mate-calc 1.25.0 - en to fa translation catalogue (348 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
fa: فاکتور

en: Clear
fa: پاک کردن

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
fa: نماد علمی

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
fa: حافظه

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
fa: توان

en: Undo
fa: برگردان کنش

note: Accessible name for the store value button
en: Store
fa: ذخیره

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
fa: معکوس

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
fa: فاکتوریل

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
fa: قدر مطلق

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
fa: بالانویس

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
fa: زیرنویس

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
fa: عبارت ترکیبی

en: _Cancel
fa: ان_صراف

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
fa: _محاسبه

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
fa: نرخ _بهره‌ای دوره‌ای:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
fa: مقدار آ_ینده:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
fa: مقدار _فعلی:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
fa: استهلاک با شیب مضاعف

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
fa: _عمر:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
fa: _دوره:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
fa: _هزینه:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
fa: مقدار آینده

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
fa: _تعداد دوره‌ها:

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
fa: _پرداخت دوره‌ای:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
fa: حاشیه سود ناخالص

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
fa: _حاشیه:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
fa: پرداخت دوره‌ای

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
fa: مقدار فعلی

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
fa: نرخ بهره دوره‌ای

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
fa: استهلاک خط مستقیم

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
fa: _هزینه:

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
fa: استهلاک مجموع سنوات

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
fa: دوره‌ی پرداخت

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
fa: مقدار آ_ینده:

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
fa: Dbd

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
fa: درج کد نویسه

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
fa: _درج

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
fa: نوی_سه:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
fa: تبدیل به چپ

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
fa: تبدیل به راست

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
fa: درج نویسه

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
fa: ۸ بیت

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
fa: ۱۶ بیت

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
fa: ۳۲ بیت

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
fa: ۶۴ بیت

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
fa: تنظیمات

en: _Close
fa: _بستن

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
fa: واحدهای _زاویه:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
fa: _قالب‌بندی عدد:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
fa: اندازه _کلمه:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
fa: نمایش _صفرهای انتهایی

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
fa: نمایش جداساز _هزارها

en: MATE Calculator
fa: ماشین حساب MATE

note: Title of main window
en: Calculator
fa: ماشین‌حساب

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fa: انجام محاسبات ریاضی، علمی و مالی

en: Accuracy value
fa: مقدار دقت

en: The number of digits displayed after the numeric point
fa: تعداد ارقام جهت نمایش پس از اعشار

en: Word size
fa: اندازه کلمه

en: The size of the words used in bitwise operations
fa: اندازه کلمات جهت استفاده در اعمال مربوط به علمگر بیتی

en: Numeric Base
fa: پایه عددی

en: The numeric base
fa: پایه عددی

en: Show Thousands Separators
fa: نمایش جداساز هزارها

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fa: اینکه آیا جداساز هزارها باید در اعداد بزرگ نشان داده شود یا خیر

en: Show Trailing Zeroes
fa: نمایش صفرهای انتهایی

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fa: اینکه آیا صفرهای انتهایی بعد از اعشار باید در مقدار نمایش داده شده نشان داده شود یا خیر.

en: Show History
fa: نمایش تاریخچه

en: Number format
fa: قالب عدد

en: The format to display numbers in
fa: قالبی که اعداد به شکل آن نمایش داده می‌شوند

en: Angle units
fa: واحدهای زاویه

en: The angle units to use
fa: واحدهای زاویه حهت استفاده

en: Button mode
fa: جالت دکمه‌ای

en: The button mode
fa: حالت دکمه‌ای

en: Source currency
fa: ارز منبع

en: Currency of the current calculation
fa: ارز مربوط به محاسبه فعلی

en: Target currency
fa: ارز هدف

en: Currency to convert the current calculation into
fa: ارز جهت تبدیل محاسبه فعلی به آن

en: Source units
fa: واحدهای منبع

en: Units of the current calculation
fa: واحدهای محاسبه‌ی فعلی

en: Target units
fa: واحدهای هدف

en: Units to convert the current calculation into
fa: واحدها جهت تبدیل محاسبه فعلی به آن

en: UAE Dirham
fa: درهم امارات متحده عربی

en: Australian Dollar
fa: دلار استرالیایی

en: Bulgarian Lev
fa: لف بلغارستان

en: Bahraini Dinar
fa: دینار بحرینی

en: Brunei Dollar
fa: دلار برونئی

en: Brazilian Real
fa: رئال برزیلی

en: Botswana Pula
fa: پولا بوتسوانا

en: Canadian Dollar
fa: دلار کانادایی

en: Swiss Franc
fa: فرانک سوئیس

en: Chilean Peso
fa: پزو شیلی

en: Chinese Yuan
fa: یوآن چینی

en: Colombian Peso
fa: پزو کلمبیایی

en: Czech Koruna
fa: کرون چک

en: Danish Krone
fa: کرون دانمارک

en: Algerian Dinar
fa: دینار الجزیره

en: Estonian Kroon
fa: کرون استونی

en: Euro
fa: یورو

en: Pound Sterling
fa: پوند استرلینگ

en: Hong Kong Dollar
fa: دلار هنگ کونگ

en: Croatian Kuna
fa: کونا کروواسی

en: Hungarian Forint
fa: فورینت مجارستان

en: Indonesian Rupiah
fa: روپیه اندونزی

en: Israeli New Shekel
fa: نیو شکل اسرائیل

en: Indian Rupee
fa: روپیه هند

en: Iranian Rial
fa: ریال ایرانی

en: Icelandic Krona
fa: کرون ایسلند

en: Japanese Yen
fa: ین ژاپنی

en: South Korean Won
fa: وون کره‌جنوبی

en: Kuwaiti Dinar
fa: دینار کویتی

en: Kazakhstani Tenge
fa: تنگه قزاقستان

en: Sri Lankan Rupee
fa: روپیه سریلانکا

en: Lithuanian Litas
fa: لیتاس لیتوانی

en: Latvian Lats
fa: لاتس لتونی

en: Libyan Dinar
fa: دینار لیبیایی

en: Mauritian Rupee
fa: روپیه موریس

en: Mexican Peso
fa: پزو مکزیکی

en: Malaysian Ringgit
fa: رینگیت مالزی

en: Norwegian Krone
fa: کرون نروژ

en: Nepalese Rupee
fa: روپیه نپال

en: New Zealand Dollar
fa: دلار نیوزیلند

en: Omani Rial
fa: ریال عمان

en: Peruvian Nuevo Sol
fa: نوئو سول پرو

en: Philippine Peso
fa: پزو فیلیپین

en: Pakistani Rupee
fa: روپیه پاکستان

en: Polish Zloty
fa: زلاتی هلند

en: Qatari Riyal
fa: ریال قطر

en: New Romanian Leu
fa: لئو رومانی جدید

en: Russian Rouble
fa: روبل روسی

en: Saudi Riyal
fa: ریال صعودی

en: Swedish Krona
fa: کرون اتریش

en: Singapore Dollar
fa: دلار سنگاپور

en: Thai Baht
fa: بات تایلند

en: Tunisian Dinar
fa: دینار ترکیه

en: New Turkish Lira
fa: لیره جدید ترکیه

en: T&T Dollar (TTD)
fa: دلار T&T (TTD)

en: US Dollar
fa: دلار آمریکا

en: Uruguayan Peso
fa: پزو اروگوئه

en: Venezuelan Bolívar
fa: بولیوار ونزوئلا

en: South African Rand
fa: رند آفریقا جنوبی

en: Error: the number of periods must be positive
fa: خطا: تعداد دوره‌ها باید مثبت باشند

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
fa: آرگومان ناشناس «%s»

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
fa: پی [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
fa: عدد اولر

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
fa: حالت زیرنویس [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
fa: حالت بالانویس [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
fa: توان علمی [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
fa: جمع [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
fa: تفریق [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
fa: ضرب [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
fa: تقسیم [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
fa: باقیمانده تقسیم

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
fa: توابع اضافی

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
fa: توان [^ یا **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
fa: مربع [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
fa: درصد [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
fa: فاکتوریل [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
fa: قدر مطلق [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
fa: آرگومان پیچیده

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
fa: عبارت صرفی پیچیده

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
fa: ریشه [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
fa: ریشه‌ی دوم [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
fa: لوگاریتم

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
fa: لگاریتم طبیعی

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
fa: سینوس

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
fa: کسینوس

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
fa: تانژانت

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
fa: سینوس شبه هذلولی

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
fa: کسینوس شبه هذلولی

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
fa: تانژانت شبه هذلولی

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
fa: سینوس معکوس

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
fa: کوسینوس معکوس

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
fa: تانژانت معکوس

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
fa: معکوس [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
fa: مقدار بولی AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
fa: مقدار بولی OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
fa: مقدار بولی Exclusive OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
fa: مقدار بولی NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
fa: جزء صحیح

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
fa: جزء کسری

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
fa: جزء واقعی

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
fa: جزء مجازی

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
fa: متمم یک

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
fa: متمم دو

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
fa: شروع گروه [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
fa: انتها گروه [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
fa: محاسبه‌ی نتیجه

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
fa: فاکتور [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
fa: پاک کردن نمایشگر [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
fa: برگردان [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
fa: استهلاک با شیب مضاعف

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
fa: دوره مالی

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
fa: استهلاک مجموع سنوات

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
fa: استهلاک خط مستقیم

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
fa: دودویی

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
fa: هشت‌هشتی

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
fa: اعشاری

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
fa: شانزده‌شانزدهی‏

note: Tooltip for the round button
en: Round
fa: گرد کردن

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
fa: کف

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
fa: سقف

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
fa: تعویض واحدهای تبدیل

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
fa: بدون تاریخچه برگردان

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
fa: بدون تاریخچه انجام دوباره

en: No sane value to store
fa: مقدار معقولی برای ذخیره کردن موجود نیست

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
fa: اضافی. یک کلمه با اندازه بزرگتر امتحان کنید

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
fa: متغیر ناشناس «%s»

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
fa: تابع «%s» تعریف نشد است

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
fa: تبدیل ناشناس

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
fa: عبارت بدریخت در نشانه '%s'

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
fa: عبارت معیوب

en: Calculating
fa: درحال محاسبه

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
fa: یک عدد صحیح جهت فاکتور کردن لازم است

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
fa: مقدار معقولی برای تبدیل عملگر بیای نیست

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
fa: عبارت نمایش داده شده عدد صحیح نیست

note: Digits localized for the given language
en: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F
fa: ۰,۱,۲,۳,۴,۵,۶,۷,۸,۹,A,B,C,D,E,F

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
fa: درجه

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
fa: رادیان

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
fa: گرادیان

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
fa: خودکار

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
fa: ثابت

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
fa: علمی

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
fa: مهندسی

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
fa: نمایش %Id رقم _اعشاری

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
fa: نمی‌توان پرونده‌ی راهنما را باز کرد

note: Calculator menu
en: _Calculator
fa: _ماشین‌حساب

note: Mode menu
en: _Mode
fa: _حالت

note: View menu
en: _View
fa: _نمایش

note: Help menu label
en: _Help
fa: _راهنما

note: Basic menu label
en: _Basic
fa: ا_بتدایی

note: Advanced menu label
en: _Advanced
fa: _پیشرفته

note: Financial menu label
en: _Financial
fa: _مالی

note: Programming menu label
en: _Programming
fa: _برنامه‌نویسی

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
fa: _محتویات

en: _Copy
fa: _نسخه‌برداری

en: _Paste
fa: چسباندن

en: _Undo
fa: ب_رگردان

en: _Redo
fa: _دوباره

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: _Quit
fa: _ترک

en: _About
fa: _درباره

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
fa: مقدار بولی AND تنها برای اعداد صحیح مثبت تعریف شده است

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
fa: مقدار بولی OR تنها برای اعداد صحیح مثبت تعریف شده است

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fa: مقدار بولی XOR تنها برای اعداد صحیح مثبت تعریف شده است

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fa: مقدار بولی NOT تنها برای اعداد صحیح مثبت تعریف شده است

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
fa: تبدیل فقط برای مقادیر صحیح امکان‌پذیر است

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
fa: آرگومان برای صفر تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
fa: تقسیم بر صفر تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
fa: لوگاریتم صفر تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
fa: باقیمانده تقسیم تنها برای اعداد صحیح تعریف شده است

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fa: توان صفر برای برای توان‌های منفی تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fa: تانژانت برای زاویه‌هایی که ضریبی از n ر(180°) از طریق π∕2 ر(90°) هستند تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fa: سینوس معکوس برای مقادیر خارج از [1, 1-] تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fa: کسینوس معکوس برای مقادیر خارج از [1, 1-] تعریف نشده است

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
fa: سینوس شبه هذلولی معکوس برای مقادیر کمتر از یک تعریف نشده است

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
fa: %s درجه

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
fa: درجه,درجه,deg

[ctx: unit-format]
en: %s radians
fa: %s گرادیان

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
fa: رادیان,رادیان,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
fa: %s گرادیان

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
fa: گرادیان,گرادیان,grad

en: Parsecs
fa: پارسِک

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
fa: پارسِک,پارسِک,pc

en: Light Years
fa: سال نوری

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
fa: سال‌نوری,سال‌نوری,ly

en: Astronomical Units
fa: واحدهای نجومی

en: Nautical Miles
fa: مایل دریایی

en: Miles
fa: مایل

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
fa: مایل,مایل,mi

en: Kilometers
fa: کیلومتر

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
fa: کیلومتر,کیلومتر,km,kms

en: Fathoms
fa: فَتوم

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
fa: فَتوم,فَتوم,ftm

en: Meters
fa: متر

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
fa: متر,متر,m

en: Yards
fa: یارد

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
fa: یارد,یارد,yd

en: Feet
fa: فوت

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
fa: فوت,فوت,ft

en: Inches
fa: اینچ

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
fa: اینچ,اینچ,in

en: Centimeters
fa: سانتی‌متر

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
fa: سانتی‌متر,سانتی‌متر,cm,cms

en: Millimeters
fa: میلی‌متر

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
fa: میلی‌متر,میلی‌متر,mm

en: Micrometers
fa: میکرومتر

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
fa: میکرومتر,میکرومتر,um

en: Nanometers
fa: نانومتر

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
fa: نانومتر,نانومتر,nm

en: Hectares
fa: هکتار

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
fa: هکتار,هکتار,ha

en: Acres
fa: جریب

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
fa: جریب,جریب

en: Square Meters
fa: متر مربع

en: Square Centimeters
fa: سانتی‌متر مربع

en: Square Millimeters
fa: میلی‌متر مربع

en: Cubic Meters
fa: متر مکعب

en: Gallons
fa: گالون

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
fa: گالون,گالون,gal

en: Litres
fa: لیتر

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
fa: لیتر,لیتر,لیتر,لیتر,L

en: Quarts
fa: کورات

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
fa: کوارت,کوارت,qt

en: Pints
fa: پاینت

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
fa: پاینت,پاینت,pt

en: Millilitres
fa: میلی‌لیتر

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
fa: میلی‌متر,میلی‌متر,میلی‌متر,میلی‌متر,mL,cm³

en: Microlitres
fa: میکرومتر

en: Tonnes
fa: تُن

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
fa: تُن,تُن

en: Kilograms
fa: کیلوگرم

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
fa: کیلومتر,کیلوگرم,کیلوگرم,کیلوگرم,kg,kgs

en: Pounds
fa: پوند

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
fa: پوند,پوند,lb

en: Ounces
fa: اونس

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
fa: اونس,اونس,oz

en: Grams
fa: گرم

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
fa: گرم,گرم,گرم,گرم,g

en: Years
fa: سال

[ctx: unit-format]
en: %s years
fa: %s سال

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
fa: سال,سال

en: Days
fa: روز

[ctx: unit-format]
en: %s days
fa: %s روز

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
fa: روز,روز

en: Hours
fa: ساعت

[ctx: unit-format]
en: %s hours
fa: %s ساعت

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
fa: ساعت,ساعت

en: Minutes
fa: دقیقه

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
fa: %s دقیقه

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
fa: دقیقه,دقیقه

en: Seconds
fa: ثانیه

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
fa: ثانیه,ثانیه,s

en: Milliseconds
fa: میلی‌ثانیه

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
fa: میلی‌ثانیه,میلی‌ثانیه,ms

en: Microseconds
fa: میکروثانیه

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
fa: میکروثانیه,میکروثانیه,us,μs

en: Celsius
fa: سانتیگراد

en: Farenheit
fa: فارنهایت

en: Kelvin
fa: کلوین

en: Rankine
fa: رنکین

en: Angle
fa: زاویه

en: Length
fa: طول

en: Area
fa: محیط

en: Volume
fa: بلندی صدا

en: Weight
fa: وزن

en: Duration
fa: مدت

en: Temperature
fa: دما

en: Currency
fa: ارز
