mate-calc 1.25.0 - en to ka translation catalogue (32 entries)

en: Clear
ka: გაწმენდა

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ka: მეხსიერება

en: Undo
ka: ბრძანების გაუქმება

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
ka: ფაქტორიალი

en: _Cancel
ka: _გაუქმება

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
ka: პირობა

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ka: _ჩამატება

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ka: სიმ_ბოლო

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ka: პარამეტრები

en: _Close
ka: _დახურვა

note: Title of main window
en: Calculator
ka: კალკულატორი

en: Show History
ka: ისტორიის ჩვენება

en: No sane value to store
ka: ამ მნიშვნელობის შენახვა შეუძლებელია

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
ka: არასწორი გამოსახულება

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ka: სამეცნიერო

note: Calculator menu
en: _Calculator
ka: _კალკულატორი

note: View menu
en: _View
ka: _ხედი

note: Help menu label
en: _Help
ka: _დახმარება

note: Basic menu label
en: _Basic
ka: _მარტივი

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ka: _დამატებითი

note: Financial menu label
en: _Financial
ka: _ფინანსური

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ka: _შინაარსი

en: _Copy
ka: _კოპირება

en: _Paste
ka: ჩა_სმა

en: _Undo
ka: გა_უქმება

en: _Redo
ka: გამეო_რება

en: _Preferences
ka: _პარამეტრები

en: _Quit
ka: _გასვლა

en: _About
ka: _შესახებ

en: Celsius
ka: ცელსიუსი

en: Kelvin
ka: კელვინი

en: Volume
ka: ნაწილი
