mate-calc 1.25.0 - en to ie translation catalogue (153 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
ie: Factorisar

en: Clear
ie: Inmagasinar

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ie: Memorie

en: Undo
ie: Defar

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
ie: Factoriale

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
ie: Absolut valore

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
ie: Superscrition

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
ie: Subscrition

en: _Cancel
ie: A_nullar

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
ie: _Futuri valore:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
ie: Futuri valore

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
ie: _Termine:

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
ie: Futuri _valore:

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
ie: Termine

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ie: Percentage

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ie: _Inserter

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ie: C_aracter:

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
ie: Inserter un caracter

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ie: Preferenties

en: _Close
ie: _Cluder

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
ie: Unités de angul:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
ie: _Formate de númere:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
ie: _Longore de parol:

en: MATE Desktop calculator
ie: Calculator de pupitre MATE

en: MATE Calculator
ie: Calculator MATE

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ie: Far aritmetic, scientific o financial calculationes

en: Show History
ie: Monstra li Diarium

en: Australian Dollar
ie: Australian dollar

en: Bulgarian Lev
ie: Bulgarian lev

en: Brazilian Real
ie: Brasilian real

en: Canadian Dollar
ie: Canadian dollar

en: Swiss Franc
ie: Sviss franc

en: Chinese Yuan
ie: Chinesi yuan

en: Czech Koruna
ie: Tchec koruna

en: Croatian Kuna
ie: Croatian kuna

en: Hungarian Forint
ie: Hungarian forint

en: Icelandic Krona
ie: Islandesi krona

en: Japanese Yen
ie: Japanesi yen

en: South Korean Won
ie: Sud-Korean won

en: Lithuanian Litas
ie: Lituanian litas

en: Latvian Lats
ie: Latvian lats

en: Mexican Peso
ie: Mexican peso

en: New Zealand Dollar
ie: Nov-Zelandan dollar

en: New Romanian Leu
ie: Rumanian nov leu

en: Russian Rouble
ie: Russ ruble

en: Swedish Krona
ie: Svedese krona

en: Thai Baht
ie: Thai baht

en: US Dollar
ie: US dollar

en: South African Rand
ie: Sud-African rand

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ie: Optiones de application:
      -s, --solve <equation>          Solver li providet equation

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
ie: Ínconosset argument "%s"

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
ie: Númere de Euler

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
ie: Addir [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
ie: Subtraer [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
ie: Multiplicar [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
ie: Divider [/]

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
ie: Additional functiones

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
ie: Exponentiation [^ o **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
ie: Quadrar [Ctrl+2]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
ie: Factoriale [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
ie: Absolut valore [|]

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
ie: Radica [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
ie: Radica quadratic [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
ie: Logaritme

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
ie: Sinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
ie: Cosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
ie: Tangente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
ie: Hipérbolic sinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
ie: Hipérbolic cosinus

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
ie: Boolean E

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
ie: Boolean O

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
ie: Boolean Exclusiv O

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
ie: Boolean NE

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
ie: Integral parte

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
ie: Fractional parte

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
ie: Real parte

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
ie: Imaginari parte

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
ie: Comense de gruppe [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
ie: Fin de gruppe [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
ie: Calcular li resultate

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
ie: Factorisar [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
ie: Vacuar li ecran [Esc]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
ie: Defar [Ctrl+Z]

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
ie: Binari

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
ie: Signe

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
ie: Ínconosset variabile "%s"

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
ie: Function «%s» ne es definit

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
ie: Ínconosset convertion

en: Calculating
ie: Calculante

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
ie: Gradus

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
ie: Radianes

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
ie: Fixat

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
ie: Ingenieric

en: About MATE Calculator
ie: Plu li Calculator MATE

note: View menu
en: _View
ie: _Vise

note: Help menu label
en: _Help
ie: Au_xilie

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ie: _Avansat

note: Programming menu label
en: _Programming
ie: _Programmation

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ie: _Contenete

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Undo
ie: _Defar

en: _Redo
ie: _Refar

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Quit
ie: S_urtir

en: _About
ie: _Pri

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ie: %s gradus

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ie: %s radianes

en: Light Years
ie: Annus luce

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ie: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ie: annu luce,annu-luce,annus luce,annus-luce,ly,al

en: Astronomical Units
ie: Astronomic unités

en: Nautical Miles
ie: Marin milies

en: Miles
ie: Milies

en: Kilometers
ie: Kilometres

en: Meters
ie: Metres

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ie: metre,metres,m

en: Yards
ie: Yardes

en: Centimeters
ie: Centimetres

en: Millimeters
ie: Millimetres

en: Micrometers
ie: Micrometres

en: Nanometers
ie: Nanometres

en: Square Meters
ie: Quadratic metres

en: Square Centimeters
ie: Quadratic centimetres

en: Square Millimeters
ie: Quadratic millimetres

en: Cubic Meters
ie: Cubic metres

en: Gallons
ie: Gallones

en: Quarts
ie: Quartes

en: Pints
ie: Pintes

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ie: pinte,pintes,pt

en: Kilograms
ie: Kilogramms

en: Pounds
ie: Pundes

en: Ounces
ie: Uncies

en: Grams
ie: Gramms

en: Years
ie: Annus

en: Days
ie: Dies

[ctx: unit-format]
en: %s days
ie: %s dies

en: Hours
ie: Hores

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ie: %s hores

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ie: hor,hores

en: Seconds
ie: Secondes

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ie: seconde,secondes,sec,s

en: Milliseconds
ie: Millisecondes

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ie: milliseconde,millisecondes,ms

en: Microseconds
ie: Microsecondes

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ie: microseconde,microsecondes,mcs,μs

en: Celsius
ie: Centigrad

en: Angle
ie: Angul

en: Length
ie: Longore

en: Volume
ie: Volúmine

en: Weight
ie: Pesa

en: Temperature
ie: Temperatura

en: Currency
ie: Valuta
