mate-applets 1.25.3 - en to ie translation catalogue (283 entries)

en: About AccessX Status
ie: Pri li Statu de AccessX

en: Open the keyboard preferences dialog
ie: Monstrar li dialog de preferenties de tastatura

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
ie: Un errore evenit lansante li dialog de preferenties de tastatura: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
ie: Preferenties del accessibilitá de tastatura

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About
ie: _Pri

en: AccessX Status
ie: Statu de AccessX

en: XKB Extension is not enabled
ie: Extension XKB ne es permisset

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

en: Error: %s
ie: Errore: %s

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: System is running on battery power
ie: Sistema opera per energie de batterie

en: Battery Monitor
ie: Monitor de batterie

en: Your battery is now fully recharged
ie: Vor batterie sta chargeat completmen.

en: Battery Notice
ie: Avise de batterie

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
ie: Vu have %d%% de restant capacitá del batterie.

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ie: Por evitar perdir vor labores:
     • conexer vor portabile al electric rete, o
     • gardar apertet documentes e extinte vor portabile.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ie: Por evitar perdir vor labores:
     • suspender vor portabile por conservar li energie,
     • conexer vor portabile al electric rete, o
     • gardar apertet documentes e extinte vor portabile.

en: Your battery is running low
ie: Vor batterie ea exhaustet

en: No battery present
ie: Null batterie present

en: Battery status unknown
ie: Ínconosset statu de batterie

en: N/A
ie: --

en: There was an error displaying help: %s
ie: Un errore evenit monstrante auxilie: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
ie: Ti-ci utensile monstra li statu del batterie de vor portabile.

en: upower backend enabled.
ie: Infrastructura upower activat.

en: Monitor a laptop's remaining power
ie: Controlar li charge del batterie de un portabile

en: _Close
ie: _Clúder

en: Appearance
ie: Aspecte

en: _Warn when battery charge drops to:
ie: Ad_vertir si li charge de batterie diminue a:

en: Minutes Remaining
ie: remanet minutes

en: _Notify when battery is fully recharged
ie: _Notificar quande li batterie sta chargeat

en: Notifications
ie: Notificationes

en: Battstat Factory
ie: Fabrica de Battstat

en: Red value level
ie: Nivelle de rubi valore

en: Battery Status Utility
ie: Utensile de statu del batterie

en: Battery power low
ie: Batterie ea exhaustet

en: Battery fully re-charged
ie: Batterie sta complet re-chargeat

en: Available palettes
ie: Palettes disponibil

en: Insert "%s"
ie: Inserter «%s»

en: Insert special character
ie: Inserter un caracter

en: About Character Palette
ie: Pri li Palette de caracteres

en: Character Palette
ie: Palette de caracteres

en: Insert characters
ie: Inserter caracteres

en: Charpicker Applet Factory
ie: Fabrica por applette charpicker

en: _Edit
ie: _Redacter

en: Palette entry
ie: Element de palette

en: Add Palette
ie: Adjunter un palette

en: Edit Palette
ie: Modificar li palette

en: Palettes list
ie: Liste de palettes

en: Add button
ie: Buton Adjunter

en: Click to add a new palette
ie: Adjunter un nov palette

en: Click to edit the selected palette
ie: Redacter li selectet palette

en: Character Palette Preferences
ie: Preferenties del Palette de caracteres

en: Command Applet Preferences
ie: Preferenties del Applette de comandes

en: C_ommand:
ie: C_omande:

en: Command Factory
ie: Fabrica de comande

en: Command
ie: Comande

en: Shows the output of a command
ie: Monstrar li production de un comande

en: Command to execute
ie: Comande por executer

en: Show icon
ie: Monstrar un icone

en: If applet icon is shown or not
ie: Monstrar un icone del applette

en: Command Applet
ie: Applette de comandes

en: CPU Frequency Monitor Preferences
ie: Preferenties del monitor de frequentie de CPU

