mate-applets 1.25.3 - en to sv translation catalogue (493 entries)

en: AccessX Status Applet Factory
sv: Fabrik för AccessX-statuspanelprogrammet

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
sv: Fabrik för tillverkning av statuspanelprogram för tangentbordstillgänglighet

en: Keyboard Accessibility Status
sv: Status för tangentbordstillgänglighet

en: Shows the status of keyboard accessibility features
sv: Visar statusen för funktionerna för tangentbordstillgänglighet

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
sv: Visar tillståndet för AccessX-funktioner som till exempel hakade modifierare

en: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: There was an error launching the help viewer: %s
sv: Ett fel inträffade vid start av hjälpvisaren: %s

en: Open the keyboard preferences dialog
sv: Öppna tangentbordsinställningar

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
sv: Ett fel inträffade vid start av tangentbordsinställningsdialogen: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
sv: Inställningar för _tangentbordstillgänglighet

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: AccessX Status
sv: AccessX-status

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
sv: Visar statusen för tangentbordet när tillgänglighetsfunktionerna används.

en: XKB Extension is not enabled
sv: XKB-tillägget är inte aktiverat

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
sv: Visar den aktuella statusen för tangentbordstillgänglighetsfunktioner

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: System is running on AC power
sv: Systemet körs på nätspänning

en: System is running on battery power
sv: Systemet körs på batteri

en: Battery charged (%d%%)
sv: Batteriet helt uppladdat (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
sv: Okänd tid (%d%%) återstår

en: Unknown time (%d%%) until charged
sv: Okänd tid (%d%%) till uppladdad

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
sv: %d %s %d %s (%d%%) återstår

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
sv: %d %s %d %s till uppladdad (%d%%)

en: Battery Monitor
sv: Batteriövervakare

en: Your battery is now fully recharged
sv: Ditt batteri är nu helt uppladdat

en: Battery Notice
sv: Batterimeddelande

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
sv: %d%% återstår av din totala batterikapacitet.

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
sv: För att undvika att du förlorar ditt arbete:
     • anslut din bärbara dator till en extern strömkälla, eller
     • spara öppna dokument och stäng ned din bärbara dator.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
sv: För att undvika att du förlorar ditt arbete:
     • försätt din bärbara dator i viloläge för att spara batterikraft,
     • plugga in din bärbara dator i en extern kraftkälla, eller
     • spara öppna dokument och stäng ned den bärbara datorn.

en: Your battery is running low
sv: Din batteriladdning är låg

en: No battery present
sv: Inget batteri tillgängligt

en: Battery status unknown
sv: Batteristatus okänd

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
sv: Detta verktyg visar statusen för batteriet i din bärbara dator.

en: upower backend enabled.
sv: uppåtriktad backend aktiverad.

en: Legacy backend enabled.
sv: Ursprunglig backend aktiverad.

en: Battery Charge Monitor
sv: Övervaka batteriladdning

en: Monitor a laptop's remaining power
sv: Övervaka strömkapaciteten i en bärbar dator

en: Battery Charge Monitor Preferences
sv: Inställningar för Batteriladdningsövervakare

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Show time/percentage:
sv: _Visa tid/procentandel:

en: Show _time remaining
sv: Visa _återstående tid

en: Show _percentage remaining
sv: Visa _procentandel som återstår

en: Appearance
sv: Utseende

en: _Warn when battery charge drops to:
sv: _Varna när batteriladdningen faller till:

en: Percent
sv: Procent

en: Minutes Remaining
sv: återstående minuter

en: _Notify when battery is fully recharged
sv: _Meddela när batteriet är helt uppladdat

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Battstat Factory
sv: Battstat-fabrik

en: Red value level
sv: Röd värdenivå

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
sv: Den batterinivå under vilken batteriet visas i rött. Även det värde vid vilket varningen för låg batterispänning visas.

en: Warn on low time rather than low percentage
sv: Varna vid låg tid snarare än låg procentandel

