mate-calc 1.25.0 - en to gl translation catalogue (399 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
gl: Factorizar

en: Clear
gl: Limpar

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
gl: Expoñente científico

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
gl: Memoria

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
gl: Expoñente

en: Undo
gl: Desfacer

en: asin
gl: asen

note: Accessible name for the store value button
en: Store
gl: Almacenar

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
gl: Inverter

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
gl: Valor absoluto

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
gl: Superíndice

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
gl: Subíndice

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
gl: Prazo composto

en: _Cancel
gl: _Cancelar

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
gl: C_alcular

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
gl: Calcula o número de períodos compostos necesarios para incrementar un investimento do valor presente a un valor futuro, cun tipo de xuro fixo por período composto.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
gl: _Tipo de xuro periódico:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
gl: Valor _futuro:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
gl: _Valor presente:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
gl: Dobre cota sobre o valor en libros

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
gl: Calcula a prestación por depreciación dun activo durante un período específico de tempo, empregando o método de dobre cota sobre o valor en libros.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
gl: V_ida:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
gl: _Período:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
gl: C_usto:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
gl: Valor futuro

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
gl: _Número de períodos:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
gl: Calcula o valor futuro dun investimento baseado nunha serie de pagamentos iguais cun tipo de xuro periódico sobre o número de períodos de pagamento do prazo.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
gl: _Pagamento periódico:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
gl: Marxe de beneficio bruto

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
gl: Calcula o prezo de revenda dun produto baseándose no custo do produto e na marxe de beneficio bruto.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
gl: _Marxe:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
gl: Pagamento periódico

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
gl: Calcula a cantidade de pagamentos periódicos dun préstamo, onde os pagamentos se fan ao final de cada período correspondente.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
gl: Pra_zo:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
gl: Valor presente

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
gl: Calcula o valor presente dun investimento baseado nunha serie de pagamentos iguais descontados cun tipo de xuro periódico sobre o número de períodos de pago de cada prazo.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
gl: Tipo de xuro periódico

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
gl: Calcula o xuro periódico necesario para incrementar un investimento nun valor futuro, sobre o número de períodos compostos.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
gl: Depreciación lineal

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
gl: _Custo:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
gl: _Residual:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
gl: Calcula a depreciación lineal dun activo nun período. O método lineal de depreciación divide o custo amortizábel equitativamente sobre a vida útil dun activo. A vida útil é o número de períodos, xeralmente en anos, nos que un activo será amortizado.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
gl: Depreciación pola suma dos díxitos dos anos

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
gl: Calcula a prestación por depreciación dun activo durante un período específico de tempo, empregando o método de suma dos díxitos dos anos. Este método de depreciación acelera o índice de depreciación, de forma que o maior cargo de depreciación acontece nos primeiros períodos e non nos últimos. A vida útil é o número de períodos, xeralmente en anos, nos que un activo será depreciado.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
gl: Período de pagamento

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
gl: _Valor futuro:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
gl: Calcula o número de períodos de pagamento necesarios durante o prazo dunha anualidade ordinaria para acumular un valor futuro cun tipo de xuro periódico.

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
gl: Período

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
gl: Taxa

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
gl: MBB

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
gl: Inserir código de carácter

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
gl: _Inserir

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
gl: C_arácter:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
gl: Desprazar á esquerda

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
gl: Desprazar á dereita

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
gl: Inserir carácter

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
gl: Preferencias

en: _Close
gl: _Pechar

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
gl: Unidades de _ángulo:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
gl: _Formato numérico:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
gl: _Tamaño da palabra:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
gl: Amosar os _ceros á esquerda

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
gl: Amosar o separador de _milleiros

en: MATE Calc
gl: Calculadora do MATE

en: MATE Desktop calculator
gl: Calculadora do Escritorio MATE

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
gl: A calculadora do MATE é unha potente calculadora gráfica con modo financeiro, lóxico e científico. Utiliza un paquete de precisión múltiple para levar a cabo súa aritmética cun alto nivel de precisión.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
gl: A calculadora do MATE é unha bifurcación da Calculadora do GNOME é e parte do contorno de escritorio MATE. Se quere saber máis sobre MATE e a Calculadora do MATE, visite a páxina do proxecto.

en: MATE Calculator
gl: Calculadora MATE

note: Title of main window
en: Calculator
gl: Calculadora

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
gl: Faga cálculos aritméticos, científicos ou financeiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
gl: calculadora;MATE;científica;aritmética;financiera;cálculos;

en: Accuracy value
gl: Valor de precisión

en: The number of digits displayed after the numeric point
gl: O número de díxitos que se amosan despois do punto numérico

en: Word size
gl: Tamaño da palabra

en: The size of the words used in bitwise operations
gl: O tamaño das palabras usadas nas operación de bit a bit

en: Numeric Base
gl: Base numérica

en: The numeric base
gl: A base numérica

en: Show Thousands Separators
gl: Amosar o separador de milleiros

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
gl: Indica se o separador de milleiros amosase en números longos.

en: Show Trailing Zeroes
gl: Amosar os ceros á esquerda

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
gl: Indica se no caso de haber ceros excedentes despois do punto, deberían amosarse despois da presentación do valor.

en: Show History
gl: Amosar historial

en: Shows all recent calculations
gl: Amosa todos os cálculos recentes

en: Number format
gl: Formato numérico

en: The format to display numbers in
gl: O formato no que amosar os números

en: Angle units
gl: Unidades de ángulo

en: The angle units to use
gl: A unidade de ángulo que usar

en: Button mode
gl: Modo botón

en: The button mode
gl: O modo botón

en: Source currency
gl: Moeda de orixe

en: Currency of the current calculation
gl: Moeda do cálculo actual

en: Target currency
gl: Moeda destino

en: Currency to convert the current calculation into
gl: Moeda á que converter o cálculo actual

en: Source units
gl: Unidades de orixe

en: Units of the current calculation
gl: Unidades no calculo actual

en: Target units
gl: Unidades de destino

en: Units to convert the current calculation into
gl: Unidades ás que converter o cálculo actual

en: UAE Dirham
gl: Dirham UAE

en: Australian Dollar
gl: Dólar australiano

en: Bulgarian Lev
gl: Lev búlgaro

en: Bahraini Dinar
gl: Dinar de Bahrein

en: Brunei Dollar
gl: Dólar de Brunei

en: Brazilian Real
gl: Real brasileiro

en: Botswana Pula
gl: Pula de Botswana

en: Canadian Dollar
gl: Dólar canadiense

en: CFA Franc
gl: Franco francés

en: Swiss Franc
gl: Franco suizo

en: Chilean Peso
gl: Peso chileno

en: Chinese Yuan
gl: Yuan chinés

en: Colombian Peso
gl: Peso colombiano

en: Czech Koruna
gl: Corona checa

en: Danish Krone
gl: Corona danesa

en: Algerian Dinar
gl: Dinar argelí

en: Estonian Kroon
gl: Corona estoniana

en: Pound Sterling
gl: Libra esterlina

en: Hong Kong Dollar
gl: Dólar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
gl: Kuna croata