en: _Monitored CPU:
ie: _Monitorat CPU:

en: Monitor Settings
ie: Parametres del monitor

en: _Appearance:
ie: _Aspecte:

en: Show CPU frequency as _frequency
ie: Monstrar _frequentie

en: Show frequency _units
ie: Monstrar _unités de frequentie

en: Show CPU frequency as _percentage
ie: Frequentie quam _percentage

en: CPU Frequency Scaling Monitor
ie: Monitor de frequentie de CPU

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
ie: Monitor de frequentie de CPU

en: CPU to Monitor
ie: CPU por monitorar

en: Graphic
ie: Grafico

en: Text
ie: Textu

en: Graphic and Text
ie: Grafico e textu

en: Frequency Scaling Unsupported
ie: Modification del frequentie es ínsuportat

en: Factory for drive mount applet
ie: Fabrica por li applette de montor

en: Disk Mounter
ie: Montor de discos

en: (mounted)
ie: (montet)

en: (not mounted)
ie: (ne montet)

en: Cannot execute Caja
ie: Ne successat executer Caja

en: _Play DVD
ie: _Reproducter li DVD

en: _Play CD
ie: _Reproducter li CD

en: _Open %s
ie: _Aperter %s

en: Un_mount %s
ie: De_monter %s

en: _Mount %s
ie: _Monter %s

en: _Eject %s
ie: _Ejecter %s

en: About Disk Mounter
ie: Pri li Montor de discos

en: Eyes Applet Factory
ie: Fabrica de applette Ocules

en: Eyes
ie: Ocules

en: A set of eyeballs for your panel
ie: Un pare de ocul-globes por vor panel

en: Eyes Preferences
ie: Preferenties de Ocules

en: _Select a theme:
ie: _Selecter un tema:

en: Themes
ie: Temas

en: About Eyes
ie: Pri li Ocules

en: Details
ie: Detallies

en: _Update
ie: Act_ualisar

en: City:
ie: Cité:

en: Last update:
ie: Actualisat:

en: Conditions:
ie: Conditiones:

en: Sky:
ie: Ciel:

en: Temperature:
ie: Temperatura:

en: Feels like:
ie: Senti quam:

en: Dew point:
ie: Punctu de rosé:

en: Relative humidity:
ie: Humiditá relativ:

en: Wind:
ie: Vente:

en: Pressure:
ie: Pression:

en: Visibility:
ie: Visibilitá:

en: Sunrise:
ie: Ascension:

en: Sunset:
ie: Descension:

en: Current Conditions
ie: Actual conditiones

en: Forecast Report
ie: Prognose Forecast

en: Forecast
ie: Prognostication

en: _Visit Weather.com
ie: _Visitar Weather.com

en: Visit Weather.com
ie: Visitar weather.com

en: Mateweather Applet Factory
ie: Fabrica por applette mateweather

en: Factory for creating the weather applet.
ie: Fabrica por crear li applette de tempe.

en: Weather Report
ie: Prognose de tempe

en: About Weather Report
ie: Pri li Prognose de tempe

en: _Details
ie: _Detallies

en: MATE Weather
ie: Tempe MATE

en: Weather Forecast
ie: Prognostication de tempe

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
ie: Cité: %s
    Ciel: %s
    Temperatura: %s

en: Updating...
ie: Actualisante...

