mate-calc 1.25.0 - en to bs translation catalogue (28 entries)

en: Clear
bs: Očisti

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
bs: Memorija

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
bs: Faktorijal

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
bs: Slo

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
bs: Bv

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
bs: Rok

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
bs: Zcg

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
bs: Stopa

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
bs: Sv

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
bs: Ppl

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
bs: Unes_i

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
bs: Zn_ak:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
bs: Postavke

en: _Close
bs: _Zatvori

note: Title of main window
en: Calculator
bs: Računalo

note: Calculator menu
en: _Calculator
bs: _Kalkulator

note: View menu
en: _View
bs: _Pogled

note: Help menu label
en: _Help
bs: _Pomoć

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: _Paste
bs: _Umetni

en: _Undo
bs: _Vrati

en: _Redo
bs: Po_novi

en: _Preferences
bs: _Postavke

en: _Quit
bs: _Izađi

en: _About
bs: _O

en: Millimeters
bs: Milimetri

en: Celsius
bs: Celzij