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
sv: Använd tiden som är definierad i red_value som en återstående tid för visning av varningsdialogen snarare än en procentandel.

en: Low Battery Notification
sv: Meddelande om låg batteriladdning

en: Notify user when the battery is low.
sv: Informera användaren när batterinivån är låg.

en: Full Battery Notification
sv: Meddelande om full laddning

en: Notify user when the battery is full.
sv: Informera användaren när batteriet är helt uppladdat.

en: Beep for warnings
sv: Pip för varningar

en: Beep when displaying a warning.
sv: Pip när en varning visas.

en: Show the time/percent label
sv: Visa etiketten med antal procent/tid

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
sv: 0 för ingen etikett, 1 för procentandel och 2 för återstående tid.

en: Battery Status Utility
sv: Batteristatusverktyg

en: Battery power low
sv: Låg batteriladdning

en: Battery fully re-charged
sv: Batteriet helt uppladdat

en: Available palettes
sv: Tillgängliga paletter

en: Insert "%s"
sv: Infoga "%s"

en: Insert special character
sv: Infoga specialtecken

en: insert special character %s
sv: infoga specialtecknet %s

en: Character Palette
sv: Teckenpalett

en: Insert characters
sv: Infoga tecken

en: Charpicker Applet Factory
sv: Fabrik för teckenväljarpanelprogram

en: Characters shown on applet startup
sv: Tecken som visas vid uppstart av panelprogrammet

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
sv: Strängen som användaren hade markerat då panelprogrammet senast användes. Denna sträng kommer att visas då användaren startar panelprogrammet.

en: List of available palettes
sv: Lista med tillgängliga paletter

en: List of strings containing the available palettes.
sv: Lista med strängar som innehåller de tillgängliga paletterna.

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Palette:
sv: _Palett:

en: Palette entry
sv: Palettpost

en: Modify a palette by adding or removing characters
sv: Ändra en palett genom att lägga till eller ta bort tecken

en: Add Palette
sv: Lägg till palett

en: Edit Palette
sv: Redigera palett

en: Palettes list
sv: Palettlista

en: _Palettes:
sv: _Paletter:

en: Add button
sv: Lägg till-knapp

en: Click to add a new palette
sv: Klicka för att lägga till en ny palett

en: Edit button
sv: Redigera-knapp

en: Click to edit the selected palette
sv: Klicka för att redigera den valda paletten

en: Delete button
sv: Ta bort-knapp

en: Click to delete the selected palette
sv: Klicka för att ta bort den valda paletten

en: Character Palette Preferences
sv: Inställningar för teckenpalett

en: Command Applet Preferences
sv: Inställningar för panelprogrammet Kommando

en: C_ommand:
sv: K_ommando:

en: _Interval (seconds):
sv: _Intervall (sekunder):

en: _Show icon
sv: _Visa ikon

en: Command Factory
sv: Fabriken Kommando

en: Command
sv: Kommando

en: Shows the output of a command
sv: Visar utmatningen av ett kommando

en: Command to execute
sv: Kommando att köra

en: Command/script to execute to get the output
sv: Kommando/skript att utföra för att få utmatningen

en: Interval for the command
sv: Intervall för kommandot

en: Interval to execute the command (in seconds)
sv: Intervall att köra kommandot i (sekunder)

en: Width of output
sv: Bredd för utmatning

en: Number of characters to display
sv: Antal tecken som ska visas

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: If applet icon is shown or not
sv: Om appletikonen visas eller inte

en: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Command Applet
sv: Panelprogrammet Kommando

en: CPU Frequency Monitor Preferences
sv: Inställningar för Övervakare av processorfrekvens

en: _Monitored CPU:
sv: _Övervakad processor:

en: Monitor Settings
sv: Övervakarinställningar

en: _Appearance:
sv: _Utseende:

en: Show CPU frequency as _frequency
sv: Visa processorfrekvens som _frekvens

en: Show frequency _units
sv: Visa frekvens_enheter

en: Show CPU frequency as _percentage
sv: Visa processorfrekvens som _procentandel