en: Enter the URL
ie: Intra li URL

en: _Temperature unit:
ie: Unité de _temperatura:

en: Celsius
ie: Centigrad

en: _Wind speed unit:
ie: Unité de velocitá de vente:

en: knots
ie: nodes

en: _Pressure unit:
ie: Unité de _pression:

en: _Visibility unit:
ie: Unité de _visibilitá:

en: meters
ie: metres

en: miles
ie: milies

en: A_ddress:
ie: A_dresse:

en: Show _notifications
ie: Monstrar _notificationes

en: Update
ie: Actualisar

en: Display
ie: Monstrar

en: _Select a location:
ie: _Selecter un localisation:

en: _Find:
ie: _Trovar:

en: Find _Next
ie: Trovar _sequent

en: Location
ie: Localisation

en: System Monitor
ie: Monitor del sistema

en: A system load indicator
ie: Un indicator del carga del sistema

en: Graph size
ie: Dimension de grafico

en: CPU graph background color
ie: Color de funde del grafico de CPU

en: System Monitor Preferences
ie: Preferenties del monitor del sistema

en: _Memory
ie: _Memorie

en: _Network
ie: _Rete

en: S_wap Space
ie: S_wap

en: _Load
ie: _Cargar

en: _Harddisk
ie: _Disco dur

en: Monitored Resources
ie: Monitorat ressurses

en: pixels
ie: pixeles

en: milliseconds
ie: millisecondes

en: Options
ie: Optiones

en: _User
ie: _Usator

en: S_ystem
ie: S_istema

en: Sh_ared
ie: P_artit

en: _Buffers
ie: _Buffres

en: Cach_ed
ie: Cach_at

en: F_ree
ie: _Líber

en: Memory
ie: Memorie

en: _Out
ie: _Ex

en: _Background
ie: _Funde

en: _Gridline
ie: _Grille

en: Network
ie: Rete

en: _Used
ie: _Ocupat

en: _Free
ie: Lí_ber

en: Swap Space
ie: Swap

en: _Average
ie: Medi_al

en: Load
ie: Carga

en: _Read
ie: _Letion

en: _Write
ie: Scr_ition

en: Harddisk
ie: Disco dur

en: Colors
ie: Colores

en: bytes
ie: octetes

en: Network speed thresholds
ie: Límites del velocitá de rete

en: About System Monitor
ie: Pri li Monitor del sistema

en: Start system-monitor
ie: Lansar system-monitor

en: There was an error executing '%s': %s
ie: Un errore evenit executent «%s»: %s

en: Load Average
ie: Medial carga

en: Disk
ie: Disco

en: The system load average is %0.02f
ie: Li medial carga del sistema es %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
ie: %s:
    Reception %s
    Emission %s

en: CPU Load
ie: Carga del CPU

en: Memory Load
ie: Carga de memorie

en: Net Load
ie: Carga de rete

en: _Open System Monitor
ie: _Aperter li Monitor del sistema

en: _In graph color
ie: Color de _In

en: _Out graph color
ie: Color de _Ex

en: Netmask:
ie: Masca de rete:

en: Hardware Address:
ie: Adresse de hardware:

en: P-t-P Address:
ie: Adresse P-t-P:

en: Bytes in:
ie: Octetes in:

en: Bytes out:
ie: Octetes ex:

en: Signal Strength:
ie: Intensitá de signale:

en: MATE Netspeed Preferences
ie: Preferenties del Velocitá de rete MATE

en: Network _device:
ie: _Aparate de rete:

en: Show _sum instead of in & out
ie: Monstrar li _summa de in e ex

en: Show _bits instead of bytes
ie: Monstrar _bites in vice de octetes

en: Show _icon
ie: Monstrar un _icone

en: General Settings
ie: General parametres

en: Show bits
ie: Monstrar in bits

en: In color
ie: Color de In

en: Out color
ie: Color de Ex

en: Up command
ie: Comande Up

en: Down command
ie: Comande Down

en: Netspeed Applet
ie: Monitor de velocitá de rete

en: Network Monitor
ie: Monitor de rete

en: unknown
ie: ínconosset

en: B/s
ie: o/s

en: KiB/s
ie: Kio/s

en: MiB/s
ie: Mio/s

en: none
ie: null

en: There was an error displaying help:
    %s
ie: Un errore evenit monstrante auxilie:
    %s

en: About MATE Netspeed
ie: Pri li Velocitá de rete MATE

en: Device _Details
ie: _Detallies de aparate

en: Preferences...
ie: Preferenties...

en: Help
ie: Auxilie

en: About...
ie: Pri...

