mate-calc 1.25.0 - en to km translation catalogue (335 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
km: ដាក់​កត្តា

en: Clear
km: លុប

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
km: និទស្សន្ត​​វិទ្យាសាស្ត្រ

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
km: អង្គ​ចងចាំ

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
km: និទស្សន្ត

en: Undo
km: មិនធ្វើវិញ

note: Accessible name for the store value button
en: Store
km: ទុក

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
km: បញ្ច្រាស

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
km: ហ្វាក់តូរីយ្យែល

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
km: តម្លៃ​ដាច់ខាត

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
km: អក្សរ​តូច​លើ

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
km: អក្សរ​តូច​ក្រោម

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
km: រយៈ​ដែល​បន្សំ

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
km: គណនា

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
km: គណនា​ចំនួន​​​​នៃ​ការ​បន្សំ​អំឡុង​ពេល​ចាំបាច់​​ដែល​កើន​ឡើង​ការ​វិនិយោគ​តម្លៃ​បច្ចុប្បន្ន​​ទៅកាន់​​តម្លៃ​អនាគត ​​នៅ​អត្រា​ការប្រាក់​ថេរ​នៅ​អំឡុង​ពេល​បន្សំ ។

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
km: អត្រា​ការ​ប្រាក់​តាម​អំឡុង​ពេល ៖

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
km: តម្លៃ​អនាគត ៖

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
km: តម្លៃ​បច្ចុប្បន្ន ៖

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
km: ការ​បដិសេធ​រំលោះ​ទ្វេ

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
km: គណនា​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​រំលោះ​​លើ​​ទ្រព្យសកម្ម​សម្រាប់​ពេល​វេលា​ដែល​បាន​បញ្ជាក់ ដោយ​ប្រើ​វិធីសាស្ត្រ​តុល្យភាព​បដិសេធ​ទ្វេ​ដង ។

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
km: អាយុកាល ៖

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
km: អំឡុង​ពេល ៖

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
km: ថ្លៃ ៖

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
km: តម្លៃ​នាគត

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
km: ចំនួន​អំឡុង​ពេល ៖

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
km: គណនា​តម្លៃ​អនាគត​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​អាស្រ័យ​ទៅតាម​ស៊េរី​ក្នុង​ការ​​បង់​ប្រាក់​​ស្មើ​ៗ​គ្នា​នៅ​ការ​ប្រាក់​តាម​អំឡុង​ពេល​លើ​ចំនួន​អំឡុង​ពេល​ធ្វើ​ការ​បង់​ប្រាក់​​​នៅ​​រយៈពេល ។

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
km: ការ​បង់​ប្រាក់​តាម​ពេល​កំណត់ ៖

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
km: ឆ្លងកាត់​​​អត្រា​ខុស​គ្នា​រវាង​ថ្លៃ​ទំនិញ​នៃ​​ផល​ចំណេញ

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
km: គណនា​​ថ្លៃ​ផលិតផល​​ក្នុង​ការ​លក់​បន្ត អាស្រ័យ​ទៅ​តាម​​ថ្លៃ​ផលិតផល និង​អត្រា​ខុស​គ្នា​រវាង​ថ្លៃ​ទំនិញ​ឆ្លងកាត់​​នៃ​ប្រាក់​ចំណេញ​ដែល​អ្នក​ចង់​បាន ។

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
km: អត្រា​ខុសគ្នា​រវាង​ថ្លៃ​ទំនិញ ៖

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
km: ការ​បង់​ប្រាក់​តាម​ពេល​កំណត់

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
km: ការ​គណនា​ចំនួន​ការ​បង់​ប្រាក់​តាម​ពេល​កំណត់​​នៃ​ប្រាក់​កម្ចី ដែល​ការ​បង់​ប្រាក់​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​នៅ​ចុង​គ្រា​កំឡុង​ពេល​​រៀងរាល់​នៃ​ការ​បង់​ប្រាក់ ។

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
km: រយៈពេល ៖

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
km: ប្រាក់​ដើម ៖

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
km: តម្លៃ​បច្ចុប្បន្ន

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
km: គណនា​តម្លៃ​បច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​អាស្រ័យ​ទៅ​តាម​ស៊េរី​​ការ​ចំណាយ​ស្មើៗ​គ្នា​ដែល​បាន​អប្បហារ​នៅ​​អត្រា​ការ​ប្រាក់​តាម​អំឡុង​ពេល​លើ​ចំនួន​​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ការ​បង់​ប្រាក់​តាម​​រយៈ​ពេល ។

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
km: អត្រា​ការ​ប្រាក់​តាម​អំឡុង​ពេល

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
km: គណនា​ការ​ប្រាក់​​តាម​អំឡុង​ពេល​ចាំបាច់ ដើម្បី​បង្កើន​​តម្លៃ​អនាគត​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ លើ​ចំនួន​នៃ​អំឡុង​ពេល​​បន្សំ ។

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
km: រំលោះ​បន្ទាត់​ត្រង់

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
km: តម្លៃ ៖

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
km: សង្គ្រោះ ៖

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
km: គណនា​ការ​រំលោះ​តាម​​បន្ទាត់​ត្រង់​នៃ​ទ្រព្យសកម្ម​សម្រាប់​អំឡុង​ពេល​មួយ ។ វិធីសាស្ត្រ​​តាម​បន្ទាត់​ត្រង់​ក្នុង​ការ​​​ចែក​ការ​រំលោះ​​តម្លៃ​ដែល​អាច​​បញ្ចុះ​​ស្មើ​ៗ​គ្នា ដែល​ជា​ប្រយោជន៍​អាយុកាល​របស់​ទ្រព្យសកម្ម ។ អាយុកាល​ដែល​​មាន​ប្រយោជន៍​ជា​ចំនួន​នៃ​អំឡុង​ពេល  ឆ្នាំ លើ​ទ្រព្យសកម្ម​ដែល​ត្រូវ​បាន​បញ្ចុះ​តម្លៃ ។

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
km: ផល​បូក​នៃ​ឆ្នាំ តួលេខ រំលោះ

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
km: គណនា​ប្រាក់​ឧបត្ថម្ភ​រំលោះ​លើ​ទ្រព្យសកម្ម​​សម្រាប់​​អំឡុង​ពេល​ដែល​បាន​បញ្ជាក់ ដោយ​ប្រើ​វិធីសាស្ត្រ ផល​បូក​ឆ្នាំ តួលេខ ។ វិធីសាស្ត្រ​រំលោះ​នេះ​បង្កើន​អត្រា​រំលោះ ដូច្នេះ​ប្រាក់​ចំណាយ​ក្នុង​ការ​រំលោះ​ជា​ច្រើន​នៅ​អំឡុង​ពេល​ចាស់​ច្រើន​ជាង​អំឡុង​ពេល​ថ្មី ។ អាយុកាល​ដែល​មាន​ប្រយោជន៍​គឺ​ជា​ចំនួន​អំឡុង​ពេល ឆ្នាំ លើ​ទ្រព្យសកម្ម​ដែល​ត្រូវ​បាន​កាន់​បន្ថយ​​តម្លៃ ។

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
km: អំឡុង​ពេល​​ក្នុង​ការ​បង់​ប្រាក់

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
km: តម្លៃ​អនាគត ៖

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
km: គណនា​ចំនួន​នៃ​ការ​បង់​ប្រាក់​អំឡុង​ពេល​ដែល​ចាំបាច់​នៃ​ធនលាភ​ធម្មតា កើន​ឡើង​តម្លៃ​អនាគត ការ​ប្រាក់​តាម​អំឡុង​ពេល ។

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
km: រយៈពេល

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
km: អត្រា

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
km: បញ្ចូល​កូដ​តួអក្សរ

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
km: បញ្ចូល

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
km: តួ​អក្សរ ៖

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
km: អង្កិល​​ឆ្វេង

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
km: អង្កិល​ស្ដាំ

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
km: បញ្ចូល​តួអក្សរ

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
km: ៨-ប៊ីត

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
km: ១៦ ប៊ីត

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
km: ៣២ ប៊ីត

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
km: ៦៤​ ប៊ីត

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
km: ចំណូល​ចិត្ត

en: _Close
km: បិទ

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
km: ឯកតា​មុំ ៖

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
km: ទ្រង់ទ្រាយ​លេខ ៖

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
km: ទំហំ​អក្សរ ៖

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
km: បង្ហាញ ០ ខាង​ចុង

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
km: បង្ហាញ​សញ្ញា​បំបែក​ខ្ទង់​ពាន់

en: MATE Calculator
km: ម៉ាស៊ីនគិតលេខ MATE

note: Title of main window
en: Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គិត​លេខ

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
km: អនុវត្ត​ការ​គណនា​គណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្ត្រ ឬ​ហិរញ្ញវត្ថុ

en: Accuracy value
km: តម្លៃ​កម្រិត​ត្រឹមត្រូវ

en: The number of digits displayed after the numeric point
km: ចំនួន​លេខ​បាន​បង្ហាញ​បន្ទាប់​ពី​ចំណុច​ជា​លេខ

en: Word size
km: ទំហំ​ពាក្យ

en: The size of the words used in bitwise operations
km: ទំហំ​របស់​ឃ្លា​បាន​ប្រើ​នៅ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ឈ្នាប់

en: Numeric Base
km: គោល​ជា​លេខ

en: The numeric base
km: គោល​ជា​លេខ

en: Show Thousands Separators
km: បង្ហាញ​សញ្ញា​បំបែក​ខ្ទង់ពាន់

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
km: បង្ហាញ​ថា​តើ​សញ្ញា​បំបែក​ខ្ទង់ពាន់​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​ចំនួន​ធំ​ ។

en: Show Trailing Zeroes
km: បង្ហាញ ០ ខាងចុង

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
km: បង្ហាញ​ថា​តើ​ ០ ខាងចុង នៅ​បន្ទាប់​ពី​ចំណុច​ជា​លេខ​គួរ​តែ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​តម្លៃ​ទិដ្ឋភាព ។

en: Number format
km: ទ្រង់ទ្រាយ​លេខ

en: The format to display numbers in
km: ទ្រង់ទ្រាយ​ត្រូវ​បង្ហាញ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង

en: Angle units
km: ឯកតា​មុំ

en: The angle units to use
km: ឯកតា​មុំ​ត្រូវ​ប្រើ

en: Button mode
km: របៀប​ប៊ូតុង

en: The button mode
km: របៀប​ប៊ូតុង

en: Source currency
km: រូបិយប័ណ្ណ​ប្រភព

en: Currency of the current calculation
km: គណនា​រូបិយប័ណ្ណ​បច្ចុប្បន្ន

en: Target currency
km: រូបិយប័ណ្ណ​គោលដៅ

en: Currency to convert the current calculation into
km: រូបិយប័ណ្ណ​ត្រូវ​បម្លែង​គណនា​បច្ចុប្បន្ន​ទៅ​ជា

en: Source units
km: ឯកតា​ប្រភព

en: Units of the current calculation
km: ឯកតា​ក្នុង​ការ​គណនា​បច្ចុប្បន្ន

en: Target units
km: ឯកតា​គោលដៅ

en: Units to convert the current calculation into
km: ឯកតា​ត្រូវ​បម្លែង​គណនា​បច្ចុប្បន្ន​ទៅ​ជា

en: UAE Dirham
km: កាក់ UAE

en: Australian Dollar
km: ដុល្លារ​អូស្ត្រាលី

en: Bulgarian Lev
km: ប៊ុលហ្ការី Lev

en: Bahraini Dinar
km: ​បារ៉ែន​ឌីណា

en: Brunei Dollar
km: ដុល្លារ​ប្រ៊ុយណេ

en: Brazilian Real
km: រៀល​ប្រេហ្ស៊ីល

en: Botswana Pula
km: ពូឡា​បុតស្វាណា

en: Canadian Dollar
km: ដុល្លារ​កាណាដា

en: CFA Franc
km: បារាំថ CFA

en: Swiss Franc
km: បារាំង ស្វីស

en: Chilean Peso
km: ភីសូ​ ឆីលី

en: Chinese Yuan
km: យ័ន ចិន​​

en: Colombian Peso
km: ប៉ូសូ​កូឡុំប៊ី

en: Czech Koruna
km: កូរ៉ូណា​ឆេក

en: Danish Krone
km: គ្រូន​ដាណឺម៉ាក

en: Algerian Dinar
km: ឌីណា​អាល់ហ្សេរី

en: Estonian Kroon
km: គ្រូន​​អេស្តូនី

en: Euro
km: អឺរ៉ូ

en: Pound Sterling
km: ស្វែរលិញ​ផោន

en: Hong Kong Dollar
km: ដុល្លារ​ហុងកុង

en: Croatian Kuna
km: ឃុណា​ក្រូអាត

en: Hungarian Forint
km: ហ្រ៊ិនហុងគ្រី

en: Indonesian Rupiah
km: រ៉ូពី​ឥណ្ឌូនេស៊ី

en: Israeli New Shekel
km: ញ៉ូស៊ីខឹលអ៊ីស្រាអែល

en: Indian Rupee
km: រ៉ូពី​ឥណ្ឌ

en: Iranian Rial
km: រៀល​អ៊ីរ៉ង់

en: Icelandic Krona
km: ក្រូណា​អ៊ីស្លង់

en: Japanese Yen
km: យេន​ជប៉ុន

en: South Korean Won
km: វ៉ុន​កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង

en: Kuwaiti Dinar
km: ឌីណា​គុយវ៉ែត

en: Kazakhstani Tenge
km: តេងហ្គី​កាហ្សាក់ស្ថាន

en: Sri Lankan Rupee
km: រ៉ូពី​ស្រីលង្កា

en: Lithuanian Litas
km: លីតាស​លីទុយអានី

en: Latvian Lats
km: ឡាត​ឡាតវីយ៉ា

en: Libyan Dinar
km: ដីណារ​លីប៊ី

en: Mauritian Rupee
km: រ៉ូប៊ី​ម៉ូរីតានី

en: Mexican Peso
km: ប៉េសូ​​ម៉ិកស៊ិក

en: Malaysian Ringgit
km: រ៉ីងហ្គីត​ម៉ាឡេស៊ី

en: Norwegian Krone
km: គ្រូនី​ន័រវែស

en: Nepalese Rupee
km: រ៉ូប៊ី​នេប៉ាល់

en: New Zealand Dollar
km: ដុល្លារ​​នូវែលសេឡង់

en: Omani Rial
km: រៀល​អូម៉ង់

en: Peruvian Nuevo Sol
km: ប៉េរូ​ណូវ៉ូ​សូល

en: Philippine Peso
km: ប៉េសូ ហ្វ៊ីលីពីន

en: Pakistani Rupee
km: រ៉ូប៊ី​ប៉ាគីស្ថាន

en: Polish Zloty
km: ហ្លត់​ទី​ប៉ូឡូញ

en: Qatari Riyal
km: រីយ៉ាល់​​កាតា

en: New Romanian Leu
km: ឡី​​រ៉ូម៉នី

en: Russian Rouble
km: រ៉ូបល់​រុស្ស៊ី

en: Saudi Riyal
km: រីយ៉ាល់​អារ៉ាប់ប៊ីសាអ៊ូឌីត

en: Swedish Krona
km: គ្រូណា ​ស៊ីយអែត

en: Singapore Dollar
km: ដុល្លារ សិង្ហបុរី

en: Thai Baht
km: បាត ថៃ

en: Tunisian Dinar
km: ឌីណា ទុយនីស៊ី

en: New Turkish Lira
km: លីរ៉ា​ ​ទួរគី

en: T&T Dollar (TTD)
km: ដុល្លារ T&T (TTD)

en: US Dollar
km: ដុល្លារ សហរដ្ឋអាមេរិក

en: Uruguayan Peso
km: ប៉េសូ អ៊ុយរុយហ្គាយ

en: Venezuelan Bolívar
km: ប៊ូលីវ៉ារ រ៉េណេស៊ុយអេឡា

en: South African Rand
km: រ៉ង់​អាហ្វ្រិក​ខាង​ត្បូង

en: Error: the number of periods must be positive
km: កំហុស ៖ ចំនួន​អំឡុង​ពេល​ត្រូវតែ​វិជ្ជមាន

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
km: ការ​ប្រើប្រាស់ ៖
      %s — ធ្វើ​ការ​គណនា​គណិតវិទ្យា

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
km: ជម្រើស​ជំនួយ ៖
      -v, --កំណែ​ បង្ហាញ​កំណែ​ចេញ​ផ្សាយ
      -h, -?, --ជំនួយ                  បង្ហាញ​ជម្រើស​ជំនួយ
      --ជំនួយ-​ទាំងអស់ បង្ហាញ​ជម្រើស​ជំនួយ​ទាំងអស់
      --ជំនួយ-gtk                      បង្ហាញ GTK+ ជម្រើស

note: Description on mate-calc command-line GTK+ options displayed on command- line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
km: GTK+ ជម្រើស ៖
      --class=CLASS ថ្នាក់​កម្មវិធី​​បាន​ប្រើ​ដោយ​កម្មវិធី​គ្រប់គ្រង​បង្អួច
      --name=NAME   ឈ្មោះ​កម្មវិធី​បាន​ប្រើ​ដោយ​កម្មវិធី​គ្រប់គ្រង​បង្អួច
      --screen=SCREEN                អេក្រង់ X ត្រូវ​ប្រើ
      --ធ្វើ​សមកាលកម្ម    Make X calls អសមកាល
      --gtk-module=MODULES  ផ្ទុក​បន្ថែម GTK+ ម៉ូឌុល
      --g-fatal-warnings ធ្វើ​ការ​ព្រមាន​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទាំងអស់

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
km: ជម្រើស​កម្មវិធី ៖
      -s, --ដោះស្រាយ <equation>ដោះស្រាយ​សមីការ​ដែល​បាន​ផ្ដល់

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
km: អាគុយម៉ង់ --ដោះស្រាយ​ការ​ទាមទារ​សម័យ​ការ​​ត្រូវ​ដោះស្រាយ

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
km: អាគុយម៉ង់​ដែល​មិនស្គាល់ '%s'

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
km: ចំនួន​របស់ Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
km: របៀប​អក្សរ​តូច​ក្រោម [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
km: របៀប​អក្សរ​តូច​លើ [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
km: និទស្សន្ត​នៃ​វិទ្យាសាស្ត្រ [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
km: បន្ថែម [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
km: ដក [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
km: ពហុ​គុណ [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
km: ចែក [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
km: មេគុណ​ចែក

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
km: អនុគមន៍​​​បន្ថែម

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
km: និទស្សន្ត [^ or **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
km: ការេ [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
km: ភាគរយ [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
km: ហ្វាក់តូរីយ្យែល [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
km: តម្លៃ​ដាច់ខាត [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
km: អាគុយម៉ង់​កុំផ្លិច

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
km: ការ​បំបែក​ស្មុគស្មាញ

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
km: ឬ​​ស [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
km: ឬ​​ស​ការេ [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
km: ឡូការីត

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
km: ឡូការីត​ធម្មជាតិ

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
km: ស៊ីនុស

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
km: កូស៊ីនុស

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
km: តង់សង់

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
km: ស៊ីនុស​អ៊ីពែរបូល

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
km: កូស៊ីនុស​អ៊ីពែរបូល

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
km: តង់សង់​អ៊ីពែរបូល

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
km: ច្រាស [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
km: ប៊ូលីន និង

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
km: ប៊ូលីន ឬ

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
km: ប៊ូលីន​មិន​រួម​ជាមួយ OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
km: ប៊ូលីន NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
km: សមាសភាគ​លេខគត់

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
km: សមាសភាគ​នៃ​ប្រភាគ

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
km: សមាសភាគ​ពិត

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
km: សមាសភាគ​ប្រឌិត

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
km: សមាសភាគ​មួយ

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
km: សមាសភាគ​ពីរ

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
km: ក្រុម​ដើម [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
km: ក្រុម​ចុង [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
km: គណនា​លទ្ធផល

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
km: ដាក់​កត្តា [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
km: សម្អាត​ទិដ្ឋភាព [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
km: មិន​ធ្វើ​វិញ [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
km: រំលោះ​ការ​បដិសេធ​ទ្វេ

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
km: រយៈពេល​​នៃ​ហិរញ្ញវត្ថុ

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
km: បូក​រំលោះ​តួលេខ​ឆ្នាំ

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
km: រំលោះ​តាម​បន្ទាត់​ត្រង់

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
km: គោល​ពីរ

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
km: គោល​ប្រាំបី

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
km: គោល​ដប់​

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
km: គោល​ដប់ប្រាំមួយ

note: Tooltip for the round button
en: Round
km: ជុំ

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
km: បាត

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
km: ចុះហត្ថលេខា

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
km: ក្នុង

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
km: ប្ដូរ​ឯកតា​ការ​បម្លែង

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
km: គ្មាន​ប្រវត្តិ​មិន​ធ្វើ​វិញ

