mate-calc 1.25.0 - en to kk translation catalogue (257 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
kk: Факториал

en: Clear
kk: Тазарту

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
kk: Ғылыми экспонента

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
kk: Жады

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
kk: Экспонента

en: Undo
kk: Болдырмау

note: Accessible name for the store value button
en: Store
kk: Сақтау

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
kk: Терістеу

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
kk: Факториал

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
kk: Абсолюттік мәні

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
kk: Үстіңгі индекс

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
kk: Төменгі индекс

en: _Cancel
kk: Ба_с тарту

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
kk: Е_септеу

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
kk: Бола_шақ мәні:

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
kk: Ағымдағы мә_ні:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
kk: Болашақ мәні

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
kk: Ағымдағы мәні

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
kk: Бола_шақ мәні:

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
kk: Таңба кодын кірістіру

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
kk: Кірі_стіру

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
kk: Таң_ба:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
kk: Сол жаққа ығыстыру

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
kk: Оң жаққа ығыстыру

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
kk: Таңбаны кірістіру

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
kk: 8 бит

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
kk: 16 бит

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
kk: 32 бит

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
kk: 64 бит

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
kk: Баптаулар

en: _Close
kk: Жа_бу

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
kk: _Бұрыштардың өлшем бірлігі

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
kk: _Сандар пішімі:

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
kk: Сөз өл_шемі:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
kk: Үтірден кейі_нгі соңғы нөлдерді көрсету

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
kk: _Мыңдықтар ажыратқыштарын көрсету

en: MATE Calculator
kk: MATE калькуляторы

note: Title of main window
en: Calculator
kk: Калькулятор

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
kk: Қарапайым, ғылыми не қаржылық есептеулерді жүргізу.

en: Accuracy value
kk: Дәлдігі

en: Word size
kk: Сөз өлшемі

en: Numeric Base
kk: Санақ жүйесі

en: The numeric base
kk: Санақ жүйесі

en: Show Thousands Separators
kk: Мыңдықтар ажыратқышын көрсету

en: Show Trailing Zeroes
kk: Үтірден кейінгі соңғы нөлдерді көрсету

en: Show History
kk: Тарихты көрсету

en: Number format
kk: Сандар пішімі

en: Angle units
kk: Бұрыштардың өлшем бірлігі

en: Button mode
kk: Батырмалар режимі

en: Target currency
kk: Мақсат қаржысы

en: Australian Dollar
kk: Аустралиялық доллар

en: Canadian Dollar
kk: Канадалық доллар

en: Chilean Peso
kk: Чилилық песо

en: Euro
kk: Еуро

en: Kazakhstani Tenge
kk: Қазақстандық теңге

en: Philippine Peso
kk: Филлипиндық песо

en: Pakistani Rupee
kk: Пәкістандық рупия

en: Polish Zloty
kk: Польшалық злотый

en: Qatari Riyal
kk: Катарлық риал

en: Russian Rouble
kk: Ресейлік рубль

en: Singapore Dollar
kk: Сингапурлық доллар

en: Thai Baht
kk: Тайлық бат

en: New Turkish Lira
kk: Жаңа түрік лирасы

en: US Dollar
kk: АҚШ доллары

en: Uruguayan Peso
kk: Уругвайлық песо

en: South African Rand
kk: Оңтүстік Африкалық ранд

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
kk: Белгісіз аргумент '%s'

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
kk: Пи саны [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
kk: Эйлер саны

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
kk: Төменгі индекс режимі [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
kk: Үстіңгі индекс режимі [Ctrl]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
kk: Қосу [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
kk: Азайту [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
kk: Көбейту [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
kk: Бөлу [/]

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
kk: Экспонента [^ немесе **]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
kk: Пайыз [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
kk: Факториал [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
kk: Абсолюттік мәні [|]

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
kk: Түбір [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
kk: Логарифм

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
kk: Натуралды логарифм

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
kk: Синус

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
kk: Косинус

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
kk: Тангенс

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
kk: Терістеу [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
kk: Логикалық ЖӘНЕ

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
kk: Логикалық НЕМЕСЕ

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
kk: Логикалық ЕМЕС

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
kk: Нәтижесін есептеу

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
kk: Факториал [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
kk: Тазарту [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
kk: Болдырмау [Ctrl+Z]

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
kk: Екілік

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
kk: Сегіздік

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
kk: Ондық

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
kk: Он алтылық

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
kk: Қолтаңба

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
kk: Болдырмау тарихы жоқ

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
kk: Қайталау тарихы жоқ

en: No sane value to store
kk: Сақтау үшін жарамды мәндер жоқ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
kk: Белгісіз айнымалы '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
kk: '%s' функциясы анықталмаған

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
kk: Белгісіз айналдыру

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
kk: Қате өрнек

en: Calculating
kk: Есептеу

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
kk: Көрсетілген шама бүтін емес

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
kk: Градустар

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
kk: Радиандар

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
kk: Градтар

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
kk: Автоматты

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
kk: Бекітілген

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
kk: Ғылыми

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
kk: Инжинерлік

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
kk: Үтірден кейін %d _санды көрсету

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
kk: Көмек ақпараты файлын ашу мүмкін емес

note: Calculator menu
en: _Calculator
kk: _Калькулятор

note: Mode menu
en: _Mode
kk: _Режимі

note: View menu
en: _View
kk: _Түрі

note: Help menu label
en: _Help
kk: Көм_ек

note: Basic menu label
en: _Basic
kk: Қарапа_йым

note: Advanced menu label
en: _Advanced
kk: Кеңейтіл_ген

note: Financial menu label
en: _Financial
kk: Қар_жылық

note: Programming menu label
en: _Programming
kk: Бағдарл_амалау

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
kk: Құра_масы

en: _Copy
kk: _Көшіру

en: _Paste
kk: Кірі_стіру

en: _Undo
kk: Бол_дырмау

en: _Redo
kk: Қай_талау

en: _Preferences
kk: Баптаулар

en: _Quit
kk: _Шығу

en: _About
kk: О_сы туралы

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
kk: %s градус

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
kk: градус,градустар

[ctx: unit-format]
en: %s radians
kk: %s радиан

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
kk: радиан,рад

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
kk: %s градиан

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
kk: градиан,градиандар,град

en: Parsecs
kk: Парсек

[ctx: unit-format]
en: %s pc
kk: %s пк

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
kk: парсек,парсектер,пк

en: Light Years
kk: Жарықтық жыл

[ctx: unit-format]
en: %s ly
kk: %s жж

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
kk: жарық жылы,жарық жылдары,жж

en: Astronomical Units
kk: Астрономиялық бірліктер

[ctx: unit-format]
en: %s au
kk: %s аб

[ctx: unit-symbols]
en: au
kk: аб

en: Nautical Miles
kk: Теңіл милялары

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
kk: %s теңіз милясы

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
kk: теңіз милясы

en: Miles
kk: Милялар

[ctx: unit-format]
en: %s mi
kk: %s миля

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
kk: миля,милялар

en: Kilometers
kk: Километр

[ctx: unit-format]
en: %s km
kk: %s км

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
kk: километр,километрлер,км

en: Cables
kk: Кабельтовтар

[ctx: unit-format]
en: %s cb
kk: %s кабельтов

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
kk: кабельтов

en: Meters
kk: Метр

[ctx: unit-format]
en: %s m
kk: %s м

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
kk: метр,м

en: Yards
kk: Ярд

[ctx: unit-format]
en: %s yd
kk: %s ярд

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
kk: ярд,ярдтар

en: Feet
kk: Фут

[ctx: unit-format]
en: %s ft
kk: %s фут

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
kk: фут,футтар

en: Inches
kk: Дюйм

[ctx: unit-format]
en: %s in
kk: %s дюйм

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
kk: дюйм

en: Centimeters
kk: Сантиметр

[ctx: unit-format]
en: %s cm
kk: %s см

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
kk: сантиметр,сантиметрлер,см

en: Millimeters
kk: Миллиметр

[ctx: unit-format]
en: %s mm
kk: %s мм

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
kk: миллиметр,миллиметрлер,мм

en: Micrometers
kk: Микрометр

[ctx: unit-format]
en: %s μm
kk: %s мкм

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
kk: микрометр,микрометрлер,мкм

en: Nanometers
kk: Нанометр

[ctx: unit-format]
en: %s nm
kk: %s нм

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
kk: нанометр,нанометрлер,нм

en: Hectares
kk: Гектар

[ctx: unit-format]
en: %s ha
kk: %s га

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
kk: гектар,гектарлар,га

en: Acres
kk: Акр

[ctx: unit-format]
en: %s acres
kk: %s акр

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
kk: акр,акрлар

en: Square Meters
kk: Шаршы метр

en: Square Centimeters
kk: Шаршы сантиметр

en: Square Millimeters
kk: Шаршы миллиметр

en: Cubic Meters
kk: Шаршы метр

en: Gallons
kk: Галлон

[ctx: unit-format]
en: %s gal
kk: %s галлон

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
kk: галлон,галлондар

[ctx: unit-format]
en: %s L
kk: %s л

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
kk: литр,литрлар,л

en: Quarts
kk: Кварта

[ctx: unit-format]
en: %s qt
kk: %s кварта

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
kk: кварта,кварталар

en: Pints
kk: Пинта

[ctx: unit-format]
en: %s pt
kk: %s пинта

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
kk: пинта,пинталар

[ctx: unit-format]
en: %s mL
kk: %s мл

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
kk: миллилитр,миллилитрлер,мл,см³

[ctx: unit-format]
en: %s μL
kk: %s мкл

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
kk: мм³,мкл

en: Tonnes
kk: Тонналар

[ctx: unit-format]
en: %s T
kk: %s т

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
kk: тонна,тонналар

en: Kilograms
kk: Килограммдар

[ctx: unit-format]
en: %s kg
kk: %s кг

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
kk: килограмм,килограммдар,кг

en: Pounds
kk: Фунттар

[ctx: unit-format]
en: %s lb
kk: %s фунт

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
kk: фунт,фунттар

en: Ounces
kk: Унциялар

[ctx: unit-format]
en: %s oz
kk: %s унция

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
kk: унция,унциялар

en: Grams
kk: Грамм

[ctx: unit-format]
en: %s g
kk: %s г

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
kk: грамм,граммдар,г

en: Years
kk: Жыл

[ctx: unit-format]
en: %s years
kk: %s жыл

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
kk: жыл,жылдар,жж

en: Days
kk: Күн

[ctx: unit-format]
en: %s days
kk: %s күн

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
kk: күн,күндер

en: Hours
kk: Сағат

[ctx: unit-format]
en: %s hours
kk: %s сағат

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
kk: сағат,сағаттар,сағ

en: Minutes
kk: Минут

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
kk: %s минут

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
kk: минут,минуттар,мин

en: Seconds
kk: Секунд

[ctx: unit-format]
en: %s s
kk: %s с

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
kk: секунд,секундтар,с

en: Milliseconds
kk: Миллисекунд

[ctx: unit-format]
en: %s ms
kk: %s мс

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
kk: миллисекунд,мс

en: Microseconds
kk: Микросекунд

[ctx: unit-format]
en: %s μs
kk: %s мкс

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
kk: микросекунд,микросекундтар,мс

en: Celsius
kk: Цельсий

en: Kelvin
kk: Кельвин

[ctx: unit-format]
en: %s K
kk: %s К

[ctx: unit-symbols]
en: K
kk: К

en: Rankine
kk: Ранкин

en: Angle
kk: Бұрыш

en: Length
kk: Ұзындық

en: Area
kk: Аймақ

en: Volume
kk: Көлем

en: Weight
kk: Салмақ

en: Duration
kk: Ұзақтық

en: Temperature
kk: Температура

en: Currency
kk: Қаржы
