mate-calc 1.25.0 - en to es_CL translation catalogue (39 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
es_CL: Factorizar

en: Clear
es_CL: Borrar

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
es_CL: Memoria

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
es_CL: Exponente

en: Undo
es_CL: Deshacer

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
es_CL: Valor Absoluto

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
es_CL: Preferencias

note: Title of main window
en: Calculator
es_CL: Calculadora

en: Australian Dollar
es_CL: Dolar australiano

en: Bulgarian Lev
es_CL: Lev búlgaro

en: Bahraini Dinar
es_CL: Dinar bahreiní

en: Brunei Dollar
es_CL: Dólar de Brunéi

en: Brazilian Real
es_CL: Real brasileño

en: Botswana Pula
es_CL: Pula

en: Canadian Dollar
es_CL: Dolar Canadiense

en: CFA Franc
es_CL: Franco CFA

en: Swiss Franc
es_CL: Franco Suizo

en: Chilean Peso
es_CL: Peso Chileno

en: Chinese Yuan
es_CL: Yuan chino

en: Colombian Peso
es_CL: Peso Colombiano

en: Czech Koruna
es_CL: Corona Checa

en: Danish Krone
es_CL: Corona Danesa

en: Algerian Dinar
es_CL: Dinar argelino

en: Estonian Kroon
es_CL: Corona estonia

en: Pound Sterling
es_CL: Libra esterlina

en: Hong Kong Dollar
es_CL: Dólar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
es_CL: Kuna croata

en: Hungarian Forint
es_CL: Forinto húngaro

en: Indonesian Rupiah
es_CL: Rupia indonesia

en: Israeli New Shekel
es_CL: Nuevo shéquel

en: Indian Rupee
es_CL: Rupia india

en: Iranian Rial
es_CL: Rial iraní

en: Icelandic Krona
es_CL: Corona islandesa

en: MATE Documentation Team
es_CL: Equipo de documentiación de MATE

note: Help menu label
en: _Help
es_CL: Ay_uda

en: _Preferences
es_CL: _Preferencias

en: _About
es_CL: _Acerca de

en: Celsius
es_CL: Centígrados

en: Currency
es_CL: Actual
