mate-backgrounds 1.25.0 - en to hr translation catalogue (28 entries)

note: From http://code.google.com/p/gnome-colors/
en: Arc
hr: Duga

en: Flow
hr: Tok

en: Gulp
hr: Gutljaj

en: Silk
hr: Svila

en: Spring
hr: Proljeće

en: Waves
hr: Valovi

en: No Desktop Background
hr: Bez pozadine radne površine

en: Float into MATE
hr: Plutajući MATE

en: Green Traditional
hr: Zeleno tradicionalno

en: Stripes
hr: Pruge

en: MATE Stripes Dark
hr: MATE tamne pruge

en: MATE Stripes Light
hr: MATE svijetle pruge

en: Ubuntu MATE Cold
hr: Ubuntu MATE hladno

en: Ubuntu MATE Dark
hr: Ubuntu MATE tamno

en: Ubuntu MATE Radioactive
hr: Ubuntu MATE radikoaktivno

en: Ubuntu MATE Warm
hr: Ubuntu MATE toplo

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows an orange/red flower. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Fresh Flower
hr: Svježe cvijeće

note: Translators: This is the name of a desktop background image that shows a green meadow. You might want to translate it into the equivalent words of your language
en: Green Meadow
hr: Zelena poljana

en: Aqua
hr: Voda

en: Dune
hr: Dina

en: Storm
hr: Oluja

en: Two Wings
hr: Krila

en: Lady Bird
hr: Buba

en: Blinds
hr: Sjenila

en: Rain Drops
hr: Kapljice kiše

en: Yellow Flower
hr: Žuti cvijet

en: Garden
hr: Vrt

en: Wood
hr: Šuma