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: CPU Frequency Scaling Monitor
sv: Övervakare av processorfrekvensskalning

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
sv: Övervaka processorfrekvensskalningen

en: CPU to Monitor
sv: Processor att övervaka

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
sv: Välj vilken processor som ska övervakas. I ett system med endast en processor behöver ingen ändring göras.

en: Mode to show CPU usage
sv: Läge att visa processorbelastning i

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
sv: Värdet 0 betyder att panelprogrammet ska visas i grafiskt läge (endast bild), 1 att panelprogrammet ska visas i textläge (bilden ska inte visas), och 2 att panelprogrammet ska visas i grafiskt läge och textläge.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
sv: Typ av text som ska visas (om text är aktiverad).

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
sv: Värdet 0 betyder att processorfrekvensen ska visas, 1 att frekvensen och enhet ska visas, och 2 att procentandel ska visas istället för frekvensen.

en: Could not open help document
sv: Kunde inte öppna hjälpdokument

en: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
sv: Detta verktyg visar den aktuella skalningen utav processorfrekvensen.

en: This utility shows the current CPU Frequency
sv: Detta verktyg visar den aktuella processorfrekvensen

en: Graphic
sv: Grafik

en: Graphic and Text
sv: Grafik och text

en: Frequency Scaling Unsupported
sv: Frekvensskalning stöds inte

en: CPU frequency scaling unsupported
sv: Skalning av processorfrekvens stöds inte

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
sv: Du kommer inte att kunna ändra frekvensen på din maskin. Din maskin kan vara felaktigt konfigurerad, eller så har den inte hårdvarustöd för skalning av processorfrekvens.

en: Change CPU Frequency scaling
sv: Ändra processorfrekvensskalning

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
sv: Behörighet krävs för att ändra processorfrekvensskalningen.

en: Drive Mount Applet Factory
sv: Fabrik för enhetsmonteringspanelprogram

en: Factory for drive mount applet
sv: Fabrik för enhetsmonteringspanelprogram

en: Disk Mounter
sv: Diskmonterare

en: Mount local disks and devices
sv: Montera lokala hårddiskar och enheter

en: (mounted)
sv: (monterad)

en: (not mounted)
sv: (inte monterad)

en: Cannot execute Caja
sv: Kan inte köra Caja

en: _Play DVD
sv: _Spela dvd

en: _Play CD
sv: _Spela cd

en: _Open %s
sv: _Öppna %s

en: Un_mount %s
sv: A_vmontera %s

en: _Mount %s
sv: _Montera %s

en: _Eject %s
sv: _Mata ut %s

en: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
sv: Panelprogram för montering och avmontering av blockvolymer.

en: Eyes Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för Ögon

en: Eyes
sv: Ögon

en: A set of eyeballs for your panel
sv: Ett par ögon till din panel

en: Directory in which the theme is located
sv: Katalog där temat finns

en: Eyes Preferences
sv: Inställningar för Ögon

en: _Select a theme:
sv: _Välj ett tema:

en: Themes
sv: Teman

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
sv: Små knäppa ögon för MATE-panelen. De följer efter din muspekare.

en: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
sv: Ögonen tittar i muspekarens riktning

en: Can not launch the eyes applet.
sv: Kan inte starta ögonpanelprogrammet.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
sv: Ett ödesdigert fel inträffade vid försök att läsa in temat.

en: Details
sv: Detaljer

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: City:
sv: Ort:

en: Last update:
sv: Senaste uppdatering:

en: Conditions:
sv: Förhållanden:

en: Sky:
sv: Himmel:

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Feels like:
sv: Känns som:

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Relative humidity:
sv: Relativ luftfuktighet:

en: Wind:
sv: Vind:

en: Pressure:
sv: Lufttryck:

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Sunrise:
sv: Soluppgång:

en: Sunset:
sv: Solnedgång:

en: Current Conditions
sv: Aktuella förhållanden

en: Forecast Report
sv: Väderrapport

en: See the ForeCast Details
sv: Se detaljerad väderrapport

en: Forecast
sv: Prognos

en: _Visit Weather.com
sv: _Besök Weather.com

en: Visit Weather.com
sv: Besök Weather.com

en: Click to Enter Weather.com
sv: Klicka för att besöka Weather.com

en: Radar Map
sv: Radarkarta

en: Mateweather Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Mateweather

en: Factory for creating the weather applet.
sv: Fabrik för skapande av väderpanelprogrammet.

en: Weather Report
sv: Väderrapport

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
sv: Övervaka aktuella väderförhållanden och väderprognoser

en: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou och andra
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
sv: Ett panelprogram för övervakning av lokala väderförhållanden.

en: _Details
sv: _Detaljer

en: MATE Weather
sv: MATE-väder

en: Weather Forecast
sv: Väderrapport

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
sv: Ort: %s
    Himmel: %s
    Temperatur: %s

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Forecast not currently available for this location.
sv: En prognos är för tillfället inte tillgänglig för denna plats.

en: Location view
sv: Platsvy

en: Select Location from the list
sv: Välj plats från listan

en: Update spin button
sv: Uppdatera spinnknapp

en: Spinbutton for updating
sv: Spinnknapp för uppdatering

en: Address Entry
sv: Adressfält

en: Enter the URL
sv: Ange URL:en

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
sv: Missyckades med att läsa in XML-databasen Locations. Rapportera detta som ett fel.

en: Weather Preferences
sv: Väderinställningar

en: _Automatically update every:
sv: _Uppdatera automatiskt var:

en: _Temperature unit:
sv: _Temperaturenhet:

en: _Wind speed unit:
sv: Enhet för _vindhastighet:

en: mph
sv: engelska mil/h

en: knots
sv: knop

en: Beaufort scale
sv: Beauforts skala

en: _Pressure unit:
sv: _Tryckenhet:

en: mb
sv: Mb

en: _Visibility unit:
sv: _Siktenhet:

en: meters
sv: meter

en: miles
sv: engelska mil

en: Enable _radar map
sv: Aktivera _radarkarta

en: Use _custom address for radar map
sv: Använd _anpassad adress för radarkartan

en: A_ddress:
sv: A_dress:

en: Show _notifications
sv: Visa _aviseringar

en: Update
sv: Uppdatera

en: minutes
sv: minuter

en: Display
sv: Skärm

en: General
sv: Allmänt

en: _Select a location:
sv: _Välj en plats:

en: _Find:
sv: _Sök:

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Location
sv: Plats

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: A system load indicator
sv: En systembelastningsindikator

en: Enable CPU load graph
sv: Aktivera graf för processorbelastning

en: Enable memory load graph
sv: Aktivera graf för minnesanvändning

en: Enable network load graph
sv: Aktivera graf för nätverksaktivitet

en: Enable swap load graph
sv: Aktivera graf för växlingsutrymme

en: Enable load average graph
sv: Aktivera graf för medelbelastning

en: Enable disk load graph
sv: Aktivera graf för diskanvändning

en: Applet refresh rate in milliseconds
sv: Hur frekvent uppdatering ska ske i millisekunder

en: Graph size
sv: Grafstorlek

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
sv: För horisontella paneler är detta bredden på diagramen i bildpunkter. För vertikala paneler är detta höjden på diagramen.

