mate-calc 1.25.0 - en to mk translation catalogue (338 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
mk: Факторизирај

en: Clear
mk: Исчисти

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
mk: Експонент

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
mk: Меморија

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
mk: Експонент

en: Undo
mk: Отповикај

note: Accessible name for the store value button
en: Store
mk: Зачувај

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
mk: Инверзна вредност

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
mk: Факториел

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
mk: Апсолутна вредност

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
mk: Експонент

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
mk: Индекс

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
mk: Збирен израз

en: _Cancel
mk: _Откажи

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
mk: П_ресметај

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
mk: ГО пресметува бројот на периоди потребен за зголемување на инвестицијата на тековната вредност до некоја идна вредност со фиксна каматна стапка.

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
mk: Периодична каматна _стапка

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
mk: _Идна вредност

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
mk: Сегашна в_редност

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
mk: Двојно опаѓачка девалвација

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
mk: Ја пресметува ратата на девалвација на средства на одреден период со користење на метод на двојно опаѓање.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
mk: _Рок:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
mk: _Период:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
mk: Ц_ена:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
mk: Идна вредност

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
mk: _Број на периоди:

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
mk: Ја пресметува идната вредност на инвестицијата врз база на неколку еднакви рати на исплата со периодична камата на бројот на исплати во тој период.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
mk: _Периодична наплата:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
mk: Бруто маржа

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
mk: Ја пресметува цената на препродажба на производ, врз база на цената на прозиводот и саканата бруто маржа.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
mk: _Маргина:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
mk: Рата на исплата

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
mk: Ја пресметува количината на периодична наплата на заем, каде исплатите се прават на крајот на секој период на исплата.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
mk: _Член:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
mk: _Финансиски:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
mk: Сегашна вредност

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
mk: Ја пресметува сегашната вредност на инвестицијата врз база на неколку еднакви исплати со периодична камата.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
mk: Периодична каматна стапка

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
mk: Ја пресметува периодичната камата потребна за да се зголеми инвестицијата до некоја идна вредност, во неколку рати.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
mk: Девалвација по права линија

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
mk: _Цена:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
mk: _Повраток:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
mk: Ја пресметува праволиниската девалвација на средствата за даден период. Праволинискиот метод на девалвација ја разделува цената на девалвација на целосниот рок на средствата. Корисниот рок е бројот на периоди, најчесто години, во кој средствата се губат.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
mk: Девалвација според збирот на цифрите на годините

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
mk: Ја пресметува девалвацијата на средства во текот на даден период со користење на методот „Sum-of-the-Years'-Digits“. Овој метод ја забрзува ратата на девалвација за трошоците да се случуваат во периодите порано, наместо подоцна.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
mk: Период на исплата

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
mk: Идна _вредност:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
mk: Го пресметува бројот на периоди на исплата.

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
mk: Временски термин

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
mk: Стапка

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
mk: бруто маржа

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
mk: Внеси код на знак

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
mk: _Вметни

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
mk: Зн_ак:

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
mk: Помести на лево

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
mk: Помести на десно

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
mk: Вметни знак

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
mk: Параметри

en: _Close
mk: _Затвори

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
mk: Единици за _агол:

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
mk: _Формат на броеви

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
mk: _Големина на збор:

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
mk: Покажи ги _нулите од десно

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
mk: Покажи го одделувачот за илјадарки

note: Title of main window
en: Calculator
mk: Калкулатор

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
mk: Извршете аритметички, научни или финансиски пресметки

en: Accuracy value
mk: Вредност за точноста

en: The number of digits displayed after the numeric point
mk: Бројот на цифри прикажани после децималната запирка

en: Word size
mk: Големина на збор

en: The size of the words used in bitwise operations
mk: Големина на зборовите кои се користат во операциите со битови

en: Numeric Base
mk: Нумеричка основа

en: The numeric base
mk: Основа на броевите

en: Show Thousands Separators
mk: Покажи одделувач за илјадарки

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
mk: Одредува дали ќе се прикажуваат разделници за илјадарки кај големите броеви.

en: Show Trailing Zeroes
mk: Покажи ги нулите од десно

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
mk: Одредува дали ќе се прикажуваат крајните нули после запирката.

en: Show History
mk: Покажи историја

en: Number format
mk: Формат на броеви

en: The format to display numbers in
mk: Форматот во кој ќе се прикажуваат бројките

en: Angle units
mk: Единици за агол

en: The angle units to use
mk: Единиците за агол кои ќе се користат

en: Button mode
mk: Режим на копчиња

en: The button mode
mk: Режимот на копчиња

en: Source currency
mk: Изворна валута

en: Currency of the current calculation
mk: Валута на тековната операција

en: Target currency
mk: Целна валута

en: Currency to convert the current calculation into
mk: Валута во која ќе се претвора тековната валута

en: Source units
mk: Изворни единици

en: Units of the current calculation
mk: Единици на тековната пресметка

en: Target units
mk: Целни единици

en: Units to convert the current calculation into
mk: Единици во кои ќе се претвора тековната пресметка

en: Australian Dollar
mk: Австралијански долар

en: Bulgarian Lev
mk: Бугарски лев

en: Bahraini Dinar
mk: Бахреински динар

en: Brazilian Real
mk: Бразилски реал

en: Canadian Dollar
mk: Канадски долар

en: Swiss Franc
mk: Швајцарски франк

en: Chilean Peso
mk: Челеански песо

en: Chinese Yuan
mk: Кинески јуан

en: Colombian Peso
mk: Колумбиско песо

en: Czech Koruna
mk: Чешка круна

en: Danish Krone
mk: Данска круна

en: Algerian Dinar
mk: Алжирски динар

en: Estonian Kroon
mk: Естонска круна

en: Euro
mk: Евро

en: Pound Sterling
mk: Фунта

en: Croatian Kuna
mk: Хрватска куна

en: Hungarian Forint
mk: Унгарски форинт

en: Israeli New Shekel
mk: Изрелски нов шекел

en: Indian Rupee
mk: Индиска рупија

en: Iranian Rial
mk: Ирански риал

en: Icelandic Krona
mk: Исландска круна

en: Japanese Yen
mk: Јапонски јен

en: South Korean Won
mk: Јужнокорејски вон

en: Kuwaiti Dinar
mk: Кувајтски динар

en: Libyan Dinar
mk: Либиски динар

en: Mauritian Rupee
mk: Мавританска рупија

en: Mexican Peso
mk: Мексиканско песо

en: Norwegian Krone
mk: Норвешка круна

en: Nepalese Rupee
mk: Непалска рупија

en: New Zealand Dollar
mk: Новозеландски долар

en: Polish Zloty
mk: Полски злоти

en: New Romanian Leu
mk: Нов романски леи

en: Russian Rouble
mk: Руски рубљи

en: Saudi Riyal
mk: Саудиски риал

en: Swedish Krona
mk: Шведска круна

en: Singapore Dollar
mk: Сингапурски долар

en: New Turkish Lira
mk: Нова турска лира

en: US Dollar
mk: САД долар

en: Venezuelan Bolívar
mk: c

en: South African Rand
mk: Јужноафрикански ранд

en: Error: the number of periods must be positive
mk: Грешка: бројот на запирки мора да е позитивен

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
mk: Упатство:
      %s — изврши математички пресметки

note: Description on mate-calc command-line help options displayed on command- line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
mk: Опции за помош:
      -v, --version                   покажи ја верзијата на изданието
      -h, -?, --help                  покажи опции за помош
      --help-all                      покажи ги сите опции за помош
      --help-gtk                      покажи ги опциите за  GTK+

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
mk: Опции на апликацијата:
      -s, --solve <equation>          реши ја дадената равенка

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
mk: Аргумент --solve бара равенка за решавање

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
mk: Непознат аргумент „%s“

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
mk: Пи [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
mk: Ојлеровиот број

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
mk: Режим на индекси [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
mk: Режим на експоненти [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
mk: Експонент [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
mk: Собирање [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
mk: Одземај [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
mk: Помножи [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
mk: Дели [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
mk: Делење со модули

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
mk: Додатни функции

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
mk: Експонент [^ или **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
mk: Квадрат [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
mk: Процент [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
mk: Факториел [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
mk: Апсолутна вредност [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
mk: Комплексен аргумент

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
mk: Комплексен конјугат

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
mk: Корен [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
mk: Квадратен корен [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
mk: Логаритам

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
mk: Природен логаритам

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
mk: Синус

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
mk: Косинус

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
mk: Тангенс

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
mk: Хиперболичка синусоида

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
mk: Хиперболичка косинусоида

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
mk: Хиперболичка тангента

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
mk: Инверз [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
mk: Булово И

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
mk: Булово ИЛИ

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
mk: Булово исклучително ИЛИ

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
mk: Булово НЕ

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
mk: Целоброен дел

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
mk: Дропкин дел

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
mk: Реален дел

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
mk: Имагинарен дел

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
mk: 1-комплемент

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
mk: 2-комплемент

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
mk: Започни група на пресметки [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
mk: Заврши ја групата [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
mk: Пресметај резултат

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
mk: Факторизирај [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
mk: Избриши ја прикажаната вредност [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
mk: Врати [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
mk: Двојно опаѓачка девалвација

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
mk: Финансиски член

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
mk: Девалвација според збирот на цифрите на годините

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
mk: Девалвација по права линија

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
mk: Бинарен

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
mk: Октален

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
mk: Децимала

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
mk: Хексадецимален

note: Tooltip for the round button
en: Round
mk: Заокружи

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
mk: Подна функција

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
mk: Таванска функција

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
mk: Знак

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
mk: во

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
mk: Смени ги единиците за конверзија

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
mk: Нема историја за отповикување

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
mk: Нема историја за отповикување

en: No sane value to store
mk: Нема вистинска вредност за складирање

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
mk: Претекување. Пробајте со поголема големина на збор

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
mk: Непозната променлива „%s“

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
mk: Функцијата „%s“ не е дефинирана

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
mk: Непозната конверзија

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
mk: Погрешен израз

en: Calculating
mk: Пресметувам

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
mk: Потребен е цел број за факторизирање

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
mk: Нема разумна вредност за да се направи битово поместување

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
mk: Прикажаната вредност не е целобројна

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
mk: Степени

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
mk: Радијани

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
mk: Градуси

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
mk: Автоматски

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
mk: Фиксен

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
mk: Научен

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
mk: Инженерски

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
mk: Покажи %d децимални _места

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
mk: Не можев да ја отворам датотеката со помош

note: Calculator menu
en: _Calculator
mk: _Калкулатор

note: Mode menu
en: _Mode
mk: _Режим

note: View menu
en: _View
mk: _Поглед

note: Help menu label
en: _Help
mk: _Помош

note: Basic menu label
en: _Basic
mk: _Основен

note: Advanced menu label
en: _Advanced
mk: _Напреден

note: Financial menu label
en: _Financial
mk: _Финансиски

note: Programming menu label
en: _Programming
mk: _Програмирање

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
mk: _Содржина

en: _Copy
mk: _Копирај

en: _Paste
mk: _Вметни

en: _Undo
mk: _Врати

en: _Redo
mk: _Повтори

en: _Preferences
mk: _Параметри

en: _Quit
mk: Излез

en: _About
mk: _За

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
mk: Булово И е дефинирана само за позитивни цели броеви

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
mk: Булово ИЛИ е дефинирана само за позитивни цели броеви

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
mk: Булово Исклучително ИЛИ е дефинирана само за позитивни цели броеви

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
mk: Булово НЕ е дефинирана само за позитивни цели броеви

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
mk: Поместувањето е можно само за позитивни цели броеви

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
mk: Аргументот не е фефиниран за нула

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
mk: Делењето со нула не е дефинирано

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
mk: Логаритам од нула не е дефиниран

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
mk: Модул е само дефиниран за цели броеви

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
mk: Степенувањето на нула не е дефинирано за негативни експоненти

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
mk: Тангенс е дефиниран за агли кои се производ на цел број со π (180°) од π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
mk: Аркус синус е недефиниран за вредности надвор од [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
mk: Аркус косинус е недефиниран за вредности надвор од [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
mk: Аркус синус хиперболикум е недефиниран за вредности помали од еден

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
mk: %s степени

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
mk: степен,степени,сте

[ctx: unit-format]
en: %s radians
mk: %s радијани

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
mk: радијан,радијани,рад

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
mk: %s градуси

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
mk: градус,градијани,град

en: Parsecs
mk: Парсеци

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
mk: парсек,парсеци,пс

en: Light Years
mk: Светлосни години

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
mk: светлосна година,светлосни години,сг

en: Astronomical Units
mk: Астрономски единици

en: Nautical Miles
mk: Наутички милји

en: Miles
mk: Милји

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
mk: милја,милји,mi

en: Kilometers
mk: Километри

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
mk: километар,километри,km,km

en: Cables
mk: Кабли

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
mk: кабел,кабли,cb

en: Meters
mk: Метри

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
mk: метар,метри,m

en: Yards
mk: Јарди

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
mk: јард,јарди,yd

en: Feet
mk: Стапки

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
mk: стапка,стапки,ft

en: Inches
mk: Инчи

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
mk: инч,инчи,in

en: Centimeters
mk: Сантиметри

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
mk: сантиметар,сантиметри,cm,cm

en: Millimeters
mk: Милиметри

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
mk: милиметар,милиметри,mm

en: Micrometers
mk: Микрометри

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
mk: микрометар,микрометри,um

en: Nanometers
mk: Нанометри

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
mk: нанометар,нанометри,nm

en: Hectares
mk: Хектари

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
mk: хектар,хектари,ha

en: Acres
mk: Акри

[ctx: unit-format]
en: %s acres
mk: %s акри

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
mk: акр,акри

en: Square Meters
mk: Квадратни метри

en: Square Centimeters
mk: Квадратни сантиметри

en: Square Millimeters
mk: Квадратни милиметри

en: Cubic Meters
mk: Кубни метри

en: Gallons
mk: Галони

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
mk: галон,галони,gal

en: Litres
mk: Lit

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
mk: литар,литри,литар,литри,L

en: Pints
mk: Пинти

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
mk: пинт,пинти,pt

en: Millilitres
mk: Милилитри

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
mk: милилитар,милилитри,милилитар,милилитри,mL,cm³

en: Microlitres
mk: Микролитри

en: Tonnes
mk: Тони

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
mk: тон,тони

en: Kilograms
mk: Килограми

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
mk: килограм,килограми,килограм,килограми,kg,kg

en: Pounds
mk: Фунти

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
mk: фунта,фунти,lb

en: Ounces
mk: Унци

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
mk: унца,унци,oz

en: Grams
mk: Грамови

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
mk: грам,грамови,g

en: Years
mk: Години

[ctx: unit-format]
en: %s years
mk: %s години

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
mk: година,години

en: Days
mk: Денови

[ctx: unit-format]
en: %s days
mk: %s денови

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
mk: ден,денови

en: Hours
mk: Час

[ctx: unit-format]
en: %s hours
mk: %s часови

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
mk: час,часови

en: Minutes
mk: Минути

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
mk: %s минути

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
mk: минута,минути

en: Seconds
mk: Секунди

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
mk: секунда,секунди,s

en: Milliseconds
mk: Милисекунди

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
mk: милисекунда,милисекунди,ms

en: Microseconds
mk: Микросекунди

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
mk: микросекунда,микросекунди,us,μs

en: Celsius
mk: Целзиусови

en: Farenheit
mk: Фаренхајт

en: Kelvin
mk: Келвинови

en: Angle
mk: Агол

en: Length
mk: Должина

en: Area
mk: Површина

en: Volume
mk: Волумен

en: Weight
mk: Тежина

en: Duration
mk: Времетраење

en: Temperature
mk: Температура

en: Currency
mk: Валута
