mate-calc 1.25.0 - en to cs translation catalogue (439 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
cs: Faktorizovat

en: Clear
cs: Vyčistit

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
cs: Vědecký exponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
cs: Paměť

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
cs: Mocnina

en: Undo
cs: Zpět

note: Accessible name for the store value button
en: Store
cs: Zapamtovat

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
cs: Převrácená hodnota

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
cs: Faktoriál

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
cs: Absolutní hodnota

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
cs: Horní index

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
cs: Dolní index

en: const
cs: konstanta

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
cs: Doba úročení

en: _Cancel
cs: _Zrušit

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
cs: Spočít_at

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
cs: Vypočítá počet úročených období nutných k navýšení investice ze současné hodnoty na budoucí hodnotu při fixní úrokové sazbě po celé úročené období.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
cs: Ú_roková sazba za období:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
cs: _Budoucí hodnota:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
cs: Současná _hodnota:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
cs: Dvojitě degresivní odpis

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
cs: Vypočítá zrychlené odpisy dané aktivy za určité období pomocí dvojité degresivní metody odpisu.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
cs: Ži_votnost:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
cs: _Období:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
cs: Ná_klady:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
cs: Budoucí hodnota

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
cs: _Počet období:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
cs: Vypočítá budoucí hodnotu investic založenou na sérii stejnoměrných plateb s pravidelnou úrokovou sazbou po zadaný počet platebních období v dané lhůtě.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
cs: _Pravidelná splátka:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
cs: Hrubá marže

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
cs: Vypočítá prodejní cenu produktu založenou na nákladech na produkt a požadované hrubé marži.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
cs: _Marže:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
cs: Pravidelná splátka

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
cs: Spočítá výši pravidelné splátky půjčky, kde jsou platby prováděny na konci každého platebního období.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
cs: _Doba:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
cs: Pů_jčka:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
cs: Současná hodnota

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
cs: Vypočítá současnou hodnotu investice založené na sérii stejnoměrných plateb sníženou o pravidelnou úrokovou sazbu po zadaný počet platebních období v dané lhůtě.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
cs: Úroková sazba za období

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
cs: Vypočítá měsíční úrok nutný k navýšení investice ze současné hodnoty na budoucí hodnotu po zadaný počet úročných období.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
cs: Lineární odpisy

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
cs: _Náklady:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
cs: _Zůstatek:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
cs: Vypočítává lineární odpisy dané aktivy za určité období. Lineární metoda odpisu dělí odepisovanou hodnotu rovnoměrně po celou použitelnou životnost aktiva. Použitelná životnost je počet období, typicky let, po kterou je aktivum odepisováno.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
cs: Hodnota degresivního odpisu pro období

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
cs: Vypočítá hodnotu degresivního odpisu pro zadané období s použitím metody SYD (Sum of The Years' Digits). Jedná se o degresivní metodu odpisů, takže z počátku je hodnota odpisů vyšší a časem klesá.  Životnost je počet období, typicky v letech, po které je majetek odepisován.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
cs: Platební období

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
cs: Budoucí _hodnota:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
cs: Vypočítá počet platebních období nutných při pravidelných platbách k získání budoucí hodnoty za dané pravidelné úrokové sazby.

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
cs: Vložit kód znaku

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
cs: _Vložit

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
cs: Z_nak:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
cs: Posun vlevo

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
cs: Posun vpravo

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
cs: Vložit znak

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
cs: 8 bitů

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
cs: 16 bitů

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
cs: 32 bitů

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
cs: 64 bitů

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
cs: Předvolby

en: _Close
cs: _Zavřít

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
cs: Ú_hlové jednotky:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
cs: _Formát čísla:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
cs: Délka _slova:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
cs: Zobrazovat koncové _nuly

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
cs: Zobrazovat _oddělovače tisíců

en: MATE Calc
cs: MATE Kalkulačka

en: MATE Desktop calculator
cs: Kalkulačka prostředí MATE

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
cs: MATE Kalkulačka je schopná grafická kalkulačka s finančními, logickými a vědeckými režimy. Používá pro svou atitmetiku multiple precision package, aby poskytla vysoký stupeň přesnosti.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
cs: MATE Calc je novou větví GNOME Calc a je součástí pracovního prostředí MATE. Pokud byste se chtěli dozvědět více o MATE a MATE Calc, navštivte domovskou stránku projektu.

