mate-calc 1.25.0 - en to ku_IQ translation catalogue (188 entries)

en: Clear
ku_IQ: خاوێنکردنەوە

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ku_IQ: بیرگە

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
ku_IQ: توان

note: Accessible name for the store value button
en: Store
ku_IQ: کۆگا

en: _Cancel
ku_IQ: _هەڵوەشاندنەوە

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
ku_IQ: _مەرج:

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ku_IQ: هەڵسەنگاندن

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
ku_IQ: 8-بیت

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
ku_IQ: 16-بیت

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
ku_IQ: 32-بیت

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
ku_IQ: 64-بیت

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ku_IQ: هەڵبژاردنەکان

en: _Close
ku_IQ: _داخستن

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
ku_IQ: قەبارەی _وشە:

en: MATE Calculator
ku_IQ: ژمێرەری MATE

note: Title of main window
en: Calculator
ku_IQ: ژمێرەر

en: Word size
ku_IQ: قەبارەی وشە

en: Show History
ku_IQ: پیشاندانی مێژوو

en: Button mode
ku_IQ: شێوازی دوگمە

en: UAE Dirham
ku_IQ: درهەمی ئیماراتی

en: Australian Dollar
ku_IQ: دۆلاری ئوسترالیا

en: Bulgarian Lev
ku_IQ: لیڤی بولگاری

en: Bahraini Dinar
ku_IQ: دیناری بەحرەینی

en: Brunei Dollar
ku_IQ: دۆلاری برۆنایی

en: Brazilian Real
ku_IQ: ڕیالی بەڕازیلی

en: Botswana Pula
ku_IQ: پولایی بۆستوانایی

en: Canadian Dollar
ku_IQ: دۆلاری کەنەدی

en: CFA Franc
ku_IQ: فرانکی ڕێکخراوی دارایی ئەفریقا

en: Swiss Franc
ku_IQ: فرانکی سویسڕی

en: Chilean Peso
ku_IQ: پیزۆیی چیلی

en: Chinese Yuan
ku_IQ: یوانی چینی

en: Colombian Peso
ku_IQ: پیزۆیی کۆڵۆمبی

en: Czech Koruna
ku_IQ: کۆرونایی چیکی

en: Danish Krone
ku_IQ: کرۆنی دانیمارکی

en: Algerian Dinar
ku_IQ: دیناری جەزائیری

en: Estonian Kroon
ku_IQ: کڕونی ئیستۆنی

en: Euro
ku_IQ: یۆرۆ

en: Hong Kong Dollar
ku_IQ: دۆلاری هۆنگ کۆنگی

en: Croatian Kuna
ku_IQ: کونایی کڕواتی

en: Hungarian Forint
ku_IQ: فۆرینتی هەنگاری

en: Indonesian Rupiah
ku_IQ: ڕوپیەی ئیندۆنیسیا

en: Indian Rupee
ku_IQ: ڕوپی هیندی

en: Iranian Rial
ku_IQ: ڕیالی ئێرانی

en: Icelandic Krona
ku_IQ: کۆرنی ئایسلەندی

en: Japanese Yen
ku_IQ: یەنی ژاپۆنی

en: South Korean Won
ku_IQ: وەنی کۆریایی باشوور

en: Kuwaiti Dinar
ku_IQ: دیناری کوەیتی

en: Sri Lankan Rupee
ku_IQ: ڕوپی سریلانکی

en: Lithuanian Litas
ku_IQ: لیتاسی لیتوانی

en: Latvian Lats
ku_IQ: لاتسی لاتیڤی

en: Libyan Dinar
ku_IQ: دیناری لیبی

en: Mauritian Rupee
ku_IQ: ڕوپی مۆریتانی

en: Mexican Peso
ku_IQ: پیزۆیی مەکسیکی

en: Malaysian Ringgit
ku_IQ: ڕینگیتی مالیزی

en: Norwegian Krone
ku_IQ: کرۆنی نەرویجی

en: Nepalese Rupee
ku_IQ: ڕوپی نیپالی

en: New Zealand Dollar
ku_IQ: دۆلاری نیوزلەندی

en: Omani Rial
ku_IQ: ڕیالی عومانی

en: Philippine Peso
ku_IQ: پیزۆیی فلیپینی

en: Pakistani Rupee
ku_IQ: ڕوپی پاکستانی

en: Polish Zloty
ku_IQ: زلۆتی پۆڵەندی

en: Qatari Riyal
ku_IQ: ڕیالی قەتەری

en: New Romanian Leu
ku_IQ: لیوی ڕۆمانیایی نوێ

en: Russian Rouble
ku_IQ: ڕۆبلی ڕووسی

en: Saudi Riyal
ku_IQ: ڕیالی سعودی

en: Swedish Krona
ku_IQ: کرۆنی سویدی

en: Singapore Dollar
ku_IQ: دۆلاری سەنگاپوری

