mate-backgrounds 1.25.0 - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: Flow
fr: Souffle

en: Gulp
fr: Voile

en: Silk
fr: Soie

en: Spring
fr: Printemps

en: Waves
fr: Vagues

en: Something slowly gets clear
fr: Quelque chose devient lentement clair

en: No Desktop Background
fr: Aucun arrière-plan de bureau

en: Float into MATE
fr: Flotter dans MATE

en: Green Traditional
fr: Vert traditionnel

en: Stripes
fr: Bandes

en: MATE Stripes Dark
fr: MATE Rayures Sombres

en: MATE Stripes Light
fr: MATE Rayures Claires

en: Ubuntu MATE Cold
fr: Ubuntu MATE Froid

en: Ubuntu MATE Dark
fr: Ubuntu MATE Sombre

en: Ubuntu MATE Warm
fr: Ubuntu MATE Chaleureux

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows an orange/red flower. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Fresh Flower
fr: Fleur rayonnante

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows a green meadow. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Green Meadow
fr: Verte prairie

en: Aqua
fr: Eau

en: Storm
fr: Tempête

en: Two Wings
fr: Deux ailes

en: Lady Bird
fr: Coccinelle

en: Blinds
fr: Stores

en: Rain Drops
fr: Gouttes de pluie

en: Yellow Flower
fr: Fleur jaune

en: Garden
fr: Jardin

en: Wood
fr: Bois
