mate-calc 1.25.0 - en to eo translation catalogue (396 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
eo: Faktorigi

en: Clear
eo: Vakigi

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
eo: Scienca eksponento

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
eo: Memoro

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
eo: Eksponento

en: Undo
eo: Malfari

note: Accessible name for the store value button
en: Store
eo: Konservi

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
eo: Inverso

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
eo: Faktorialo

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
eo: Absoluta valoro

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
eo: Supra indico

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
eo: Suba indico

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
eo: Kunmetanta Periodo

en: _Cancel
eo: _Rezigni

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
eo: K_alkuli

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
eo: Kalkuli kiom kunmetantaj periodoj necesas por pliigi investaĵo de estanta valoro al estonta valoro, por neŝanganta rentumo por ĉiu kunmetanta periodoj.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
eo: Perioda _rentumo:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
eo: _Estonta valoro:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
eo: Nuna _valoro

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
eo: duoble dekliancanta malplivaloriĝo

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
eo: Kalkuli asignaĵon por kompensi malplivaloriĝon de aktivo dum iu specifa perioda, uzante la metodon 'duoble deklinacianta saldo'.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
eo: _Ekzistodaŭro:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
eo: _Periodo:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
eo: Ko_sto:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
eo: Estonta valoro

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
eo: _Nombro de periodoj:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eo: Kalkuli la estontan valoron de investaĵo bazita sur serio de egalaj pagoj per perioda rentumo super la nombro de pagperiodoj dum tuta periodo de la investaĵo.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
eo: _Perioda pago:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
eo: Malnetoprofito marĝeno

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
eo: Kalkulas la revendan prezon de produkto, surbaze prezo de la produkto kaj la dezirata malneta profitmarĝeno.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
eo: _Marĝeno:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
eo: Perioda pago

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
eo: Kalkuli kvanton de la periodaj pagoj por iu prunto, kiam pagoj estas faritaj fine de ĉiu pagperiodo.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
eo: _Periodo:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
eo: Ĉ_efa:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
eo: Nuna valoro

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eo: Kalkuli la estanta valoro de la investaĵo bazita sur serio de egalaj pagoj diskontata por perioda rentumo sur la nombro de pagperiodoj en tuta periodo de la investaĵo.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
eo: Perioda rentumo

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
eo: Kalkuli periodan rentumon necesan por pliigi investaĵon ĝis iu specifa estonta valoro, dum iu nombro de kunmetantaj periodoj.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
eo: Lineara malplivaloriĝo

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
eo: _Kosto:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
eo: Re_stanta valoro:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eo: Kalkuli la lineara malplivaloriĝon de aktivo dum unu periodo. La lineara metodo de malplivaloriĝo dividas la malplivaloriĝeblan koston egale tra la ekzistodaŭro de iu aktivo. La ekzistadaŭro estas la kvanto de periodoj, kutime jaroj, dum kiu la aktivo tute perdas sian valoron.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
eo: Sumo-de-la-Jaro'-ciferoj malplivaloriĝo

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eo: Kalkuli asignaĵon por kompensi malplivaloriĝon de aktivo dum iu specifa perioda, uzante la metodon 'Sumo-de-la-Jaroj'-Ciferoj.  Tiu ĉi metodo de malplivaloriĝo pli akcelas gradon de malplivaloriĝon, tiel ke pli granda kvanto de malplivaloriĝaj elspezoj okazas dum pli fruaj periodoj ol la pli malfruaj.  La uzebla ekzistoperiodo estas la nombroj de periodoj, kutime jaroj, dum kiuj iu aktivo malplivaloriĝas.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
eo: Pagperiodo

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
eo: Estonta _valoro:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
eo: Kalkuli kiom pagperiodaj necesas dum la daŭro de ordinara anuitato, por havigi iun estontan valoron, per perioda rentumo.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
eo: Ktrm

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
eo: Dds

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
eo: Ev

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
eo: Periodo

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
eo: Sjc

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
eo: Procentaĵo

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
eo: Nv

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
eo: Ppg

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
eo: Mpm

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
eo: Enmeti signokodon

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
eo: Enmet_i

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
eo: _Signo:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
eo: Ŝovi maldekstren