en: Graph color for user-related CPU activity
sv: Diagramfärg för användarrelaterad processorbelastning

en: Graph color for system-related CPU activity
sv: Diagramfärg för systemrelaterad processorbelastning

en: Graph color for nice-related CPU activity
sv: Diagramfärg för nice-relaterad processorbelastning

en: Graph color for iowait related CPU activity
sv: Diagramfärg för iowait-relaterad processorbelastning

en: CPU graph background color
sv: Bakgrundsfärg för processordiagram

en: Graph color for user-related memory usage
sv: Diagramfärg för användarrelaterad minnesanvändning

en: Graph color for shared memory
sv: Diagramfärg för delat minne

en: Graph color for buffer memory
sv: Diagramfärg för buffertminne

en: Graph color for cached memory
sv: Diagramfärg för cacheminne

en: Memory graph background color
sv: Bakgrundsfärg för minnesdiagram

en: Graph color for input network activity
sv: Diagramfärg för nätverksaktivitet ned

en: Graph color for output network activity
sv: Diagramfärg för nätverksaktivitet upp

en: Graph color for loopback network usage
sv: Diagramfärg för nätverksaktivitet loopback

en: Network graph background color
sv: Bakgrundsfärg för nätverksdiagram

en: Grid line color
sv: Rutnätslinjefärg

en: Indicator color
sv: Indikatorfärg

en: Network threshold 1 in bytes
sv: Nätverksgräns 1 i byte

en: Network threshold 2 in bytes
sv: Nätverksgräns 2 i byte

en: Network threshold 3 in bytes
sv: Nätverksgräns 3 i byte

en: Graph color for user-related swap usage
sv: Digramfärg för användarrelaterat växlingsutrymme

en: Swap graph background color
sv: Bakgrundsfärg för växlingsutrymmesdiagram

en: Graph color for load average
sv: Diagramfärg för medelbelastning

en: Load graph background color
sv: Bakgrundsfärg för belastningsdiagram

en: Graph color for disk read
sv: Diagramfärg för diskläsning

en: Graph color for disk write
sv: Diagramfärg för diskskrivning

en: Background color for disk load graph
sv: Bakgrundsfärg för diskanvändningsdiagram

en: The desktop description file to execute as the system monitor
sv: Skrivbordsbeskrivningsfilen att köra som systemövervakaren

en: System Monitor Preferences
sv: Inställningar för systemövervakaren

en: _Memory
sv: _Minne

en: _Network
sv: _Nätverk

en: S_wap Space
sv: Vä_xlingsutrymme

en: _Load
sv: _Belastning

en: _Harddisk
sv: _Hårddisk

en: Monitored Resources
sv: Övervakade resurser

en: pixels
sv: pixlar

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: Options
sv: Alternativ

en: _User
sv: _Användare

en: N_ice
sv: "N_ice"

en: I_OWait
sv: "I_OWait"

en: I_dle
sv: _Tomgång (idle)

en: Sh_ared
sv: _Delat

en: _Buffers
sv: _Buffertar

en: Cach_ed
sv: _Cachat

en: F_ree
sv: Ledi_gt

en: Memory
sv: Minne

en: _Out
sv: _Ut

en: _Local
sv: _Lokal

en: _Background
sv: _Bakgrund

en: _Gridline
sv: _Rutnätslinje

en: _Indicator
sv: Indikator

en: Network
sv: Nätverk

en: _Used
sv: Anv_änt

en: _Free
sv: _Ledigt

en: Swap Space
sv: Växlingsutrymme

en: _Average
sv: _Medel

en: Load
sv: Belastning

en: _Read
sv: _Läs

en: _Write
sv: _Skriv

en: Harddisk
sv: Hårddisk

en: Colors
sv: Färger

en: bytes
sv: byte

en: Network speed thresholds
sv: Hastighetsgränser för nätverk

en: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation och andra
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
sv: En systembelastningsövervakare som kan visa diagram för användning av processor, minne och växlingsutrymme samt nätverkstrafik.