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
ie: 
    ESSID: %s
    Intensitá: %d%%

en: MATE Netspeed
ie: Velocitá de rete MATE

en: Sticky Notes
ie: Notes adhesiv

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Delete All
ie: _Deleter omni

en: Delete all sticky notes?
ie: Deleter omni notes adhesiv?

en: This cannot be undone.
ie: To ne posse esser defat.

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Delete this sticky note?
ie: Esque deleter ti-ci note?

en: Sticky Note
ie: Adhesiv note

en: Delete note
ie: Deleter li note?

en: Resize note
ie: Redimensionar li note

en: Sticky Notes Preferences
ie: Proprietás de Notes adhesiv

en: Default Note Properties
ie: Predefinit proprietás de note

en: _Width:
ie: _Largore:

en: H_eight:
ie: _Altore:

en: 1
ie: 0

en: Use co_lor from the system theme
ie: Usar co_lor del tema del sistema

en: Font Co_lor:
ie: Co_lor de fonde:

en: Note C_olor:
ie: C_olor de note:

en: Use fo_nt from the system theme
ie: Usar fo_nde del tema del sistema

en: _Font:
ie: _Fonde:

en: Behavior
ie: Conduida

en: _Put notes on all workspaces
ie: In o_mni labor-spacies

en: Choose if notes are visible on all workspaces
ie: Li notes es visibil in omni labor-spacies

en: Sticky Note Properties
ie: Proprietas del note

en: Properties
ie: Proprietás

en: _Title:
ie: _Titul:

en: Specify a title for the note
ie: Provide un titul del note

en: Use default co_lor
ie: Co_lor predefinit

en: Font C_olor:
ie: C_olor de fonde:

en: Note _Color:
ie: _Color de note:

en: Use default fo_nt
ie: Usar fo_nde predefinit

en: Choose a font for the note
ie: Selecte un fonde del note

en: Whether to use the default system color
ie: Usar li predefinit color del sistema

en: Whether to use the default system font
ie: Usar li predefinit fonde del sistema

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
ie: Vacui notes es deletet sin confirmation.

en: _New Note
ie: _Crear un note

en: Hi_de Notes
ie: C_elar li notes

en: _Delete Notes
ie: _Deleter li notes

en: _Lock Notes
ie: _Serrar li notes

en: Show sticky notes
ie: Monstrar notes adhesiv

en: About Sticky Notes
ie: Pri li Notes adhesiv

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
ie: Adhesiv notes por li ambientie MATE

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: R_eset
ie: R_everter

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Go to Trash
ie: Ear al Paper-corb

en: _Empty Trash
ie: Vacuar li _Paper-corb

en: _Open Trash
ie: _Aperter li Paper-corb

en: No Items in Trash
ie: Null elementes in li Paper-corb

en: Error while spawning caja:
    %s
ie: Un errore evenit lansante caja:
    %s

en: About Trash Applet
ie: Pri li applette del Paper-corb

en: Delete Immediately?
ie: Deleter ínmediatmen?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ie: Ne successat mover elementes in li Paper-corb, esque vu vole deleter les permanentmen?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ie: Ne successat mover quelc elementes in li Paper-corb, esque vu vole deleter les permanentmen?

en: Trash Applet
ie: Applette de Paper-corb

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
ie: Removente element %s ex %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
ie: Removente: %s

en: Empty all of the items from the trash?
ie: Esque remover omni elementes ex li Paper-corb?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ie: Si vu vacua li Paper-corb, omni elementes contenet ta va esser perdit irrevocabilmen. Ples atenter que vu posse deleter les individualmen.

en: Emptying the Trash
ie: Vacuante li Paper-corb

en: From:
ie: De:
