mate-calc 1.25.0 - en to am translation catalogue (154 entries)

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Undo
am: መተው

note: Accessible name for the store value button
en: Store
am: ማጠራቀሚያ

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
am: መገልበጫ

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
am: በ ትንሽ ፊደል ከፍ ብሎ መጻፊያ

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
am: በትንንሽ ፊደል ዝቅ ብሎ መጻፊያ

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
am: ማ_ስሊያ

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
am: በየ ጊዜው የ ወለድ _መጠን:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
am: የ _ወደፊቱ ዋጋ:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
am: የ አሁኑ _ዋጋ :

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
am: _ህይወት:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
am: _ጊዜ:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
am: ዋ_ጋ :

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
am: የወደፊቱ ዋጋ

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
am: የ ጊዜው _ቁጥር:

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
am: በየ _ጊዜው ክፍያ:

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
am: _መስመር:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
am: በየ ጊዜው ክፍያ

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
am: _ደንብ:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
am: _መነሻ:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
am: የ አሁኑ ዋጋ

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
am: በየ ጊዜው የ ወለድ መጠን

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
am: _ዋጋ

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
am: የ ክፍያ ጊዜ

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
am: የ ወደፊቱ _ዋጋ :

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
am: መጠን

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
am: _ማስገቢያ

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
am: ባህ_ሪዎች:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
am: በ ግራ መቀየሪያ

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
am: በ ቀኝ መቀየሪያ

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
am: ባህሪ ማስገቢያ

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
am: 8-ቢት

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
am: 16-ቢት

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
am: 32-ቢት

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
am: 64-ቢት

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: _Close
am: _መዝጊያ

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
am: የ ቁጥር _አቀራረብ:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
am: የቃላት _መጠን :

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
am: _ሺዎች መለያያ ማሳያ

en: MATE Desktop calculator
am: የ ሜት ዴስክቶፕ መደመሪያ

en: MATE Calculator
am: የ ሜት መደመሪያ

note: Title of main window
en: Calculator
am: መደመሪያ

en: Accuracy value
am: ትክክለኛው ዋጋ

en: Word size
am: የ ቃላት መጠን

en: Show History
am: ታሪክ ማሳያ

en: Number format
am: የ ቁጥር አቀራረብ

en: Button mode
am: በቁልፍ ዘዴ

en: The button mode
am: የ ቁልፍ ዘዴ

en: Source currency
am: የ ገንዘብ ምንጭ

en: Target currency
am: ኢላማው ገንዘብ

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
am: ያልታወቀ ክርክር '%s'

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
am: መደመሪያ [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
am: መቀነሻ [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
am: ማባዣ [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
am: ማካፈያ [/]

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
am: ተጨማሪ ተግባሮች

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
am: ፐርሰንት [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
am: ፍጹም ዋጋ [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
am: ውስብስብ ክርክር

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
am: ስኴር ሩት [Ctrl+R]

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
am: ሳይን

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
am: ኮሳይን

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
am: ታንጀንት

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
am: ቡድን ማስጀመሪያ [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
am: ቡድን መጨረሻ [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
am: ውጤቱን ማስሊያ

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
am: መመልከቻውን ማጽጃ [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
am: መተው [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
am: መቀየሪያ ወደ ግራ [<<]

note: Tooltip for the round button
en: Round
am: ክብ

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
am: ወለል

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
am: ጣራ

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
am: ምልክት

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
am: ተገባሩ '%s' አልተገለጸም

en: Calculating
am: በማስላት ላይ

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
am: የተወሰነ

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
am: የ እርዳታ ፋይል መክፈት አልተቻለም

note: Calculator menu
en: _Calculator
am: _ማስሊያ

note: Mode menu
en: _Mode
am: _ዘዴ

note: View menu
en: _View
am: _መመልከቻ

note: Help menu label
en: _Help
am: _እርዳታ

note: Basic menu label
en: _Basic
am: _መሰረታዊ

note: Advanced menu label
en: _Advanced
am: _የረቀቀ

note: Financial menu label
en: _Financial
am: _ገንዘብ

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
am: _ይዞታዎች

en: _Copy
am: _ኮፒ

en: _Paste
am: _መለጠፊያ

en: _Undo
am: _መተው

en: _Redo
am: _እንደገና መስሪያ

en: _Preferences
am: _ምርጫዎች

en: _Quit
am: _ማጥፊያ

en: _About
am: _ስለ

en: Light Years
am: የ ብርሀን አመት

en: Miles
am: ማይሎች

[ctx: unit-format]
en: %s mi
am: %s ማይል

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
am: ማይል: ማይሎች: ማይል

en: Kilometers
am: ኪሎ ሚትር

[ctx: unit-format]
en: %s km
am: %s ኪሚ

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
am: ኪሎ ሚትር ፡ ኪሎ ሚትሮች ፡ ኪሚ ፡ ኪሜ

en: Meters
am: ሚትርስ

[ctx: unit-format]
en: %s m
am: %s ሚ

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
am: ሚትር ፡ ሚትርስ ፡ ሚ

en: Inches
am: ኢንቾች

[ctx: unit-format]
en: %s in
am: %s ኢንች

en: Centimeters
am: ሴንቲ ሚትር

[ctx: unit-format]
en: %s cm
am: %s ሴሚ

en: Millimeters
am: ሚሊ ሚትር

[ctx: unit-format]
en: %s mm
am: %s ሚሚ

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
am: ሚሊ ሚትር: ሚሊ ሚትሮች: ሚሚ

en: Micrometers
am: ማይክሮ ሚትር

en: Kilograms
am: ኪሎ ግራም

[ctx: unit-format]
en: %s kg
am: %s ኪግ

en: Pounds
am: ፓውንድ

[ctx: unit-format]
en: %s lb
am: %s ፓው

en: Grams
am: ግራም

[ctx: unit-format]
en: %s g
am: %s ግ

en: Years
am: አመቶች

[ctx: unit-format]
en: %s years
am: %s አመቶች

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
am: አመት ፡ አመቶች

en: Days
am: ቀኖች

[ctx: unit-format]
en: %s days
am: %s ቀኖች

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
am: ቀን ፡ ቀኖች

en: Hours
am: ሰአቶች

[ctx: unit-format]
en: %s hours
am: %s ሰአቶች

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
am: ሰአት ፡ ሰአቶች

en: Minutes
am: ደቂቃዎች

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
am: %s ደቂቃዎች

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
am: ደቂቃ ፡ ደቂቃዎች

en: Seconds
am: ሰከንዶች

[ctx: unit-format]
en: %s s
am: %s ሰ

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
am: ሰከንድ ፡ ሰከንዶች

en: Milliseconds
am: ሚሊ ሰከንዶች

[ctx: unit-format]
en: %s ms
am: %s ሚሰ

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
am: ሚሊ ሰከንድ ፡ ሚሊ ሰከንዶች ፡ ሚሰ

en: Microseconds
am: ማይክሮ ሰከንዶች

en: Celsius
am: ሴልሺየስ

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
am: %s ˚ሴ

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
am: degC,˚ሴ

en: Farenheit
am: ፋራናይት

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
am: %s ˚ፋ

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
am: degF,˚ፋ

en: Kelvin
am: ኬልቪን

[ctx: unit-format]
en: %s K
am: %s ኬ

[ctx: unit-symbols]
en: K
am: ኬ

en: Length
am: እርዝመት

en: Area
am: ቦታ

en: Volume
am: መጠን

en: Weight
am: ክብደት

en: Duration
am: የሚፈጀው ጊዜ

en: Temperature
am: የ አየር ንብረት

en: Currency
am: ገንዘብ
