mate-calc 1.25.0 - en to mai translation catalogue (39 entries)

en: Clear
mai: खाली

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
mai: स्मृति

en: Undo
mai: अनावृत्ति

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
mai: सूपरस्क्रिप्ट

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
mai: सबस्क्रिप्ट

en: _Cancel
mai: रद्द करू (_C)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
mai: अवधि (_P):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
mai: लागत (_o):

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
mai: पद

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
mai: दर

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
mai: प्रविष्ट करू (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
mai: संप्रतीक (_a):

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
mai: वरीयतासभ

en: _Close
mai: बन्न करू (_C)

note: Title of main window
en: Calculator
mai: कैलकुलेटर

en: Show History
mai: इतिहास देखाबू

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
mai: हेक्साडेसीमल

en: No sane value to store
mai: भंडारन क'लेल कोनो नीक मान नहि

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
mai: विरूपित अभिव्यक्ति

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
mai: वैज्ञानिक

note: Calculator menu
en: _Calculator
mai: कैलकुलेटर (_C)

note: View menu
en: _View
mai: देखू (_V)

note: Help menu label
en: _Help
mai: मद्दति (_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
mai: मौलिक (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
mai: उन्नत (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
mai: वित्तीय (_F)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
mai: विषय सूची (_C)

en: _Copy
mai: कॉपी करू (_C)

en: _Paste
mai: साटू (_P)

en: _Undo
mai: पूर्ववत् करू (_U)

en: _Redo
mai: दोहराबू (_R)

en: _Preferences
mai: वरीयतासभ (_P)

en: _Quit
mai: बाहर (_Q)

en: _About
mai: क' संबंधमे (_A)

en: Inches
mai: इंच

en: Millimeters
mai: मिलीमीटर

en: Celsius
mai: सेल्सियस

en: Kelvin
mai: केल्विन

en: Volume
mai: आवाज