en: Start system-monitor
sv: Starta systemövervakaren

en: There was an error executing '%s': %s
sv: Ett fel inträffade vid körning av "%s": %s

en: Load Average
sv: Medelbelastning

en: The system load average is %0.02f
sv: Systemets medelbelastning är %0.02f

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
sv: %s:
    Tar emot %s
    Skickar %s

en: CPU Load
sv: Processorbelastning

en: Memory Load
sv: Minnesbelastning

en: Net Load
sv: Nätverksbelastning

en: Swap Load
sv: Växlingsutrymmesbelastning

en: Disk Load
sv: Diskbelastning

en: _Open System Monitor
sv: _Öppna systemövervakare

en: _In graph color
sv: _Indiagramfärg

en: _Out graph color
sv: _Utdiagramfärg

en: IPv4 Address:
sv: IPv4-adress:

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: IPv6 Address:
sv: IPv6-adress:

en: Hardware Address:
sv: Hårdvaruadress:

en: P-t-P Address:
sv: P-t-P-adress:

en: Bytes out:
sv: Bytes ut:

en: Signal Strength:
sv: Signalstyrka:

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Network _device:
sv: Nätverks_enhet:

en: Show _sum instead of in & out
sv: Visa _summa istället för in och ut

en: Show _bits instead of bytes
sv: Visa _bitar istället för bytes

en: _Change icon according to the selected device
sv: _Ändra ikonen efter den valda enheten

en: Show _icon
sv: Visa _ikon

en: Show signal _quality icon for wireless devices
sv: Visa signal _kvalité ikon för trådlösa enheter

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Device to monitor
sv: Enhet att övervaka

en: The name of the device to monitor
sv: Namn på enheten att övervaka

en: Show sum speed
sv: Visa summerad hastighet

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
sv: Om sant, visa summan av ingående/utgående hastighet istället för att visa dem separat.

en: Show bits
sv: Visa bitar

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
sv: Om sann, visa hastighet i bits istället för byte.

en: If true, show main icon.
sv: Om sann, visa huvudikon.

en: Change icon
sv: Ändra ikon

en: If true, change the icon due to selected device.
sv: Om det är sant, ändra ikon till den valda enheten.

en: Auto change device
sv: Ändra enheten automatiskt

en: If true, change automatically the selected device.
sv: Om sann, ändra automatiskt den valda enheten.

en: In color
sv: I färg

en: The color of the graph of the inbound traffic
sv: Färgen för grafen till inkommande trafik

en: Out color
sv: Ut-färg

en: The color of the graph of the outbound traffic
sv: Färgen för grafen med utgående trafik

en: Up command
sv: Upp-kommando

en: Command to execute to activate the device
sv: Kommando att använda för att aktivera enheten

en: Down command
sv: Ner-kommando

en: Command to execute to shut down the device
sv: Kommando att använda för att stänga av enheten

en: Show signal quality icon
sv: Visa ikonen för signalkvalitet

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
sv: Visar ikonen för signalkvalitet för trådlösa enheter.

en: Netspeed Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för Näthastighet

en: Netspeed Applet
sv: Panelprogrammet Näthastighet

en: Network Monitor
sv: Nätverksövervakare

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: unknown
sv: okänt

en: none
sv: ingen

en: There was an error displaying help:
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid visning av hjälp:
    %s

en: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE utvecklarna

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
sv: Ett litet panelprogram som visar trafikinformation på en angiven nätverksenhet

en: Device _Details
sv: Enhets_detaljer

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Help
sv: Hjälp

en: About...
sv: Om...

en: Do you want to disconnect %s now?
sv: Vill du koppla från %s nu?

en: Do you want to connect %s now?
sv: Vill du ansluta %s nu?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
sv: <b>Körning av kommandot %s misslyckades</b>
    %s

en: %s is down
sv: %s är nere

en: 
    in: %s out: %s
sv: 
    in: %s ut: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
sv: 
    ESSID: %s
    Styrka: %d %%

en: Sticky Notes Applet Factory
sv: Panelprogramsfabrik för klisterlappar

en: Sticky Notes
sv: Klisterlappar

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
sv: Skapa, visa och hantera klisterlappar på skrivbordet

en: This note is locked.
sv: Denna klisterlapp är låst.

en: This note is unlocked.
sv: Denna klisterlapp är olåst.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Delete All
sv: _Ta bort alla

en: Delete all sticky notes?
sv: Ta bort alla klisterlappar?

en: This cannot be undone.
sv: Detta går inte att ångra.