en: MATE Calculator
cs: MATE Kalkulačka

note: Title of main window
en: Calculator
cs: Kalkulačka

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
cs: Provádí aritmetické, vědecké i finanční výpočty

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
cs: kalkulačka;kalkulátor;MATE;vědecké;aritmetické;finanční;výpočty;kalkulace;

en: Accuracy value
cs: Hodnota přesnosti

en: The number of digits displayed after the numeric point
cs: Počet číslic zobrazených za desetinnou čárkou

en: Word size
cs: Velikost slova

en: The size of the words used in bitwise operations
cs: Velikost slov použitých při bitových operacích

en: Numeric Base
cs: Číselná soustava

en: The numeric base
cs: Číselná soustava

en: Show Thousands Separators
cs: Zobrazovat oddělovač tisíců

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
cs: Udává, zda se u velkých čísel mají zobrazovat oddělovače tisíců.

en: Show Trailing Zeroes
cs: Zobrazovat koncové nuly

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
cs: Udává, zda se u zobrazené hodnoty mají vypisovat koncové nuly za desetinnou čárkou.

en: Show History
cs: Zobrazit historii

en: Shows all recent calculations
cs: Zobrazit všechny nedávné výpočty

en: Number format
cs: Formát čísla

en: The format to display numbers in
cs: Formát, ve kterém se mají zobrazovat čísla

en: Angle units
cs: Úhlové jednotky

en: The angle units to use
cs: Úhlové jednotky, které se mají používat

en: Button mode
cs: Tlačítko režimu

en: The button mode
cs: Tlačítko režimu

en: Source currency
cs: Zdrojová měna

en: Currency of the current calculation
cs: Měna současného rozpočtu

en: Target currency
cs: Cílová měna

en: Currency to convert the current calculation into
cs: Měna, na kterou se má současný rozpočet převést

en: Source units
cs: Zdrojová měna

en: Units of the current calculation
cs: Jednotky současného výpočtu

en: Target units
cs: Cílová měna

en: Units to convert the current calculation into
cs: Jednotky, na které se má současný výpočet převést

en: UAE Dirham
cs: Dirham SAE

en: Australian Dollar
cs: Australský dolar

en: Bulgarian Lev
cs: Bulharská leva

en: Bahraini Dinar
cs: Bahrajnský dinár

en: Brunei Dollar
cs: Brunejský dolar

en: Brazilian Real
cs: Brazilský reál

en: Botswana Pula
cs: Botswanská pula

en: Canadian Dollar
cs: Kanadský dolar

en: CFA Franc
cs: Frank CFA

en: Swiss Franc
cs: Švýcarský frank

en: Chilean Peso
cs: Chilské peso

en: Chinese Yuan
cs: Čínský jüan

en: Colombian Peso
cs: Kolumbijské peso

en: Czech Koruna
cs: Česká koruna

en: Danish Krone
cs: Dánská koruna

en: Algerian Dinar
cs: Alžírský dinár

en: Estonian Kroon
cs: Estonská koruna

en: Pound Sterling
cs: Britská libra

en: Hong Kong Dollar
cs: Honkongský dolar

en: Croatian Kuna
cs: Chorvatská kuna

en: Hungarian Forint
cs: Maďarský forint

en: Indonesian Rupiah
cs: Indonéská rupie

en: Israeli New Shekel
cs: Izraelský nový šekel

en: Indian Rupee
cs: Indická rupie

en: Iranian Rial
cs: Iránský reál

en: Icelandic Krona
cs: Islandská koruna

en: Japanese Yen
cs: Japonský jen

en: South Korean Won
cs: Jihokorejský won

en: Kuwaiti Dinar
cs: Kuvajtský dinár

en: Kazakhstani Tenge
cs: Kazachstánské tenge

en: Sri Lankan Rupee
cs: Srílanská rupie

en: Lithuanian Litas
cs: Litevský litas

en: Latvian Lats
cs: Lotyšský lat

en: Libyan Dinar
cs: Libyjský dinár

en: Mauritian Rupee
cs: Mauricijská rupie

en: Mexican Peso
cs: Mexické peso

en: Malaysian Ringgit
cs: Malajsijský ringgit

en: Norwegian Krone
cs: Norská koruna

en: Nepalese Rupee
cs: Nepálská rupie

en: New Zealand Dollar
cs: Novozélandský dolar

en: Omani Rial
cs: Ománský rial

en: Peruvian Nuevo Sol
cs: Peruánské nuevo sol

en: Philippine Peso
cs: Filipínské peso

en: Pakistani Rupee
cs: Pakistánská rupie

en: Polish Zloty
cs: Polský złoty

en: Qatari Riyal
cs: Katarský rial

en: New Romanian Leu
cs: Nové rumunské leu

en: Russian Rouble
cs: Ruský rubl

en: Saudi Riyal
cs: Saúdskoarabský rial

en: Swedish Krona
cs: Švédská koruna

en: Singapore Dollar
cs: Singapurský dolar

en: Thai Baht
cs: Thajský baht

en: Tunisian Dinar
cs: Tuniský dinár

en: New Turkish Lira
cs: Nová turecká lira

en: T&T Dollar (TTD)
cs: Dolar Trinidadu a Tobaga

en: US Dollar
cs: Americký dolar

en: Uruguayan Peso
cs: Uruguayské peso

en: Venezuelan Bolívar
cs: Venezuelský bolívar

en: South African Rand
cs: Jihoafrický rand

en: Error: the number of periods must be positive
cs: Chyba: počet období musí být kladný

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
cs: Použití:
      %s — Provést matematické výpočty

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
cs: Přepínače nápovědy:
      -v, --version                   Zobrazí verzi vydání
      -h, -?, --help                  Zobrazí nápovědu přepínačů
      --help-all                      Zobrazí úplnou nápovědu přepínačů
      --help-gtk                      Zobrazí přepínače GTK+

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
cs: Přepínače GTK+:
      --class=TŘÍDA                   Třída programu, jak je použita okenním správcem
      --name=NÁZEV                    Název programu, jak je použit okenním správcem
      --screen=OBRAZOVKA              Obrazovka X, která se má použít
      --sync                          Volání X budou synchronní
      --gtk-module=MODULY             Načte přídavné moduly GTK+
      --g-fatal-warnings              Všechna varování budou kritická

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
cs: Přepínače aplikace:
      -s, --solve <rovnice>         Vyřešit zadanou rovnici

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
cs: Přepínač --solve vyžaduje rovnici, která se má vyřešit

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
cs: Neznámý přepínač „%s“

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
cs: Ludolfovo číslo Pí [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
cs: Eulerovo číslo

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
cs: Režim dolního indexu [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
cs: Režim horního indexu [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
cs: Vědecký exponent [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
cs: Sčítání [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
cs: Odčítání [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
cs: Násobení [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
cs: Dělení [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
cs: Zbytek po dělení

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
cs: Doplňující funkce

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
cs: Dodatečné konstanty

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
cs: Mocnina [^ nebo **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
cs: Druhá mocnina [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
cs: Procenta [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
cs: Faktoriál [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
cs: Absolutní hodnota [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
cs: Argument komplexního čísla

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
cs: Komplexně sdružené číslo

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
cs: Odmocnina [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
cs: Druhá odmocnina [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
cs: Logaritmus

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
cs: Přirozený logaritmus

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
cs: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
cs: Kosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
cs: Tangenta

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
cs: Hyperbolický sinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
cs: Hyperbolický kosinus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
cs: Hyperbolický tangent

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
cs: Inverzní sinus

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
cs: Inverzní cosinus

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
cs: Inverzní tangens

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
cs: Převrácená hodnota

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
cs: Logická konjunkce AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
cs: Logická disjunkce OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
cs: Logická exkluzivní disjunkce XOR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
cs: Logická negace NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
cs: Celá část

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
cs: Desetinná část

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
cs: Reálná část

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
cs: Imaginární část

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
cs: Jedničkový doplněk

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
cs: Dvojkový doplněk

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
cs: Začátek bloku [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
cs: Konec bloku [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
cs: Spočítat výsledek

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
cs: Faktorizovat [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
cs: Smazat displej [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
cs: Zpět [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
cs: Posun vlevo [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
cs: Posun vpravo [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
cs: Dvojitě degresivní odpis

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
cs: Platební období

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
cs: Hodnota degresivního odpisu pro období

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
cs: Lineární odpisy

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
cs: Binární

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
cs: Osmičková

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
cs: Desítková

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
cs: Hexadecimální

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
cs[0]: _%d místo
cs[1]: _%d místa
cs[2]: _%d míst
cs[3]: _%d míst

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
cs[0]: %d místo
cs[1]: %d místa
cs[2]: %d míst
cs[3]: %d míst

note: Tooltip for the round button
en: Round
cs: Zaokrouhlit

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
cs: Zaokrouhlit dolů

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
cs: Zaokrouhlit nahoru

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
cs: Znaménko

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
cs: Rychlost světla

en: 299,792,458 m/s
cs: 299 792 458 m/s

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
cs: Magnetická konstanta

en: 1.2566370614×10⁻⁶ N/A²
cs: 1,2566370614×10⁻⁶ N/A²

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
cs: Permitivita vakua

en: 8.85418782×10⁻¹² s⁴A²/m³kg
cs: 8,854 187 82×10⁻¹² s⁴A²/m³kg

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
cs: Gravitační konstanta

en: 6.67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)
cs: 6,67408×10⁻¹¹ m³/(s²kg)

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
cs: Planckova konstanta

en: 6.62607004×10⁻³⁴ m²kg/s
cs: 6,62607004×10⁻³⁴ m²kg/s

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
cs: Elementární náboj

en: 1.6021766208(98)×10⁻¹⁹ C
cs: 1,6021766208(98)×10⁻¹⁹ C

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
cs: Klidová hmotnost elektronu

en: 9.10938356×10⁻³¹ kg
cs: 9,10938356×10⁻³¹ kg

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
cs: Klidová hmotnost protonu

en: 1.672621898(21)×10⁻²⁷ kg
cs: 1,672621898(21)×10⁻²⁷ kg

note: Tooltip for the Nₐ button
en: Avogadro constant
cs: Avogadrova konstanta

en: 6.02214086×10²³ mol⁻¹
cs: 6,02214086×10²³ mol⁻¹

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
cs:  na

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
cs: Přepnout převodní jednotky

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
cs: Žádná položka v historii změn

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
cs: Žádná položka v historii opakování změn

en: No sane value to store
cs: Nesmyslná hodnota pro uložení

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
cs: Došlo k přetečení. Zkuste větší velikost slova.

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
cs: Neznámá proměnná „%s“

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
cs: Funkce „%s“ není definovaná

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
cs: Neznámý převod

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
cs: Chybný výraz v místě symbolu „%s“

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
cs: Nesprávný výraz

en: Calculating
cs: Počítá se

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
cs: Pro rozklad na součin prvočísel je zapotřebí celé číslo

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
cs: Nesmyslná hodnota pro bitový posun

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
cs: Zobrazená hodnota není celé číslo

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
cs: Stupně

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
cs: Radiány

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
cs: Grady

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
cs: Automaticky

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
cs: Pevný

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
cs: Vědecký

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
cs: Inženýrský

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
cs: Zobrazovat %d desetinných _míst

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
cs: Nezdařilo se otevření souboru nápovědy

en: MATE Documentation Team
cs: Dokumentační tým MATE

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: MATE Kalkulačka je svobodný software; můžete jej šířit a/nebo modifikovat podle ustanovení GNU General Public License, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vlastního uvážení) kterékoliv pozdější verze.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: MATE Kalkulačka je šířena ve víře, že bude užitečná, ale BEZ JAKÝCHKOLIV ZÁRUK, a to i bez předpokládané záruky na PRODEJNOST nebo VHODNOST PRO KONKRÉTNÍ ÚČEL. Více podrobností najdete přímo v licenci GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
cs: Měli byste obdržet kopii GNU General Public License spolu s MATE kalkulačkou; pokud ne, napište na: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
cs: Kalkulačka s režimy pro finance a vědu.
    Využívá GNU MPFR %s a GNU MPC %s

en: About MATE Calculator
cs: O kalkulačce

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
cs: Copyright © 1986–2010 autoři GCalctool
    Copyright © 2011-2021 vývojáři MATE

note: Calculator menu
en: _Calculator
cs: _Kalkulátor

note: Mode menu
en: _Mode
cs: Reži_m

note: View menu
en: _View
cs: _Zobrazit

note: Help menu label
en: _Help
cs: _Nápověda

note: Basic menu label
en: _Basic
cs: _Základní

note: Advanced menu label
en: _Advanced
cs: _Pokročilá

note: Financial menu label
en: _Financial
cs: _Finanční

note: Programming menu label
en: _Programming
cs: _Programátorský

note: History menu label
en: _History
cs: _Historie

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
cs: _Obsah

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: _Paste
cs: V_ložit

en: _Undo
cs: _Zpět

en: _Redo
cs: Zn_ovu

en: _Clear History
cs: Vymazat _historii

en: _Preferences
cs: Nastavení

en: _Quit
cs: _Ukončit

en: _About
cs: O _aplikaci

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
cs: Logická konjunkce AND je definovaná pouze pro celá kladná čísla

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
cs: Logická disjunkce OR je definovaná pouze pro celá kladná čísla

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
cs: Logická exkluzivní disjunkce XOR je definovaná pouze pro celá kladná čísla

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
cs: Logická negace NOT je definovaná pouze pro celá kladná čísla

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
cs: Posun je možný pouze u celočíselných hodnot

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
cs: Argument není definován pro nulu

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
cs: Dělení nulou není definováné

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
cs: Logaritmus nuly je nedefinovaný

note: Translators: Error displayed when attempting to take zeroth root
en: The zeroth root of a number is undefined
cs: Nultá odmocnina čísla není definovaná

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
cs: Faktoriál je definován pouze pro kladná reálná čísla.

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
cs: Zbytek po dělení je definován pouze pro celá čísla

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
cs: Mocnina nuly není definovaná pro záporný exponent

note: Translators: Error displayed when error function (erf) value is undefined
en: The error function is only defined for real numbers
cs: Chybová funkce je defunována pouze pro reálná čísla.

note: Translators: Error displayed when zeta function value is undefined
en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
cs: Riemannova funkce zeta je definovaná pouze pro reálná čísla ≠1

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
cs: Tangens není definován pro úhly, které jsou násobky π (180°) a to od π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
cs: Inverzní sinus není definován pro hodnoty mimo interval [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
cs: Inverzní kosinus není definován pro hodnoty mimo interval [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
cs: Arkustangenciální funkce není definovaná pro hodnoty i a -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
cs: Inverzní hyperbolický kosinus není definován pro hodnoty menší než jedna

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
cs: Inverzní hyperbolická tangenciála není definovaná pro hodnoty mimo (-1, 1)

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
cs: %s °

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
cs: °,stupeň,stupně,stupňů

[ctx: unit-format]
en: %s radians
cs: %s rad

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
cs: rad,radián,radiány,radiánů

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
cs: %s grad

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
cs: grad,gradián,gradiány,gradiánů

en: Parsecs
cs: Parseky

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
cs: pc,parsek,parseky,parseků

en: Light Years
cs: Světelné roky

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
cs: ly,světelný rok,světelné roky,světelných roků,světelných let

en: Astronomical Units
cs: Astronomické jednotky

[ctx: unit-format]
en: %s au
cs: %s AU

[ctx: unit-symbols]
en: au
cs: AU,au,astronomická jednotka,astronomické jednotky,astronomických jednotek

en: Nautical Miles
cs: Námořní míle

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
cs: %s NM

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
cs: NM,Nm,nmi,námořní míle,námořních mil

en: Miles
cs: Míle

[ctx: unit-format]
en: %s mi
cs: %s M

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
cs: M,mi,míle,mil

en: Kilometers
cs: Kilometry

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
cs: km,kilometr,kilometry,kilometrů

en: Cables
cs: Kabely

[ctx: unit-format]
en: %s cb
cs: %s cbl

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
cs: cbl,cb,kabel,kabely,kabelů

en: Fathoms
cs: Sáhy

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
cs: %s fth

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
cs: fth,ftm,fm,sáh,sáhy,sáhů,fathom,fathomy,fathomů

en: Meters
cs: Metry

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
cs: m,metr,metry,metrů

en: Yards
cs: Yardy

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
cs: yd,yard,yardy,yardů

en: Feet
cs: Stopy

[ctx: unit-format]
en: %s ft
cs: %s ′

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
cs: ′,',ft,stopa,stopy,stop

en: Inches
cs: Palce

[ctx: unit-format]
en: %s in
cs: %s ″

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
cs: ″,",in,palec,palce,palců,coul,couly,coulů

en: Centimeters
cs: Centimetry

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
cs: cm,centimetr,centimetry,centimetrů

en: Millimeters
cs: Milimetry

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
cs: mm,milimetr,milimetry,milimetrů

en: Micrometers
cs: Mikrometry

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
cs: μm,um,mikrometr,mikrometry,mikrometrů

en: Nanometers
cs: Nanometry

[ctx: unit-format]
en: %s nm
cs: %s NM

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
cs: nm,nanometr,nanometry,nanometrů

en: Hectares
cs: Hektary

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
cs: ha,hektar,hektary,hektarů

en: Acres
cs: Akry

[ctx: unit-format]
en: %s acres
cs: %s ac

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
cs: ac,akr,akry,akrů,acre

en: Square Meters
cs: Metry čtverečné

[ctx: unit-symbols]
en: m²
cs: m²,m2,metr čtvereční,metry čtvereční,metrů čtverečních

en: Square Centimeters
cs: Centimetry čtverečné

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
cs: cm²,cm2,centimetr čtvereční,centimetry čtvereční,centimetrů čtverečních

en: Square Millimeters
cs: Milimetry čtverečné

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
cs: mm²,mm2,milimetr čtvereční,milimetry čtvereční,milimetrů čtverečních

en: Cubic Meters
cs: Metry krychlové

[ctx: unit-symbols]
en: m³
cs: m³,m3,metr krychlový,metry krychlové,metrů krychlových,metr kubický,metry kubické,metrů kubických

en: Gallons
cs: Galony

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
cs: gal,galon,galony,galonů

en: Litres
cs: Litry

[ctx: unit-format]
en: %s L
cs: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
cs: l,litr,litry,litrů

en: Quarts
cs: Kvarty

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
cs: gt,kvarta,kvarty,kvart

en: Pints
cs: Pinty

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
cs: pt,pinta,pinty,pint

en: Millilitres
cs: Mililitry

[ctx: unit-format]
en: %s mL
cs: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
cs: ml,cm³,mililitr,mililitry,mililitrů

en: Microlitres
cs: Mikrolitry

[ctx: unit-format]
en: %s μL
cs: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
cs: mm³,μl,ul,mikrolitr,mikrolitry,mikrolitrů

en: Tonnes
cs: Tuny

[ctx: unit-format]
en: %s T
cs: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
cs: t,tuna,tuny,tun

en: Kilograms
cs: Kilogramy

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
cs: kg,kilogram,kilogramy,kilogramů,kilo,kila,kil

en: Pounds
cs: Libry

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
cs: lb,libra,libry,liber

en: Ounces
cs: Unce

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
cs: oz,unce,uncí

en: Grams
cs: Gramy

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
cs: g,gram,gramy,gramů

en: Years
cs: Roky

[ctx: unit-format]
en: %s years
cs: %s r

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
cs: r,rok,roky,roků,let

en: Days
cs: Dny

[ctx: unit-format]
en: %s days
cs: %s d

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
cs: d,den,dny,dnů,dní

en: Hours
cs: Hodiny

[ctx: unit-format]
en: %s hours
cs: %s h

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
cs: h,hod,hodina,hodiny,hodin

en: Minutes
cs: Minuty

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
cs: %s min

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
cs: min,minuta,minuty,minut

en: Seconds
cs: Sekundy

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
cs: s,sekunda,sekundy,sekund,vteřina,vteřiny,vteřin

en: Milliseconds
cs: Milisekundy

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
cs: ms,milisekunda,milisekundy,milisekund

en: Microseconds
cs: Mikrosekundy

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
cs: μs,us,mikrosekunda,mikrosekundy,mikrosekund

en: Celsius
cs: stupně Celsia

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
cs: %s ℃

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
cs: ℃,°C,stupeň Celsia,stupně Celsia,stupňů Celsia

en: Farenheit
cs: Stupně Farenheita

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
cs: %s ℉

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
cs: ℉,°F,stupeň Farenheita,stupně Farenheita,stupňů Farenheita

en: Kelvin
cs: stupně Kelvina

en: Rankine
cs: Stupeň Rankina

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
cs: °R,˚Ra,stupeň Rankina,stupně Rankina,stupňů Rankina

en: Angle
cs: Úhel

en: Length
cs: Délka

en: Area
cs: Plocha

en: Volume
cs: Hlasitost

en: Weight
cs: Hmotnost

en: Duration
cs: Čas

en: Temperature
cs: Teplota

en: Currency
cs: Měna

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
cs: %%s %s
