mate-applets 1.25.3 - en to mr translation catalogue (437 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
mr: AccessX स्थिती एप्लेट फॅक्टरी

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
mr: कळफलक सुलभता स्थिती एप्लेट फॅक्टरी

en: Keyboard Accessibility Status
mr: कळफलक सुलभता स्थिती

en: Shows the status of keyboard accessibility features
mr: कळफलक सुलभता वैशिष्ट्यांची स्थिती दाखवा

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
mr: AccessX वैशिष्ट्यांची स्थिती दाखवा जसे लॅच्ड मॉडिफायर्स

en: There was an error launching the help viewer: %s
mr: मदत दर्शक प्रक्षेपित करण्यात चूक झाली: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
mr: कळफलक आवड निवड संवाद प्रक्षेपित करण्यात चूक झाली: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
mr: कळफलक सुलभता आवड निवड(_K)

en: _Help
mr: मदत(_H)

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: AccessX Status
mr: AccessX स्थिती

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
mr: सुलभता वैशिष्ट्ये वापरत असताना कळफलक स्थिती दाखवा.

en: XKB Extension is not enabled
mr: XKB विस्तार कार्यान्वीत नाही

en: Unknown error
mr: अपरिचीत त्रुटी

en: Error: %s
mr: चूक: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
mr: कळफलक सुलभता वैशिष्ट्यांची सद्य स्थिती दाखवा

en: _Preferences
mr: प्राधान्यता (_P)

en: System is running on AC power
mr: प्रणाली AC पॉवरवर चालत आहे

en: System is running on battery power
mr: प्रणाली बॅटरी पॉवरवर चालत आहे

en: Battery charged (%d%%)
mr: बॅटरी भार (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
mr: अज्ञात वेळ (%d%%) उर्वरित

en: Unknown time (%d%%) until charged
mr: अज्ञात वेळेपासून (%d%%)भारीत

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
mr: %d %s %d %s (%d%%) उर्वरित

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
mr: %d %s %d %s पासून भारित (%d%%)

en: Battery Monitor
mr: बॅटरी मॉनिटर

en: Your battery is now fully recharged
mr: तुमची बॅटरी आता पूर्ण पुनर्भारित झाली आहे

en: Battery Notice
mr: बॅटरी सुचना

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
mr: उर्वरीत बॅटरी क्षमता पैकी %d%% बाकी आहे.

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
mr: तुमचे काम हरवणे टाळण्यासाठी:
     • तुमचा लॅपटॉप बाह्यशक्तीस जोडा, किंवा
     • उघडे दस्तावेज सुरक्षित करा आणि तुमचा लॅपटॉप बंद(शट डाउन) करा.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
mr: तुमचे काम हरवणे टाळण्यासाठी:
     • शक्ती वाचवण्यासाठी तुमचा लॅपटॉप निलंबित(सस्पेंड) करा,
     • तुमचा लॅपटॉप बाह्यशक्तीस जोडा, किंवा
     • उघडे दस्तावेज सुरक्षित करा आणि तुमचा लॅपटॉप बंद(शट डाउन) करा.

en: Your battery is running low
mr: तुमची बॅटरी कमी झाली आहे

en: No battery present
mr: बॅटरी उपस्थित नाही

en: Battery status unknown
mr: बॅटरी स्थिती अज्ञात

en: There was an error displaying help: %s
mr: मदत दर्शवण्यात चूक झाली: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
mr: ही उपयुक्तता तुमच्या लॅपटॉप बॅटरीची स्थिती दाखवते.

en: upower backend enabled.
mr: upower बॅकेंड कार्यान्वीत.

en: Battery Charge Monitor
mr: बॅटरी चार्ज मॉनिटर

en: Monitor a laptop's remaining power
mr: लॅपटॉपची उर्वरीत पॉवर(उर्जा) मॉनिटर करा

en: Battery Charge Monitor Preferences
mr: बॅटरी चार्ज मॉनिटर आवड निवड

en: _Close
mr: बंद करा (_C)

en: _Show time/percentage:
mr: वेळ/टक्के दाखवा (_S):

en: Show _time remaining
mr: उर्वरीत वेळ दाखवा (_t)

en: Show _percentage remaining
mr: उर्वरीत टक्केवारी दाखवा (_p)

en: Appearance
mr: स्वरूप

en: _Warn when battery charge drops to:
mr: बॅटरी चार्ज ठराविक स्तर खाली आल्यास सावध करा (_W):

en: Percent
mr: टक्के

en: Minutes Remaining
mr: मिनिटे शिल्लक

en: _Notify when battery is fully recharged
mr: बॅटरी पूर्ण पुन्ह चार्ज केल्यावर सूचीत करा (_N)

en: Notifications
mr: सूचना

en: Battstat Factory
mr: बॅटस्टॅट फॅक्टरी

en: Red value level
mr: लाल मूल्य स्तर

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
mr: बॅटरी स्तर ज्याखाली बॅटरी आहे ती लाल दर्शवली आहे. तसेच मूल्य ज्यावर बॅटरी कमी असल्याची सुचना दर्शवली जाते.

en: Warn on low time rather than low percentage
mr: कमी टक्केवारीऐवजी कमी मूल्यावर सुचित करा

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
mr: सुचना संवादामध्ये दर्शवण्यासाठी टक्केवारीऐवजी red_value मध्ये व्याख्यीत उर्वरित वेळेचे मूल्य वापरा.

en: Low Battery Notification
mr: कमी बॅटरी सुचना

en: Notify user when the battery is low.
mr: बॅटरी कमी असल्यास उपयोक्त्यास सूचित करा.

en: Full Battery Notification
mr: पूर्ण बॅटरी सूचना

en: Notify user when the battery is full.
mr: बॅटरी पुर्ण झाल्यावर सुचना द्या.

en: Beep for warnings
mr: सुचनांसाठी बीप वाजवा

en: Beep when displaying a warning.
mr: सुचना दाखवताना बीप करा.

en: Show the time/percent label
mr: वेळ/टक्के लेबल दाखवा

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
mr: लेबल नको साठी 0, टक्केवारीसाठी 1 आणि उर्वरित वेळेसाठी 2.

en: Battery Status Utility
mr: बॅटरी स्थिती उपयुक्तता

en: Battery power low
mr: बॅटरी ऊर्जा कमी

en: Battery fully re-charged
mr: बॅटरी पूर्णतः पुनःभारित

en: Available palettes
mr: उपलब्ध पटले

en: Insert "%s"
mr: "%s" दाखल करा

en: Insert special character
mr: विशेष अक्षर दाखल करा

en: insert special character %s
mr: विशेष अक्षर %s दाखल करा

en: Character Palette
mr: अक्षर पटल

en: Insert characters
mr: अक्षरे प्रविष्ट करा

en: Charpicker Applet Factory
mr: Charpicker एप्लेट फॅक्टरी

en: Characters shown on applet startup
mr: एप्लेट आरंभावेळी दाखवली जाणारी अक्षरे

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
mr: मागील वेळी एप्लेट वापरले असताना उपयोक्त्याने निवडलेली ओळ. ही ओळ उपयोक्त्याने एप्लेट सुरू केल्यावर दर्शवली जाईल.

en: List of available palettes
mr: उपलब्ध पटलांची यादी

en: List of strings containing the available palettes.
mr: उपलब्ध पटलांचा समावेश असलेल्या स्ट्रींग्स ची यादी.

en: _Edit
mr: संपादन (_E)

en: _Palette:
mr: पटल(_P):

en: Palette entry
mr: पटल प्रविष्ट

en: Modify a palette by adding or removing characters
mr: अक्षरे टाकून किंवा काढून पटलामध्ये फेरफार करा

en: Add Palette
mr: पटल जोडा

en: Edit Palette
mr: पटल संपादन करा

en: Palettes list
mr: पटलांची यादी

en: _Palettes:
mr: पटले(_P):

en: Add button
mr: बटन जोडा

en: Click to add a new palette
mr: नविन पटल जोडण्यासाठी क्लिक करा

en: Edit button
mr: बटन संपादन

en: Click to edit the selected palette
mr: निवडलेले पटल संपादण्यासाठी क्लिक करा

en: Delete button
mr: नष्ट बटन

en: Click to delete the selected palette
mr: निवडलेले पटल नष्ट करण्यासाठी क्लिक करा

en: Character Palette Preferences
mr: अक्षर पटल आवडी

en: Command Applet Preferences
mr: आदेश एप्लेट आवड निवड

en: C_ommand:
mr: आदेश (_o):

en: Command
mr: आदेश

en: Shows the output of a command
mr: आज्ञेचा प्रतिसाद दाखवते

en: Command to execute
mr: चालवण्याजोगा आदेश

en: Command/script to execute to get the output
mr: आउटपुट मिळण्यासाठी चालवण्याजोगी आदेश/स्क्रिप्ट

en: Interval for the command
mr: आदेशासाठी अंतराळ

en: Interval to execute the command (in seconds)
mr: आदेश चालवण्यास अंतराळ (सेकंदात)

en: Show icon
mr: चिन्ह दर्शवा

en: If applet icon is shown or not
mr: अॅप्लेट चिन्ह दाखवलेले आहे का नाही

en: Command Applet
mr: आदेश एप्लेट

en: CPU Frequency Monitor Preferences
mr: CPU फ्रिक्वेन्सी मॉनीटर आवड निवड

en: _Monitored CPU:
mr: नियंत्रीत CPU (_M):

en: Monitor Settings
mr: मॉनीटर संयोजना

en: _Appearance:
mr: प्रदर्शन (_A):

en: Show CPU frequency as _frequency
mr: CPU फ्रिक्वेन्सी ला फ्रिक्वेन्सी नुरूप दाखवा (_f)

en: Show frequency _units
mr: फ्रिक्वेन्सी यूनीट दाखवा (_u)

en: Show CPU frequency as _percentage
mr: CPU फ्रिक्वेन्सी टक्केवारी नुरूप दाखवा (_p)

en: Display Settings
mr: दृष्य संयोजना

en: CPU Frequency Scaling Monitor
mr: CPU वारंवारता मापन मॉनिटर

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
mr: CPU वारंवारता मापनास मॉनिटर करा

en: CPU to Monitor
mr: मॉनिटर करावयाचा CPU

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
mr: CPU ला मॉनिटरशी निर्धारित करा. एकमेव प्रोसेसर प्रणालीमध्ये तुम्हांस हे बदलावे लागत नाही.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
mr: 0 मूल्य म्हणजे एप्लेट आलेखीय रितीमध्ये दाखवणे(फक्त pixmap), 1 एप्लेट पाठ्य रितीमध्ये दाखवणे (pixmap न दाखवणे) आणि 2 एप्लेट आलेखीय व पाठ्य रितीमध्ये दाखवणे.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
mr: दर्शवल्या जाणाऱ्या पाठाचा प्रकार (जर पाठ कार्यान्वीत असेल).

en: Could not open help document
mr: मदत दस्तावेज उघडता आले नाहीत

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
mr: ही उपयुक्तता सद्य CPU वारंवारता मापन दाखविते.

en: This utility shows the current CPU Frequency
mr: ही उपयुक्तता सद्य CPU वारंवारता दाखविते

en: Graphic
mr: आलेख

en: Text
mr: पाठ्य

en: Graphic and Text
mr: आलेख आणि पाठ

en: Frequency Scaling Unsupported
mr: वारंवारता मापन असमर्थनीय

en: CPU frequency scaling unsupported
mr: CPU वारंवारता मापन असमर्थनीय

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
mr: तुम्ही तुमच्या मशीनच्या वारंवारतेत बदल करू शकणार नाही. तुमची मशीन अयोग्यरित्या व्यूहरचित असेल किंवा तीस CPU वारंवारता मापनासाठी हार्डवेअर आधार नसेल.

en: Change CPU Frequency scaling
mr: CPU वारंवारता प्रमाण बदलवा

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
mr: CPU वारंवारता बदलविण्याकरीता परवानगी आवश्यक आहे.

en: Drive Mount Applet Factory
mr:  फॅक्टरी

en: Factory for drive mount applet
mr: ड्राइव आरोहण एप्लेटसाठी फॅक्टरी

en: Disk Mounter
mr: डिस्क आरोहक

en: Mount local disks and devices
mr: स्थानिक डिस्क आणि यंत्रे आरोहित करा

en: (mounted)
mr: (आरोहित)

en: (not mounted)
mr: (आरोहित नाही)

en: Cannot execute Caja
mr: Caja चालवू शकत नाही

en: _Play DVD
mr: DVD चालवा(_P)

en: _Play CD
mr: CD चालवा(_P)

en: _Open %s
mr: %s उघडा(_O)

en: Un_mount %s
mr: %s अनारोहित करा(_m)

en: _Mount %s
mr: %s आरोहित करा(_M)

en: _Eject %s
mr: %s बाहेर काढा(_E)

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
mr: ब्लॉक खंड आरोहित किंवा अनारोहित करण्यासाठी एप्लेट.

en: Eyes
mr: डोळे

en: A set of eyeballs for your panel
mr: तुमच्या पॅनेलसाठी आयबॉल्सचा संच

en: Directory in which the theme is located
mr: निर्देशिका जिच्यामध्ये थीम आहे

en: _Select a theme:
mr: थीम निवडा(_S):

en: Themes
mr: थीम्स

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
mr: MATE पॅनेलसाठी छोटा गूफी xeyes क्लोन. ते माऊसच्या हालचाली पहातात.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
mr: डोळे माउस निर्देशकाच्या दिशेने पाहतात

en: Can not launch the eyes applet.
mr: डोळे(eyes) एप्लेट प्रक्षेपित करता आले नाही.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
mr: थीम भारित करण्याचा प्रयत्न करताना गंभीर चूक झाली.

en: Details
mr: तपशील

en: _Update
mr: अद्ययावत (_U)

en: City:
mr: शहर:

en: Last update:
mr: शेवटचे अद्ययावत:

en: Conditions:
mr: स्थिती:

en: Sky:
mr: आकाश:

en: Temperature:
mr: तापमान:

en: Feels like:
mr: असे वाटते:

en: Dew point:
mr: दव बिंदू:

en: Relative humidity:
mr: सापेक्ष आद्रता:

en: Wind:
mr: वारा:

en: Pressure:
mr: दाब:

en: Visibility:
mr: दृश्यता:

en: Sunrise:
mr: सूर्योदय:

en: Sunset:
mr: सूर्यास्त:

en: Current Conditions
mr: सद्य स्थिती

en: Forecast Report
mr: अंदाज अहवाल

en: See the ForeCast Details
mr: अंदाज तपशील पहा

en: Forecast
mr: अंदाज

en: _Visit Weather.com
mr: Weather.com ला भेटा(_V)

en: Visit Weather.com
mr: Weather.com ला भेटा

en: Click to Enter Weather.com
mr: Weather.com मध्ये दाखल होण्यासाठी क्लिक करा

en: Radar Map
mr: रडार नकाशा

en: Mateweather Applet Factory
mr: मेट हवामान एप्लेट फॅक्टरी

en: Factory for creating the weather applet.
mr: हवामान एप्लेट तयार करणयासाठी फॅक्टरी.

en: Weather Report
mr: हवामान अहवाल

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
mr: सद्य हवामान स्थिती आणि अंदाजांचे निरिक्षण करा

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
mr: स्थानिक हवामान स्थितीच्या निरीक्षणासाठी पॅनेल अनुप्रयोग.

en: _Details
mr: तपशील(_D)

en: MATE Weather
mr: MATE हवामान

en: Weather Forecast
mr: हवामान अंदाज

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
mr: शहर:%s
    आकाश: %s
    तापमान: %s

en: Updating...
mr: अद्ययावत करीत आहे...

en: Forecast not currently available for this location.
mr: या स्थानासाठी सध्या अंदाज उपलब्ध नाही.

en: Location view
mr: स्थान दृश्य

en: Select Location from the list
mr: यादीमधून स्थान निवडा

en: Update spin button
mr: स्पिन बटन अद्ययावत करा

en: Spinbutton for updating
mr: अद्ययावतनासाठी स्पिनबटन

en: Address Entry
mr: पत्ता नोंद

en: Enter the URL
mr: URL दाखल करा

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
mr: स्थानांचा XML डेटाबेस भारित करण्यास अपयशी. कृपया यास त्रुटी म्हणून अहवाल करा.

en: Weather Preferences
mr: हवामान आवड निवड

en: _Automatically update every:
mr: सर्व आपोआप बदला(_A):

en: _Temperature unit:
mr: तापमान एकक(_T):

en: Kelvin
mr: केल्विन

en: Celsius
mr: सेल्सिअस

en: Fahrenheit
mr: फॅरेनहाइट

en: _Wind speed unit:
mr: वाऱ्याच्या वेगाचे एकक(_W):

en: m/s
mr: मी/से

en: km/h
mr: किमी/तास

en: knots
mr: नॉट्स

en: Beaufort scale
mr: ब्योफोर्ट पट्टी

en: _Pressure unit:
mr: दाब एकक (_P):

en: _Visibility unit:
mr: दृश्यता एकक (_V):

en: meters
mr: मीटर

en: km
mr: किमी

en: miles
mr: मैल

en: Enable _radar map
mr: रडार नकाशा कार्यान्वीत करा (_r)

en: Use _custom address for radar map
mr: रडार नकाशासाठी स्वेच्छेचा पत्ता वापरा(_c)

en: A_ddress:
mr: पत्ता(_d):

en: Show _notifications
mr: सूचना दर्शवा(_N)

en: Update
mr: अद्ययावत करा

en: minutes
mr: मिनिटे

en: Display
mr: दृश्य

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: _Select a location:
mr: स्थान निवडा (_S):

en: _Find:
mr: शोधा (_F):

en: Find _Next
mr: पुढील शोधा(_N)

en: Location
mr: स्थान

en: System Monitor
mr: प्रणाली मॉनिटर

en: A system load indicator
mr: प्रणाली भार दर्शक

en: Enable CPU load graph
mr: CPU भार आलेख कार्यान्वीत करा

en: Enable memory load graph
mr: स्मृती भार आलेख कार्यान्वीत करा

en: Enable network load graph
mr: संजाळ भार आलेख कार्यान्वीत करा

en: Enable swap load graph
mr: स्वॅप भार आलेख कार्यान्वीत करा

en: Enable load average graph
mr: भार सरासरी आलेख कार्यान्वीत करा

en: Enable disk load graph
mr: डिस्क भार आलेख कार्यान्वीत करा

en: Applet refresh rate in milliseconds
mr: एप्लेट रिफ्रेश(पुनःताजे) दर मिलीसेकंदात

en: Graph size
mr: आलेख आकार

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
mr: आडव्या पॅनेलसाठी, आलेखाची रुंदी बिंदूंमध्ये. उभ्या पॅनेलसाठी, ही आलेखाची उंची आहे.

en: Graph color for user-related CPU activity
mr: वापरकर्ता-संबंधीत CPU उलाढालींसाठी आलेख रंग

en: Graph color for system-related CPU activity
mr: प्रणाली-संबधीत CPU उलाढालींसाठी आलेख रंग

en: Graph color for nice-related CPU activity
mr: nice-संबंधीत CPU उलाढालींसाठी आलेख रंग

en: Graph color for iowait related CPU activity
mr: iowait संबंधीत CPU उलाढालींसाठी आलेख रंग

en: CPU graph background color
mr: CPU आलेख पार्श्वभूमी रंग

en: Graph color for user-related memory usage
mr: वापरकर्ता-संबंधीत स्मृती वापरासाठी आलेख रंग

en: Graph color for shared memory
mr: भागलेल्या स्मृतीसाठी आलेख रंग

en: Graph color for buffer memory
mr: बफर स्मृतीसाठी आलेख रंग

en: Graph color for cached memory
mr: कॅश्ड स्मृतीसाठी आलेख रंग

en: Memory graph background color
mr: स्मृती आलेख पार्श्वभूमी रंग

en: Graph color for input network activity
mr: इनपुट जाळं क्रिया करीता आलेख रंग

en: Graph color for output network activity
mr: आउटपुट जाळं क्रिया करीता आलेख रंग

en: Graph color for loopback network usage
mr: लुपबॅक जाळं वापरणी करीता आलेख रंग

en: Network graph background color
mr: संजाळ आलेख पार्श्वभूमी रंग

en: Graph color for user-related swap usage
mr: वापरकर्ता-संबंधीत स्वॅप वापरासाठी आलेख रंग

en: Swap graph background color
mr: स्वॅप आलेख पार्श्वभूमी रंग

en: Graph color for load average
mr: भार सरासरीसाठी आलेख रंग

en: Load graph background color
mr: आलेख पार्श्वभूमी रंग भारीत करा

en: Graph color for disk read
mr: डीस्क वाचनासाठी आलेख रंग

en: Graph color for disk write
mr: डीस्क लेखनासाठी आलेख रंग

en: Background color for disk load graph
mr: डिस्क भार आलेखासाठी पार्श्वभूमी रंग

en: The desktop description file to execute as the system monitor
mr: प्रणाली मॉनीटर नुरूप कार्यान्वीत करण्याजोगी डेस्कटॉप व्याख्या फाइल

en: System Monitor Preferences
mr: प्रणाली मॉनिटर प्राधान्यता

en: _Processor
mr: प्रोसेसर (_P)

en: _Memory
mr: स्मृती(_M)

en: _Network
mr: संजाळ(_N)

en: S_wap Space
mr: स्वॅप जागा(_w)

en: _Load
mr: भार(_L)

en: _Harddisk
mr: हार्डडिस्क(_H)

en: Monitored Resources
mr: पर्यवेक्षित साधने

en: pixels
mr: बिंदू

en: milliseconds
mr: मिलीसेकंद

en: Options
mr: पर्याय

en: _User
mr: वापरकर्ता (_U)

en: S_ystem
mr: प्रणाली (_y)

en: N_ice
mr: चांगले (_i)

en: I_OWait
mr: IOWait (_O)

en: I_dle
mr: रिकामे (_d)

en: Processor
mr: प्रोसेसर

en: Sh_ared
mr: सहभागीय (_a)

en: _Buffers
mr: बफर (_B)

en: Cach_ed
mr: कॅश्ड् (_e)

en: F_ree
mr: मुक्त (_r)

en: Memory
mr: मेमरि

en: _In
mr: आत (_I)

en: _Out
mr: बाहेर (_O)

en: _Local
mr: स्थानीय (_L)

en: _Background
mr: पार्श्वभूमी(_B)

en: Network
mr: नेटवर्क

en: _Used
mr: वापरलेले(_U)

en: _Free
mr: मुक्त(_F)

en: Swap Space
mr: स्वॅप जागा

en: _Average
mr: सरासरी(_A)

en: Load
mr: भार

en: _Read
mr: वाचन(_R)

en: _Write
mr: लेखन(_W)

en: Harddisk
mr: हार्डडिस्क

en: Colors
mr: रंग

en: bytes
mr: बाईट्स

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
mr: CPU, ram, आणि स्वॅप जागा वापर, तसेच संजाळ रहदारी यांचे आलेख दर्शवण्यास समर्थ प्रणाली भार मॉनिटर.

en: There was an error executing '%s': %s
mr: '%s' चालवण्यात चूक झाली: %s

en: Load Average
mr: भार सरासरी

en: Disk
mr: डिस्क

en: The system load average is %0.02f
mr: प्रणाली भार सरासरी आहे %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
mr: %s:
    %s प्राप्त करत आहे
    %s पाठवत आहे

en: CPU Load
mr: CPU भार

en: Memory Load
mr: स्मृती भार

en: Net Load
mr: जाल भार

en: Swap Load
mr: स्वॅप भार

en: Disk Load
mr: डिस्क भार

en: _Open System Monitor
mr: प्रणाली मॉनिटर उघडा(_O)

en: _In graph color
mr: आत आलेख रंग(_I)

en: _Out graph color
mr: बाहेर आलेख रंग(_O)

en: Netmask:
mr: नेटमास्क:

en: Hardware Address:
mr: हार्डवेअर पत्ता:

en: P-t-P Address:
mr: P-t-P पत्ता:

en: Bytes in:
mr: आत बाईट्स:

en: Bytes out:
mr: बाहेर बाईट्स:

en: Signal Strength:
mr: सिग्नल शक्ती:

en: Network _device:
mr: संजाळ साधन(_D):

en: Show _sum instead of in & out
mr: In & out ऐवजी sum दाखवा (_S)

en: Show _bits instead of bytes
mr: बिट्स ऐवजी बाईट्स दाखवा(_B)

en: Show _icon
mr: चिन्ह दाखवा(_I)

en: General Settings
mr: सर्वसाधारण संयोजना

en: unknown
mr: अपरिचीत

en: none
mr: काहिच नाही

en: There was an error displaying help:
    %s
mr: मदत दर्शवितेवेळी त्रुटी: 
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
mr: एक छोटे अॅप्लेट जे निर्दिष्ट साधनावरील वाहतुकीची माहिती दाखवते

en: Device _Details
mr: साधन तपशील (_D)

en: Preferences...
mr: प्राधान्यक्रम...

en: Help
mr: मदत

en: About...
mr: विषयी...

en: Do you want to disconnect %s now?
mr: तुम्हास जोडणी %s तोडायची आहे का?

en: Do you want to connect %s now?
mr: तुम्हास जोडणी %s करायची आहे का?

en: %s is down
mr: %s बंद आहे

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
mr: 
    ESSID: %s
    शक्ती: %d %%

en: Sticky Notes Applet Factory
mr: स्टिकी टिपा एप्लेट फॅक्टरी

en: Sticky Notes
mr: स्टिकी टिप

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
mr: स्टिकी टिपा डेस्कटॉपवर निर्माण करा, पहा, आणि सांभाळा

en: This note is locked.
mr: ही टीप ताळाबंद केली आहे.

en: This note is unlocked.
mr: ही टीप उघडली आहे.

en: _Cancel
mr: रद्द करा(_C)

en: _Delete All
mr: सर्व नष्ट करा (_D)

en: Delete all sticky notes?
mr: सर्व स्टिकी टिपा नष्ट करायचे?

en: This cannot be undone.
mr: यांस पूर्ववत् करणे अशक्य.

en: _Delete
mr: काढून टाका (_D)

en: Delete this sticky note?
mr: ही स्टिकी टिपा नष्ट करायची?

en: Sticky Note
mr: स्टिकी टिप

en: Lock/Unlock note
mr: टिप कुलूपबंद/विना कुलूपबंद करा

en: Resize note
mr: टिपला पुन्ह आकार द्या

en: Sticky Notes Preferences
mr: स्टिकी नोटस् आवड निवड

en: Default Note Properties
mr: पूर्वनिर्धारीत टिप गुणधर्म

en: _Width:
mr: रुंदी (_W):

en: H_eight:
mr: ऊंची (_e):

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
mr: नविन टिप करीता पूर्वनिर्धारीत रूंदी (पिक्सेल अंतर्गत) निश्चित करा

en: 1
mr: १

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
mr: नविन टिप करीता पूर्वनिर्धारीत ऊंची (पिक्सेल अंतर्गत) निश्चित करा

en: 0
mr: ०

en: Use co_lor from the system theme
mr: प्रणाली दृष्य कल्पना पासून रंग वापरा (_l)

en: Font Co_lor:
mr: फॉन्ट रंग (_l):

en: Note C_olor:
mr: टिपचे रंग (_o):

en: Choose a base color to use for all sticky notes
mr: सर्व स्टिकी टिप करीता मुळ रंग निवडा

en: Pick a default sticky note color
mr: पूर्वनिर्धारीत स्टिकी टिप रंग पसंत करा

en: Use fo_nt from the system theme
mr: प्रणाली दृष्य कल्पना पासून फॉन्ट वापरा (_n)

en: _Font:
mr: फॉन्ट (_F):

en: Choose a font to use for all sticky notes
mr: सर्व स्टिकी टिप करीता फॉन्ट निवडा

en: Pick a default sticky note font
mr: पूर्वनिर्धारीत स्टिकी टिप फॉन्ट निवडा

en: Behavior
mr: वर्तन

en: _Put notes on all workspaces
mr: सर्व कार्यस्थानांवर टिप प्रविष्ट करा (_P)

en: Choose if notes are visible on all workspaces
mr: सर्व कार्यस्थानांवर टिप दृष्यास्पद आहे का ते निवडा

en: Force _default color and font on notes
mr: टिप करीता पूर्वनिर्धारीत रंग व फॉन्ट जबरनरित्या लागू करा (_d)

en: Choose if the default style is forced on all notes
mr: सर्व टिपांवर पूर्वनिर्धारीत शैली जबरनरित्या लागू करण्याकरीता निवडा

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
mr: डेस्कटाॅपवर क्लिक केल्यावर टीपा लपवा (_K)

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
mr: डेस्कटाॅपवर निवडताना सगळ्या टीपा लपवायच्या का दाखवायच्या ते निवडा

en: Sticky Note Properties
mr: स्टिकी टिप गुणधर्म

en: Properties
mr: वैशिष्ट्ये

en: _Title:
mr: शिर्षक (_T):

en: Specify a title for the note
mr: टिप करीता शिर्षक निश्चित करा

en: Use default co_lor
mr: पूर्वनिर्धारीत रंग वापरा (_l)

en: Font C_olor:
mr: फॉन्ट रंग (_o):

en: Note _Color:
mr: टिपचे रंग (_C):

en: Use default fo_nt
mr: पूर्वनिर्धारीत फॉन्ट वापरा (_n)

en: Choose a color for the note
mr: टिप करीता रंग निवडा

en: Pick a color for the sticky note
mr: स्टिकी टिप करीता रंग पसंत करा

en: Choose a font for the note
mr: टिप करीता फॉन्ट निवडा

en: Pick a font for the sticky note
mr: स्टिकी टिप करीता फॉन्ट पसंत करा

en: Default width for new notes
mr: नविन टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत रुंदी

en: Default width for new sticky notes in pixels.
mr: नविन स्टिकी टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत रुंदी बिंदूंमध्ये.

en: Default height for new notes
mr: नविन टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत उंची

en: Default height for new sticky notes in pixels.
mr: नविन स्टिकी टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत उंची बिंदूंमध्ये.

en: Default color for new notes
mr: नविन टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत रंग

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
mr: नविन स्टिकी टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत रंग. हा html हेक्झ रंग निर्देशाप्रमाणे असावा, उदाहरणार्थ "#30FF50".

en: Default color for font
mr: फॉन्टसाठी पूर्वनिर्धारीत रंग

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
mr: नविन स्टिकी टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत फॉन्ट रंग. हा html हेक्झ निर्देशाप्रमाणे असावा, उदाहरणार्थ "#000000".

en: Default font for new notes
mr: नविन टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत फॉन्ट

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
mr: नविन स्टिकी टिपांसाठी पूर्वनिर्धारीत फॉन्ट. हे पँगो फॉन्ट नाव असायला हवे, उदाहरणार्थ "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
mr: स्टिकी टिपांचा कार्यस्थळ स्टिकीपणा

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
mr: स्टिकी टिपा डेस्कटॉपवरील सर्व कार्यस्थळावर दर्शनीय आहेत कि नाही हे दर्शविते.

en: Sticky notes' locked state
mr: स्टिकी टिपा ताळाबंद स्थिती

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
mr: स्टिकी टिपा ताळाबंद(अ-संपादनीय) केल्या आहेत कि नाही हे दर्शवते.

en: Date format of note's title
mr: टिपेच्या शिर्षकाचे दिनांक स्वरूप

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
mr: पूर्वनिर्धारीतरित्या, स्टिकी टिपांना चालू दिनांक शिर्षक म्हणून दिली जाते जेव्हा त्यानिर्माण होतात. हे स्वरूप वापरले जाते; जेही काही strftime() तर्फे पार्स केले जाऊशकते ते वैध आहे.

en: Whether to use the default system color
mr: पूर्वनिर्धारीत प्रणाली रंग वापरावा कि नाही

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
mr: जर हा पर्याय अकार्यान्वीत केला असेल, तर स्वेच्छेचा रंग पूर्वनिर्धारीत रंग म्हणून सर्व स्टिकी टिपांसाठी वापरता येऊ शकतो.

en: Whether to use the default system font
mr: पूर्वनिर्धारीत प्रणाली फॉन्ट वापरावा कि नाही

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
mr: जर हा पर्याय अकार्यान्वीत केला असेल, तर स्वेच्छेचा फॉन्ट पूर्वनिर्धारीत फॉन्ट म्हणून सर्व स्टिकी टिपांसाठी वापरता येऊ शकतो.

en: Whether to force the default color and font on all notes
mr: पूर्वनिर्धारीत रंग आणि फॉन्ट सर्व टिपांना लागू करावेत कि नाही

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
mr: जर हा पर्याय कार्यान्वीत केला असेल, तर एकेकट्या टिपांसाठी लावलेले स्वेच्छेचे रंग आणि फॉन्ट दुर्लक्षत केले जातील.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
mr: डेस्कटाॅपवर निवडल्यावर सगळ्या टीपा लपवायच्या का दाखवायच्या

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
mr: जर हा पर्याय कार्यान्वित असेल तर डेस्कटाॅपवर क्लिक केल्यावर सर्व उघड्या टीपा लपविल्या जातील

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
mr: टीप नष्ट करताना खात्रीसाठी विचारावे कि काय

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
mr: रिकाम्या टिपा नेहमी खात्री न करताच नष्ट केल्या जातात.

en: _New Note
mr: नविन टीप(_N)

en: Hi_de Notes
mr: टिपा लपवा(_d)

en: _Delete Notes
mr: टिपा नष्ट करा(_D)

en: _Lock Notes
mr: टिपा ताळाबंद करा(_L)

en: Show sticky notes
mr: स्टिकी टिपा दाखवा

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
mr: MATE डेस्कटॉप पर्यावरणासाठी स्टिकी टिपा

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
mr: एक टायमर सुरु करा आणि तो संपल्यावर खबर मिळू द्या

en: Name of timer
mr: गजराचे नाव

en: Duration of timer in seconds
mr: गजराची वेळ (सेकंदात)

en: Show notification popup when timer finish
mr: गजर संपल्यावर संदेश पॉप-अप दाखवा

en: Show dialog window when timer finish
mr: गजर संपल्यावर संवाद चौकट दाखवा

en: Timer Applet Preferences
mr: गजर एप्लेट आवड निवड

en: _Name:
mr: नाव (_N):

en: _Start timer
mr: गजर सुरू करा (_S)

en: P_ause timer
mr: गजर तात्पुरता थांबवा (_P)

en: S_top timer
mr: गजर थांबवा (_T)

en: Timer finished!
mr: गजर संपला

en: Timer Applet
mr: टायमर एप्लेट

en: Trash
mr: कचरापेटी

en: Go to Trash
mr: कचऱ्यात जा

en: _Empty Trash
mr: कचरा रिकामा करा(_E)

en: _Open Trash
mr: ट्रॅश उघडा (_O)

en: No Items in Trash
mr: कचऱ्यात काहीच नाही

en: Error while spawning caja:
    %s
mr: नॉटीलसच्या संततीदरम्यान चूक:
    %s

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
mr: MATE कचरा पेटी जी तुमच्या पॅनेलमध्ये राहते.तुम्ही ती कचरा पाहण्यासाठी किंवा इतर बाबी कचऱ्यात खेचून टाकण्यासाठी वापरू शकता.

en: Delete Immediately?
mr: त्वरित नष्ट करा?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
mr: आयटम कचऱ्यात टाकू शकत नाही, तुम्ही ते त्वरित नष्ट करू इच्छिता?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
mr: काही आयटम कचऱ्यात टाकू शकत नाही, तुम्ही ते त्वरित नष्ट करू इच्छिता?

en: Trash Applet
mr: कचरा एप्लेट

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
mr: %s हा %s चा आयटम आहे

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
mr: काढून टाकत आहे: %s

en: Empty all of the items from the trash?
mr: कचऱ्यामधून सारेकाही काढून टाकायचे?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
mr: जर तुम्ही कचरा खाली करण्याचे निवडले, तर त्यातील सर्व गोष्टी कायमच्या नष्ट केल्या जातील. कृपया नोंद करा कि त्या तुम्ही वेगवेगळ्यादेखील नष्ट करू शकता.

en: Emptying the Trash
mr: कचरा रिकामा करत आहे

en: From:
mr: प्रेषक:
