mate-calc 1.25.0 - en to dz translation catalogue (44 entries)

en: Clear
dz: བསལ།

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
dz: དྲན་ཚད།

en: Undo
dz: འབད་བཤོལ།

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
dz: ཕེཀ་ཊོ་རི་ཡཱལ།

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
dz: སྟེང་ཡིག

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
dz: འོག་ཡིག

en: _Cancel
dz: ཆ་མེད།(_C)

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
dz: Ctrm།

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
dz: གོང་ཚད།

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
dz: བཙུགས།  (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
dz: ཡིག་འབྲུ་: (_a)

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
dz: དགའ་གདམ་ཚུ།

en: _Close
dz: ཁ་བསྡམས།(_C)

note: Title of main window
en: Calculator
dz: རྩིས་འཕྲུལ།

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
dz: མཚན་རིགས་ དངུལ་འབྲེལ་ ཡང་ན་ ཨང་རྩིས་ཀྱི་ རྩིས་ལས་ཀྱི་ ལས་འགན་བསྒྲུབ་

en: Show History
dz: ལོ་རྒྱུས་སྟོན།

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
dz: བསྡོམས་ [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
dz: ཕབ་ [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
dz: བསྒྱུར་རྩིས་ [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
dz: བགོ་  [/]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
dz: བརྒྱ་ཆ་  [%]

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
dz: འབད་ཤོལ་གྱི་ལོ་རྒྱུས་མིན་ནུག་

en: No sane value to store
dz: གསོག་འཇོག་འབད་ནིའི་ སེན་བེ་ལུ་མིན་འདུག

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
dz: བཟོ་བསྒྱུར་བའི་གསལ་བརྗོད།

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
dz: ཚན་རིག་གི

note: Calculator menu
en: _Calculator
dz: རྩིས་འཕྲུལ། (_C)

note: View menu
en: _View
dz: མཐོང་སྣང་།(_V)

note: Help menu label
en: _Help
dz: གྲོགས་རམ།(_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
dz: གཞི་རྩ། (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
dz: མཐོ་རིམ་ཅན། (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
dz: དངུལ་འབྲེལ། (_F)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
dz: ནང་དོན།(_C)

en: _Copy
dz: འདྲ་བཤུས།(_C)

en: _Paste
dz: སྦྱར།(_P)

en: _Undo
dz: ་འབད་བཤོལ།(_U)

en: _Redo
dz: ལོག་འབད།(_R)

en: _Preferences
dz: དགའ་གདམ་ཚུ།(_P)

en: _Quit
dz: སྤངས།  (_Q)།

en: _About
dz: སྐོར་ལས།(_A)

en: Inches
dz: ཨིན་ཅེསི་

en: Millimeters
dz: མི་ལི་མི་ཊརསི་

en: Celsius
dz: སེལ་ཤི་ཡཱསི།

en: Kelvin
dz: ཀེལ་བིན།

en: Volume
dz: སྦུང་ཚད།