en: Tunisian Dinar
ku_IQ: دیناری تونسی

en: New Turkish Lira
ku_IQ: لیرەی تورکی

en: T&T Dollar (TTD)
ku_IQ: دۆلاری ترینیداد و تۆباگۆ (TTD)

en: US Dollar
ku_IQ: دۆلاری ئەمریکی

en: Uruguayan Peso
ku_IQ: پیزۆیی ئۆروگوایی

en: South African Rand
ku_IQ: ڕاندی ئەفریقایی باشوور

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
ku_IQ: پای [Ctrl+P]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
ku_IQ: زیادکردن [+]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
ku_IQ: ڕێژەی سەدی [%]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
ku_IQ: لۆگاریتم

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
ku_IQ: لۆگاریتمی سروشتی

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
ku_IQ: ساین

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
ku_IQ: کۆساین

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
ku_IQ: تانگێت

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
ku_IQ: ئەنجامی ژمێرکاری

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
ku_IQ: دووانی

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
ku_IQ: پلە

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
ku_IQ: ڕادیەن(گۆشەی نیوەتیرەیی)

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
ku_IQ: خۆکار

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ku_IQ: زانستی

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
ku_IQ: ئەندازیاری

note: Calculator menu
en: _Calculator
ku_IQ: _بژمێر

note: View menu
en: _View
ku_IQ: _بینین

note: Help menu label
en: _Help
ku_IQ: _یارمەتی

note: Basic menu label
en: _Basic
ku_IQ: _سەرەتایی

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ku_IQ: _پێشکەوتوو

note: Programming menu label
en: _Programming
ku_IQ: _بەرنامەسازی

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ku_IQ: _ناوەڕۆک

en: _Copy
ku_IQ: _لەبەرگرتنەوە

en: _Preferences
ku_IQ: _هەڵبژاردەکان

en: _Quit
ku_IQ: _دەرچوون

en: _About
ku_IQ: _دەربارە

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ku_IQ: %s پلە

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ku_IQ: پلە،پلە،پلە

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ku_IQ: %s ڕادیەن

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ku_IQ: ڕادیەن، ڕادیەنەکان، ڕاد

en: Light Years
ku_IQ: ساڵی ڕووناکی

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ku_IQ: %s ساڵی ڕووناکی

en: Miles
ku_IQ: میل

[ctx: unit-format]
en: %s mi
ku_IQ: %s میل

en: Kilometers
ku_IQ: کیلۆمەتر

[ctx: unit-format]
en: %s km
ku_IQ: %s کم

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ku_IQ: کیلۆمەتر،کیلۆمەتر،کم،کم

en: Meters
ku_IQ: مەتر

[ctx: unit-format]
en: %s m
ku_IQ: %s م

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ku_IQ: مەتر،مەتر،م

en: Yards
ku_IQ: یارد

en: Feet
ku_IQ: پێ

[ctx: unit-format]
en: %s ft
ku_IQ: %s پێ

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ku_IQ: پێ،پێ،پێ

en: Inches
ku_IQ: ئینج

[ctx: unit-format]
en: %s in
ku_IQ: %s ئینج

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ku_IQ: ئینج،ئینج،ئینج

en: Centimeters
ku_IQ: سانتی مەتر

[ctx: unit-format]
en: %s cm
ku_IQ: %s سم

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ku_IQ: سانتیمەر،سانتیمەتر،سم،سم

en: Millimeters
ku_IQ: ملیمەتر

[ctx: unit-format]
en: %s mm
ku_IQ: %s مم

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ku_IQ: ملیمەتر،ملیمەتر،مم

en: Micrometers
ku_IQ: مایکرۆمەتر

en: Nanometers
ku_IQ: نانۆمەتر

[ctx: unit-format]
en: %s nm
ku_IQ: %s نم

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ku_IQ: نانۆمەتر،نانۆمەتر،نم

en: Hectares
ku_IQ: هێکتار

en: Square Meters
ku_IQ: مەتر چوارگۆشە

[ctx: unit-format]
en: %s m²
ku_IQ: %s م²

[ctx: unit-symbols]
en: m²
ku_IQ: م²

en: Square Centimeters
ku_IQ: سانتیمەتر چوارگۆشە

[ctx: unit-format]
en: %s cm²
ku_IQ: %s سم²

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
ku_IQ: سم²

en: Square Millimeters
ku_IQ: ملیمەتر چوارگۆشە

[ctx: unit-format]
en: %s mm²
ku_IQ: %s مم²

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
ku_IQ: مم²

en: Cubic Meters
ku_IQ: مەتر سێجا

[ctx: unit-format]
en: %s m³
ku_IQ: %s م³

[ctx: unit-symbols]
en: m³
ku_IQ: م³

en: Gallons
ku_IQ: گالۆن

[ctx: unit-format]
en: %s gal
ku_IQ: %s گالۆن

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ku_IQ: گالۆن،گالۆن،گالۆن

en: Litres
ku_IQ: لیتر

[ctx: unit-format]
en: %s L
ku_IQ: %s ل

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ku_IQ: لیتر،لیتر،لیتر،لیتر،ل

en: Millilitres
ku_IQ: میلیمەتر

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ku_IQ: ملیلیتر،ملیلیتر،ملیلیتر،ملیلیتر،مل،سم³

en: Tonnes
ku_IQ: تۆن

en: Kilograms
ku_IQ: کیلۆگرام

[ctx: unit-format]
en: %s kg
ku_IQ: %s کگم

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ku_IQ: کیلۆگرام،کیلۆگرام،کیلۆگرام،کیلۆگرام،کگم،کگم

en: Pounds
ku_IQ: پاوەند

en: Ounces
ku_IQ: ئۆنس

en: Grams
ku_IQ: گرام

[ctx: unit-format]
en: %s g
ku_IQ: %s گم

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ku_IQ: گرام،گرام،گرام،گرام،گم

en: Years
ku_IQ: ساڵ

[ctx: unit-format]
en: %s years
ku_IQ: %s ساڵ

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ku_IQ: ساڵ،ساڵ

en: Days
ku_IQ: ڕۆژ

[ctx: unit-format]
en: %s days
ku_IQ: %s ڕۆژ

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ku_IQ: ڕۆژ،ڕۆژ

en: Hours
ku_IQ: کاتژمێر

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ku_IQ: %s کاتژمێر

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ku_IQ: کاتژمێر،کاتژمێر

en: Minutes
ku_IQ: خولەک

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ku_IQ: %s خولەک

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ku_IQ: خولەک،خولەک

en: Seconds
ku_IQ: چرکە

[ctx: unit-format]
en: %s s
ku_IQ: %s چ

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ku_IQ: چرکە،چرکە،چ

en: Milliseconds
ku_IQ: میلی چرکە

en: Microseconds
ku_IQ: مایکرۆ چرکە

en: Celsius
ku_IQ: سیلیزی

en: Farenheit
ku_IQ: هەفرەنهایت

en: Kelvin
ku_IQ: کلڤن

[ctx: unit-symbols]
en: K
ku_IQ: کیلۆبایت

en: Length
ku_IQ: درێژی

en: Area
ku_IQ: ڕووبەر

en: Volume
ku_IQ: قەبارە

en: Weight
ku_IQ: بارستە

en: Duration
ku_IQ: دووری

en: Temperature
ku_IQ: پلەی گەرمی

en: Currency
ku_IQ: دراو
