mate-calc 1.25.0 - en to ku translation catalogue (29 entries)

en: Clear
ku: Jêbirin

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ku: Bîr

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
ku: Dawêra Jorîn

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
ku: Bindawêr

en: _Cancel
ku: _Betal

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
ku: Nx

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ku: Rêje

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ku: _Têxe

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ku: Kar_akter:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ku: Vebijêrk

en: _Close
ku: _Bigire

en: Show History
ku: Dîrokê nîşan bide

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ku: Zanistî

note: View menu
en: _View
ku: _Bergeh

note: Help menu label
en: _Help
ku: _Alîkarî

note: Basic menu label
en: _Basic
ku: _Bingehîn

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ku: _Pêşketî

note: Financial menu label
en: _Financial
ku: _Malî

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ku: _Naverok

en: _Copy
ku: _Ji ber bigire

en: _Paste
ku: _Pê veke

en: _Undo
ku: _Vegerîne

en: _Redo
ku: _Dîsa bike

en: _Preferences
ku: _Vebijêrk

en: _Quit
ku: _Derkeve

en: _About
ku: _Der barê

en: Inches
ku: Înç

en: Celsius
ku: Santîgrat

en: Kelvin
ku: Kelvîn
