mate-calc 1.25.0 - en to bn translation catalogue (146 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
bn: গৌনিক

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
bn: বৈজ্ঞানিক সূচক

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
bn: মেমরি

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
bn: সূচক

note: Accessible name for the store value button
en: Store
bn: সংরক্ষন করুন

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
bn: বিপরীত

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
bn: গুণিতক

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
bn: পরম মান

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
bn: ঊর্ধ্বলিপি

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
bn: নিম্নলিপি

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
bn: কালের চক্রবৃদ্ধি

en: _Cancel
bn: বাতিল (_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
bn: গণনা করুন (_a)

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
bn: চক্রবৃদ্ধির পর্যায়ের পরিমান গণনা করা হয়, যাতে প্রতি চক্রবৃদ্ধির পর্যায়ে নির্দিষ্ট সুদের হারে, বিনিয়োগ মূল্য, বর্তমান মূল্য থেকে ভবিষ্যৎ মূল্যে বৃদ্ধি করা প্রয়োজন।

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
bn: পর্যায়ক্রমিক সুদের হার (_R)

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
bn: ভবিষ্যৎ‌ মূল্য: (_V)

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
bn: বর্তমান মূল্য: (_V)

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
bn: দ্বিগুন হারে অবচয়

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
bn: একটি সুনির্দিষ্ট মেয়াদকালের জন্য ডাবল-ডিকলাইনিং ব্যালেন্স প্রক্রিয়া ব্যাবহার করে কোনো সম্পদের অবচয় মান গণনা করা হয়।

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
bn: জীবনকাল: (_L)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
bn: পর্যায়কাল: (_P)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
bn: মূল্য: (_o)

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
bn: ভবিষ্যৎ মূল্য

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
bn: পর্যায়কালের সংখ্যা: (_N)

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
bn: শর্তে উল্লেখিত  পর্যায়ের মধ্যে, পর্যায়ক্রমিক পরিশোধের সংখ্যা সুদের হারে সমান পরিশোধের সিরিজের উপর ভিত্তি করে কোন বিনিয়োগের ভবিষ্যৎ মূল্য গণনা করা হয়।

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
bn: পর্যায়ক্রমিক পরিশোধ: (_P)

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
bn: মোট মুনাফা মার্জিন

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
bn: পন্যের মূল্য এবং কাঙ্খিত মোট মুনাফা মার্জিনের উপর ভিত্তি করে পন্যে পুনরায় বিক্রির মূল্য হিসাব করা হয়।

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
bn: মার্জিন: (_M)

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
bn: পর্যায়ক্রমিক পরিশোধ

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
bn: ঋণ শোধ করার জন্য নির্দিষ্ট সময় সীমার পরে পর্যায়বৃত্ত পরিশোধের পরিমাণ গণনা করতে ব্যবহার করা হয়।

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
bn: কাল: (_T)

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
bn: মূলধন: (_P)

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
bn: বর্তমান মূল্য

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
bn: শর্তে উল্লেখিত পরিশোধ পর্যায়ের মধ্যে, পর্যায়ক্রমিক সুদের হার থেকে হ্রাসকৃত সমান সংখ্যক পরিশোধের সিরিজের উপর ভিত্তি করে বিনিয়োগের বর্তমান মূল্য গণনা করা হয়।

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
bn: পর্যায়ক্রমিক সুদের হার

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
bn: পর্যায়ক্রমিক সুদ গণনা করা হয় যাতে বিনিয়োগের পরিমান একটি নির্দিষ্ট পর্যায় পর ভবিষ্যৎ মূল্য পর্যন্ত বৃদ্ধি করা প্রয়োজন।

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
bn: সরল অবচয়

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
bn: মূল্য: (_C)

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
bn: পুনরুদ্ধার: (_S)

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
bn: একটি পর্যায়ের জন্য কোন সম্পদের সরল অবচয় গণনা করা হয়। অবচয় গণনার সরল প্রক্রিয়া দ্বারা একটি সম্পদের কার্যকালে অবচয়যোগ্য মূল্য ভাগ করা হয়। কার্যকাল হলো পর্যায় সংখ্যা, সাধারণত বছর, যার উপর ভিত্তি করে সম্পদের অবচয় গণনা করা হয়।

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
bn: Sum-Of-The-Years' ডিজিট অবচয়

