mate-applets 1.25.3 - en to ja translation catalogue (588 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
ja: AccessX ステータス・アプレットのファクトリ

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
ja: キーボード操作性ステータス・アプレットのファクトリ

en: Keyboard Accessibility Status
ja: キーボード操作性のステータス

en: Shows the status of keyboard accessibility features
ja: キーボード操作性の設定値を表示します

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
ja: Sun GNOME 文書化チーム <gdocteam@sun.com>

en: MATE Documentation Team
ja: MATE 文書化チーム

en: About AccessX Status
ja: AccessX Status について

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
ja: 修飾キーなどの AccessX 機能のステータスを表示します

en: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2003 サン・マイクロシステムズ
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: There was an error launching the help viewer: %s
ja: ヘルプ・ビューアを起動する際にエラーが発生しました : %s

en: Open the keyboard preferences dialog
ja: キーボードの設定を開く

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
ja: キーボードの設定ダイアログを表示する際にエラーが発生しました : %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
ja: キーボード操作性の設定(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: AccessX Status
ja: AccessX ステータス

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
ja: アクセシビリティ機能が有効ならば、キーボードのステータスを表示します

en: XKB Extension is not enabled
ja: XKB 拡張は有効ではありません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
ja: キーボード操作性に関連する機能の現在のステータスを表示します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: System is running on AC power
ja: システムは AC 電源で動いています

en: System is running on battery power
ja: システムはバッテリで動いています

en: Battery charged (%d%%)
ja: 充電が完了しました (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
ja: 残り時間は不明です (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) until charged
ja: 充電完了までの所要時間は不明です (%d%%)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
ja[0]: 残り %d分間 (%d%%)

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
ja[0]: 充電完了まで %d 分間 (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
ja[0]: 残り %d時間 (%d%%)

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
ja[0]: 充電完了まで %d時間 (%d%%)

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
ja: 残り %d%s %d%s (%d%%)

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
ja: 充電完了まで %d %s %d %s (%d%%)

en: Battery Monitor
ja: バッテリモニタ

en: Your battery is now fully recharged
ja: バッテリの再充電が完了しました

en: Battery Notice
ja: バッテリ通知

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
ja: 残りのバッテリの残量は %d%% です

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
ja[0]: バッテリ残量（全容量の %d%%）は %d 分間分です。

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ja: 作業結果を失わないようにするためには:
    ・ラップトップの電源コードを外部電源のコンセントに差し込むか、または
    ・現在開いているドキュメントを保存してラップトップの電源を落としてください

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ja: 作業結果を失わないようにするためには?:
    ・電源を節約するためにラップトップをサスペンドする
    ・ラップトップの電源コードを外部電源のコンセントに差し込む
    ・現在開いているドキュメントを保存してラップトップの電源を落としてください

en: Your battery is running low
ja: お使いのバッテリ充電率が低くなっています

en: No battery present
ja: バッテリの残量がありません

en: Battery status unknown
ja: バッテリの状態が不明です

en: N/A
ja: 無し

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
ja: ラップトップのバッテリ充電率を表示します

en: upower backend enabled.
ja: 使用中のバックエンド: upower

en: Legacy backend enabled.
ja: 使用中のバックエンド: 旧式

en: About Battery Charge Monitor
ja: バッテリー充電モニタについて

en: Copyright © 2000 The Gnulix Society
    Copyright © 2002-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2000 The Gnulix Society
    Copyright © 2002-2005 フリーソフトウェア財団その他
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Battery Charge Monitor
ja: バッテリ充電モニタ

en: Monitor a laptop's remaining power
ja: ラップトップのバッテリの残量をモニターします

en: Battery Charge Monitor Preferences
ja: バッテリ充電モニタの設定

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Show time/percentage:
ja: 充電時間/充電率を表示する(_S):

en: Show _time remaining
ja: 残量を時間で表示する(_T)

en: Show _percentage remaining
ja: 残量を百分率(%)で表示する(_P)

en: Appearance
ja: 外観

en: _Warn when battery charge drops to:
ja: 次の充電率に下がったら警告する(_W):

en: Percent
ja: 百分率 (%)

en: Minutes Remaining
ja: 分 (残り時間)

en: _Notify when battery is fully recharged
ja: 充電が完了したら通知する(_N)

en: Notifications
ja: 通知

en: Battstat Factory
ja: バッテリ充電モニタのファクトリ

en: Red value level
ja: 赤色の割合

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
ja: バッテリ・レベルをバッテリの下部に赤色で表示します。さらに、レベルが低くなったら警告を表示します。

en: Warn on low time rather than low percentage
ja: 残量は百分率ではなく時間で警告する

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
ja: 警告ダイアログでは充電率の表記ではなく残り時間の表記に red_value で定義した色を使います。

en: Low Battery Notification
ja: バッテリが少なくなってきた際の通知

en: Notify user when the battery is low.
ja: バッテリが少なくなってきたらユーザに通知する

en: Full Battery Notification
ja: 充電が完了した際の通知

en: Notify user when the battery is full.
ja: バッテリの充電が完了したらユーザに通知する

en: Beep for warnings
ja: 警告する際のビープ音

en: Beep when displaying a warning.
ja: 警告メッセージを表示する際にビープ音を鳴らす

en: Show the time/percent label
ja: 充電時間/率を示すラベルを表示する

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
ja: バッテリ残量の表示形式です。指定可能な値: 0 (ラベルなし)、1 (充電率)、2 (残り時間)

en: Battery Status Utility
ja: バッテリ充電モニタ

en: Battery power low
ja: バッテリの残量が少くなっています

en: Battery fully re-charged
ja: 充電が完了しました

en: Available palettes
ja: 利用可能なパレットを表示します

en: Insert "%s"
ja: "%s" を挿入します

en: Insert special character
ja: 特殊な文字を挿入します

en: insert special character %s
ja: 特殊な文字 %s を挿入します

en: About Character Palette
ja: 文字パレットについて

en: Copyright © 1998, 2004-2005 GNOME Applets Maintainers and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1998, 2004-2005 GNOME アプレットメンテナその他
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: MATE Panel applet for selecting strange characters that are not on the keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ja: キーボード上にない奇妙な文字を選択するための MATE パネルアプレット。GNU 一般公衆ライセンスでリリースされています。

en: Character Palette
ja: 文字パレット

en: Insert characters
ja: いろいろな文字を挿入します

en: Charpicker Applet Factory
ja: 文字パレット・アプレットのファクトリ

en: Characters shown on applet startup
ja: アプレット起動時に文字を表示する

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
ja: アプレットが最後に使用していた際に選択していた文字列です。この文字列はアプレットを起動する際に表示されます。

en: List of available palettes
ja: 利用可能なパレットのリスト

en: List of strings containing the available palettes.
ja: 利用可能なパレットを表す文字列のリストです。

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Palette:
ja: パレット(_P):

en: Palette entry
ja: パレットのエントリ

en: Modify a palette by adding or removing characters
ja: 文字を追加したり削除したりすることでパレットを変更します

en: Add Palette
ja: パレットの追加

en: Edit Palette
ja: パレットの編集

en: Palettes list
ja: パレットの一覧

en: _Palettes:
ja: パレット(_P):

en: Add button
ja: ボタンの追加

en: Click to add a new palette
ja: 新規のパレットを追加します

en: Edit button
ja: 編集ボタン

en: Click to edit the selected palette
ja: 指定したパレットを編集します

en: Delete button
ja: 削除ボタン

en: Click to delete the selected palette
ja: 指定したパレットを削除します

en: Character Palette Preferences
ja: 文字パレットの設定

en: Command Applet Preferences
ja: アプレットの設定のコマンド

en: C_ommand:
ja: コマンド(_O):

en: _Interval (seconds):
ja: _間隔 (秒):

en: Maximum _width (chars):
ja: 最大幅 (文字数):

en: _Show icon
ja: _アイコンを表示

en: Command Factory
ja: コマンドファクトリー

en: Command
ja: コマンド

en: Shows the output of a command
ja: コマンドの出力を表示

en: Command to execute
ja: 実行するコマンド

en: Command/script to execute to get the output
ja: 結果を得るために実行するコマンド/スクリプト

en: Interval for the command
ja: コマンドの間隔

en: Interval to execute the command (in seconds)
ja: コマンドを実行する間隔(秒)

en: Width of output
ja: 出力幅

en: Number of characters to display
ja: 表示する文字数

en: Show icon
ja: アイコンを表示

en: If applet icon is shown or not
ja: アプレットアイコンを表示するかどうか

en: About Command Applet
ja: コマンド・アプレットについて

en: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE 開発者

en: Command Applet
ja: コマンドアプレット

en: CPU Frequency Monitor Preferences
ja: CPU 周波数モニタの設定

en: _Monitored CPU:
ja: モニターする CPU(_M):

en: Monitor Settings
ja: モニタの設定

en: _Appearance:
ja: 外観(_A):

en: Show CPU frequency as _frequency
ja: CPU の周波数を表示する(_F)

en: Show frequency _units
ja: 周波数の単位を表示する(_U)

en: Show CPU frequency as _percentage
ja: CPU 周波数を百分率で表示する(_P)

en: Display Settings
ja: 表示の設定

en: CPU Frequency Scaling Monitor
ja: CPU 周波数計測モニター

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
ja: CPU 周波数を計測してモニターします

en: CPU to Monitor
ja: モニターする CPU

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
ja: モニターする CPU を指定してください。単一の CPU をお使いの場合は変更する必要はありません。

en: Mode to show CPU usage
ja: CPU 負荷の表示モード

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
ja: 値を 0 にするとアプレットをグラフィックス・モード (画像のみ) で表示し、1 にするとテキスト・モード (画像を表示しない) で表示し、2 にするとグラフィックスとテキストの両方のモードで表示します。

en: The type of text to display (if the text is enabled).
ja: 表示するラベルの種類 (ラベルが使用可能ならば)

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
ja: 0 はCPU 周波数の表示、1 は周波数と単位の表示、2 は周波数ではなく比率の表示を意味します

en: Could not open help document
ja: ヘルプを開けませんでした

en: About CPU Frequency Scaling Monitor
ja: CPU 周波数計測モニタについて

en: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
ja: このユーティリティは CPU 周波数を計測して表示します。

en: This utility shows the current CPU Frequency
ja: このユーティリティは CPU 周波数を表示します

en: Graphic
ja: アイコン

en: Text
ja: テキスト

en: Graphic and Text
ja: アイコンとラベル

en: Frequency Scaling Unsupported
ja: 周波数の計測は未サポート

en: CPU frequency scaling unsupported
ja: CPU 周波数の計測がサポートされていません

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
ja: お使いのマシンの周波数を変更できません。お使いのシステムの設定が間違っているか、あるいは CPU 周波数の計測をサポートするハードウェアではないかもしれません。

en: Change CPU Frequency scaling
ja: CPU 周波数の変更

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
ja: CPU 周波数を変更する際に必要となる特権です

en: Drive Mount Applet Factory
ja: ドライブ・マウント・アプレットのファクトリ

en: Factory for drive mount applet
ja: ドライブ・マウント・アプレットのファクトリ

en: Disk Mounter
ja: ディスク・マウンタ

en: Mount local disks and devices
ja: ローカルディスクとデバイスをマウントします

en: nothing to mount
ja: マウントするものがありません

en: (mounted)
ja: (マウント済みです)

en: (not mounted)
ja: (マウントしていません)

en: Cannot execute Caja
ja: Caja を実行できません

en: _Play DVD
ja: DVD の再生(_P)

en: _Play CD
ja: CD の再生(_P)

en: _Open %s
ja: %s を開く(_O)

en: Un_mount %s
ja: %s をアンマウントする(_M)

en: _Mount %s
ja: %s をマウントする(_M)

en: _Eject %s
ja: %s を取り出す(_E)

en: About Disk Mounter
ja: ディスク・マウンタについて

en: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
ja: ブロック・ボリュームをマウントしたりアンマウントしたりするアプレットです。

en: Eyes Applet Factory
ja: Eyes アプレットファクトリ

en: Eyes
ja: MATE お目め

en: A set of eyeballs for your panel
ja: パネル用のお目めアプレットです

en: Directory in which the theme is located
ja: テーマを格納するフォルダです

en: Eyes Preferences
ja: Eyes の設定

en: _Select a theme:
ja: テーマの選択(_S):

en: Themes
ja: テーマ

en: About Eyes
ja: Eyes について

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
ja: MATE パネル向けのキュートなお目々です (マウスの動きに追従します)。

en: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
ja: お目めがマウスのポインタの方向を向きます

en: Can not launch the eyes applet.
ja: MATE Eyes アプレットを起動できません。

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
ja: テーマを読み込む際に致命的なエラーが発生しました。

en: Details
ja: 詳細

en: _Update
ja: 更新する(_U)

en: City:
ja: 都市:

en: Last update:
ja: 最終更新:

en: Conditions:
ja: 状態:

en: Sky:
ja: 天候:

en: Temperature:
ja: 気温:

en: Feels like:
ja: 体感温度:

en: Dew point:
ja: 露点:

en: Relative humidity:
ja: 相対湿度:

en: Wind:
ja: 風力:

en: Pressure:
ja: 気圧:

en: Visibility:
ja: 視界:

en: Sunrise:
ja: 日出時刻:

en: Sunset:
ja: 日入時刻:

en: Current Conditions
ja: 現在の状況

en: Forecast Report
ja: 予報の報告

en: See the ForeCast Details
ja: 予報の詳細をみてください

en: Forecast
ja: 天気予報

en: _Visit Weather.com
ja: Weather.com へジャンプ(_V)

en: Visit Weather.com
ja: Weather.com へジャンプ

en: Click to Enter Weather.com
ja: クリックすると Weather.com をブラウザで開きます

en: Radar Map
ja: レーダー・マップ

en: Mateweather Applet Factory
ja: Mate お天気アプレットファクトリ

en: Factory for creating the weather applet.
ja: お天気アプレットを生成するファクトリ

en: Weather Report
ja: 気象情報

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
ja: 現在の天気概況と天気予報をモニタします

en: About Weather Report
ja: お天気 MATE について

en: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou 他
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
ja: 各地の天気状況をモニタするアプレットです。

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: MATE Weather
ja: お天気 MATE

en: Weather Forecast
ja: 天気予報

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
ja: 都市: %s
    天候: %s
    気温: %s

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Forecast not currently available for this location.
ja: 現在、この場所の予報は利用できません。

en: Location view
ja: 場所の表示

en: Select Location from the list
ja: 一覧から場所を選択してください

en: Update spin button
ja: 更新スピンボタン

en: Spinbutton for updating
ja: 更新用スピンボタン

en: Address Entry
ja: アドレス・エントリ

en: Enter the URL
ja: URL を入力してください

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
ja: 場所を定義した XML データベースの読み込みに失敗しました。これをバグとして報告してください。

en: Weather Preferences
ja: お天気の設定

en: _Automatically update every:
ja: 自動的に更新する間隔(_A):

en: _Temperature unit:
ja: 気温の単位(_T):

en: Kelvin
ja: ケルビン

en: Celsius
ja: 摂氏 (°C)

en: Fahrenheit
ja: 華氏 (°F)

en: _Wind speed unit:
ja: 風速の単位(_W):

en: m/s
ja: メートル/秒

en: km/h
ja: キロメートル/時

en: mph
ja: マイル/時

en: knots
ja: ノット

en: Beaufort scale
ja: ビューフォート（風力）階級

en: _Pressure unit:
ja: 気圧の単位(_P):

en: kPa
ja: キロパスカル

en: hPa
ja: ヘクトパスカル

en: mb
ja: ミリバール

en: mmHg
ja: mmHg (水銀柱ミリメートル)

en: inHg
ja: inHg (水銀柱インチ)

en: atm
ja: アトム

en: _Visibility unit:
ja: 視界の単位(_V):

en: meters
ja: メートル

en: km
ja: キロメートル

en: miles
ja: マイル

en: Enable _radar map
ja: レーダー・マップを有効にする(_R)

en: Use _custom address for radar map
ja: レーダー・マップのアドレスをカスタマイズする(_C)

en: A_ddress:
ja: 住所(_D):

en: Show _notifications
ja: 通知を表示する(_N)

en: Update
ja: 更新

en: minutes
ja: 分

en: Display
ja: 表示

en: General
ja: 全般

en: _Select a location:
ja: 場所の選択(_S):

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Location
ja: 場所

en: MultiLoad Applet Factory
ja: マルチロード・アプレット・ファクトリー

en: Factory for creating the load applet.
ja: ロード・アプレットを作成するためのファクトリーです。

en: System Monitor
ja: システムモニタ

en: A system load indicator
ja: システム負荷を表示します

en: Enable CPU load graph
ja: CPU 使用率のグラフを表示する

en: Enable memory load graph
ja: メモリ使用率のグラフを表示する

en: Enable network load graph
ja: ネットワーク使用率のグラフを表示する

en: Enable swap load graph
ja: スワップ使用率のグラフを表示する

en: Enable load average graph
ja: 平均使用率のグラフを表示する

en: Enable disk load graph
ja: ディスク使用率のグラフを表示する

en: Applet refresh rate in milliseconds
ja: アプレットのリフレッシュ・レート をミリ秒単位で指定します。

en: Graph size
ja: グラフのサイズ

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
ja: 水平方向のパネルにおけるグラフ表示部の幅をピクセル単位で指定します。垂直方向のパネルではグラフの高さに相当します

en: Graph color for user-related CPU activity
ja: ユーザに依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for system-related CPU activity
ja: システムに依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for nice-related CPU activity
ja: nice 値に依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for iowait related CPU activity
ja: iowait 値に依存する CPU 使用率のグラフの色

