id: Sebuah applet kecil yang menampilkan beberapa informasi tentang lalu lintas pada perangkat jaringan yang ditentukan

en: Device _Details
id: _Detail Perangkat

en: Preferences...
id: Preferensi...

en: Help
id: Bantuan

en: About...
id: Tentang...

en: Do you want to disconnect %s now?
id: Apakah Anda ingin memutus sambungan %s sekarang?

en: Do you want to connect %s now?
id: Apakah Anda ingin menyambungkan %s sekarang?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
id: <b>Gagal menjalankan perintah %s</b>
    %s

en: %s is down
id: %s sedang down

en: 
    in: %s out: %s
id: 
    masuk: %s keluar: %s

en: 
    sum: %s
id: 
    jumlah: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
id: 
    ESSID: %s
    Sinyal: %d %%

en: Sticky Notes Applet Factory
id: Pabrik Aplet Catatan Tempel

en: Sticky Notes
id: Catatan Tempel

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
id: Buat dan atur kertas catatan pada dekstop Anda

en: This note is locked.
id: Catatan ini dikunci.

en: This note is unlocked.
id: Catatan ini tidak dikunci.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Delete All
id: _Hapus Semua

en: Delete all sticky notes?
id: Hapus semua catatan lengket?

en: This cannot be undone.
id: Ini tidak dapat dibatalkan.

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete this sticky note?
id: Hapus catatan lengket ini?

en: Sticky Note
id: Catatan Tempel

en: Lock/Unlock note
id: Kunci/Buka catatan

en: Delete note
id: Hapus catatan

en: Resize note
id: Ubah ukuran kertas catatan

en: Sticky Notes Preferences
id: Preferensi Catatan Tempel

en: Default Note Properties
id: Properti Catatan Baku

en: _Width:
id: _Lebar:

en: H_eight:
id: _Tinggi:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
id: Tentukan lebar kertas catatan (dalam piksel)

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
id: Tentukan tinggi kertas catatan (dalam piksel)

en: Use co_lor from the system theme
id: Ambil wa_rna dari tema sistem

en: Font Co_lor:
id: _Warna Fonta:

en: Note C_olor:
id: W_arna Catatan:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
id: Pilih warna dasar yang digunakan untuk seluruh catatan.

en: Pick a default sticky note color
id: Pilih warna standar kertas catatan

en: Use fo_nt from the system theme
id: Ambil fo_nta dari tema sistem

en: _Font:
id: _Fonta:

en: Choose a font to use for all sticky notes
id: Pilih fonta dipergunakan pada catatan

en: Pick a default sticky note font
id: Pilih fonta standar catatan

en: Behavior
id: Kelakuan

en: _Put notes on all workspaces
id: _Letakkan catatan pada seluruh ruang kerja

en: Choose if notes are visible on all workspaces
id: Pilih jika catatan terlihat pada seluruh area kerja

en: Force _default color and font on notes
id: Gunakan warna dan fonta standar pada setiap catatan

en: Choose if the default style is forced on all notes
id: Pilih jika seluruh catatan menggunakan konfigurasi standar

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
id: Sembunyikan catatan saat des_ktop diklik

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
id: Memilih untuk menyembunyikan atau tidak semua catatan ketika memilih desktop

en: Sticky Note Properties
id: Properti Catatan Tempel

en: Properties
id: Properti

en: _Title:
id: _Judul:

en: Specify a title for the note
id: Tentukan judul catatan

en: Use default co_lor
id: Gunakan wa_rna standar

en: Font C_olor:
id: Warna F_onta:

en: Note _Color:
id: Warna _Catatan:

en: Use default fo_nt
id: Pergunakan fo_nta standar

en: Choose a color for the note
id: Pilih warna kertas catatan

en: Pick a color for the sticky note
id: Pilih warna untuk kertas catatan

en: Choose a font for the note
id: Pilih fonta catatan

en: Pick a font for the sticky note
id: Pilih fonta catatan

en: Default width for new notes
id: Lebar standar kertas catatan

en: Default width for new sticky notes in pixels.
id: Lebar standar kertas catatan dalam piksel

en: Default height for new notes
id: Tinggi standar catatan

en: Default height for new sticky notes in pixels.
id: Tinggi standar dalam piksel catatan

en: Default color for new notes
id: Warna standar untuk catatan baru

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
id: Warna standar untuk kertas catatan yang baru. Gunakan format hex html, contoh "#30FF50".

en: Default color for font
id: Warna standar fonta

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
id: Warna standar kertas catatan. Harus dalam bentuk spesifikasi heksadesimal html, contoh "#000000".

en: Default font for new notes
id: Fonta standar catatan

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
id: Fonta baku untuk catatan lengket. Harus merupakan sebuah nama Fonta Pango, sebagai contoh "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
id: Ruang kerja tempelan catatan tempel

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
id: Tentukan apakah catatan tempel terlihat pada SELURUH ruang kerja pada desktop, atau tidak.

en: Sticky notes' locked state
id: Kondisi catatan tempel terkunci

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
id: Tentukan apakah catatan tempel dikunci (tidak bisa diedit) atau tidak.

en: Date format of note's title
id: Format tanggal judul catatan

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
id: Secara default, catatan tempel menggunakan tanggal saat ini sebagai judulnya. Format ini menggunakan format yang sama dengan format yang digunakan strftime().

en: Whether to use the default system color
id: Apakah menggunakan warna sistem default

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
id: Jika pilihan ini tidak diaktifkan, warna pilihan dapat dipergunakan sebagai warna default untuk seluruh catatan.

en: Whether to use the default system font
id: Apakah menggunakan jenis huruf default

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
id: Jika pilihan ini tidak diaktifkan, Anda dapat memilih sendiri jenis huruf yang Anda sukai.

en: Whether to force the default color and font on all notes
id: Apakah memaksa warna default dan jenis huruf pada seluruh catatan

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
id: Jika pilihan ini diaktifkan, warna pilihan dan jenis huruf yang telah ditentukan ke masing-masing catatan akan diabaikan.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
id: Menentukan untuk menyembunyikan semua catatan ketika desktop dipilih

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
id: Jika opsi ini diaktifkan, memilih desktop dengan cara apa pun secara otomatis menyembunyikan semua catatan yang dibuka.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
id: Apakah menanyakan konfirmasi ketika menghapus sebuah catatan

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
id: Catatan kosong akan selalu dihapus tanpa konfirmasi.

en: _New Note
id: Catata_n Baru

en: Hi_de Notes
id: _Sembunyikan Catatan

en: _Delete Notes
id: _Hapus Catatan

en: _Lock Notes
id: Kunci _Catatan

en: %d note | %d notes
id[0]: %d catatan

en: Show sticky notes
id: Tampilkan catatan

en: About Sticky Notes
id: Tentang Catatan Tempel

en: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2002-2003 Loban A Rahman
    Hak Cipta © 2005 Davyd Madeley
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
id: Kertas Catatan MATE

en: Timer Factory
id: Pabrik Pewaktu

en: Timer
id: Pewaktu

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
id: Memulai pewaktu dan menerima notifikasi ketika sudah selesai

en: Name of timer
id: Nama timer

en: Duration of timer in seconds
id: Durasi timer dalam detik

en: Show notification popup when timer finish
id: Tampilkan popup notifikasi ketika timer selesai

en: Show dialog window when timer finish
id: Tampilkan jendela dialog ketika timer selesai

en: Timer Applet Preferences
id: Preferensi Applet Timer

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Hours:
id: Jam:

en: _Minutes:
id: _Menit:

en: _Seconds:
id: Detik:

en: Show notification _popup
id: Tampilkan _popup notifikasi

en: Show _dialog
id: Tampilkan _dialog

en: _Start timer
id: _Mulai timer

en: P_ause timer
id: Timer berh_enti

en: S_top timer
id: Hen_tikan timer

note: Translators: %s is a placeholder for the timer name, 'Timer' by default
en: Finished %s
id: Selesai %s

en: Timer finished!
id: Timer selesai!

en: About Timer Applet
id: Tentang Aplet Timer

en: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2014 Stefano Karapetsas
    Hak Cipta © 2015-2021 para pengembang MATE

en: Timer Applet
id: Aplet Pewaktu

en: Trash Applet Factory
id: Pabrik Aplet Tong Sampah

en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Go to Trash
id: Ke Tempat Sampah

en: _Empty Trash
id: _Kosongkan Tempat Sampah

en: _Open Trash
id: _Buka Tempat Sampah

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
id[0]: %d Butir dalam Tong Sampah

en: No Items in Trash
id: Kosong

en: Error while spawning caja:
    %s
id: Galat sewaktu memanggil caja:
    %s

en: About Trash Applet
id: Tentang Aplet Tong Sampah

en: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
id: Hak Cipta © 2004 Michiel Sikkes
    Hak Cipta © 2008 Ryan Lortie
    Hak Cipta © 2012-2021 para pengembang MATE

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
id: Tempat sampah MATE. Anda dapat menggunakannya untuk menampilkan atau memasukkan objek ke tempat sampah.

en: Delete Immediately?
id: Segera Hapus?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
id: Tidak dapat memindahkan objek ke tempat sampah, hapus permanen?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
id: Tidak dapat memindahkan beberapa objek ke tempat sampah, hapus permanen?

en: Trash Applet
id: Aplet Tempat Sampah

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
id: Menghapus objek %s dari %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
id: Menghapus: %s

en: Empty all of the items from the trash?
id: Kosongkan seluruh item dari tempat sampah?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
id: Jika Anda memilih untuk mengosongkan tempat sampah, seluruh item di dalamnya akan hilang. Ingat bahwa Anda juga dapat menghapusnya secara terpisah.

en: Emptying the Trash
id: Mengosongkan Tempat Sampah

en: From:
id: Dari:
