mate-calc 1.25.0 - en to is translation catalogue (22 entries)

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
is: Minni

en: Undo
is: Afturkalla

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
is: Háletur

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
is: Lágletur

en: _Cancel
is: _Hætta við

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
is: _Innsetja

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
is: Kjörstillingar

en: _Close
is: _Loka

en: Show History
is: Sýna feril

note: View menu
en: _View
is: S_koða

note: Help menu label
en: _Help
is: _Hjálp

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
is: _Innihald

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Paste
is: _Líma

en: _Undo
is: _Afturkalla

en: _Redo
is: _Endurgera

en: _Preferences
is: _Stillingar

en: _Quit
is: _Hætta

en: _About
is: _Um

en: Inches
is: Tommur

en: Millimeters
is: Millímetrar

en: Currency
is: Gjaldmiðlar
