mate-calc 1.25.0 - en to ga translation catalogue (41 entries)

en: Clear
ga: Glan

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ga: Cuimhne

en: Undo
ga: Cealaigh

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
ga: Forscript

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
ga: Foscript

en: _Cancel
ga: _Cealaigh

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
ga: Á_irigh

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
ga: _Costas:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
ga: _Príomhshuim:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
ga: _Costas:

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ga: Ráta

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ga: _Ionsáigh

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ga: C_arachtar:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ga: Sainroghanna

en: _Close
ga: _Dún

note: Title of main window
en: Calculator
ga: Áireamhán

en: Word size
ga: Méid ghiotánra

en: Numeric Base
ga: Bonn Uimhriúil

en: Show History
ga: Taispeáin Stair

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
ga: Cuir leis [+]

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
ga: Heicsidheachúlach

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
ga: Uathoibríoch

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ga: Eolaíoch

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ga: Ní féidir comhad cabhrach a oscailt

note: Calculator menu
en: _Calculator
ga: Á_ireamhán

note: View menu
en: _View
ga: _Amharc

note: Help menu label
en: _Help
ga: Cab_hair

note: Basic menu label
en: _Basic
ga: _Bunúsach

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ga: _Casta

note: Financial menu label
en: _Financial
ga: _Airgeadúil

note: Programming menu label
en: _Programming
ga: _Ríomhchlárú

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ga: _Inneachar

en: _Copy
ga: _Cóipeáil

en: _Paste
ga: G_reamaigh

en: _Undo
ga: _Cealaigh

en: _Redo
ga: _Athfheidhmigh

en: _Preferences
ga: _Sainroghanna

en: _Quit
ga: Scoi_r

en: _About
ga: _Maidir Leis Seo

en: Inches
ga: Orlaí

en: Millimeters
ga: Milliméadair
