mate-backgrounds 1.25.0 - en to hi translation catalogue (21 entries)

note: From http://code.google.com/p/gnome-colors/
en: Arc
hi: वृत्ताकार

en: Flow
hi: प्रवाह

en: Gulp
hi: निवाला

en: Silk
hi: रेशमी

en: Spring
hi: वसंत

en: Waves
hi: तरंग

en: No Desktop Background
hi: कोई डेस्कटॉप पृष्ठभूमि नहीं है

en: Green Traditional
hi: हरा पारम्परिक

en: Stripes
hi: धारी

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows an orange/red flower. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Fresh Flower
hi: ताजा फूल

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows a green meadow. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Green Meadow
hi: हरा बाग

en: Aqua
hi: जलीय

en: Dune
hi: बालुका स्तूप

en: Storm
hi: तूफानी

en: Two Wings
hi: द्विपंखी

en: Lady Bird
hi: लेडी बर्ड

en: Blinds
hi: सूरदास

en: Rain Drops
hi: बर्षा जल

en: Yellow Flower
hi: पीला फूल

en: Garden
hi: फुलवारी

en: Wood
hi: काष्ठ