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
eo: Ŝovi dekstren

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
eo: Enmeti signon

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
eo: 8-bita

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
eo: 16-bita

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
eo: 32-bita

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
eo: 64-bita

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
eo: Agordoj

en: _Close
eo: _Fermu

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
eo: _Angulaj unuoj:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
eo: Nombra _formato:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
eo: Vort_longo:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
eo: Montri sekvantajn _nulojn

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
eo: Montri milapar_tigilojn

en: MATE Desktop calculator
eo: Kalkulilo de MATE Labortablo

en: MATE Calculator
eo: MATE Kalkulilo

note: Title of main window
en: Calculator
eo: Kalkulilo

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
eo: Fari aritmetikajn, sciencajn aŭ financajn kalkulojn

en: Accuracy value
eo: Precizeca valoro

en: Word size
eo: Vortolongo

en: Numeric Base
eo: Cifereca bazo

en: The numeric base
eo: La cifereca bazo

en: Show Thousands Separators
eo: Montri milapartigilojn

en: Show Trailing Zeroes
eo: Montri sekvantajn nulojn

en: Show History
eo: Montri historion

en: Number format
eo: Nombra formato:

en: Angle units
eo: Angulaj unuoj

en: Button mode
eo: Reĝimo de butono

en: The button mode
eo: La reĝimo de butono

en: Source currency
eo: Fonta valuto

en: Currency of the current calculation
eo: Valuto de la nuna kalkulo

en: Target currency
eo: Cela valuto

en: Currency to convert the current calculation into
eo: Konverti la nunan kalkulon al kiu valuto

en: Source units
eo: Fontaj unuoj

en: Units of the current calculation
eo: Unuoj de la nuna kalkulo

en: Target units
eo: Celaj unuoj

en: Units to convert the current calculation into
eo: Konverti la nunan kalkulon al kiuj unuoj