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
bn: Sum-Of-The-Years' ডিজিট প্রক্রিয়া ব্যবহার করে একটি নির্দিষ্ট সময়ের জন্য কোন সম্পদের অবচয় ছাড় গণনা করা হয়। অবচয় গণনার এই প্রক্রিয়াটি অবচয়ের হার বৃদ্ধি করে, যাতে পরবর্তী সময়ের তুলনায় প্রাথমিক অবস্থাতেই অধিক অবচয় ব্যয় হয়। সম্পদ অবচয়ের কার্যকাল হলো নির্দিষ্ট সময়ের কয়েকটি পর্যায়ের সংখ্যা, যা সাধারণত বছরে হিসেব করা হয়।

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
bn: পরিশোধের মেয়াদ

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
bn: ভবিষ্যৎ মূল্য (_V)

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
bn: পর্যায়ক্রমিক সুদের হারে ভবিষ্যৎ মূল্য নির্ধারণ করার জন্য, পরিশোধের পর্যায়কাল হিসাব করা হয় যা সাধারন বার্ষিক বৃত্তির সময়কালের মধ্যে প্রয়োজন।

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
bn: সময়কাল

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
bn: হার

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
bn: প্রবেশ করান (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
bn: অক্ষর: (_a)

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
bn: বামে সরান

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
bn: ডানে সরান

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
bn: অক্ষর প্রবেশ করান

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
bn: ৮-বিট

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
bn: ১৬-বিট

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
bn: ৩২-বিট

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
bn: ৬৪-বিট

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
bn: পছন্দতালিকা

en: _Close
bn: বন্ধ করুন (_C)

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
bn: কোণের একক: (_A)

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
bn: শব্দের আকার: (_s)

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
bn: অনুসরণকারী শূণ্য প্রদর্শন করো (_z)

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
bn: হাজার-এর স্থান বিভাজনকারী চিহ্ন প্রদর্শন করো (_t)

note: Title of main window
en: Calculator
bn: ক্যালকুলেটর

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
bn: গাণিতিক, বৈজ্ঞানিক অথবা অর্থনৈতিক গণনা সম্পাদন করা হবে

en: Accuracy value
bn: সঠিক মূল্য

en: Word size
bn: শব্দের আকার

en: Numeric Base
bn: সংখ্যাসূচক ভিত্তি

en: Show Thousands Separators
bn: হাজার বিভাজক প্রদর্শন করা হবে

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
bn: হাজার বিভাজক বড় সংখ্যাতে প্রদর্শিত হয় কিনা তা নির্দেশ করে।

en: Show Trailing Zeroes
bn: অনুসরণকারী শূণ্য প্রদর্শন করা হবে (_T)

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
bn: সংখ্যার পয়েন্টের পর কোন অনুসরণকারী শূন্য প্রদর্শিত মানে দেখানো হবে কিনা তা নির্ধারণ করে।

en: Show History
bn: পূর্ববর্তী তথ্য প্রদর্শন করা হবে

en: Euro
bn: ইউরো

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
bn: ব্যবহার:
      %s — গাণিতিক হিসাব সম্পাদন করে

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
bn: সহায়তা অপশন:
      -v, --version                   রিলিজ সংস্করণ প্রদর্শন করে
      -h, -?, --help                  সহায়তা অপশন প্রদর্শন করে
      --help-all                      সহায়তার সকল অপশন প্রদর্শন করে
      --help-gtk                     GTK+ অপশন প্রদর্শন করে

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
bn: GTK+ অপশন:
      --class=CLASS                   প্রোগ্রাম ক্লাস যেভাবে উইন্ডো ম্যানেজার দ্বারা ব্যবহৃত হয়
      --name=NAME                     প্রোগ্রাম নাম যেভাবে উইন্ডো ম্যানেজার দ্বারা ব্যবহৃত হয়
      --screen=SCREEN                 ব্যবহারের জন্য X স্ক্রিন
      --sync                          X কল সমকালীন করা হয়
      --gtk-module=MODULES            অতিরিক্ত GTK+ মডিউল লোড করা হয়
      --g-fatal-warnings              সকল সতর্কবানী মারাত্মক হিসেবে প্রদর্শন করা হয়

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
bn: আরগুমেন্ট -- সমাধানের মাধ্যমে একটি সমীকরণ সমাধান করা হয়

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
bn: অজানা আরগুমেন্ট '%s'

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
bn: পাই [Ctrl+P]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
bn: বৈজ্ঞানিক সূচক [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
bn: যোগ [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
bn: বিয়োগ [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
bn: গুণ [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
bn: ভাগ [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
bn: মডিউলাস ভাগ

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
bn:  সূচক [^ বা **]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
bn: শতাংশ [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
bn: গুণিতক [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
bn: পরম মান [|]

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
bn: বিপরীত [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
bn: বুলিয়ান AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
bn: বুলিয়ান OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
bn: বুলিয়ান NOT

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
bn: বাইনারি

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
bn: অক্টাল

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
bn: দশমিক

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
bn: হেক্সা-ডেসিমেল

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
bn: পূর্বাবস্থার কোন ইতিহাস নেই

en: No sane value to store
bn: সংরক্ষণের জন্য কোন বাস্তবসম্মত মান পাওয়া যায়নি

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
bn: ওভারফ্লো। একটি বড় শব্দ নিয়ে চেষ্টা করুন

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
bn: অজানা চলক '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
bn: '%s' ফাংশনটি নির্ধারণ করা নেই

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
bn: অজানা রুপান্তর

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
bn: ত্রুটিযুক্ত এক্সপ্রেশন

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
bn: গৌনিক করার জন্য একটি সংখ্যার প্রয়োজন

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
bn: বিট অনুসারে পরিবর্তন করার জন্য কোন বাস্তবসম্মত মান পাওয়া যায়নি

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
bn: ডিগ্রি

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
bn: রেডিয়ান

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
bn: গ্রেডিয়ান

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
bn: স্বয়ংক্রিয়

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
bn: বৈজ্ঞানিক

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
bn: প্রকৌশল

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
bn: সহায়িকার ফাইল খুলতে ব্যর্থ

note: Calculator menu
en: _Calculator
bn: ক্যালকুলেটর (_C)

note: View menu
en: _View
bn: প্রদর্শন (_V)

note: Help menu label
en: _Help
bn: সহায়িকা (_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
bn: মূল (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
bn: উচ্চপর্যায়ের (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
bn: অর্থনৈতিক (_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
bn: প্রোগ্রামিং (_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
bn: বিষয়বস্তু (_C)

en: _Copy
bn: অনুলিপি করুন (_C)

en: _Paste
bn: প্রতিলেপন (_P)

en: _Undo
bn: পূর্বাবস্থা (_U)

en: _Redo
bn: পুনরায় করুন (_R)

en: _Preferences
bn: পছন্দ (_P)

en: _Quit
bn: প্রস্থান (_Q)

en: _About
bn: পরিচিতি (_A)

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
bn: বুলিয়ান AND শুধুমাত্র সাধারণ সংখ্যার ক্ষেত্রে নির্ধারণ করা আছে

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
bn: বুলিয়ান OR শুধুমাত্র সাধারণ সংখ্যার ক্ষেত্রে নির্ধারণ করা আছে

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
bn: বুলিয়ান XOR শুধুমাত্র সাধারণ সংখ্যার ক্ষেত্রে নির্ধারণ করা আছে

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
bn: বুলিয়ান NOT শুধুমাত্র সাধারণ সংখ্যার ক্ষেত্রে নির্ধারণ করা আছে

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
bn: শুধুমাত্র সংখ্যার মানের ক্ষেত্রেই স্থানান্তর করা সম্ভব

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
bn: শূণ্য দ্বারা ভাগ প্রক্রিয়া নির্ধারণ করা নেই

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
bn: শূণ্যের লগারিদম নির্ধারণ করা নেই

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
bn: মডুলাস ভাগ শুধুমাত্র সংখ্যার জন্য নির্ধারিত আছে

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
bn: শূণ্যের উপর ঋণাত্নক সংখ্যার ঘাত নির্ধারণ করা নেই

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
bn: যেসব কোণ  π (180°) থেকে π∕2 (90°) এর গুণিতক তাদের জন্য ট্যানজেন্ট-এর মান নির্ধারিত নেই

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
bn: [-1, 1]-এর বাইরের কোন মানের জন্য সাইনের-এর বিপরীত মান নির্দেশ করা নেই

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
bn: [-1, 1]-এর বাইরের কোন মানের জন্য কোসাইন-এর বিপরীত মান নির্দেশ করা নেই

en: Inches
bn: ইঞ্চি

en: Millimeters
bn: মিলিমিটার

en: Celsius
bn: সেলসিয়াস

en: Kelvin
bn: কেলভিন

en: Volume
bn: ভলিউম