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
km: គ្មាន​ប្រវត្តិ​ធ្វើ​វិញ

en: No sane value to store
km: គ្មាន​តម្លៃ​សមស្រប​ត្រូវ​ទុក​ឡើយ

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
km: លើស​ចំនួន ព្យាយាម​ទំហំ​ធំជាង​នេះ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
km: អថេរ​ដែល​មិន​ស្គាល់ '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
km: មិន​​បាន​កំណត់​អនុគមន៍ '%s' ឡើយ

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
km: មិន​ស្គាល់​ការ​បម្លែង

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
km: កន្សោម​មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: Calculating
km: ការ​គណនា

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
km: ត្រូវ​ការ​លេខគត់​ដើម្បី​ដាក់​កត្តា

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
km: គ្មាន​តម្លៃ​សមស្រប​ ដើម្បី​​ប្ដូរ​​ឈ្នាប់​ឡើយ

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
km: គ្មាន​តម្លៃ​លេខគត់​​​ដែល​បាន​បង្ហាញ​ឡើយ

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
km: ដឺក្រេ

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
km: រ៉ាដ្យង់

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
km: ស្វ័យប្រវត្តិ

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
km: ថេរ

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
km: វិទ្យាសាស្ត្រ

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
km: វិស្វកម្ម

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
km: បង្ហាញ​​ការ​ដាក់​ទសភាគ %d

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ជំនួយ​បាន​ទេ

note: Calculator menu
en: _Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គិតលេខ

note: Mode menu
en: _Mode
km: របៀប

note: Help menu label
en: _Help
km: ជំនួយ

note: Basic menu label
en: _Basic
km: ជា​គោល

note: Advanced menu label
en: _Advanced
km: កម្រិត​ខ្ពស់

note: Financial menu label
en: _Financial
km: ហិរញ្ញវត្ថុ

note: Programming menu label
en: _Programming
km: ការ​សរសេរ​កម្មវិធី

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
km: មាតិកា

en: _About
km: _អំពី

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
km: ប៊ូលីន AND ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តែ​លេខគត់​វិជ្ជមាន​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
km: ប៊ូលីន OR ត្រូវ​បាន​កំណត់​​ចំពោះ​តែ​លេខគត់​វិជ្ជមាន​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
km: ប៊ូលីន XOR ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តែ​លេខគត់​វិជ្ជមាន​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
km: ប៉ូលីន NOT ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តែ​លេខគត់​វិជ្ជមាន​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
km: ប្ដូរ​តែ​តម្លៃ​លេខគត់​វិជ្ជមាន​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
km: អាគុយម៉ង់​មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ ០ ឡើយ

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
km: វិធី​ចែក​​ត្រឹម ០ មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ឡើយ

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
km: ឡូការីត ០ មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ឡើយ

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
km: វិធី​ចែក​ម៉ូឌុល​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តែ​លេខគត់​ប៉ុណ្ណោះ

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
km: ស្វ័យគុណ ០ មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​​និទស្សន្ត​អវិជ្ជមាន​ឡើយ

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
km: តង់សង់​មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​​ចំពោះ​មុំ​ដែល​​ជា​ពហុគុណ​នៃ π (180°) ពី π∕2 (90°) ឡើយ

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
km: ច្រាស​ស៊ីនីស​មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តម្លៃ​ក្រៅពី [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
km: កូស៊ីនុស​​ច្រាស​មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​​តម្លៃ​​ក្រៅ​​ពី [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
km: កូស៊ីនុស​អ៊ីពែរបូល​ច្រាស​មិន​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះ​តម្លៃ​តូច​ជាង​មួយ​ឡើយ

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
km: %s ដឺក្រេ

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
km: ដឺក្រេ ដឺក្រេ ដឺក្រេ

[ctx: unit-format]
en: %s radians
km: %s រ៉ាដ្យង់

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
km: រ៉ាដ្យង់ រ៉ាដ្យង់ រ៉ាដ្យង់

en: Parsecs
km: កោដិគីឡូមាត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
km: កោដិគីឡូមាត្រ កោដិគីឡូមាត្រ កោដិគីឡូមាត្រ

en: Miles
km: ម៉ាយល៍

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
km: ម៉ាយល៍ ម៉ាយល៍ ម៉ាយល៍

en: Kilometers
km: គីឡូម៉ែត្រ

[ctx: unit-format]
en: %s km
km: %s គីឡូម៉ែត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
km: គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ km,kms

en: Cables
km: តេឡេក្រាម

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
km: តេឡេក្រាម តេឡេក្រាម តេឡេក្រាម

en: Fathoms
km: រង្វាស់

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
km: រង្វាស់ រង្វាស់ រង្វាស់

en: Meters
km: ម៉ែត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
km: ម៉ែត្រ ម៉ែត្រ ម៉ាត្រ

en: Yards
km: យ៉ាត

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
km: យ៉ាត យ៉ាត យ៉ាត

en: Feet
km: ហ្វ៊ីតថ៍

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
km: ហ្វ៊ីតថ៍ ហ្វ៊ីតថ៍ ft

en: Inches
km: អ៊ិន្ឈ៍

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
km: អ៊ិន្ឈ៍

en: Centimeters
km: សង់ទីម៉ែត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
km: សង់ទីម៉ែត្រ សង់ទីម៉ែត្រ សង់ទីម៉ែត្រ សង់ទីម៉ែត្រ

en: Millimeters
km: មិល្លីម៉ែត្រ​

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
km: មិល្លីម៉ែត្រ មិល្លីម៉ែត្រ មិល្លីម៉ែត្រ

en: Micrometers
km: មីក្រូ​ម៉ែត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
km: មីក្រូម៉ែត្រ មីក្រូម៉ែត្រ មីក្រូម៉ែត្រ

en: Hectares
km: ហិកតា

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
km: ហិកតា ហិកតា ហិកតា

en: Square Meters
km: ម៉ែត្រ​ការេ

en: Square Centimeters
km: សង់ទីម៉ែត្រ​ការេ

en: Square Millimeters
km: មិល្លីម៉ែត្រ​ការេ

en: Cubic Meters
km: ម៉ែត្រគូប

en: Gallons
km: ហ្គាលុង

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
km: ហ្គាលុង ហ្គាលុង ហ្គាលុង

en: Litres
km: លីត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
km: លីត្រ លីត្រ លីត្រ លីត្រ លីត្រ

en: Quarts
km: ក្វាត

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
km: ក្វាត ក្វាត ក្វាត

en: Millilitres
km: មិល្លី​លីត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
km: មិល្លី​លីត្រ មិល្លី​លីត្រ មិល្លី​លីត្រ  មិល្លី​លីត្រ មិល្លី​លីត្រ សង់ទីម៉ែត្រ​គូប​

en: Microlitres
km: មីក្រូ​លីត្រ

en: Tonnes
km: តោន

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
km: តោន តោន

en: Kilograms
km: គីឡូម៉ែត្រ

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
km: គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ គីឡូម៉ែត្រ

en: Pounds
km: ផោន

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
km: ផោន ផោន

en: Grams
km: ក្រាម

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
km: ក្រាម ក្រាម ក្រាម ក្រាម ក្រាម

en: Years
km: ឆ្នាំ

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
km: ឆ្នាំ

en: Days
km: ថ្ងៃ

[ctx: unit-format]
en: %s days
km: %s ថ្ងៃ

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
km: ថ្ងៃ ថ្ងៃ

en: Hours
km: ម៉ោង

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
km: ម៉ោង ម៉ោង

en: Minutes
km: នាទី

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
km: នាទី នាទី

en: Seconds
km: វិនាទី

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
km: វិនាទី វិនាទី

en: Milliseconds
km: មិល្លីវិនាទី

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
km: មិល្លីវិនាទី មិល្លីវិនាទី មិល្លីវិនាទី

en: Microseconds
km: មីក្រូ​វិនាទី

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
km: មីក្រូ​វិនាទី មីក្រូ​វិនាទី us,μs

en: Angle
km: មុំ

en: Length
km: ប្រវែង

en: Area
km: ផ្ទៃ

en: Volume
km: ភាគ

en: Weight
km: ទម្ងន់

en: Duration
km: ថិរវេលា

en: Temperature
km: សីតុណ្ហភាព

en: Currency
km: រូបិយប័ណ្ណ