en: UAE Dirham
eo: UAE-dirhamo

en: Australian Dollar
eo: Aŭstralia dolaro

en: Bulgarian Lev
eo: Bulgara levo

en: Bahraini Dinar
eo: Barejna dinaro

en: Brunei Dollar
eo: Bruneja dolaro

en: Brazilian Real
eo: Brazila realo

en: Botswana Pula
eo: Bocvana pulao

en: Canadian Dollar
eo: Kanada dolaro

en: CFA Franc
eo: Afrika franko

en: Swiss Franc
eo: Svisa franko

en: Chilean Peso
eo: Ĉilia peso

en: Chinese Yuan
eo: Ĉina juano

en: Colombian Peso
eo: Kolombia peso

en: Czech Koruna
eo: Ĉeĥa krono

en: Danish Krone
eo: Dana krono

en: Algerian Dinar
eo: Alĝeria dinaro

en: Estonian Kroon
eo: Estona krono

en: Euro
eo: Eŭro

en: Pound Sterling
eo: Brita pundo

en: Hong Kong Dollar
eo: Honkonga dolaro

en: Croatian Kuna
eo: Kroata kunao

en: Hungarian Forint
eo: Hungara forinto

en: Indonesian Rupiah
eo: Indonezia rupio

en: Israeli New Shekel
eo: Nova israela siklo

en: Indian Rupee
eo: Barata rupio

en: Iranian Rial
eo: Irana rialo

en: Icelandic Krona
eo: Islanda krono

en: Japanese Yen
eo: Japana eno

en: South Korean Won
eo: Sudkoreia ŭono

en: Kuwaiti Dinar
eo: Kuvajta dinaro

en: Kazakhstani Tenge
eo: Kazaĥa tengo

en: Sri Lankan Rupee
eo: Srilanka rupio

en: Lithuanian Litas
eo: Litova lido

en: Latvian Lats
eo: Latva lato

en: Libyan Dinar
eo: Libia dinaro

en: Mauritian Rupee
eo: Maŭricia rupio

en: Mexican Peso
eo: Meksika peso

en: Malaysian Ringgit
eo: Malajzia ringito

en: Norwegian Krone
eo: Norvega krono

en: Nepalese Rupee
eo: Nepala rupio

en: New Zealand Dollar
eo: Novzelanda dolaro

en: Omani Rial
eo: Omana rialo

en: Peruvian Nuevo Sol
eo: Perua nova suno

en: Philippine Peso
eo: Filipina peso

en: Pakistani Rupee
eo: Pakistana rupio

en: Polish Zloty
eo: Pola zloto

en: Qatari Riyal
eo: Katara rialo

en: New Romanian Leu
eo: Nova rumana leo

en: Russian Rouble
eo: Rusia rublo

en: Saudi Riyal
eo: Sauda rialo

en: Swedish Krona
eo: Sveda krono

en: Singapore Dollar
eo: Singapura dolaro

en: Thai Baht
eo: Tajlanda bahto

en: Tunisian Dinar
eo: Tunizia dinaro

en: New Turkish Lira
eo: Nova turka liro

en: T&T Dollar (TTD)
eo: Trinidada dolaro (TTD)

en: US Dollar
eo: Usona dolaro

en: Uruguayan Peso
eo: Urugvaja peso

en: Venezuelan Bolívar
eo: Venezuela bolivaro

en: South African Rand
eo: Sudafrika rando

en: Error: the number of periods must be positive
eo: Eraro: la kvanto de periodoj devas esti pozitiva

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
eo: Uzo:
      %s — Fari matematikajn kalkulojn

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
eo: Helpa Opcioj:
      -v, --version                   Montri eldonversion
      -h, -?, --help                  Montri helpajn opciojn
      --help-all                      Montri ĉiujn helpajn opciojn
      --help-gtk                      Montri GTK+ opciojn

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
eo: Opcioj de GTK+:
      --class=CLASS                   Programa klaso kiel uzata de la fenestra agordilo
      --name=NAME                     Programa nomo kiel uzata de the fenestra agordilo
      --screen=SCREEN                 X-ekrano uzota
      --sync                          Voki al X sinkrone
      --gtk-module=MODULES            Ŝarĝi kromajn modulojn de GTK+
      --g-fatal-warnings              Fari ĉiujn avertojn neripareblaj

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
eo: Opcioj de la Aplikaĵoj:
      -s, --solve <equation>          Solvi la donitan ekvacion

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
eo: Argumento --solvo bezonas ekvacion por solvi

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
eo: Nekonata argumento '%s'

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
eo: Pi [Ktrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
eo: Eŭlera konstanto

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
eo: Reĝimo de suba indico [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
eo: Reĝimo de suba indico [Ktrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
eo: Scienca eksponento [Ktrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
eo: Adicii [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
eo: Subtrahi [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
eo: Multipliki [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
eo: Dividi [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
eo: Module dividi

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
eo: Aldonaj funkcioj

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
eo: Eksponento [^ aŭ **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
eo: Kvadrato [Ktrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
eo: Elcento [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
eo: Faktorialo [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
eo: Absoluta valoro [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
eo: Kompleksa argumento

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
eo: Kompleksa konjugito

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
eo: Radiko [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
eo: Kvadrata radiko [Ktrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
eo: Logaritmo

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
eo: Natura logaritmo

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
eo: Sinuso

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
eo: Kosinuso

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
eo: Tangento

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
eo: Hiperbola sinuso

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
eo: Hiperbola kosinuso

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
eo: Hiperbola tangento

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
eo: Inversa Sinuso

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
eo: Inversa Kosinuso

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
eo: Inversa Tangento

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
eo: Inversa [Ktrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
eo: Bulea KAJO (AND)

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
eo: Bulea AŬO (OR)

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
eo: Bulea DISAŬO (XOR)

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
eo: Bulea NEGO (NOT)

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
eo: Entjera parto

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
eo: Frakcia parto

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
eo: Reela parto

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
eo: Imaginara parto

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
eo: Komplemento ĝis unu

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
eo: Komplemento ĝis du

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
eo: Komenci grupon [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
eo: Fini grupon [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
eo: Kalkuli rezulton

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
eo: Faktorigi [Ktrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
eo: Vakigi ekranon [Eskapa klavo]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
eo: Malfari [Ktrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
eo: Ŝovu Maldeskstren [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
eo: Ŝovu Dekstren [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
eo: Duoble deklinacianta malplivaloriĝo

