mate-calc 1.25.0 - en to mg translation catalogue (33 entries)

en: Clear
mg: Foano

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
mg: Arika

en: Undo
mg: Foano

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
mg: Vokam-pampitomboana

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
mg: Toraka

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
mg: Lady

en: _Cancel
mg: _Aoka

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
mg: Fe-potoana

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
mg: Taha

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
mg: _Ampidiro

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
mg: _Marika:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
mg: Safidy

en: _Close
mg: _hidio

note: Title of main window
en: Calculator
mg: Milina mpikajy

en: Show History
mg: Asehoy ny diary

en: No sane value to store
mg: Tsy misy sanda mitombina azo tahirizina

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
mg: Laza tsy mety

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
mg: Siantifika

note: Calculator menu
en: _Calculator
mg: _Milina mpikajy

note: View menu
en: _View
mg: _Seho

note: Help menu label
en: _Help
mg: _Toro-làlana

note: Basic menu label
en: _Basic
mg: _Fototra

note: Advanced menu label
en: _Advanced
mg: _Avo lenta

note: Financial menu label
en: _Financial
mg: _Ara-bola

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
mg: _Mpiaty

en: _Copy
mg: _Adikao

en: _Paste
mg: _Apetao

en: _Undo
mg: _Foano

en: _Redo
mg: _Avereno

en: _Preferences
mg: _Safidy manokana

en: _Quit
mg: _Ajanony

en: _About
mg: _Mombamomba

en: Volume
mg: Fitoerana
