mate-calc 1.25.0 - en to bn_IN translation catalogue (117 entries)

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
bn_IN: মেমরি

note: Accessible name for the store value button
en: Store
bn_IN: সংরক্ষণ

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
bn_IN: বিপরীত

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
bn_IN: পরম মান

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
bn_IN: কালের চক্রবৃদ্ধি

en: _Cancel
bn_IN: বাতিল (_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
bn_IN: গণনা করুন (_a)

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
bn_IN: চক্রবৃদ্ধির মেয়াদের মধ্যে একটি সুনির্দিষ্ট সুদের হারে, বর্তমানের ধার্য মূল্যের একটি বিনিয়োগকে ভবিষ্যতের একটি মূল্য রূপান্তর করার জন্য প্রযোজ্য চক্রবৃদ্ধির মেয়াদ গণনা করা হয়।

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
bn_IN: নির্ধারিত সাময়িক সুদের হার (_R)

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
bn_IN: ভবিষ্যৎ‌য়ের মান: (_V)

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
bn_IN: উপস্থিত মান: (_V)

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
bn_IN: দ্বৈত ক্রমহ্রাসমান পদ্ধতিতে অবচয়ের গণনা

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
bn_IN: দ্বৈত ক্রমহ্রাসমান জের পদ্ধতি অনুযায়ী, একটি নির্দিষ্ট সময়কালের জন্য কোনো সম্পদের ক্ষেত্রে অবচয়ের ছাড় গণনা করা হয়।

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
bn_IN: জীবনকাল: (_L)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
bn_IN: কাল: (_P)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
bn_IN: মূল্য: (_o)

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
bn_IN: ভবিষ্যৎ‌য়ের মূল্য

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
bn_IN: কালের সংখ্যা: (_N)

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
bn_IN: নির্দিষ্ট সময়কালের অধীন অর্থপ্রদানের মেয়াদের মধ্যে একটি সুনির্দিষ্ট সুদের হার অনুযায়ী সমতূল্য অর্থপ্রদান করে একটি বিনিয়োগের ভবিষ্যতের মূল্য গণনা করা হয়।

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
bn_IN: নিয়মিত প্রদান: (_P)

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
bn_IN: মোট মুনাফার প্রান্ত

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
bn_IN: উৎপাদনের ক্রয়মূল্য ও প্রত্যাশিত স্থুল মুনাফার ভাগের সংখ্যার উপর ভিত্তি করে, উৎপাদনের পুনরায় বিক্রয়ের মূল্য গণনা করা হয়।

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
bn_IN: প্রান্ত: (_M)

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
bn_IN: নিয়মিত প্রদান

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
bn_IN: ঋণ শোধ করার জন্য সুনির্দিষ্ট মেয়াদ পূর্তীর পরে নিয়মিত দেয় অঙ্ক গণনা করতে ব্যবহার করা হয়।

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
bn_IN: কাল: (_T)

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
bn_IN: মূল অঙ্ক: (_P)

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
bn_IN: উপস্থিত মান

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
bn_IN: নির্দিষ্ট সময়কালের অধীন অর্থপ্রদানের মেয়াদের মধ্যে একটি সুনির্দিষ্ট সুদের হার অনুযায়ী সমতূল্য অর্থপ্রদান করে একটি বিনিয়োগের বর্তমান মূল্য গণনা করা হয়।

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
bn_IN: নির্ধারিত সাময়িক সুদের হার

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
bn_IN: চক্রবৃদ্ধির সময়কাল অতিবাহিত হলে, কোনো বিনিয়োগ করা পরিমাণকে নির্দিষ্ট পরিমাণে বৃদ্ধি করার জন্য প্রয়োজনীয় নিয়মিত সময়কালের সুদের হার গণনা করা হয়।

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
bn_IN: সরলরেখা পদ্ধতিতে অবচয় গণনা

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
bn_IN: মূল্য: (_C)

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
bn_IN: পুনরুদ্ধার মূল্য: (_S)

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
bn_IN: একটি মেয়াদের জন্য কোনো সম্পদের সরলরেখা পদ্ধতিতে অবচয়ের পরিমাণ গণনা করা হয়। এই পদ্ধতিতে, সম্পদের নির্ধারিত কার্যকালের মধ্যে অবচয়ের খরচা সমান ভাবে ভাগ করা হয়। সাধারণত বৎসর অনুযায়ী গণনা করে সম্পদের কার্যকাল নির্ধারিত হয় এবং কাল অতিবাহিত হলে সম্পদটি অবচিত বলে নির্ধারিত হয়।

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
bn_IN: বৎসরের-সংখ্যার-যোগফল পদ্ধতিতে অবচয় গণনা

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
bn_IN: সুনির্দিষ্ট সময়ের অবকালের জন্য কোনো সম্পদের বৎসরের-সংখ্যার-যোগফল পদ্ধতিতে অবচয়ের পরিমাণ গণনা করা হয়। এই পদ্ধতিতে অধিক হারে অবচয়ের পরিমাণ ধার্য হয় ও মেয়াদের শেষের তূলনায়, প্রারম্ভিক সময়ে অবচয় বাবধ অধিক পরিমাণ খরচ ধার্য করা হয়। সাধারণত বৎসর অনুযায়ী গণনা করে সম্পদের কার্যকাল নির্ধারিত হয় এবং কাল অতিবাহিত হলে সম্পদটি অবচিত বলে নির্ধারিত হয়।

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
bn_IN: প্রদানের মেয়াদ

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
bn_IN: ভবিষ্যৎ‌য়ের মূল্য (_V)

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
bn_IN: নিয়মিত কালের সুদের হার অনুযায়ী, একটি সাধারণ আয়ের পরিমাণের মেয়দকালে প্রয়োজনীয় অর্থপ্রদানের কালের সংখ্যা গণনা করা হয়।

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
bn_IN: সময়কাল

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
bn_IN: হার

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
bn_IN: সন্নিবেশ করুন (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
bn_IN: অক্ষর (_a):

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
bn_IN: অক্ষর সন্নিবেশ করুন

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
bn_IN: ৮-বিট

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
bn_IN: ১৬-বিট

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
bn_IN: ৩২-বিট

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
bn_IN: ৬৪-বিট

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
bn_IN: प्राथमिकताएं

en: _Close
bn_IN: বন্ধ করুন (_C)

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
bn_IN: শব্দের মাপ: (_s)

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
bn_IN: অনুসরণকারী শূণ্য প্রদর্শন করা হবে (_z)

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
bn_IN: হাজার অঙ্কের স্থান বিভাজনকারী চিহ্ন প্রদর্শন করা হবে (_t)

note: Title of main window
en: Calculator
bn_IN: ক্যালকুলেটর

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
bn_IN: গণিত, বৈজ্ঞানিক অথবা অর্থনৈতিক প্রণালী করুন

en: Accuracy value
bn_IN: নির্ভুলতার মাত্রা

en: Word size
bn_IN: শব্দের মাপ

en: Numeric Base
bn_IN: সংখ্যার ভিত্তি

en: Show Thousands Separators
bn_IN: হাজার অঙ্কের স্থান বিভাজনকারী চিহ্ন প্রদর্শন করা হবে

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
bn_IN: বৃহৎ সংখ্যার ক্ষেত্রে হাজারের অঙ্ক বিভাজনকারী চিহ্ন প্রদর্শন করা হবে কি না তা নির্ধারণ করে।

en: Show Trailing Zeroes
bn_IN: অনুসরণকারী শূণ্য প্রদর্শন করা হবে

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
bn_IN: সংখ্যার পরে উপস্থিত শূণ্যগুলি প্রদর্শের মানের মধ্যে প্রদর্শিত হবে কি না তা নির্ধারণ করে।

en: Show History
bn_IN: পূর্ববর্তী তথ্য প্রদর্শন করা হবে

en: Euro
bn_IN: ইউরো

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
bn_IN: ব্যবহারপ্রণালী:
      %s — Perform mathematical calculations

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
bn_IN: --solve আর্গুমেন্টের ক্ষেত্রে সমাধান করার উদ্দেশ্যে একটি সমীকরণ উল্লেখ করা আবশ্যক

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
bn_IN: অজানা আর্গুমেন্ট '%s'

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
bn_IN: যোগ (+)

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
bn_IN: বিয়োগ [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
bn_IN: গুণ [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
bn_IN: ভাগ

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
bn_IN: শতাংশ [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
bn_IN: পরম মান [|]

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
bn_IN: বিপরীত [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
bn_IN: বুলিয়ান AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
bn_IN: বুলিয়ান OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
bn_IN: বুলিয়ান NOT

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
bn_IN: বাইনারি

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
bn_IN: অক্টাল

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
bn_IN: দশমিক

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
bn_IN: হেক্সা-ডেসিমেল

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
bn_IN: কর্মতালিকা পরিবর্তন করা যাবে না

en: No sane value to store
bn_IN: সংরক্ষণের জন্য কোন মান পাওয়া যায়নি

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
bn_IN: ওভার-ফ্লো। অধিক বড় শব্দ সহযোগে প্রয়াস করুন

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
bn_IN: অজানা ভেরিয়েবল '%s'

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
bn_IN: অজানা রূপান্তর

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
bn_IN: অবৈধ সংখ্যা

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
bn_IN: bitwise শিফ্ট করার জন্য কোন মান পাওয়া যায়নি

note: Digits localized for the given language
en: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F
bn_IN: ০,১,২,৩,৪,৫,৬,৭,৮,৯,A,B,C,D,E,F

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
bn_IN: ডিগ্রি

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
bn_IN: রেডিয়েন

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
bn_IN: গ্রেডিয়েন

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
bn_IN: স্বয়ংক্রিয়

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
bn_IN: বৈজ্ঞানিক মোড

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
bn_IN: সহায়িকার ফাইল খুলতে ব্যর্থ

note: Calculator menu
en: _Calculator
bn_IN: ক্যালকুলেটর (_C)

note: View menu
en: _View
bn_IN: প্রদর্শন (_V)

note: Help menu label
en: _Help
bn_IN: সাহায্য (_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
bn_IN: মৌলিক মোড(_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
bn_IN: উন্নত বৈশিষ্ট্য (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
bn_IN: অর্থনৈতিক মোড (_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
bn_IN: প্রোগ্রামিং (_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
bn_IN: সূচিপত্র (_C)

en: _Copy
bn_IN: কপি করুন(_C)

en: _Paste
bn_IN: পেস্ট করুন (_P)

en: _Undo
bn_IN: পূর্বাবস্থা (_U)

en: _Redo
bn_IN: পুনরাবৃত্তি (_R)

en: _Preferences
bn_IN: _प्राथमिकताएं

en: _Quit
bn_IN: প্রস্থান (_Q)

en: _About
bn_IN: পরিচিতি (_A)

en: Inches
bn_IN: ইঞ্চি

en: Millimeters
bn_IN: মিলিমিটার

en: Celsius
bn_IN: সেলসিয়াস

en: Kelvin
bn_IN: কেলভিন

[ctx: unit-symbols]
en: K
bn_IN: কেলভিন

en: Volume
bn_IN: ভলিউম