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete this sticky note?
sv: Ta bort denna klisterlapp?

en: Sticky Note
sv: Klisterlapp

en: Lock/Unlock note
sv: Lås/Lås upp lapp

en: Delete note
sv: Radera notering

en: Resize note
sv: Ändra storlek på lapp

en: Sticky Notes Preferences
sv: Inställningar för Klisterlappar

en: Default Note Properties
sv: Standardegenskaper för klisterlappar

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: H_eight:
sv: H_öjd:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
sv: Ange standardbredden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
sv: Ange standardhöjden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Use co_lor from the system theme
sv: Använd f_ärg från systemtemat

en: Font Co_lor:
sv: Typsnittsfär_g:

en: Note C_olor:
sv: Färg för lap_p:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
sv: Välj en grundfärg att använda för alla klisterlappar

en: Pick a default sticky note color
sv: Välj en standardfärg för klisterlappar

en: Use fo_nt from the system theme
sv: Använd ty_psnitt från systemtemat

en: _Font:
sv: T_ypsnitt:

en: Choose a font to use for all sticky notes
sv: Välj ett typsnitt att använda för alla klisterlappar

en: Pick a default sticky note font
sv: Välj ett standardtypsnitt för klisterlappar

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Put notes on all workspaces
sv: _Lägg klisterlappar på alla arbetsytor

en: Choose if notes are visible on all workspaces
sv: Välj om lappar ska visas på alla arbetsytor

en: Force _default color and font on notes
sv: Tvinga _standardfärg och -typsnitt på lappar

en: Choose if the default style is forced on all notes
sv: Välj om standardstilen ska tvingas på alla lappar

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
sv: Dölj anteckningar när sk_rivbordet klickas på

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
sv: Välj huruvida alla anteckningar ska döljas när skrivbordet markeras

en: Sticky Note Properties
sv: Egenskaper för klisterlapp

en: Properties
sv: Egenskaper

en: _Title:
sv: _Titel:

en: Specify a title for the note
sv: Ange en titel för lappen

en: Use default co_lor
sv: Använd standard_färg

en: Font C_olor:
sv: Typsnittsfä_rg:

en: Note _Color:
sv: Färg för _lapp:

en: Use default fo_nt
sv: Använd standardt_ypsnitt

en: Choose a color for the note
sv: Välj en färg för klisterlappen

en: Pick a color for the sticky note
sv: Välj en färg för klisterlappen

en: Choose a font for the note
sv: Välj ett typsnitt för klisterlappen

en: Pick a font for the sticky note
sv: Välj ett typsnitt för den klistra lappen

en: Default width for new notes
sv: Standardbredd för nya lappar

en: Default width for new sticky notes in pixels.
sv: Standardbredd för nya klisterlappar i bildpunkter.

en: Default height for new notes
sv: Standardhöjd för nya lappar

en: Default height for new sticky notes in pixels.
sv: Standardhöjd för nya klisterlappar i bildpunkter.

en: Default color for new notes
sv: Standardfärg för nya lappar

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
sv: Standardfärg för nya klisterlappar. Detta måste vara i hexadecimal html-specifikation, som till exempel "#30FF50".

en: Default color for font
sv: Standardfärg för typsnitt

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
sv: Standardfärg för nya klisterlappar. Detta måste vara i hexadecimal html-specifikation, som till exempel "#000000".

en: Default font for new notes
sv: Standardtypsnitt för nya lappar

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
sv: Standardtypsnitt för nya klisterlappar. Detta måste vara ett Pango-typsnittsnamn, till exempel "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
sv: Arbetsyteklistrighet för klisterlappar

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är synliga på ALLA arbetsytor på skrivbordet eller inte.

en: Sticky notes' locked state
sv: Låst tillstånd för klisterlappar

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är låsta (oredigerbara) eller inte.

en: Date format of note's title
sv: Datumformat för lappens titel

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
sv: Som standard får klisterlappar det aktuella datumet som titel när de skapas. Detta format används. Allt som kan tolkas av strftime() är giltigt.

en: Whether to use the default system color
sv: Huruvida standardsystemfärgen ska användas

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer en anpassad färg att användas som standardfärgen för alla klisterlappar.

en: Whether to use the default system font
sv: Huruvida standardsystemtypsnittet ska användas

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer ett anpassat typsnitt att användas som standardtypsnittet för alla klisterlappar.

en: Whether to force the default color and font on all notes
sv: Huruvida standardfärgen och standardtypsnittet ska tvingas på alla lappar

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
sv: Om detta alternativ är aktiverat kommer de anpassade färgerna och typsnitten som har tilldelats till individuella lappar att ignoreras.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
sv: Huruvida alla anteckningar ska döljas när skrivbordet markeras

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
sv: Om detta alternativ aktiveras kommer markering av skrivbordet, på valfritt sätt, att automatiskt dölja alla öppnade anteckningar.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse vid borttagning av en lapp

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
sv: Tomma lappar tas alltid bort utan bekräftelse.

en: _New Note
sv: _Ny lapp

en: Hi_de Notes
sv: Döl_j lappar

en: _Delete Notes
sv: _Ta bort lappar

en: _Lock Notes
sv: _Lås lappar

en: Show sticky notes
sv: Visa klisterlappar

en: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
sv: Klisterlappar för skrivbordsmiljön MATE

en: Timer Factory
sv: Timer-fabrik

en: Timer
sv: Tidtagarur

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
sv: Starta en timer och få ett meddelande när den är klar

en: Name of timer
sv: Namn på timer

en: Duration of timer in seconds
sv: Varaktighet av timer i sekunder

en: Show notification popup when timer finish
sv: Visa aviserings-popup när timern är klar

en: Show dialog window when timer finish
sv: Visa dialogfönster när timern är klar

en: Timer Applet Preferences
sv: Inställningar för timerpanelprogrammet

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Hours:
sv: _Timmar:

en: _Minutes:
sv: _Minuter:

en: _Seconds:
sv: _Sekunder:

en: _Start timer
sv: _Starta timer

en: P_ause timer
sv: P_ausa timer

en: S_top timer
sv: S_toppa timer

en: Timer finished!
sv: Timer klar!

en: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE utvecklarna

en: Timer Applet
sv: Panelprogrammet Timer

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Go to Trash
sv: Gå till papperskorgen

en: _Empty Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: _Open Trash
sv: _Öppna papperskorgen

en: No Items in Trash
sv: Inga objekt i papperskorgen

en: Error while spawning caja:
    %s
sv: Fel vid start av caja:
    %s

en: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
sv: En MATE-papperskorg som bor i din panel. Du kan använda den för att visa papperskorgen eller för att dra och släppa objekt till papperskorgen.

en: Delete Immediately?
sv: Ta bort omedelbart?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
sv: Kan inte flytta objekt till papperskorgen, vill du ta bort dem omedelbart?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
sv: Kan inte flytta en del objekt till papperskorgen, vill du ta bort dem omedelbart?

en: Trash Applet
sv: Papperskorgspanelprogram

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
sv: Tar bort objekt %s av %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
sv: Tar bort: %s

en: Empty all of the items from the trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sv: Om du väljer att tömma papperskorgen kommer alla objekt i den att permanent gå förlorade. Observera att du även kan ta bort dem separat.

en: Emptying the Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: From:
sv: Från:
