mate-applets 1.25.3 - en to nn translation catalogue (381 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
nn: Fabrikk for tilgjengestatusprogram

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
nn: Fabrikk for program for status for tilgjengeleg tastatur

en: Keyboard Accessibility Status
nn: Status for tilgjengeleg tastatur

en: Shows the status of keyboard accessibility features
nn: Viser status for tilgjengefungsjonar for tastaturet

en: MATE Documentation Team
nn: MATE Dokumentasjonslag

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
nn: Vis statusen til AccessX-eigenskapar slik som låste endringstastar

en: There was an error launching the help viewer: %s
nn: Ein feil oppstod då hjelpvisaren vart starta: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
nn: Ein feil oppstod då dialogen brukarval for tastatur vart starta: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
nn: Bru_karval for tilgjengeleg tastatur

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _About
nn: _Om

en: AccessX Status
nn: Status for tilgjengefunksjonar

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
nn: Viser tastaturstatus når tilgjengefunksjonar vert brukte.

en: XKB Extension is not enabled
nn: XKB-utvidinga er ikkje slått på

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
nn: Viser noverande status for tilgjengefunksjonar for tastaturet

en: _Preferences
nn: _Innstillingar

en: System is running on AC power
nn: Systemet køyrer på nettstraum

en: System is running on battery power
nn: Systemet køyrer på batteri

en: Battery charged (%d%%)
nn: Batteriet er fullt opplada (%d %%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
nn: Ukjend tid (%d %%) att

en: Unknown time (%d%%) until charged
nn: Ukjend tid (%d%%) til fullt opplada

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
nn: %d %s og %d %s (%d %%) att

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
nn: %d %s og %d %s til fullt opplada (%d%%)

en: Battery Monitor
nn: Batteriladingsmålar

en: Your battery is now fully recharged
nn: Batteriet er fullt opplada

en: Battery Notice
nn: Batterivarsel

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
nn: Du har %d %% av din totale batterikapasitet igjen.

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
nn: For å unngå å mista arbeidet ditt:
     – kopla datamaskinen til ei ekstern straumforsyning, eller
     – lagra opne dokument og slå av maskina.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
nn: For å unngå å mista arbeidet ditt:
     – sett maskina i kvilemodus for å spara straum,
     – kopla datamaskina til ei ekstern straumforsyning, eller
     – lagra opne dokument og slå av maskina.

en: Your battery is running low
nn: Batteriet ditt er nesten tomt

en: No battery present
nn: Batteriet står ikkje i

en: Battery status unknown
nn: Batteristatus ukjend

en: N/A
nn: I/T

en: There was an error displaying help: %s
nn: Ein feil oppstod under framvising av hjelp: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
nn: Dette verktøyet viser status på batteriet i ein bærbar PC.

en: Battery Charge Monitor
nn: Batteriladingsmålar

en: Monitor a laptop's remaining power
nn: Overvak kor mykje straum ei bærbar maskin har att

en: Battery Charge Monitor Preferences
nn: Brukarval for batteriladingsmålar

en: _Close
nn: _Lukk

en: _Show time/percentage:
nn: _Vis tid/prosent:

en: Show _time remaining
nn: Vis _tid som er att

en: Show _percentage remaining
nn: Vis _prosent som er att

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: _Warn when battery charge drops to:
nn: _Åtvar når batteriet er nede i:

en: Percent
nn: Prosent

en: Minutes Remaining
nn: Minutt att

en: _Notify when battery is fully recharged
nn: Varsla _når batteriet er fullt opplada

en: Notifications
nn: Varsel

en: Battstat Factory
nn: Fabrikk for batteriladingsmålar

en: Red value level
nn: Nivå for raud farge

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
nn: Grense for raud farge: Batterinivå under dette vert vist med raudt. Også nivået der varsel om lite batteri vert vist.

en: Warn on low time rather than low percentage
nn: Åtvar ved lite tid i staden for låg ladingsgrad

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
nn: Tolk verdien i «red_value» som tid att, og ikkje som prosent, for å visa åtvaringsdialogen.

en: Low Battery Notification
nn: Varsel når batteriet er nær utlada

en: Notify user when the battery is low.
nn: Varsla brukaren når batteriet er nesten tomt.

en: Full Battery Notification
nn: Varsel når betteriet er fullada

en: Notify user when the battery is full.
nn: Varsla brukaren når batteriet er fullt.

en: Beep for warnings
nn: Pip ved åtvaringar

en: Beep when displaying a warning.
nn: Pip når ei åtvaring vert vist.

en: Show the time/percent label
nn: Vis merkelapp med tid/prosent

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
nn: 0 for ingen merkelapp, 1 for prosent og 2 for tid att.

en: Battery Status Utility
nn: Batteristatusverktøy

en: Battery power low
nn: Batteriet er nesten tomt

en: Battery fully re-charged
nn: Batteriet er fullt opplada

en: Available palettes
nn: Tilgjengelege palettar

en: Insert "%s"
nn: Set inn «%s»

en: Insert special character
nn: Set inn spesielt teikn

en: insert special character %s
nn: set inn spesialteiknet %s

en: Character Palette
nn: Teiknveljar

en: Insert characters
nn: Set inn teikn

en: Charpicker Applet Factory
nn: Fabrikk for teiknveljarprogrammet

en: Characters shown on applet startup
nn: Teikn som vert viste når panelprogrammet startar

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
nn: Strengen som brukaren valde sist panelprogrammet vart brukt. Denne strengen vert vist når brukaren startar programmet.

en: List of available palettes
nn: Liste over tilgjengelege palettar

en: List of strings containing the available palettes.
nn: Liste over strengar som inneheld dei tilgjengelege palettane.

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _Palette:
nn: _Palett:

en: Palette entry
nn: Palettoppføring

en: Modify a palette by adding or removing characters
nn: Endra ein palett ved å leggja til eller fjerna teikn

en: Add Palette
nn: Legg til palett

en: Edit Palette
nn: Rediger palett

en: Palettes list
nn: Palettliste

en: _Palettes:
nn: _Palettar:

en: Add button
nn: Legg til knapp

en: Click to add a new palette
nn: Trykk for å leggja til ein ny palett

en: Edit button
nn: Rediger knapp

en: Click to edit the selected palette
nn: Trykk for å redigera den valde knappen

en: Delete button
nn: Sletteknapp

en: Click to delete the selected palette
nn: Trykk for å sletta den valde paletten

en: Character Palette Preferences
nn: Brukarval for teiknpalett

en: C_ommand:
nn: K_ommando:

en: Command
nn: Kommando

en: CPU Frequency Monitor Preferences
nn: Brukarval for overvaking CPU-frekvens

en: _Monitored CPU:
nn: _Overvaka CPU:

en: Monitor Settings
nn: Overvakingsinnstillingar

en: _Appearance:
nn: _Utsjånad:

en: Show CPU frequency as _frequency
nn: Vis CPU-frekvens som _frekvens

en: Show frequency _units
nn: Vis frekvens_einingar

en: Show CPU frequency as _percentage
nn: Vis CPU-frekvens i _prosent

en: Display Settings
nn: Visingsinnstillingar

en: CPU Frequency Scaling Monitor
nn: Overvakar for CPU-frekvenssskalering

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
nn: Overvåk CPU-frekvensskaleringa

en: CPU to Monitor
nn: CPU som skal overvakast

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
nn: Vel CPU å overvaka. På ei maskin med ein CPU er det ikkje nødvendig å gjera noko her.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
nn: 0 tyder å visa programmet i grafisk modus (berre bilete), 1 å visa i tekstmodus (ikkje bilete) og 2 å visa både tekst og bilete.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
nn: Typen tekst å visa (dersom tekst er slått på).

en: Could not open help document
nn: Klarte ikkje å opna hjelpedokument

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
nn: Dette verktøyet viser den noverande CPU-frekvensskaleringa.

en: This utility shows the current CPU Frequency
nn: Dette verktøyet viser den noverande CPU-frekvensen

en: Graphic
nn: Grafikk

en: Text
nn: Tekst

en: Graphic and Text
nn: Grafikk og tekst

en: Frequency Scaling Unsupported
nn: Frekvensskalering ikkje støtta

en: CPU frequency scaling unsupported
nn: CPU-frekvensskalering er ikkje støtta

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
nn: Du kan ikkje endra frekvensen til maskina di. Maskina er kanskje ikkje stilt inn rett, eller har ikkje støtte i maskinvaren for frekvensskalering.

en: Change CPU Frequency scaling
nn: Endra CPU-frekvensskalering

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
nn: Rettar krevst for å endra CPU-frekvensskaleringa.

en: Drive Mount Applet Factory
nn: Fabrikk for diskmonteringsprogram

en: Factory for drive mount applet
nn: Fabrikk for diskmonteringsprogram

en: Disk Mounter
nn: Diskmontering

en: Mount local disks and devices
nn: Monter lokale diskar og einingar

en: (mounted)
nn: (montert)

en: (not mounted)
nn: (ikkje montert)

en: _Play DVD
nn: S_pel av DVD

en: _Play CD
nn: S_pel av CD

en: _Open %s
nn: _Opna %s

en: Un_mount %s
nn: Av_monter %s

en: _Mount %s
nn: _Monter %s

en: _Eject %s
nn: _Løys ut %s

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
nn: Applet for montering og avmontering av blokkeiningar.

en: Eyes
nn: Auge

en: A set of eyeballs for your panel
nn: Eit sett med auge til panelet ditt

en: Directory in which the theme is located
nn: Mappa drakta ligg i

en: _Select a theme:
nn: _Vel ei drakt:

en: Themes
nn: Drakt

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
nn: Eit rart par med auge til MATE-panelet. Dei følgjer musepeikaren din.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
nn: Auga ser mot musepeikaren

en: Can not launch the eyes applet.
nn: Kan ikkje starta augeprogrammet.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
nn: Ein fatal feil oppstod når drakta vart freista å lasta.

en: Details
nn: Detaljar

en: _Update
nn: _Oppdater

en: City:
nn: Stad:

en: Last update:
nn: Siste oppdatering:

en: Conditions:
nn: Tihøve:

en: Sky:
nn: Himmel:

en: Feels like:
nn: Kjennest ut som:

en: Dew point:
nn: Doggpunkt

en: Relative humidity:
nn: Relativ fukt:

en: Wind:
nn: Vind:

en: Pressure:
nn: Trykk:

en: Visibility:
nn: Sikt:

en: Sunrise:
nn: Soloppgang:

en: Sunset:
nn: Solnedgang:

en: Current Conditions
nn: Noverande tilhøve

en: Forecast Report
nn: Vermelding

en: See the ForeCast Details
nn: Sjå detaljar om vermeldinga

en: Forecast
nn: Vermelding

en: _Visit Weather.com
nn: _Gå til weather.com

en: Visit Weather.com
nn: Gå til weather.com

en: Click to Enter Weather.com
nn: Ta ein tur til weather.com

en: Radar Map
nn: Radarkart

en: Factory for creating the weather applet.
nn: Fabrikk som lagar vermeldingsprogrammet

en: Weather Report
nn: Vermelding

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
nn: Overvakar veret og vermeldingar

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
nn: Eit panelprogram som overvakar veret.

en: _Details
nn: _Detaljar

en: MATE Weather
nn: MATE Vermelding

en: Weather Forecast
nn: Vermelding

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
nn: By: %s
    Himmel: %s
    Temperatur: %s

en: Updating...
nn: Oppdaterar ...

en: Forecast not currently available for this location.
nn: Vêrvarsel for denne staden er ikkje tilgjengeleg nett no.

en: Location view
nn: Vis stad

en: Select Location from the list
nn: Vel ein stad frå lista

en: Update spin button
nn: Oppdater talboks

en: Spinbutton for updating
nn: talboks for oppdatering

en: Address Entry
nn: Adresseoppføring

en: Enter the URL
nn: Skriv inn adresse

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
nn: Klarte ikkje å lasta XML-databasen over stader. Ver snill og feilmeld dette.

en: Weather Preferences
nn: Eigenskapar for vermeldinga

en: _Automatically update every:
nn: _Oppdater kvart:

en: _Temperature unit:
nn: _Temperatureining:

en: _Wind speed unit:
nn: Eining for _vindfart:

en: km/h
nn: km/t

en: knots
nn: knop

en: Beaufort scale
nn: Beaufort-skala

en: _Pressure unit:
nn: Eining for _trykk:

en: mmHg
nn: mm Hg

en: inHg
nn: tommar Hg

en: _Visibility unit:
nn: E_ining for sikt:

en: meters
nn: meter

en: miles
nn: engelske mil

en: Enable _radar map
nn: Bruk _radarkart

en: Use _custom address for radar map
nn: Bruk sjølvvald adresse for radarkar_t

en: A_ddress:
nn: A_dresse:

en: Update
nn: Oppdater

en: minutes
nn: minutt

en: Display
nn: Vising

en: General
nn: Allmennt

en: _Select a location:
nn: _Vel ei adresse:

en: _Find:
nn: _Finn:

en: Find _Next
nn: _FInn neste

en: Location
nn: Plassering

en: System Monitor
nn: Systemovervakar

en: A system load indicator
nn: Måler systemlast

en: Enable CPU load graph
nn: Vis CPU-lastgraf

en: Enable memory load graph
nn: Vis minnelastgraf

en: Enable network load graph
nn: Vis nettverkslastgraf

en: Enable swap load graph
nn: Vis vekslefillastgraf

en: Enable load average graph
nn: Vis snittlastgraf

en: Enable disk load graph
nn: Bruk disklastgraf

en: Applet refresh rate in milliseconds
nn: Kor ofte panelprogrammet friskar opp, i millisekund

en: Graph size
nn: Storleik på grafane

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
nn: På vassrette panel er dette breidda på grafane, målt i pikslar. På loddrette panel er det høgda på grafane.

en: Graph color for user-related CPU activity
nn: Farge på grafen over CPU-aktivitet knytta til brukarane

en: Graph color for system-related CPU activity
nn: Farge på grafen over CPU-aktivitet knytta til systemet

en: Graph color for nice-related CPU activity
nn: Farge på grafen over CPU-aktivitet knytta til nice

en: Graph color for iowait related CPU activity
nn: Farge på grafen over CPU-aktivitet knytta til iowait

en: CPU graph background color
nn: Bakgrunnsfarge på CPU-grafen

en: Graph color for user-related memory usage
nn: Farge på grafen over minnebruk knytta til brukarane

en: Graph color for shared memory
nn: Farge på grafen over delt minne

en: Graph color for buffer memory
nn: Farge på bufferminnegrafen

en: Graph color for cached memory
nn: Farge på mellomlagerminnegrafen

en: Memory graph background color
nn: Bakgrunnsfarge på minnegrafen

en: Graph color for input network activity
nn: Farge på inndatanettverksaktivitetsgrafen

en: Graph color for output network activity
nn: Farge på utdatanettverksaktivitetsgrafen

en: Network graph background color
nn: Bakgrunnsfarge på nettverksgrafen

en: Graph color for user-related swap usage
nn: Farge på grafen over veksleminnebruk knytta til brukarane

en: Swap graph background color
nn: Bakgrunnsfarge på veksleminnegrafen

en: Graph color for load average
nn: Farge på snittlastgrafen

en: Load graph background color
nn: Bakgrunnsfarge på lastgrafen

en: Graph color for disk read
nn: Farge på disklesingsgrafen

en: Graph color for disk write
nn: Farge på diskskrivingsgrafen

en: Background color for disk load graph
nn: Bakgrunnsfarge på disklast-grafen

en: The desktop description file to execute as the system monitor
nn: Skrivebordsskildringsfila å køyra som systemovervakaren

en: System Monitor Preferences
nn: Eigenskapar for systemovervakar

en: _Processor
nn: _Prosessor

en: _Memory
nn: _Minne

en: _Network
nn: _Nettverk

en: S_wap Space
nn: _Veksleminne

en: _Load
nn: _Last

en: Monitored Resources
nn: Overvaka ressursar

en: pixels
nn: pikslar

en: milliseconds
nn: millisekund

en: Options
nn: Innstillingar

en: _User
nn: Br_ukar

en: N_ice
nn: n_ice

en: I_dle
nn: T_omgang

en: Processor
nn: Prosessor

en: Sh_ared
nn: D_elt

en: _Buffers
nn: _Buffer

en: Cach_ed
nn: M_ellomlagra

en: F_ree
nn: _Ledig

en: Memory
nn: Minne

en: _In
nn: _Inn

en: _Out
nn: _Ut

en: _Local
nn: _Lokal

en: _Background
nn: _Bakgrunn

en: Network
nn: Nettverk

en: _Used
nn: Br_ukt

en: _Free
nn: _Ledig

en: Swap Space
nn: Veksleminne

en: _Average
nn: _Snitt

en: Load
nn: Last

en: _Read
nn: _Les:

en: _Write
nn: _Skriv:

en: Colors
nn: Fargar

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
nn: Ein systemlastovervakar som kan visa grafar for bruk av CPU, RAM og virtuelt minne samt nettverkstrafikk.

en: There was an error executing '%s': %s
nn: Ein feil oppstod då «%s» vart køyrt: %s

en: Load Average
nn: Snittlast

en: The system load average is %0.02f
nn: Snittlasta på systemet er %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
nn: %s:
    Mottek %s
    Sendar %s

en: CPU Load
nn: CPU-last

en: Memory Load
nn: Minnelast

en: Net Load
nn: Nettlast

en: Swap Load
nn: Veksleminnelast

en: Disk Load
nn: Disklast

en: _Open System Monitor
nn: _Opna systemvakt

en: Netmask:
nn: Nettmaske:

en: unknown
nn: ukjend

en: none
nn: ingen

en: Help
nn: Hjelp

en: Sticky Notes Applet Factory
nn: Fabrikk for gule lappar

en: Sticky Notes
nn: Gule lappar

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
nn: Lag, vis og handsam gule lappar på skrivebordet

en: This note is locked.
nn: Denne lappen er låst.

en: This note is unlocked.
nn: Denne lappen er ikkje låst.

en: _Cancel
nn: _Avbryt

en: _Delete All
nn: _Slett alle

en: Delete all sticky notes?
nn: Slett alle lappar?

en: This cannot be undone.
nn: Dette kan ikkje gjerast om.

en: _Delete
nn: _Slett

en: Delete this sticky note?
nn: Slett denne lappen?

en: Sticky Note
nn: Notatlapp

en: Lock/Unlock note
nn: Lås/lås opp lappen

en: Resize note
nn: Endra storleik på lappen

en: Sticky Notes Preferences
nn: Brukarval for lappar

en: Default Note Properties
nn: Standard eigenskapar til gule lappar

en: _Width:
nn: _Breidde:

en: H_eight:
nn: H_øgde:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
nn: Oppgje breidde (i pikslar) på nye lappar

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
nn: Oppgje høgde (i pikslar) på nye lappar

en: Use co_lor from the system theme
nn: Bruk _farge frå drakta

en: Font Co_lor:
nn: Farge på sk_rifta:

en: Note C_olor:
nn: Farge på _lapp:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
nn: Vel ein grunnfarge til alle lappane

en: Pick a default sticky note color
nn: Vel ein farge til lappane

en: Use fo_nt from the system theme
nn: Bruk _skrifttype frå drakta

en: _Font:
nn: _Skrift:

en: Choose a font to use for all sticky notes
nn: Vel ein skrifttype til alle lappane

en: Pick a default sticky note font
nn: Vel ein skrifttype til lappen

en: Behavior
nn: Åtferd

en: _Put notes on all workspaces
nn: _Legg lappane på alle arbeidsområda

en: Choose if notes are visible on all workspaces
nn: Vel om lappane skal vera synlege på alle arbeidsområda

en: Force _default color and font on notes
nn: Tving alle lappane til å bruka stan_dard farge og skrifttype

en: Choose if the default style is forced on all notes
nn: Vel om alle lappane skal bruka standardstilen

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
nn: Gøym lappar når _skrivebordet vert trykt på

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
nn: Vel om alle lappane skal gøymast når skrivebordet vert valt

en: Sticky Note Properties
nn: Eigenskapar til lapp

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: _Title:
nn: _Tittel:

en: Specify a title for the note
nn: Oppgje ein tittel på lappen

en: Use default co_lor
nn: Bruk standard f_arge

en: Font C_olor:
nn: Farge på _skrifta:

en: Note _Color:
nn: _Farge på lapp:

en: Use default fo_nt
nn: Bruk sta_ndard skrifttype

en: Choose a color for the note
nn: Vel ein farge til lappane

en: Pick a color for the sticky note
nn: Vel ein farge til lappane

en: Choose a font for the note
nn: Vel ein skrifttype til lappane

en: Pick a font for the sticky note
nn: Vel ein skrifttype til lappen

en: Default width for new notes
nn: Breidde på nye lappar

en: Default width for new sticky notes in pixels.
nn: Breidde på nye lappar, i pikslar

en: Default height for new notes
nn: Høgde på nye lappar

en: Default height for new sticky notes in pixels.
nn: Høgde på nye lappar, i pikslar

en: Default color for new notes
nn: Farge på nye lappar

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
nn: Standardfarge på nye lappar. Dette skal vera ein HTML heksadesimal fargeverdi, t.d. «#30FF50».

en: Default color for font
nn: Farge på skrifta

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
nn: Standardfarge på skrifta. Dette skal vera ein HTML heksadesimal fargeverdi, t.d. «#30FF50».

en: Default font for new notes
nn: Skrifttype i nye lappar

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
nn: Forvald skrift for nye lappar. Dette skal vera eit Pango-skriftnamn, t.d. «Sans Italic 10».

en: Sticky notes' workspace stickyness
nn: Om lappen er på alle arbeidsområda

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
nn: Styrer om lappane vert viste på alle arbeidsområda på skrivebordet eller ikkje.

en: Sticky notes' locked state
nn: Om lappen er låst

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
nn: Styrer om lappane er låste (kan ikkje endrast) eller ikkje.

en: Date format of note's title
nn: Datoformatet på tittelen til lappen

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
nn: Til vanleg får lappane dagens dato som tittel når dei vert laga. Dette formatet vert brukt. Alt som kan tolkast av strftime() er gyldig.

en: Whether to use the default system color
nn: Om systemfargen frå drakta skal brukast

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
nn: Dersom dette valet er slått av, kan lappane bruka ein sjølvvald farge.

en: Whether to use the default system font
nn: Om systemskrifta frå drakta skal brukast

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
nn: Dersom dette valet er slått av, kan ein sjølvvald skrifttype brukast til alle lappane.

en: Whether to force the default color and font on all notes
nn: Om alle lappane skal bruka standard farge og skrifttype, om dei vil eller ikkje

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
nn: Dersom dette valet er slått på, vert sjølvvalde fargar og skrifttypar brukt på ulike lappar oversett.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
nn: Om alle lappane skal gøymast når skrivebordet er valt

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
nn: Om dette valet er slått på, vil alle lappane verta gøymde når skrivebordet vert valt.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
nn: Om sletting av lappar skal stadfestast

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
nn: Tomme lappar vert alltid sletta utan stadfesting.

en: _New Note
nn: _Ny lapp

en: Hi_de Notes
nn: G_øym lappar

en: _Delete Notes
nn: _Slett lappar

en: _Lock Notes
nn: _Lås lappar

en: Show sticky notes
nn: Vis gule lappar

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
nn: Gule lappar for skrivebordsmiljøet MATE

en: _Name:
nn: _Namn:

en: Trash
nn: Papirkorga

en: Go to Trash
nn: Gå til papirkorg

en: _Empty Trash
nn: _Tøm papirkorg

en: _Open Trash
nn: _Opna papirkorg

en: No Items in Trash
nn: Ingen oppføringer i papirkorga

en: Error while spawning caja:
    %s
nn: Feil under oppstart av Caja:
    %s

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
nn: Ei MATE-papirkorg som bur i panelet ditt. Du kan bruka henne til å kikka i papirkorga og dra oppføringar dit.

en: Delete Immediately?
nn: Slett med ein gong?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
nn: Kan ikkje flytta oppføringar til papirkorga. Vil du sletta dei med ein gong?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
nn: Somme oppføringar kan ikkje flyttast til papirkorga. Vil du sletta dei med ein gong?

en: Trash Applet
nn: Papirkorg for panelet

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
nn: Fjernar oppføring %s av %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
nn: Fjernar: %s

en: Empty all of the items from the trash?
nn: Fjern alle oppføringar i papirkorga?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
nn: Dersom du tømer papirkorga vil alt som er i henne gå tapt. Merk at du kan også sletta ting derfrå enkeltvis.

en: Emptying the Trash
nn: Tømer papirkorga

en: From:
nn: Frå:
