mate-calc 1.25.0 - en to de translation catalogue (401 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
de: Faktorisieren

en: Clear
de: Löschen

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
de: Wissenschaftlicher Exponent

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
de: Arbeitsspeicher

en: Undo
de: Rückgängig

note: Accessible name for the store value button
en: Store
de: Speichern

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
de: Kehrwert

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
de: Faktorielle

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
de: Absoluter Wert

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
de: Hochstellung

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
de: Tiefstellung

en: const
de: Konstante

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
de: Wachstumsdauer

en: _Cancel
de: _Abbrechen

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
de: _Berechnen

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
de: Berechnet die Anzahl der Perioden, die benötigt werden, um eine Investition von dem aktuellen Wert auf einen Zielwert bei einem festen Zinssatz pro Zinsperiode anwachsen zu lassen.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
de: Periodischer _Zinssatz:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
de: Zukünftiger _Wert:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
de: _Barwert:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
de: Geometrisch-degressive Abschreibung

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
de: Berechnet nach der geometrisch-degressiven Abschreibungsmethode den zulässigen Abschreibungssatz eines Wirtschaftsguts für einen gegebenen Zeitraum.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
de: _Lebensdauer:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
de: Zahlungs_periode:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
de: _Kosten:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
de: Zukünftiger Wert

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
de: _Anzahl der Zahlungsperioden:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
de: Berechnet den zukünftigen Wert (Zielwert) einer Investition bei regelmäßigen Zahlungen und einem periodischen Zinssatz über die Anzahl der Zahlungsperioden der Laufzeit.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
de: _Periodische Zahlung

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
de: Bruttogewinnspanne

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
de: Berechnet den Wiederverkaufspreis eine Produktes basierend auf den Produktkosten und der gewünschten Bruttogewinnspanne.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
de: _Gewinnspanne:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
de: Periodische Zahlung

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
de: Berechnet die Höhe der periodischen Abzahlungsrate für einen Kredit bei Zahlungen am Ende jedes Zahlungszeitraums.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
de: _Laufzeit:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
de: _Grundkapital:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
de: Barwert

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
de: Berechnet den Barwert (gegenwärtigen Wert) einer Investition bei regelmäßigen Zahlungen und einem periodischen Zinssatz über die Anzahl der Zahlungsperioden der Laufzeit.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
de: Periodischer Zinssatz

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
de: Berechnet den periodischen Zinssatz, der benötigt wird, um eine Investition über die Anzahl der Perioden auf einen Zielwert anwachsen zu lassen.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
de: Lineare Abschreibung

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
de: _Kosten:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
de: _Restwert:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
de: Berechnet die lineare Abschreibungsrate eines Wirtschaftsguts pro Periode. Die Methode der linearen Abschreibung teilt die Gesamtabschreibung über einen gewissen Zeitraum gleichmäßig auf jede einzelne Periode auf. Die sinnvolle Lebenszeit des Abschreibungsobjekts ist die Anzahl der Perioden, typischerweise Jahre, in denen das Wirtschaftsguts abgeschrieben wird.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
de: Sum-of-the-Years-Digits-Abschreibung

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
de: Berechnet den zulässigen Abschreibungssatz eines Wirtschaftsguts für einen gegebenen Zeitraum nach der Sum-of-the-Years-Digits-Methode. Diese Methode erhöht die Abschreibungsrate so, dass in zeitnahen Perioden mehr Abschreibungskosten entstehen als in zeitferneren Perioden. Die sinnvolle Lebenszeit ist die Anzahl der Perioden, typischerweise Jahre, in denen das Wirtschaftsgut abgeschrieben wird.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
de: Zahlungsperiode

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
de: Zukünftiger _Wert:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
de: Berechnet die Anzahl der Zahlungsperioden, die bei einer normalen Annuität und einem periodischen Zinssatz benötigt werden, um einen zukünftigen Zielwert zu erreichen.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
de: KTrm

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
de: Zw

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
de: Geschwindigkeit

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
de: Bw

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
de: Zhlg

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
de: Bgs

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
de: Zeichen einfügen

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
de: E_infügen

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
de: _Zeichen:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
de: Nach links verschieben

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
de: Nach rechts verschieben

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
de: Zeichen einfügen

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
de: 8 Bit

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
de: 16 Bit

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
de: 32 Bit

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
de: 64 Bit

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
de: Einstellungen

en: _Close
de: S_chließen

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
de: _Winkeleinheiten:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
de: Zahlen_format

