mate-calc 1.25.0 - en to cy translation catalogue (37 entries)

en: Clear
cy: Clirio

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
cy: Cof

en: Undo
cy: Dadwneud

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
cy: Ffactorol

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
cy: Isysgrif

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
cy: Uwchysgrif

en: _Cancel
cy: _Diddymu

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
cy: Gd

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
cy: Cfnd

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
cy: Cyfr

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
cy: Gp

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
cy: Tld

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
cy: _Mewnosod

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
cy: _Nod:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
cy: Hoffterau

en: _Close
cy: Ca_u

note: Title of main window
en: Calculator
cy: Cyfrifiannell

en: Show History
cy: Dangos yr hanes

en: No sane value to store
cy: Dim gwerth synhwyrol i'w storio

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
cy: Mynegiad wedi'i gam-ffurfio

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
cy: Awtomatig

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
cy: Gwyddonol

note: Calculator menu
en: _Calculator
cy: _Cyfrifiannell

note: View menu
en: _View
cy: G_olwg

note: Help menu label
en: _Help
cy: _Cymorth

note: Basic menu label
en: _Basic
cy: _Sylfaenol

note: Advanced menu label
en: _Advanced
cy: _Uwch

note: Financial menu label
en: _Financial
cy: _Ariannol

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
cy: _Cynnwys

en: _Copy
cy: _Copïo

en: _Paste
cy: _Gludo

en: _Undo
cy: _Dadwneud

en: _Redo
cy: _Ail-wneud

en: _Preferences
cy: _Hoffterau

en: _Quit
cy: _Gadael

en: _About
cy: _Ynghylch

en: Volume
cy: Cyfrol