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
eo: Financa periodo

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
eo: Sumo de la jaraj cifroj malplivaloriĝo

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
eo: Lineara malplivaloriĝo

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
eo: Duuma

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
eo: Okuma

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
eo: Dekuma

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
eo: Deksesuma

note: Tooltip for the round button
en: Round
eo: Rondigi

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
eo: Planka

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
eo: Plafona

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
eo: Signumo

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
eo:  en

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
eo: Ŝanĝi konverto-unuojn

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
eo: Neniu malfara historio

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
eo: Neniu refara historia

en: No sane value to store
eo: Neniu 'sana'-valoro por konservi

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
eo: Troo. Provu pli grandan vortlongon

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
eo: Nekonata variablo '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
eo: Funkcio '%s' ne estas definita

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
eo: Nekonata konverto

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
eo: Misformita esprimo je signo '1%s'

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
eo: Misformita esprimo

en: Calculating
eo: Kalkulanta

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
eo: Bezonas entjeron por faktorigi

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
eo: Neniu 'sana'-valoro por laŭbita ŝovo

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
eo: Montrita valoro ne estas entjero

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
eo: Gradoj

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
eo: Radianoj

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
eo: Gradusoj

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
eo: Aŭtomate

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
eo: Fiksita

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
eo: Scienca

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
eo: Inĝeniera

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
eo: Montri %d _cifer-pozicioj

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
eo: Ne eblas malfermi helpdosieron

en: About MATE Calculator
eo: Pri MATE Kalkulilo

note: Calculator menu
en: _Calculator
eo: _Kalkulilo

note: Mode menu
en: _Mode
eo: _Reĝimo

note: View menu
en: _View
eo: _Vidi

note: Help menu label
en: _Help
eo: _Helpo

note: Basic menu label
en: _Basic
eo: _Baza

note: Advanced menu label
en: _Advanced
eo: _Altnivela

note: Financial menu label
en: _Financial
eo: _Financa

note: Programming menu label
en: _Programming
eo: _Programado

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: _Copy
eo: _Kopii

en: _Paste
eo: _Enmeti

en: _Undo
eo: _Malfari

en: _Redo
eo: _Refari

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Quit
eo: _Ĉesi

en: _About
eo: _Pri

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
eo: Bulea KAJO (AND) nur difinita por pozitivaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
eo: Bulea AŬO (OR) nur difinita por pozitivaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
eo: Bulea DISAŬO (XOR) nur difinita por pozitivaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
eo: Bulea NEGO (NOT) nur definita por pozitivaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
eo: Ŝovo estas nur ebla por entjeroj valoroj

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
eo: Argumento ne difinita por nulo

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
eo: Divido per nulo ne difinita

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
eo: Logaritmo de nulo ne estas definita

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
eo: Modulo divido nur definita por entjeroj

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
eo: La potenco de nulo nedifinita por negativa eksponento

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
eo: Tangento ne definita por anguloj ke estas obloj de π (180°) ekde π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
eo: Inversa sinuso ne definita por valoroj preter [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
eo: Inversa kosinuso ne definita por valoroj preter [-1,1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
eo: Inverso hiperbola kosinuso ne definita por valoroj malpli ol unu

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
eo: %s gradoj

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
eo: grado,gradoj,deg

[ctx: unit-format]
en: %s radians
eo: %s radianoj

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
eo: radiano,radianoj,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
eo: %s gradusoj

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
eo: graduso,gradusoj,gono

en: Parsecs
eo: Parsekoj

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
eo: parseko,parsekoj,pc

en: Light Years
eo: Lumjaroj

[ctx: unit-format]
en: %s ly
eo: %s lj

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
eo: lumjaro,lumjaroj,lj

en: Astronomical Units
eo: Astronomiaj unuoj

[ctx: unit-format]
en: %s au
eo: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
eo: ua

en: Nautical Miles
eo: Marmejlo

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
eo: %s M

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
eo: M

en: Miles
eo: Mejloj

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
eo: mejlo,mejloj,mi

en: Kilometers
eo: Kilometroj

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
eo: kilometro,kilometroj,km,kmj

en: Cables
eo: Kabloj

[ctx: unit-format]
en: %s cb
eo: %s kb

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
eo: kablo,kabloj,kb

en: Fathoms
eo: Klafto

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
eo: klafto,klaftoj,kft

en: Meters
eo: Metroj

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
eo: metro,metroj,m

en: Yards
eo: Jardoj

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
eo: jardo,jardoj,yd

en: Feet
eo: Futo

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
eo: futo,futoj,ft

en: Inches
eo: Coloj

[ctx: unit-format]
en: %s in
eo: %s co

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
eo: colo,coloj,co

en: Centimeters
eo: Centimetroj

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
eo: centimetro,centimetroj,cm,cm

en: Millimeters
eo: Milimetroj

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
eo: milimetro,milimetroj,mm

en: Micrometers
eo: Mikrometroj

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
eo: mikrometro,mikrometroj,µm

en: Nanometers
eo: Nanometroj

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
eo: nanometro,nanometroj,nm

en: Hectares
eo: Hektaroj

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
eo: hektaro,hektaroj,ha

en: Acres
eo: Akreoj

[ctx: unit-format]
en: %s acres
eo: %s akreoj

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
eo: akreo,akreoj

en: Square Meters
eo: Kvadrataj metroj

en: Square Centimeters
eo: Kvadrataj centimetroj

en: Square Millimeters
eo: Kvadrataj milimetroj

en: Cubic Meters
eo: Kubaj metroj

en: Gallons
eo: Galjonoj

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
eo: galjono,galjonoj,gal

en: Litres
eo: Litroj

[ctx: unit-format]
en: %s L
eo: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
eo: litro,litroj,liter,liters,l

en: Quarts
eo: Du pajntoj

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
eo: du pajntoj, du pajntoj, qt

en: Pints
eo: Pajntoj

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
eo: pajnto,pajntoj,pt

en: Millilitres
eo: Mililitroj

[ctx: unit-format]
en: %s mL
eo: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
eo: mililitro,mililitroj,millimeter,millimeter,mL,cm³

en: Microlitres
eo: Mikrolitroj

[ctx: unit-format]
en: %s μL
eo: %s µl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
eo: mm³,µl,ul

en: Tonnes
eo: Tunoj

[ctx: unit-format]
en: %s T
eo: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
eo: tuno,tunoj

en: Kilograms
eo: Kilogramoj

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
eo: kilogramo,kilogramoj,kilogram,kilograms,kg,kgj

en: Pounds
eo: Funtoj

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
eo: funto,funtoj,lb

en: Ounces
eo: Uncoj

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
eo: unco,uncoj,oz

en: Grams
eo: Gramoj

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
eo: gramo,gramoj,gram,grams,g

en: Years
eo: Jaroj

[ctx: unit-format]
en: %s years
eo: %s jaroj

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
eo: jaro,jaroj

en: Days
eo: Tagoj

[ctx: unit-format]
en: %s days
eo: %s tagoj

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
eo: tago,tagoj

en: Hours
eo: Horoj

[ctx: unit-format]
en: %s hours
eo: %s horoj

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
eo: horo, horoj

en: Minutes
eo: Minutoj

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
eo: %s minutoj

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
eo: minuto,minutoj

en: Seconds
eo: Sekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
eo: sekundo,sekundoj,s

en: Milliseconds
eo: Milisekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
eo: milisekundo,milisekundoj,ms

en: Microseconds
eo: Mikrosekundoj

[ctx: unit-format]
en: %s μs
eo: %s µs

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
eo: mikrosekundo,microsekundoj,us,µs

en: Celsius
eo: Celsia

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
eo: %s °C

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
eo: grdC,°C

en: Farenheit
eo: Farenhejta

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
eo: %s °F

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
eo: grdF,°F

en: Kelvin
eo: Kelvina

en: Rankine
eo: Rankajna

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
eo: %s °Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
eo: grdR,°R,°Ra

en: Angle
eo: Angulo

en: Length
eo: Longo

en: Area
eo: Areo

en: Volume
eo: Volumeno

en: Weight
eo: Pezo

en: Duration
eo: Daŭro

en: Temperature
eo: Temperaturo

en: Currency
eo: Valuto