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
de: Wort_länge:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
de: Nachfolgende _Nullen anzeigen

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
de: _Tausender-Trennzeichen anzeigen

en: MATE Calc
de: MATE Taschenrechner

en: MATE Desktop calculator
de: MATE-Taschenrechner

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
de: MATE-Calc ist ein leistungsfähiger grafischer Taschenrechner mit finanziellen, logischen und wissenschaftlichen Modi. Es verwendet ein Mehrfachpräzisionspaket für seine Arithmetik, um ein hohes Maß an Genauigkeit zu bieten.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
de: MATE-Calc ist eine Abspaltung von GNOME-Calc und ein Teil der MATE-Arbeitsumgebung. Wenn Sie mehr über MATE und MATE-Calc erfahren möchten, besuchen Sie bitte die Internetseite des Projektes.

en: MATE Calculator
de: MATE-Taschenrechner

note: Title of main window
en: Calculator
de: Taschenrechner

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
de: Arithmetische, wissenschaftliche und finanztechnische Berechnungen durchführen

en: Accuracy value
de: Genauigkeitswert

en: The number of digits displayed after the numeric point
de: Die Anzahl der Ziffern nach dem numerischen Punkt

en: Word size
de: Wortlänge

en: The size of the words used in bitwise operations
de: Die Wortgröße bei bitweisen Operationen

en: Numeric Base
de: Numerische Basis

en: The numeric base
de: Die numerische Basis

en: Show Thousands Separators
de: Tausender-Trennzeichen anzeigen

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
de: Zeigt an, ob Tausender-Trennzeichen in großen Zahlen angezeigt werden.

en: Show Trailing Zeroes
de: Nachfolgende Nullen anzeigen

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
de: Zeigt an, ob nachfolgende Nullen nach dem Komma in der Anzeige angezeigt werden sollen.

en: Show History
de: Verlauf anzeigen

en: Number format
de: Zahlenformat

en: The format to display numbers in
de: Das Format für die Anzeige von Zahlen

en: Angle units
de: Winkeleinheiten

en: The angle units to use
de: Die zu verwendenden Winkeleinheiten

en: Button mode
de: Knopfmodus

en: The button mode
de: Der Knopfmodus

en: Source currency
de: Ursprungswährung

en: Currency of the current calculation
de: Währung der aktuellen Berechnung

en: Target currency
de: Zielwährung

en: Currency to convert the current calculation into
de: Währung, in welche die aktuelle Berechnung umgewandelt werden soll

en: Source units
de: Ursprungseinheiten

en: Units of the current calculation
de: Einheit der aktuellen Berechnung

en: Target units
de: Zieleinheiten

en: Units to convert the current calculation into
de: Einheit, in welche die aktuelle Berechnung umgewandelt werden soll

en: UAE Dirham
de: VAE-Dirham

en: Australian Dollar
de: Australische Dollar

en: Bulgarian Lev
de: Bulgarische Lewa

en: Bahraini Dinar
de: Bahrain-Dinar

en: Brunei Dollar
de: Brunei-Dollar

en: Brazilian Real
de: Brasilianische Real

en: Botswana Pula
de: Botswana-Pula

en: Canadian Dollar
de: Kanadische Dollar

en: CFA Franc
de: CFA-Franc

en: Swiss Franc
de: Schweizer Franken

en: Chilean Peso
de: Chilenische Peso

en: Chinese Yuan
de: Chinesische Yuan

en: Colombian Peso
de: Kolumbianische Peso

en: Czech Koruna
de: Tschechische Kronen

en: Danish Krone
de: Dänische Kronen

en: Algerian Dinar
de: Algerische Dinar

en: Estonian Kroon
de: Estnische Kronen

en: Pound Sterling
de: Britische Pfund Sterling

en: Hong Kong Dollar
de: Hong-Kong-Dollar

en: Croatian Kuna
de: Kroatische Kuna

en: Hungarian Forint
de: Ungarische Forint

en: Indonesian Rupiah
de: Indonesische Rupiah

en: Israeli New Shekel
de: Neue israelische Shekel

en: Indian Rupee
de: Indische Rupien

en: Iranian Rial
de: Iranische Rial

en: Icelandic Krona
de: Isländische Kronen

en: Japanese Yen
de: Japanische Yen

en: South Korean Won
de: Südkoreanische Won

en: Kuwaiti Dinar
de: Kuwaitische Dinar

en: Kazakhstani Tenge
de: Kasachische Tenge

en: Sri Lankan Rupee
de: Sri-Lanka-Rupien

en: Lithuanian Litas
de: Litauische Litas

en: Latvian Lats
de: Lettische Lats

en: Libyan Dinar
de: Libysche Dinar

en: Mauritian Rupee
de: Mauritius-Rupien

en: Mexican Peso
de: Mexikanische Peso

en: Malaysian Ringgit
de: Malaysische Ringgit

en: Norwegian Krone
de: Norwegische Kronen

en: Nepalese Rupee
de: Nepalesische Rupien

en: New Zealand Dollar
de: Neuseeländische Dollar

en: Omani Rial
de: Oman-Rial

en: Peruvian Nuevo Sol
de: Peruanische Neue Sol

en: Philippine Peso
de: Philippinische Peso

en: Pakistani Rupee
de: Pakistanische Rupien

en: Polish Zloty
de: Polnische Złoty

en: Qatari Riyal
de: Katar-Riyal

en: New Romanian Leu
de: Neue rumänische Leu

en: Russian Rouble
de: Russische Rubel

en: Saudi Riyal
de: Saudi-Rial

en: Swedish Krona
de: Schwedische Kronen

en: Singapore Dollar
de: Singapur-Dollar

en: Thai Baht
de: Thailändische Baht

en: Tunisian Dinar
de: Tunesische Dinar

en: New Turkish Lira
de: Neue türkische Lira

en: T&T Dollar (TTD)
de: Trinidad-und-Tobago-Dollar (TTD)

en: US Dollar
de: US-Dollar

en: Uruguayan Peso
de: Uruguayische Peso

en: Venezuelan Bolívar
de: Venezolanische Bolívar

en: South African Rand
de: Südafrikanische Rand

en: Error: the number of periods must be positive
de: Fehler: Die Zahl der Perioden muss positiv sein

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
de: Aufruf:
      %s — Mathematische Berechnungen ausführen

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
de: Hilfeoptionen:
      -v, --version                   Version der Freigabe anzeigen
      -h, -?, --help                  Hilfeoptionen anzeigen
      --help-all                      Alle Hilfeoptionen anzeigen
      --help-gtk                      GTK+ Optionen anzeigen

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
de: GTK+ Optionen:
      --class=KLASSE                  Die vom Fensterverwalter verwendete Programmklasse
      --name=NAME                     Der vom Fensterverwalter verwendete Programmname
      --screen=ANZEIGE                Zu verwendende X-Anzeige
      --sync                          X-Aufrufe synchron durchführen
      --gtk-module=MODULE             Zusätzliche GTK+ Module laden
      --g-fatal-warnings              All Warnungen werden zu fatalen

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
de: Anwendungsoptionen:
      -s, --solve <Gleichung>          Die gegebene Gleichung lösen

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
de: Das Argument »--solve« erfordert eine zu lösende Gleichung

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
de: Unbekanntes Argument »%s«

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
de: Pi [Strg+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
de: Eulersche Zahl

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
de: Modus für Tiefstellung [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
de: Modus für Hochstellung [Strg]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
de: Wissenschaftlicher Exponent [Strg+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
de: Addieren [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
de: Subtrahieren [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
de: Multiplizieren [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
de: Dividieren [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
de: Modulo-Division

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
de: Zusätzliche Funktionen

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
de: Zusätzliche Konstanten

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
de: Exponent [^ oder **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
de: Quadrat [Strg+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
de: Prozentsatz [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
de: Fakultät [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
de: Absoluter Wert [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
de: komplexes Argument

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
de: Komplexe Konjugation

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
de: Wurzel [Strg+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
de: Quadratwurzel [Strg+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
de: Logarithmus

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
de: Natürlicher Logarithmus

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
de: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
de: Cosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
de: Tangens

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
de: Hyperbolischer Sinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
de: Hyperbolischer Cosinus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
de: Hyperbolischer Tangens

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
de: Umgedrehtes Sinus

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
de: Umgedrehtes Cosinus

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
de: Umgedrehtes Tangens

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
de: Kehrwert [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
de: Boolesches UND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
de: Boolesches ODER

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
de: Boolesches exklusives ODER

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
de: Boolesches NICHT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
de: Ganzzahliger Anteil

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
de: Gebrochener Anteil

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
de: Reeller Teil

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
de: Imaginärer Teil

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
de: Einerkomplement

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
de: Zweierkomplement

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
de: Block öffnen [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
de: Block schließen [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
de: Ergebnis berechnen

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
de: Faktorisieren [Strg+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
de: Die Anzeige löschen [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
de: Rückgängig [Strg+R]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
de: Nach links verschieben [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
de: Nach rechts verschieben [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
de: Degressive Doppelratenabschreibung

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
de: Finanztechnischer Begriff

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
de: Sum-of-the-Years-Digits-Abschreibung

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
de: Lineare Abschreibung

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
de: Binär

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
de: Oktal

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
de: Dezimal

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
de: Hexadezimal

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
de[0]: _%d Stelle
de[1]: _%d Stellen

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
de[0]: %d Stelle
de[1]: %d Stellen

note: Tooltip for the round button
en: Round
de: Runden

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
de: Abrunden

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
de: Aufrunden

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
de: Vorzeichen

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
de: Lichtgeschwindigkeit

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
de: Magnetische Feldkonstante

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
de: Elektrische Feldkonstante

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
de: Newtonsche Gravitationskonstante

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
de: Planck-Konstante

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
de: Elementarladung

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
de: Elektronenmasse

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
de: Protonenmasse

note: Tooltip for the Nₐ button
en: Avogadro constant
de: Avogadro-Konstante

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
de: Umrechnungseinheiten vertauschen

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
de: Keine Rückgängig-Chronik

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
de: Keine Rückgängig-Chronik

en: No sane value to store
de: Kein vernünftiger Wert zum Speichern

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
de: Überlauf. Versuchen Sie eine höhere Wortlänge zu verwenden

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
de: Unbekannte Variable »%s«

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
de: Die Funktion »%s« ist nicht definiert

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
de: Unbekannte Umrechnung

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
de: Fehlerhafter Ausdruck bei Token »%s«

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
de: Fehlerhafter Ausdruck

en: Calculating
de: Berechnung läuft

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
de: Es können nur Ganzzahlen faktorisiert werden

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
de: Kein vernünftiger Wert zum bitweisen Verschieben

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
de: Angezeigter Wert ist keine Ganzzahl

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
de: Grad

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
de: im Bogenmaß

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
de: gon

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
de: Automatisch

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
de: Fest

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
de: Wissenschaftlich

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
de: Ingenieurwissenschaftlich

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
de: %d _Nachkommastellen anzeigen

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
de: Hilfedatei kann nicht geöffnet werden

en: MATE Documentation Team
de: MATE-Dokumentationsteam

en: About MATE Calculator
de: Über MATE-Taschenrechner

note: Calculator menu
en: _Calculator
de: _Taschenrechner

note: Mode menu
en: _Mode
de: _Modus

note: View menu
en: _View
de: _Darstellung

note: Help menu label
en: _Help
de: _Hilfe

note: Basic menu label
en: _Basic
de: _Basis

note: Advanced menu label
en: _Advanced
de: _Erweitert

note: Financial menu label
en: _Financial
de: _Finanztechnisch

note: Programming menu label
en: _Programming
de: _Programmierung

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
de: _Inhalt

en: _Copy
de: _Kopieren

en: _Paste
de: E_infügen

en: _Undo
de: _Rückgängig

en: _Redo
de: _Wiederherstellen

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: _Quit
de: _Beenden

en: _About
de: _Über

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
de: Boolesches UND ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
de: Boolesches ODER ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
de: Boolesches exklusives ODER ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
de: Boolesches NICHT ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
de: Verschiebung ist nur mit Ganzzahlen möglich

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
de: Das Argument ist für null nicht definiert

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
de: Division durch null ist nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
de: Der Logarithmus von null ist nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
de: Modulo-Divisionen sind nur für Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
de: Die Potenz von null ist nicht für einen negativen Exponenten definiert

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
de: Tangens ist nicht für Winkel definiert, die ein Vielfaches von π (180°) ab π∕2 (90°) sind

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
de: Inverser Sinus ist nicht für Werte außerhalb des Intervalls [-1, 1] definiert

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
de: Inverser Kosinus ist nicht für Werte außerhalb des Intervalls [-1, 1] definiert

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
de: Inverser hyperbolischer Kosinus ist nicht für Werte kleiner als eins definiert

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
de: %s Grad

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
de: Grad,Grad,Grad

[ctx: unit-format]
en: %s radians
de: %s im Bogenmaß

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
de: Radiant,Radiant,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
de: %s gon

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
de: Gon,Gon,gon

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
de: Parsec,Parsecs,pc

en: Light Years
de: Lichtjahre

[ctx: unit-format]
en: %s ly
de: %s Lj

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
de: Lichtjahr,Lichtjahre,Lj

en: Astronomical Units
de: Astronomische Einheiten

en: Nautical Miles
de: Seemeilen

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
de: %s sm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
de: sm

en: Miles
de: Meilen

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
de: Meile,Meilen,mi

en: Kilometers
de: Kilometer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
de: Kilometer,Kilometer,km,km

en: Cables
de: Kabel

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
de: Kabel,Kabel,cb

en: Fathoms
de: Klafter

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
de: Fathom,Fathoms,ftm

en: Meters
de: Meter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
de: Meter,Meter,m

en: Yards
de: Yard

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
de: Yard,Yard,yd

en: Feet
de: Fuß

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
de: Fuß,Fuß,ft

en: Inches
de: Zoll

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
de: Zoll,Zoll,in

en: Centimeters
de: Zentimeter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
de: Zentimeter,Zentimeter,cm,cm

en: Millimeters
de: Millimeter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
de: Millimeter,Millimeter,mm

en: Micrometers
de: Mikrometer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
de: Mikrometer,Mikrometer,um

en: Nanometers
de: Nanometer

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
de: Nanometer,Nanometer,nm

en: Hectares
de: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
de: Hektar,Hektar,ha

en: Acres
de: Acre

[ctx: unit-format]
en: %s acres
de: %s Acre

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
de: Acre,Acre

en: Square Meters
de: Quadratmeter

en: Square Centimeters
de: Quadratzentimeter

en: Square Millimeters
de: Quadratmillimeter

en: Cubic Meters
de: Kubikmeter

en: Gallons
de: Gallonen

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
de: Gallone,Gallonen,gal

en: Litres
de: Liter

[ctx: unit-format]
en: %s L
de: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
de: Liter,Liter,Liter,Liter,l

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
de: Quart,Quarten,qt

en: Pints
de: Pinten

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
de: Pinte,Pinten,pt

en: Millilitres
de: Milliliter

[ctx: unit-format]
en: %s mL
de: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
de: Milliliter,Milliliter,Milliliter,Milliliter,ml,cm³

en: Microlitres
de: Mikroliter

[ctx: unit-format]
en: %s μL
de: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
de: mm³,μl,ul

en: Tonnes
de: Tonnen

[ctx: unit-format]
en: %s T
de: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
de: Tonne,Tonnen

en: Kilograms
de: Kilogramm

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
de: Kilogramm,Kilogramm,Kilogramm,Kilogramm,kg,kg

en: Pounds
de: Pfund

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
de: Pfund,Pfund,lb

en: Ounces
de: Unzen

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
de: Unze,Unzen,oz

en: Grams
de: Gramm

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
de: Gramm,Gramm,Gramm,Gramm,g

en: Years
de: Jahre

[ctx: unit-format]
en: %s years
de: %s Jahre

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
de: Jahr,Jahre

en: Days
de: Tage

[ctx: unit-format]
en: %s days
de: %s Tage

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
de: Tag,Tage

en: Hours
de: Stunden

[ctx: unit-format]
en: %s hours
de: %s Stunden

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
de: Stunde,Stunden

en: Minutes
de: Minuten

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
de: %s Minuten

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
de: Minute,Minuten

en: Seconds
de: Sekunden

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
de: Sekunde,Sekunden,s

en: Milliseconds
de: Millisekunden

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
de: Millisekunde,Millisekunden,ms

en: Microseconds
de: Mikrosekunden

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
de: Mikrosekunde,Mikrosekunden,us,µs

en: Celsius
de: Grad Celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
de: Grad Celsius,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
de: Grad Fahrenheit,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: K
de: k

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
de: Grad Rankine,˚R,˚Ra

en: Angle
de: Winkel

en: Length
de: Länge

en: Area
de: Fläche

en: Volume
de: Volumen

en: Weight
de: Gewicht

en: Duration
de: Dauer

en: Temperature
de: Temperatur

en: Currency
de: Währung