en: CPU graph background color
ja: CPU グラフの背景色

en: Graph color for user-related memory usage
ja: ユーザに依存するメモリ使用率のグラフの色

en: Graph color for shared memory
ja: 共有メモリグラフの色

en: Graph color for buffer memory
ja: バッファメモリ用のグラフの色

en: Graph color for cached memory
ja: キャッシュメモリグラフの色

en: Memory graph background color
ja: メモリグラフの背景色

en: Graph color for input network activity
ja: ネットワークの受信量を示すグラフの色

en: Graph color for output network activity
ja: ネットワークの送信量を示すグラフの色

en: Graph color for loopback network usage
ja: ループバックの受信量を示すグラフの色

en: Network graph background color
ja: ネットワークグラフの背景色

en: Grid line color
ja: グリッドラインの色

en: Indicator color
ja: インジケータの色

en: Network threshold 1 in bytes
ja: ネットワークしきい値 1（バイト）

en: Network threshold 2 in bytes
ja: ネットワークしきい値 2（バイト）

en: Network threshold 3 in bytes
ja: ネットワークしきい値 3（バイト）

en: Graph color for user-related swap usage
ja: スワップ使用率グラフの色

en: Swap graph background color
ja: スワップグラフの背景色

en: Graph color for load average
ja: 平均使用率グラフの色

en: Load graph background color
ja: 平均使用率グラフの背景色

en: Graph color for disk read
ja: ディスク読み込みのグラフの色

en: Graph color for disk write
ja: ディスク書き込みのグラフの色

en: Background color for disk load graph
ja: ディスク使用率グラフの背景色

en: Uses /proc/diskstats to determine NVMe disk load
ja: /proc/diskstats を使用して NVMeディスクの負荷を判断する

en: The desktop description file to execute as the system monitor
ja: システム・モニタとして実行するデスクトップ記述ファイル

en: System Monitor Preferences
ja: システムモニターの設定

en: _Processor
ja: プロセッサ(_P)

en: _Memory
ja: メモリ(_M)

en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

en: S_wap Space
ja: スワップ領域(_W)

en: _Load
ja: 負荷(_L)

en: _Harddisk
ja: ハードディスク(_H)

en: Monitored Resources
ja: モニターするリソース

en: System m_onitor width:
ja: システムモニタの幅:

en: pixels
ja: ピクセル

en: Sys_tem monitor update interval:
ja: システムモニタの更新間隔:

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: Options
ja: オプション

en: _User
ja: ユーザ(_U)

en: S_ystem
ja: システム(_Y)

en: N_ice
ja: Nice値(_I)

en: I_OWait
ja: IOWait(_O)

en: I_dle
ja: 待機(_D)

en: Processor
ja: プロセッサ

en: Sh_ared
ja: 共有(_A)

en: _Buffers
ja: バッファ(_B)

en: Cach_ed
ja: キャッシュ(_E)

en: F_ree
ja: 未使用(_R)

en: Memory
ja: メモリ

en: _In
ja: 受信(_I)

en: _Out
ja: 送信(_O)

en: _Local
ja: ローカル(_L)

en: _Background
ja: 背景色(_B)

en: _Gridline
ja: グリッドライン(_G)

en: _Indicator
ja: _インジケータ

en: Network
ja: ネットワーク

en: _Used
ja: 使用中(_U)

en: _Free
ja: 未使用(_F)

en: Swap Space
ja: スワップ領域

en: _Average
ja: 平均(_A)

en: Load
ja: 負荷

en: _Read
ja: 読み込み(_R)

en: _Write
ja: 書き込み(_W)

en: Use diskstats for _NVMe
ja: _NVMe に diskstats を使用する

en: Harddisk
ja: ハードディスク

en: Colors
ja: 色

en: Threshold _1:
ja: しきい値 _1:

en: bytes
ja: バイト

en: Threshold _2:
ja: しきい値 _2:

en: Threshold _3:
ja: しきい値 _3:

en: Network speed thresholds
ja: ネットワーク速度のしきい値

en: About System Monitor
ja: システムモニターについて

en: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1999-2005 フリーソフトウェア財団その他
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
ja: CPU、RAM、スワップの使用率とネットワーク負荷のグラフを表示できるシステム負荷モニタです。

en: Start system-monitor
ja: システムモニターを起動します

en: There was an error executing '%s': %s
ja: '%s' を実行した際にエラーが発生しました: %s

en: Load Average
ja: 負荷平均

en: Disk
ja: ディスク

en: %s:
    %.01f%% in use by programs
    %.01f%% in use as cache
ja: %s:
     プログラムが使用中: %.01f%%
     キャッシュとして使用中: %.01f%%

en: The system load average is %0.02f
ja: システムの平均使用率は %0.02f です

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
ja: %s:
    (受信) %s
    (送信) %s

en: %s:
    %.01f%% in use
ja: %s:
    %.01f%% 使用中

en: CPU Load
ja: CPU 負荷

en: Memory Load
ja: メモリ負荷

en: Net Load
ja: ネット負荷

en: Swap Load
ja: スワップ負荷

en: Disk Load
ja: ディスク負荷

en: _Open System Monitor
ja: システムモニタを開く(_O)

en: %s/s
ja: %s/秒

en: System m_onitor height:
ja: システムモニタの高さ:

en: Transfer Rate Graph
ja: 転送レートのグラフ

en: _In graph color
ja: 受信グラフの色(_I)

