mate-calc 1.25.0 - en to it translation catalogue (405 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
it: Fattorizza

en: Clear
it: Pulisci

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
it: Esponente in notazione scientifica

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
it: Memoria

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
it: Esponente

en: Undo
it: Annulla

note: Accessible name for the store value button
en: Store
it: Memorizza

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
it: Inverso

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
it: Fattoriale

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
it: Valore assoluto

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
it: Apice

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
it: Pedice

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
it: Tempo di raggiungimento del montante

en: _Cancel
it: A_nnulla

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
it: C_alcola

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
it: Calcola il numero di periodi necessari per incrementare un investimento da un valore attuale ad un valore futuro, con un tasso fisso di interesse sul periodo.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
it: Tasso di inte_resse sul periodo:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
it: M_ontante:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
it: _Valore attuale:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
it: Ammortamento a dimezzamento annuale

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
it: Calcola l'ammortamento di un bene in un dato periodo di tempo, utilizzando il metodo di bilancio a dimezzamento annuale.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
it: _Durata:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
it: _Periodo:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
it: C_osto:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
it: Montante

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
it: _Numero di periodi:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
it: Calcola il montante di un investimento considerando una serie di pagamenti uguali per un certo numero di periodi ad un dato tasso di interesse sul periodo.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
it: R_ata:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
it: Margine di contribuzione lordo

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
it: Calcola il prezzo di rivendita di un prodotto, basato sul costo del prodotto e del desiderato margine di contribuzione lordo.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
it: _Margine:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
it: Rata

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
it: Calcola l'ammontare della rata di un prestito, dove i pagamenti sono eseguiti alla fine di ogni periodo di pagamento.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
it: Dura_ta:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
it: _Capitale:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
it: Valore attuale

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
it: Calcola il valore attuale di un investimento basato su una serie di pagamenti uguali scontati a un interesse periodico nell'arco della durata totale espressa in numero dei periodi di pagamento nei termini.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
it: Tasso di interesse sul periodo

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
it: Calcola l'interesse periodico necessario per incrementare l'investimento fino a un montante, nell'arco di un dato numero di periodi di raggiungimento del montante.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
it: Ammortamento lineare

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
it: _Costo:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
it: Valo_re residuo:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
it: Calcola l'ammortamento lineare di un bene per un periodo. Il metodo di ammortamento lineare divide il costo deprezzabile uniformemente sulla durata utile di un bene. La durata utile è il numero di periodi, tipicamente anni, oltre i quali un bene si deprezza completamente.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
it: Ammortamento basato sulle cifre dell'anno

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
it: Calcola l'ammortamento di un bene per un dato periodo di tempo usando il metodo basato sulle cifre dell'anno. Questo metodo accelera il tasso di deprezzamento, cosicché nei primi periodi l'ammortamento è maggiore che negli ultimi. La durata utile è il numero di periodi, tipicamente anni, nell'arco dei quali un bene si deprezza completamente.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
it: Periodo di rateizzazione

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
it: Mon_tante:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
it: Calcola il numero dei periodi di pagamento che sono necessari durante i termini di una ordinaria rendita annuale per accumulare un montante, a un tasso di interesse periodico.

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
it: Termine

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
it: Tasso

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
it: Mlp

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
it: Inserisci codice del carattere

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
it: _Inserisci

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
it: C_arattere:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
it: Sposta a sinistra

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
it: Sposta a destra

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
it: Inserisci carattere

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
it: Preferenze

en: _Close
it: _Chiudi

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
it: Unità _angolari:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
it: _Formato numerico:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
it: _Dimensione della word:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
it: Mostra gli _zero decimali

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
it: Mostra il separatore delle _migliaia

en: MATE Desktop calculator
it: Calcolatrice del Desktop MATE

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
it: MATE Calc è una calcolatrice grafica con modalità finanziaria, avanzata e scientifica. Utilizza un pacchetto a precisione multipla per eseguire i calcoli e fornisce un alto livello di precisione.

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
it: MATE Calc è un fork di GNOME Calc e parte dell'ambiente desktop MATE. Se desideri ulteriori informazioni su MATE e MATE Calc, visita il sito web del progetto.

en: MATE Calculator
it: Calcolatrice di MATE

note: Title of main window
en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
it: Esegue calcoli aritmetici, scientifici o finanziari

en: Accuracy value
it: Valore di accuratezza

en: The number of digits displayed after the numeric point
it: Il numero di cifre mostrate dopo la virgola.

en: Word size
it: Dimensione della word

en: The size of the words used in bitwise operations
it: La dimensione delle word utilizzate nelle operazioni bit a bit.

en: Numeric Base
it: Base numerica

en: The numeric base
it: La base numerica

en: Show Thousands Separators
it: Mostra il separatore delle migliaia

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
it: Indica se i separatori delle migliaia sono mostrati nei numeri elevati.

en: Show Trailing Zeroes
it: Mostra gli zero decimali

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
it: Indica se nel valore visualizzato devono essere mostrati gli zero dopo il separatore decimale.

en: Show History
it: Mostra la cronologia

en: Shows all recent calculations
it: Mostra tutti i calcoli effettuati recentemente

en: Number format
it: Formato numerico

en: The format to display numbers in
it: Il formato in cui visualizzare i numeri

en: Angle units
it: Unità angolari

en: The angle units to use
it: L'unità di misura degli angoli da utilizzare

en: Button mode
it: Modalità pulsante

en: The button mode
it: La modalità dei pulsanti

en: Source currency
it: Valuta iniziale

en: Currency of the current calculation
it: Valuta del calcolo attuale

en: Target currency
it: Valuta finale

en: Currency to convert the current calculation into
it: Valuta in cui convertire il calcolo attuale

en: Source units
it: Unità iniziale

en: Units of the current calculation
it: Unità del calcolo attuale

en: Target units
it: Unità finale

en: Units to convert the current calculation into
it: Unità in cui convertire il calcolo attuale

en: UAE Dirham
it: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Bulgarian Lev
it: Lev bulgaro

en: Bahraini Dinar
it: Dinar del Bahrain

en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Botswana Pula
it: Pula del Botswana

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: CFA Franc
it: Franco CFA

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: Chinese Yuan
it: Yuan cinese

en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

en: Czech Koruna
it: Corona ceca

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Algerian Dinar
it: Dinar algerino

en: Estonian Kroon
it: Corona estone

en: Pound Sterling
it: Sterlina britannica

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Croatian Kuna
it: Kuna croata

en: Hungarian Forint
it: Fiorino ungherese

en: Indonesian Rupiah
it: Rupia indonesiana

en: Israeli New Shekel
it: Nuovo siclo israeliano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Iranian Rial
it: Real brasiliano

en: Icelandic Krona
it: Corona islandese

en: Japanese Yen
it: Yen giapponese

en: South Korean Won
it: Won sudcoreano

en: Kuwaiti Dinar
it: Dinar kuwaitiano

en: Kazakhstani Tenge
it: Tenge kazako

en: Sri Lankan Rupee
it: Rupia dello Sri Lanka

en: Lithuanian Litas
it: Litas lituano

en: Latvian Lats
it: Lats lettone

en: Libyan Dinar
it: Dinar libico

en: Mauritian Rupee
it: Rupia mauritana

en: Mexican Peso
it: Peso messicano

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: Nepalese Rupee
it: Rupia nepalese

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Omani Rial
it: Rial dell'Oman

en: Peruvian Nuevo Sol
it: Nuevo sol peruviano

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Pakistani Rupee
it: Rupia pakistana

en: Polish Zloty
it: Zloty polacco

en: Qatari Riyal
it: Rial del Qatar

en: New Romanian Leu
it: Nuovo leu rumeno

en: Russian Rouble
it: Rublo russo

en: Saudi Riyal
it: Rial saudita

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Thai Baht
it: Baht thailandese

en: Tunisian Dinar
it: Dinar tunisino

en: New Turkish Lira
it: Nuova lira turca

en: T&T Dollar (TTD)
it: Dollaro di Trinidad e Tobago (TTD)

en: US Dollar
it: Dollaro americano

en: Uruguayan Peso
it: Peso uruguaiano

en: Venezuelan Bolívar
it: Bolìvar venezuelano

en: South African Rand
it: Rand sudafricano

en: Error: the number of periods must be positive
it: Errore: il numero di periodi deve essere positivo

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
it: Uso:
      %s — Esegue calcoli matematici

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
it: Opzioni di aiuto:
      -v, --version                   Mostra la versione di rilascio
      -h, -?, --help                  Mostra le opzioni di aiuto
      --help-all                      Mostra tutte le opzioni di aiuto
      --help-gtk                      Mostra le opzioni GTK+

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
it: Opzioni GTK+:
      --class=CLASSE                  Classe del programma utilizzata dal gestore di finestre
      --name=NOME                     Nome del programma utilizzato dal gestore di finestre
      --screen=SCHERMO                Schermo X da utilizzare
      --sync                          Rende sincrone le chiamate a X
      --gtk-module=MODULI             Carica moduli GTK+ aggiuntivi
      --g-fatal-warnings              Rende fatali tutti gli avvertimenti

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
it: Opzioni dell'applicazione:
      -s, --solve <equazione>          Risolve l'equazione data

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
it: L'argomento --solve richiede un'equazione da risolvere

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
it: Argomento "%s" sconosciuto

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
it: Pi greco [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
it: Numero di Eulero

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
it: Modalità pedice [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
it: Modalità apice [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
it: Esponente in notazione scientifica [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
it: Addizione [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
it: Sottrazione [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
it: Moltiplicazione [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
it: Divisione [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
it: Divisione modulo

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
it: Funzioni agguntive

note: Tooltip for the additional constant button
en: Additional constants
it: Costanti aggiuntive

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
it: Esponente [^ oppure **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
it: Quadrato [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
it: Percentuale [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
it: Fattoriale [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
it: Valore assoluto [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
it: Argomento complesso

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
it: Complesso coniugato

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
it: Radice [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
it: Radice quadrata [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
it: Logaritmo

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
it: Logaritmo naturale

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
it: Seno

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
it: Coseno

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
it: Tangente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
it: Seno iperbolico

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
it: Coseno iperbolico

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
it: Tangente iperbolica

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
it: Seno inverso

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
it: Coseno inverso

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
it: Tangente inversa

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
it: Inverso [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
it: AND booleano

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
it: OR booleano

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
it: OR esclusivo booleano

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
it: NOT booleano

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
it: Parte intera

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
it: Parte frazionaria

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
it: Parte reale

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
it: Parte immaginaria

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
it: Complemento a uno

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
it: Complemento a due

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
it: Inizio gruppo [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
it: Fine gruppo [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
it: Calcola il risultato

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
it: Fattorizza [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
it: Pulisce il display [Esc]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
it: Annulla [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift Left [<<]
it: Spostamento a sinistra [<<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift Right [>>]
it: Spostamento a destra [<<]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
it: Ammortamento a dimezzamento annuale

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
it: Termine finanziario

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
it: Ammortamento basato sulle cifre dell'anno

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
it: Ammortamento lineare

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
it: Binario

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
it: Ottale

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
it: Decimale

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
it: Esadecimale

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
it[0]: _%d posto
it[1]: _%d posti

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
it[0]: %d posto
it[1]: %d posti

note: Tooltip for the round button
en: Round
it: Arrotonda

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
it: Arrotonda per difetto

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
it: Arrotonda per eccesso

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
it: Segno

note: Tooltip for the c₀ component button
en: Velocity of Light
it: Velocità della luce

note: Tooltip for the μ₀ component button
en: Magnetic constant
it: Permeabilità magnetica del vuoto

note: Tooltip for the ε₀ button
en: Electric constant
it: Costante dielettrica del vuoto

note: Tooltip for the G button
en: Newtonian constant of gravitation
it: Costante di gravitazione

note: Tooltip for the h button
en: Planck constant
it: Costante di Planck

note: Tooltip for the ｅ button
en: Elementary charge
it: Carica elementare

note: Tooltip for the mₑ button
en: Electron mass
it: Massa a riposo dell'elettrone

note: Tooltip for the mₚ button
en: Proton mass
it: Massa a riposo del protone

note: Tooltip for the Nₐ button
en: Avogadro constant
it: Costante di Avogadro

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
it: Inverte l'unità di conversione

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
it: Nessuna cronologia annullamenti

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
it: Nessuna cronologia ripetizioni

en: No sane value to store
it: Nessun valore corretto da memorizzare

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
it: Overflow. Provare una dimensione maggiore per la word

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
it: Variabile «%s» sconosciuta

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
it: La funzione «%s» non è definita

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
it: Conversione sconosciuta

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
it: Espressione malformata al token «%s»

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
it: Espressione malformata

en: Calculating
it: Calcolo

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
it: Per fattorizzare è necessario un numero intero

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
it: Nessun valore corretto per eseguire lo shift bit a bit

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
it: Il valore visualizzato non è un intero

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
it: Gradi

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
it: Radianti

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
it: Gradienti

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
it: Automatico

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
it: Fisso

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
it: Scientifico

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
it: Ingegneristico

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
it: Mostra %d _posizioni decimali

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
it: Impossibile aprire il file del manuale

en: MATE Documentation Team
it: Team Documentazione MATE

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Calcolatrice di MATE è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a scelta) una versione successiva.

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Calcolatrice di MATE è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita con Calcolatrice di MATE. In caso contrario scrivere a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
it: Calcolatrice con modalità finanziaria e scientifica.
    Utilizza GNU MPFR %s e GNU MPC %s

en: About MATE Calculator
it: Info su Calcolatrice di MATE

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
it: Copyright © 1986–2010 Gli autori di GCalctool
    Copyright © 2011-2021 Gli sviluppatori di MATE

note: Calculator menu
en: _Calculator
it: _Calcolatrice

note: Mode menu
en: _Mode
it: _Modalità

note: View menu
en: _View
it: _Visualizza

note: Help menu label
en: _Help
it: _Aiuto

note: Basic menu label
en: _Basic
it: _Base

note: Advanced menu label
en: _Advanced
it: _Avanzata

note: Financial menu label
en: _Financial
it: _Finanziaria

note: Programming menu label
en: _Programming
it: _Programmazione

note: History menu label
en: _History
it: _Cronologia

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
it: _Sommario

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: _Clear History
it: _Cancella cronologia

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: _About
it: _Informazioni

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
it: L'AND booleano è definito solo per gli interi positivi

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
it: L'OR booleano è definito solo per gli interi positivi

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
it: L'OR esclusivo booleano è definito solo per gli interi positivi

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
it: Il NOT booleano è definito solo per gli interi positivi

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
it: Lo shift è possibile solo su valori interi

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
it: Argomento non definito per zero

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
it: La divisione per zero non è definita

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
it: Il logaritmo di zero non è definito

note: Translators: Error displayed when attempting to take zeroth root
en: The zeroth root of a number is undefined
it: La radice zero di un numero non è definita

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
it: Il fattoriale è definito solo per numeri reali non-negativi

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
it: La divisione modulo è definita solo per i numeri interi

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
it: La potenza di zero non è definita per un esponente negativo

note: Translators: Error displayed when error function (erf) value is undefined
en: The error function is only defined for real numbers
it: La funzione errore è definita solo per i numeri reali

note: Translators: Error displayed when zeta function value is undefined
en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
it: La funzione zeta di Riemann è definita solo per i numeri reali ≠ 1

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
it: La tangente non è definita per angoli che sono multipli di π (180°) partendo da π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
it: L'inverso del seno non è definito per valori al di fuori di [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
it: L'inverso del coseno non è definito per valori al di fuori di [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
it: La funzione arcotangente non è definita per i valori i e -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
it: L'inverso del coseno iperbolico non è definito per valori minori di uno

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
it: La tangente iperbolica inversa non è definita per valori esterni all'intervallo (-1, 1)

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
it: %s gradi

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
it: grado,gradi,deg

[ctx: unit-format]
en: %s radians
it: %s radianti

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
it: radiante,radianti,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
it: %s gradienti

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
it: gradiente,gradienti,grad

en: Parsecs
it: Parsec

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
it: parsec,parsec,pc

en: Light Years
it: Anni luce

[ctx: unit-format]
en: %s ly
it: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
it: anno luce,anni luce,al

en: Astronomical Units
it: Unità astronomiche

[ctx: unit-format]
en: %s au
it: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
it: ua

en: Nautical Miles
it: Miglia nautiche

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
it: %s NM

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
it: NM

en: Miles
it: Miglia

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
it: miglio,miglia,mi

en: Kilometers
it: Chilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
it: chilometro,chilometri,km

en: Cables
it: Gomene

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
it: gomena,gomene,cb

en: Fathoms
it: Braccia

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
it: %s fm

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
it: braccio,braccia,fm

en: Meters
it: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
it: metro,metri,m

en: Yards
it: Iarde

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
it: iarda,iarde,yd

en: Feet
it: Piedi

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
it: piede,piedi,ft

en: Inches
it: Pollici

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
it: pollice,pollici,in

en: Centimeters
it: Centimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
it: centimetro,centimetri,cm

en: Millimeters
it: Millimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
it: millimetro,millimetri,mm

en: Micrometers
it: Micrometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
it: micrometro,micrometri,um

en: Nanometers
it: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
it: nanometro,nanometri,nm

en: Hectares
it: Ettari

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
it: ettaro,ettari,ha

en: Acres
it: Acri

[ctx: unit-format]
en: %s acres
it: %s acri

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
it: acro,acri

en: Square Meters
it: Metri quadrati

en: Square Centimeters
it: Centimetri quadrati

en: Square Millimeters
it: Millimetri quadrati

en: Cubic Meters
it: Metri cubi

en: Gallons
it: Galloni

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
it: gallone,galloni,gal

en: Litres
it: Litri

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
it: litro,litri,L

en: Quarts
it: Quarti

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
it: quarto,quarti,qt

en: Pints
it: Pinte

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
it: pinta,pinte,pt

en: Millilitres
it: Millilitri

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
it: millilitro,millilitri,mL,cm³

en: Microlitres
it: Microlitri

en: Tonnes
it: Tonnellate

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
it: tonnellata,tonnellate

en: Kilograms
it: Chilogrammi

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
it: chilogrammo,chilogrammi,chili,kg

en: Pounds
it: Libbre

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
it: libbra,libbre,lb

en: Ounces
it: Once

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
it: oncia,once,oz

en: Grams
it: Grammi

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
it: grammo,grammi,g

en: Years
it: Anni

[ctx: unit-format]
en: %s years
it: %s anni

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
it: anno,anni

en: Days
it: Giorni

[ctx: unit-format]
en: %s days
it: %s giorni

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
it: giorno,giorni

en: Hours
it: Ore

[ctx: unit-format]
en: %s hours
it: %s ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
it: ora,ore

en: Minutes
it: Minuti

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
it: %s minuti

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
it: minuto,minuti

en: Seconds
it: Secondi

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
it: secondo,secondi,s

en: Milliseconds
it: Millisecondi

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
it: millisecondo,millisecondi,ms

en: Microseconds
it: Microsecondi

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
it: microsecondo,microsecondi,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
it: ˚C

en: Farenheit
it: Fahrenheit

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
it: ˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
it: ˚R,˚Ra

en: Angle
it: Angolo

en: Length
it: Lunghezza

en: Weight
it: Peso

en: Duration
it: Durata

en: Temperature
it: Temperatura

en: Currency
it: Valuta

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
it: %%s %s