en: Hungarian Forint
gl: Florín húngaro

en: Indonesian Rupiah
gl: Rupia indonesia

en: Israeli New Shekel
gl: Novo Shéquel israelí

en: Indian Rupee
gl: Rupia india

en: Iranian Rial
gl: Real iraní

en: Icelandic Krona
gl: Corona de Islandia

en: Japanese Yen
gl: Yen xaponés

en: South Korean Won
gl: Wŏn de Corea do Sur

en: Kuwaiti Dinar
gl: Dinar de Kuwait

en: Kazakhstani Tenge
gl: Tenge kazajo

en: Sri Lankan Rupee
gl: Rupia de Sri Lanka

en: Lithuanian Litas
gl: Lita lituana

en: Latvian Lats
gl: Lats letón

en: Libyan Dinar
gl: Dinar libio

en: Mauritian Rupee
gl: Rupia mauritana

en: Mexican Peso
gl: Peso mexicano

en: Malaysian Ringgit
gl: Ringgit malaio

en: Norwegian Krone
gl: Corona noruega

en: Nepalese Rupee
gl: Rupia nepalí

en: New Zealand Dollar
gl: Dólar de Nova Zelanda

en: Omani Rial
gl: Rupia omaní

en: Peruvian Nuevo Sol
gl: «Nuevo sol» peruano

en: Philippine Peso
gl: Peso filipino

en: Pakistani Rupee
gl: Rupia pakistaní

en: Polish Zloty
gl: Zloty polaco

en: Qatari Riyal
gl: Real qatarí

en: New Romanian Leu
gl: Novo leu rumano

en: Russian Rouble
gl: Rublo ruso

en: Saudi Riyal
gl: Riyal saudí

en: Swedish Krona
gl: Corona sueca

en: Singapore Dollar
gl: Dólar de Singapur

en: Thai Baht
gl: Baht tailandés

en: Tunisian Dinar
gl: Dinar tunecino

en: New Turkish Lira
gl: Lira de Nova Turquía

en: T&T Dollar (TTD)
gl: Dólar de Trinidade e Tobago

en: US Dollar
gl: Dólar estadounidense

en: Uruguayan Peso
gl: Peso uruguaio

en: Venezuelan Bolívar
gl: Bolívar venezolano

en: South African Rand
gl: Rand de Sudáfrica

en: Error: the number of periods must be positive
gl: Erro: o número de períodos debe ser positivo

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
gl: Uso:
      %s — Fai cálculos matemáticos

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
gl: Opcións de axuda:
      -v, --version                   Amosa o número de versión
      -h, -?, --help                  Amosa as opción de axuda
      --help-all                      Amosa todas as opcións de axuda
      --help-gtk                      Amosa as opcións GTK+

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
gl: Opcións GTK+ 
      --class=CLASS                   Clase de programa tal e como o usa o xestor de xanelas
      --name=NAME                     Nome de programa tal e como o usa o xestor de xanelas
      --screen=SCREEN                 Pantalla X para usar
      --sync                          Facer síncronas as chamadas a X 
      --gtk-module=MODULES            Cargar módulos GTK+ adicionais
      --g-fatal-warnings              Fai que todos os avisos sexan fatais

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
gl: Opcións da aplicación:
      -s, --solve <equation>          Resolve a ecuación dada

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
gl: O argumento --solve require unha ecuación para resolver

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
gl: Argumento «%s» descoñecido

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
gl: Número de Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
gl: Modo de número subscrito [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
gl: Modo de número superescrito [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
gl: Expoñente científico [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
gl: Sumar [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
gl: Restar [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
gl: Multiplicar [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
gl: Dividir [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
gl: División de módulo

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
gl: Funcións adicionais

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
gl: Constantes adicionais

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
gl: Expoñente [^ ou **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
gl: Cadrado [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
gl: Porcentaxe [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
gl: Valor absoluto [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
gl: Argumento complexo

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
gl: Conxugar complexo

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
gl: Raíz [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
gl: Raíz cadrada [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
gl: Logaritmo

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
gl: Logaritmo natural

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
gl: Seno

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
gl: Coseno

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
gl: Tanxente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
gl: Seno hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
gl: Coseno hiperbólico

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
gl: Tanxente hiperbólica

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
gl: Seno inverso

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
gl: Coseno inverso

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
gl: Tanxente inversa

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
gl: Inverter [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
gl: Booleano AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
gl: Booleano OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
gl: Booleano OR exclusivo

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
gl: Booleano NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
gl: Compoñente enteiro

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
gl: Compoñente fraccionario

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
gl: Compoñente real

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
gl: Compoñente imaxinario

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
gl: Complemento a 1

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
gl: Complemento a 2

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
gl: Comezo de grupo [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
gl: Final de grupo [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
gl: Calcular o resultado

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
gl: Factorizar [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
gl: Limpar a vista [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
gl: Desfacer [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
gl: Desprazar á esquerda [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
gl: Desprazar á dereita [>>]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
gl: Depreciación declinante dobre

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
gl: Termo financeiro

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
gl: Depreciación pola suma dos díxitos dos anos

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
gl: Depreciación lineal directa

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
gl: Binario

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
gl[0]: _%d posición
gl[1]: _%d posicións

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
gl[0]: %d posición
gl[1]: %d posicións

note: Tooltip for the round button
en: Round
gl: Redondear

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
gl: Redondear cara a abaixo

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
gl: Redondear cara a arriba

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
gl: Signo

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
gl: velocidade da luz

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
gl: Constante magnética

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
gl: Constante eléctrica

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
gl: Constante newtoniana de gravitación

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
gl: Constante de Planck

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
gl: Carga elemental

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
gl: Masa do electrón

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
gl: Masa do protón

note: Tooltip for the Nₐ button
en: Avogadro constant
gl: Constante de Avogadro

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
gl:  en

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
gl: Cambiar unidades de conversión

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
gl: Non hai historial de desfacer

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
gl: Non hai historial de refacer

en: No sane value to store
gl: Non hai un valor lóxico para almacenar

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
gl: Desbordamento de búfer. Probe cun tamaño maior da palabra

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
gl: Variábel descoñecida «%s»

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
gl: A función «%s» non está definida

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
gl: Conversión descoñecida

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
gl: Expresión formada incorrectamente no token «%s»

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
gl: Expresión formada incorrectamente

en: Calculating
gl: Calculando

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
gl: Necesítase un enteiro para factorizar

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
gl: Non hai un valor lóxico para o desprazamento de bit a bit

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
gl: O valor amosado non é un enteiro

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
gl: Graos

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
gl: Radiáns

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
gl: Gradiáns

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
gl: Automático

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
gl: Fixado

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
gl: Científico

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
gl: Enxeñaría

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
gl: Amosar %d _posicións decimais

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro de axuda

en: MATE Documentation Team
gl:  Equipo de documentación do MATE

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
gl: A  Calculadora do MATE é software libre polo que vostede pode redistribuílo e/ou modificalo baixo os termos da Licenza Pública Xeral de GNU publicada pola Free Software Foundation tanto na versión 2 da licenza como (baixo a súa elección) calquera versión posterior.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
gl: A Calculadora do MATE distribúese coa esperanza de que sexa útil, mais SEN NINGUNHA GARANTÍA; mesmo sen a garantía implícita de COMERCIALIZACIÓN ou IDONEIDADE PARA UN PROPÓSITO PARTICULAR. Para máis detalles vexa a Licenza Pública Xeral de GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
gl: Debeu recibir unha copia da Licenza Pública Xeral de GNU coa Calculadora do MATE, se non é así, escriba á Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
gl: Calculadora con modo financeiro e científico.
    Usando GNU MPFR %s e GNU MPC %s

en: About MATE Calculator
gl: Sobre a Calculadora do MATE

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
gl: Dereitos de autoría © 1986–2010 Os autores do GCalctool
    Dereitos de autoría © 2011-2021 Os desenvolvedores do MATE

note: Calculator menu
en: _Calculator
gl: _Calculadora

note: Mode menu
en: _Mode
gl: _Modo

note: View menu
en: _View
gl: _Ver

note: Help menu label
en: _Help
gl: _Axuda

note: Basic menu label
en: _Basic
gl: _Básico

note: Advanced menu label
en: _Advanced
gl: _Avanzado

note: Financial menu label
en: _Financial
gl: _Financeiro

note: Programming menu label
en: _Programming
gl: _Programación

note: History menu label
en: _History
gl: _Historial

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
gl: _Contidos

en: _Copy
gl: _Copiar

en: _Paste
gl: _Pegar

en: _Undo
gl: _Desfacer

en: _Redo
gl: _Refacer

en: _Clear History
gl: _Limpar o historial

en: _Preferences
gl: _Preferencias

en: _Quit
gl: _Saír

en: _About
gl: _Sobre

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
gl: O booleano AND só está definido para os enteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
gl: O booleano OR so está definido para os enteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
gl: O booleano XOR só está definido para os enteiros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
gl: O booleano NOT só está definido para os enteiros positivos

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
gl: O desprazamento só está dispoñíbel para os valores enteiros

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
gl: Argumento non definido a cero

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
gl: A división por cero non está definida

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
gl: O logaritmo de cero non está definido

note: Translators: Error displayed when attempting to take zeroth root
en: The zeroth root of a number is undefined
gl: A raíz cero dun número non está definida

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
gl: O factorial só está definido para os número reais non negativos

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
gl: A división de módulo só está definida para enteiros

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
gl: A potencia de cero non está definida para un expoñente negativo

note: Translators: Error displayed when error function (erf) value is undefined
en: The error function is only defined for real numbers
gl: A función de erro só se define para números reais

note: Translators: Error displayed when zeta function value is undefined
en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
gl: A función zeta de Riemann só se define para números reais ≠ 1

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
gl: A tanxente non está definida para os ángulos que son múltiplos de π (180°) dende π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
gl: O seno inverso non está definido para os valores externos a [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
gl: O coseno inverso non está definido para os valores externos a [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
gl: A función arcotanxente non está definida para os valores i e -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
gl: A inversa do coseno hiperbólico non está definido para valores menores que un.

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
gl: A tanxente hiperbólica inversa non se define para valores fóra de (-1, 1)

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
gl: %s graos

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
gl: grao,graos,gra

[ctx: unit-format]
en: %s radians
gl: %s radiáns

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
gl: radián,radiáns,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
gl: %s gradiáns

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
gl: gradián,gradiáns,grad

en: Parsecs
gl: Pársecs

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
gl: pársec,pársecs,pc

en: Light Years
gl: Anos luz

[ctx: unit-format]
en: %s ly
gl: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
gl: ano luz,anos luz,al

en: Astronomical Units
gl: Unidades astronómicas

[ctx: unit-format]
en: %s au
gl: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
gl: ua

en: Nautical Miles
gl: Millas náuticas

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
gl: %s mni

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
gl: mni

en: Miles
gl: Millas

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
gl: milla,millas,mi

en: Kilometers
gl: Quilómetros

[ctx: unit-format]
en: %s km
gl: %s qm

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
gl: quilómetro,quilómetros,qm,qms

en: Fathoms
gl: Brazas

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
gl: %s brz

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
gl: braza,brazas,fathom,fathoms,brz,ftm

en: Meters
gl: Metros

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
gl: metro,metros,m

en: Yards
gl: Iardas

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
gl: iarda,iardas,yd

en: Feet
gl: Pes

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
gl: pe,pes,ft

en: Inches
gl: Polgadas

[ctx: unit-format]
en: %s in
gl: %s polg

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
gl: polgada,polgadas,polg

en: Centimeters
gl: Centímetros

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
gl: centímetro,centímetros,cm,cms

en: Millimeters
gl: Milímetros

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
gl: milímetro,milímetros,mm

en: Micrometers
gl: Micrómetros

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
gl: micrómetro,micrómetros,um

en: Nanometers
gl: Nanómetros

[ctx: unit-format]
en: %s nm
gl: %s mn

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
gl: nanómetro,nanómetros,nm

en: Hectares
gl: Hectáreas

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
gl: hectárea,hectáreas,ha

en: Square Meters
gl: Metros cadrados

en: Square Centimeters
gl: Centímetros cadrados

en: Square Millimeters
gl: Milímetros cuadrados

en: Cubic Meters
gl: Metros cúbicos

en: Gallons
gl: Galóns

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
gl: galón,galóns,gal

en: Litres
gl: Litros

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
gl: litro,litros,L

en: Quarts
gl: Cuartos

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
gl: cuarto,cuartos,qt

en: Pints
gl: Pintas

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
gl: pinta,pintas,pt

en: Millilitres
gl: Mililitros

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
gl: mililitro,mililitros,mL,cm³

en: Microlitres
gl: Microlitros

en: Tonnes
gl: Toneladas

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
gl: tonelada,toneladas

en: Kilograms
gl: Quilogramos

[ctx: unit-format]
en: %s kg
gl: %s qg

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
gl: quilogramo,quilogramos,qg,qgs

en: Pounds
gl: Libras

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
gl: libra,libras,lb

en: Ounces
gl: Onza

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
gl: onza,onzas,oz

en: Grams
gl: Gramos

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
gl: gramo,gramos,g

en: Years
gl: Anos

[ctx: unit-format]
en: %s years
gl: %s anos

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
gl: ano,anos

en: Days
gl: Días

[ctx: unit-format]
en: %s days
gl: %s días

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
gl: día,días

en: Hours
gl: Horas

[ctx: unit-format]
en: %s hours
gl: %s horas

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
gl: hora,horas

en: Minutes
gl: Minutos

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
gl: %s minutos

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
gl: minuto,minutos

en: Seconds
gl: Segundos

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
gl: segundo,segundos,s

en: Milliseconds
gl: Milisegundos

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
gl: milisegundo,milisegundos,ms

en: Microseconds
gl: Microsegundos

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
gl: microsegundo,microsegundos,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
gl: gradC,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
gl: gradF,˚F

en: Angle
gl: Ángulo

en: Length
gl: Lonxitude

en: Area
gl: Área

en: Weight
gl: Peso

en: Duration
gl: Duración

en: Temperature
gl: Temperatura

en: Currency
gl: Divisas