en: _Out graph color
ja: 送信グラフの色(_O)

en: IPv4 Address:
ja: IPv4 アドレス:

en: Netmask:
ja: ネットマスク:

en: IPv6 Address:
ja: IPv6 アドレス:

en: Hardware Address:
ja: ハードウェアアドレス:

en: P-t-P Address:
ja: P-t-P アドレス:

en: Bytes in:
ja: 受信量:

en: 0 byte
ja: ゼロバイト

en: Bytes out:
ja: 送信量:

en: Signal Strength:
ja: 信号の強さ:

en: Station:
ja: ステーション:

en: Channel:
ja: チャネル:

en: Connected Time:
ja: 接続時間:

en: MATE Netspeed Preferences
ja: MATEのネットスピード設定

en: Network _device:
ja: ネットワークデバイス(_D)

en: Show _sum instead of in & out
ja: 受信と送信の代わりに合計を表示する(_S)

en: Show _bits instead of bytes
ja: バイト単位の代わりにビット単位で表示する(_B)

en: _Change icon according to the selected device
ja: 選択されたデバイスに応じてアイコンを変える(_C)

en: Show _icon
ja: アイコンを表示する

en: Show signal _quality icon for wireless devices
ja: ワイヤレスデバイスの信号品質アイコンを表示する

en: Show all _IP addresses on tooltip
ja: すべての IP アドレスをツールチップに表示

en: General Settings
ja: 一般的な設定

en: Device to monitor
ja: モニターするデバイス

en: The name of the device to monitor
ja: モニターするデバイスの名称

en: Show sum speed
ja: 合計の速度を表示

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
ja: trueの場合、個別の速度の代わりに受信と送信の速度の合計を表示します。

en: Show bits
ja: ビットで表示

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
ja: trueの場合、速度をバイト単位ではなくビット単位で表示します。

en: Show IPv4 and IPv6 addresses on tooltip
ja: ツールチップに IPv4 と IPv6 のアドレスを表示

en: If true, show both IP addresses if enabled.
ja: true の場合、有効であれば両方のIPアドレスを表示します。

en: If true, show main icon.
ja: TRUE にすると、メインアイコンを表示します。

en: Change icon
ja: アイコンの変更

en: If true, change the icon due to selected device.
ja: TRUE の場合、選択されたデバイスに応じてアイコンを変更します。

en: Auto change device
ja: デバイスの自動変更

en: If true, change automatically the selected device.
ja: TRUEの場合、自動的に選択中のデバイスを変更する。

en: In color
ja: 受信グラフの色

en: The color of the graph of the inbound traffic
ja: 内向きの通信のグラフの色

en: Out color
ja: 送信グラフの色

en: The color of the graph of the outbound traffic
ja: 外向きの通信のグラフの色

en: Up command
ja: 起動コマンド

en: Command to execute to activate the device
ja: デバイスを有効にするのに実行するコマンド

en: Down command
ja: 終了コマンド

en: Command to execute to shut down the device
ja: デバイスを切断するのに実行するコマンド

en: Show signal quality icon
ja: 信号品質アイコンの表示

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
ja: trueの場合、ワイヤレスデバイスの信号品質アイコンを表示します。

en: Netspeed Applet Factory
ja: ネットスピード・アプレットのファクトリ

en: Netspeed Applet
ja: 通信速度表示アプレット

en: Network Monitor
ja: ネットワークモニター

en: link-local
ja: ローカルリンク

en: host
ja: ホスト

en: unspecified
ja: 未定義

en: global
ja: グローバル

en: %d.%d MBit/s
ja: %d.%d メガバイト／秒

en: (unknown)
ja: (不明)

en: 20 MHz (no HT)
ja: 20 MHz (非 HT)

en: unknown
ja: 不明

en: , width: %s
ja: , 幅: %s

en: bit/s
ja: ビット／秒

en: B/s
ja: バイト／秒

en: Kibit/s
ja: キロビット／秒

en: KiB/s
ja: キロバイト／秒

en: Mibit/s
ja: メガビット／秒

en: MiB/s
ja: メガバイト／秒

en: Gibit/s
ja: ギガビット／秒

en: GiB/s
ja: ギガバイト／秒

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d secon | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: none
ja: なし

en: na
ja: n/a

en: There was an error displaying help:
    %s
ja: ヘルプを表示中にエラーが発生しました:
    %s

en: About MATE Netspeed
ja: MATE 通信速度表示アプレットについて

en: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE 開発者

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
ja: 指定されたネットワークデバイスの通信量の情報を表示する小さなアプレット

en: Device _Details
ja: デバイスの詳細(_D)

en: Preferences...
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ (ユーザーガイド)

en: About...
ja: 情報...

en: Do you want to disconnect %s now?
ja: %s の接続を解除しますか？

en: Do you want to connect %s now?
ja: %s の接続を開始しますか？

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
ja: <b>コマンド %s の実行に失敗しました</b>
    %s

en: %s is down
ja: %s は起動していません

en: 
    in: %s out: %s
ja: 
    イン: %s アウト: %s

en: 
    sum: %s
ja: 
    合計: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
ja: 
    ESSID: %s
    強さ: %d %%

en: MATE Netspeed
ja: MATE 通信速度表示アプレット

en: Sticky Notes Applet Factory
ja: 付箋アプレットのファクトリ

en: Sticky Notes
ja: 付箋

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
ja: デスクトップ上で付箋の生成/表示/管理を行います

en: This note is locked.
ja: ロックしています

en: This note is unlocked.
ja: ロックしていません

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Delete All
ja: すべて削除(_D)

en: Delete all sticky notes?
ja: 付箋をすべて削除しますか?

en: This cannot be undone.
ja: これは元に戻すことはできません。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete this sticky note?
ja: この付箋を削除しますか?

en: Sticky Note
ja: 付箋

en: Lock/Unlock note
ja: 付箋のロック/解除

en: Delete note
ja: 付箋を削除

en: Resize note
ja: 付箋の大きさを変更

en: Sticky Notes Preferences
ja: 付箋の設定

en: Default Note Properties
ja: 付箋のデフォルトプロパティ

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: H_eight:
ja: 高さ(_E):

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
ja: 新しい付箋のデフォルトの幅 (ピクセル単位) を指定してください

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
ja: 新しい付箋のデフォルトの高さ (ピクセル単位) を指定してください

en: Use co_lor from the system theme
ja: システムのテーマの色を使用する(_L)

en: Font Co_lor:
ja: フォントの色(_L):

en: Note C_olor:
ja: 付箋の色(_O):

en: Choose a base color to use for all sticky notes
ja: すべての付箋で使用する基底色を選択してください

en: Pick a default sticky note color
ja: 付箋のデフォルトの色の選択

en: Use fo_nt from the system theme
ja: システムのフォントを使用する(_N)

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: Choose a font to use for all sticky notes
ja: すべての付箋で使用するフォントを選択してください

en: Pick a default sticky note font
ja: 付箋で使用するデフォルトフォントの選択

en: Behavior
ja: 動作

en: _Put notes on all workspaces
ja: 付箋をすべてのワークスペースに貼り付ける(_P)

en: Choose if notes are visible on all workspaces
ja: 付箋をすべてのワークスペースに表示する際に選択してください

en: Force _default color and font on notes
ja: デフォルトの色とフォントを強制的に適用する(_D)

en: Choose if the default style is forced on all notes
ja: すべての付箋にデフォルトのスタイルを適用する場合に選択してください

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
ja: デスクトップがクリックされた時に付箋を隠す(_K)

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
ja: デスクトップをクリックした時にすべての付箋を隠すかどうか選択する

en: Sticky Note Properties
ja: 付箋のプロパティ

en: Properties
ja: プロパティ

en: _Title:
ja: 役職(_T):

en: Specify a title for the note
ja: 付箋の見出しを指定します

en: Use default co_lor
ja: デフォルトの色を使用する(_L)

en: Font C_olor:
ja: フォントの色(_O):

en: Note _Color:
ja: 付箋の色(_C):

en: Use default fo_nt
ja: デフォルトのフォントを使用する(_N)

en: Choose a color for the note
ja: 付箋の色を選択してください

en: Pick a color for the sticky note
ja: 付箋の色の選択

en: Choose a font for the note
ja: 付箋のフォントを選択してください

en: Pick a font for the sticky note
ja: 付箋で使用するフォントの選択

en: Default width for new notes
ja: 新しい付箋のデフォルトの幅

en: Default width for new sticky notes in pixels.
ja: 新しい付箋のデフォルトの幅 (ピクセル単位) です。

en: Default height for new notes
ja: 新しい付箋のデフォルトの高さ

en: Default height for new sticky notes in pixels.
ja: 新しい付箋のデフォルトの高さ (ピクセル単位) です。

en: Default color for new notes
ja: 新しい付箋のデフォルト色

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
ja: 新しい付箋のデフォルトの色です。これは HTML の 16進数表記 (例: "#30FF50") にしてください。

en: Default color for font
ja: フォントのデフォルト色

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
ja: 新しい付箋のフォントのデフォルトの色です。これは HTML の 16進数表記 (例: "#000000") にしてください。

en: Default font for new notes
ja: 新しい付箋のデフォルトフォント

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
ja: 新しい付箋のデフォルトのフォントです。これは Pango フォント名 (例: "Sans Italic 10") にしてください。

en: Sticky notes' workspace stickyness
ja: 付箋の貼り付け状態

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
ja: 付箋をすべてのワークスペースに表示するか否かを指定します。

en: Sticky notes' locked state
ja: 付箋のロック状態

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
ja: 付箋をロックする (編集不可) かどうかを指定します。

en: Date format of note's title
ja: 付箋の見出しに付ける日付の書式

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
ja: 付箋を作成した際に、見出しには現在の日付がデフォルトで付与されます。この書式は、strftime() 関数が解析できるものならば何でも構いません。

en: Whether to use the default system color
ja: デフォルトのシステム色を適用するかどうか

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
ja: このオプションが無効の場合、カスタム色がデフォルトの色としてすべての付箋に適用されます。

en: Whether to use the default system font
ja: デフォルトのシステム・フォントを適用するかどうか

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
ja: このオプションが無効の場合、カスタム・フォントがデフォルトのフォントとして全ての付箋に適用されます。

en: Whether to force the default color and font on all notes
ja: すべての付箋にデフォルトの色とフォントを強制的に適用するかどうか

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
ja: このオプションが有効の場合、個々の付箋に適用されていたカスタム色とカスタム・フォントを無視します。

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
ja: デスクトップが選択された時にすべての付箋を隠すかどうか

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
ja: このオプションが有効になっていると、デスクトップが何らかの方法で選択されていると、開いている付箋がすべて隠れます。

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
ja: 付箋を削除する際に確認ダイアログを表示するかどうか

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
ja: 空の付箋を確認することなく削除してしまうかどうかです。

en: _New Note
ja: 新しい付箋(_N)

en: Hi_de Notes
ja: 付箋を隠す(_D)

en: _Delete Notes
ja: 付箋の削除(_D)

en: _Lock Notes
ja: 付箋のロック(_L)

en: %d note | %d notes
ja[0]: %d 個の付箋

en: Show sticky notes
ja: クリックすると付箋を表示します

en: About Sticky Notes
ja: 付箋について

en: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
ja: MATE デスクトップ環境向けの付箋です。

en: Timer Factory
ja: タイマーのファクトリー

en: Timer
ja: タイマー

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
ja: タイマーを開始し、完了時に通知を受信します

en: Name of timer
ja: タイマーの名前

en: Duration of timer in seconds
ja: タイマーの秒数

en: Show notification popup when timer finish
ja: タイマー完了時にポップアップ通知を表示

en: Show dialog window when timer finish
ja: タイマー完了時にダイアログを表示

en: Timer Applet Preferences
ja: タイマーアプレットの設定

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Hours:
ja: _時:

en: _Minutes:
ja: _分:

en: _Seconds:
ja: _秒:

en: Show notification _popup
ja: 通知を表示する

en: Show _dialog
ja: ダイアログを表示

en: _Start timer
ja: タイマーを開始(_S)

en: P_ause timer
ja: タイマーを一時停止(_A)

en: S_top timer
ja: タイマーを停止(_T)

en: R_eset
ja: リセット

note: Translators: %s is a placeholder for the timer name, 'Timer' by default
en: Finished %s
ja: %sを完了

en: Timer finished!
ja: タイマーが完了しました！

en: About Timer Applet
ja: タイマーのアプレットについて

en: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE 開発者

en: Timer Applet
ja: タイマーアプレット

en: Trash Applet Factory
ja: ゴミ箱アプレット・ファクトリ

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Go to Trash
ja: パネルにゴミ箱を配置します

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _Open Trash
ja: ゴミ箱を開く(_O)

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
ja[0]: ゴミ箱には %d 個あります

en: No Items in Trash
ja: ゴミ箱には何もありません

en: Error while spawning caja:
    %s
ja: Caja を起動する際にエラーが発生しました:
    %s

en: About Trash Applet
ja: ゴミ箱のアプレットについて

en: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ja: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE 開発者

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
ja: MATE ゴミ箱アプレットはパネルの中に住み着きます。ゴミ箱の中をのぞいたり、不要なものをドラッグ・アンド・ドロップしてゴミ箱に捨てることができます。

en: Delete Immediately?
ja: 今すぐ削除しますか?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ja: アイテムをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除してもよろしいですか?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ja: いくつかのアイテムをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除してもよろしいですか?

en: Trash Applet
ja: ゴミ箱アプレット

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
ja: アイテムの削除中 (%s/%s)

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
ja: 削除中: %s

en: Empty all of the items from the trash?
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを空にしてもよろしいですか?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ja: ゴミ箱を空にすると、アイテムを復活させることはできません。それぞれ個別に削除することも可能です。

en: Emptying the Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: From:
ja: コピー元:
