mate-calc 1.25.0 - en to mr translation catalogue (329 entries)

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
mr: फॅक्टोराइज

en: Clear
mr: पुसून टाक

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
mr: सायंटिफिक एक्सपोनंट

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
mr: मेमरि

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
mr: एक्सपोनंट

en: Undo
mr: क्रिया मागे घ्या

note: Accessible name for the store value button
en: Store
mr: स्टोर

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
mr: इंवर्स

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
mr: फॅक्टोरिअल

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
mr: ॲब्सोल्युट मूल्य

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
mr: सुपरस्क्रिप्ट

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
mr: सबस्क्रिप्ट

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
mr: संयुग संज्ञा

en: _Cancel
mr: रद्द करा(_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
mr: गणना करा (_a)

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
mr: कालावधीचा व्याज दर (_R):

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
mr: भविष्यातील मूल्य (_F):

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
mr: वर्तमान मूल्य (_V):

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
mr: दुहेरी-उतरती घसरण

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
mr: कार्यकाळ (_L):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
mr: नियतकाल (_P):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
mr: किंमत (_o):

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
mr: भविष्यातील मूल्य

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
mr: पिरिअड्स्ची संख्या (_N):

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
mr: नियतकालिक हप्ता (_P):

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
mr: सीमा (_M):

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
mr: नियमित हप्ता

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
mr: नियतकालिक लोन पेमेन्टच्या प्रमाणची गणना करतो, जेथे पेमेन्ट प्रत्येक प्रेमेन्ट कालावधीच्या समाप्तीस केले जाते.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
mr: कालावधी (_T):

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
mr: मुद्दल (_P):

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
mr: वर्तमान मूल्य

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
mr: कालावधीचा व्याज दर

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
mr: सरळ रेषेतील घसरण

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
mr: किंमत (_C):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
mr: वाचवलेला मालमत्ता (_S):

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
mr: सम-ऑफ-दि-यिअर्स्-डिजिट्स् डेप्रिकेशन

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
mr: निर्देशीत वेळकरीता ॲसेटवरील डेप्रिकेशन स्वीकारची गणना करतो, सम-ऑफ-दि-यिअर्स्-डिजिट्स् पद्धतीचा वापर करून. हि डेप्रिकेशनची पद्धत डेप्रिकेशनचा दर वाढवतो, ज्यामुळे डेप्रिकेशन एक्सपेंस भविष्याती काळ ऐवजी पूर्वीच्या काळात होतो. युजफुल लाइफ म्हणजे पिरिअड्स्ची संख्या, विशेषतया वर्ष, ज्याकरिता ॲसेटचा वापर होत नाही.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
mr: रक्कम देण्याची कालावधी

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
mr: भविष्यातील मूल्य (_V):

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
mr: दर

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
mr: कॅरेक्टर कोड अंतर्भुत करा

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
mr: अंतर्भूत करा (_I)

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
mr: अक्षर (_a):

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
mr: शिफ्ट डावी

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
mr: शिफ्ट उजवी

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
mr: अक्षर अंतर्भुत करा

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
mr: 8-बिट

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
mr: 16-बिट

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
mr: 32-बिट

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
mr: 64-बिट

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
mr: प्राधान्यक्रम

en: _Close
mr: बंद करा (_C)

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
mr: अँगल युनिट्स् (_A):

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
mr: क्रमांक रूपण (_F):

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
mr: शब्दाचे आकार (_s):

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
mr: शेवटचे शून्य दाखवा (_z)

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
mr: हजारो विभाजन दाखवा (_t)

en: MATE Calculator
mr: मेट गणनयंत्र

note: Title of main window
en: Calculator
mr: गणनयंत्र

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
mr: अंकगणित, शास्त्रीय किंवा वित्तीय गणना चालवून पहा

en: Accuracy value
mr: अचूकपणा मूल्य

en: The number of digits displayed after the numeric point
mr: न्युमेरिक पॉइंटनंतर दाखवण्याजोगी अंकांची संख्या

en: Word size
mr: शब्दाचे आकार

en: The size of the words used in bitwise operations
mr: बिटवाइज कार्यांमध्ये वापरण्याजोगी शब्दांचे आकार

en: Numeric Base
mr: न्यूमेरीक बेस्

en: The numeric base
mr: न्यूमेरीक बेस्

en: Show Thousands Separators
mr: हजार विभाजक दाखवा

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
mr: हजाराचे विभाजक मोठ्या क्रमांकात दाखवले जाते का, ते दर्शवतो.

en: Show Trailing Zeroes
mr: शेवटचे शून्य दाखवा

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
mr: डिस्पले मूल्यमध्ये न्युमेरिक पॉइंटनंतरचे कोणतेहि ट्रैलिंग झिरोज् निर्देशीत करते.

en: Show History
mr: इतिहास दर्शवा

en: Number format
mr: अंक रूपण

en: The format to display numbers in
mr: दाखण्याजोगी क्रमांक

en: Angle units
mr: कोन युनिट्स्

en: Button mode
mr: बटन मोड

en: The button mode
mr: बटन मोड

en: Source currency
mr: स्रोत चलन

en: Currency of the current calculation
mr: सध्याचे गणनाचे चलन

en: Target currency
mr: लक्ष्य चलन

en: Currency to convert the current calculation into
mr: सध्याची गणना रूपांतरीत करण्यासाठी चलन

en: Source units
mr: स्रोत युनिट्स्

en: Units of the current calculation
mr: सध्याच्या गणनाचे युनिट

en: Target units
mr: लक्ष्य युनिट्स्

en: Units to convert the current calculation into
mr: सध्याची गणना रूपांतरीत करण्यासाठी युनिट्स्

en: UAE Dirham
mr: UAE दिर्हम

en: Australian Dollar
mr: ऑस्ट्रेलियन डॉलर

en: Bulgarian Lev
mr: बुल्गेरिअन लेव

en: Bahraini Dinar
mr: बाहरैनि डिनार

en: Brunei Dollar
mr: ब्रुनै डॉलर

en: Brazilian Real
mr: ब्रझिलिअन रिअल

en: Botswana Pula
mr: बोट्स्वाना पुला

en: Canadian Dollar
mr: कॅनेडिअन डॉलर

en: CFA Franc
mr: CFA फ्रँक

en: Swiss Franc
mr: स्वीस् फ्रँक

en: Chilean Peso
mr: चिलिअन पेक्सो

en: Chinese Yuan
mr: चायनिज युआन

en: Colombian Peso
mr: कोल्मोबिअन पेसो

en: Czech Koruna
mr: चेक् कोरौना

en: Danish Krone
mr: डॅनिश् क्रोन

en: Algerian Dinar
mr: अल्जेरिअन डिनार

en: Estonian Kroon
mr: इस्टोनिअन क्रून

en: Euro
mr: युरो

en: Pound Sterling
mr: पाउंड स्टर्लिंग

en: Hong Kong Dollar
mr: हाँग काँग डॉलर

en: Croatian Kuna
mr: क्रोएशियन कुना

en: Hungarian Forint
mr: हुंगेरिअन फोरिंट

en: Indonesian Rupiah
mr: इंडोनेशियन रूपिया

en: Israeli New Shekel
mr: इजरैलि न्यु शेकेल

en: Indian Rupee
mr: इंडियन रूपी

en: Iranian Rial
mr: इरानिअन रिआल

en: Icelandic Krona
mr: आइसलँडिक क्रोना

en: Japanese Yen
mr: जपानिज येन

en: South Korean Won
mr: साउथ कोरिअन वोन

en: Kuwaiti Dinar
mr: कुवैति डिनार

en: Kazakhstani Tenge
mr: कझाकस्तानी टेंगे

en: Sri Lankan Rupee
mr: स्रि लंकन रूपी

en: Lithuanian Litas
mr: लिथ्युएनिअन लिटास्

en: Latvian Lats
mr: लॅटविअन लॅट्स्

en: Libyan Dinar
mr: लिब्यन डिनार

en: Mauritian Rupee
mr: मौरिशअन रूपी

en: Mexican Peso
mr: मेक्सिकन पेसो

en: Malaysian Ringgit
mr: मलेशिअन रिंग्गिट

en: Norwegian Krone
mr: नोर्वेजिअन क्रोन

en: Nepalese Rupee
mr: नेपालिज् रूपी

en: New Zealand Dollar
mr: न्यू झिलंड डॉलर

en: Omani Rial
mr: ओमानि रिआल

en: Peruvian Nuevo Sol
mr: पेरुविअन न्युएवो सोल

en: Philippine Peso
mr: फिलिपीन पेसो

en: Pakistani Rupee
mr: पाकिस्तानी रूपी

en: Polish Zloty
mr: पोलिश झ्लोटि

en: Qatari Riyal
mr: कतारि रिआल

en: New Romanian Leu
mr: नवीन रोमानिअन ल्यु

en: Russian Rouble
mr: रशिअल रौबल

en: Saudi Riyal
mr: सौदि रिआल

en: Swedish Krona
mr: स्विडिश क्रोना

en: Singapore Dollar
mr: सिंगापोर डॉलर

en: Thai Baht
mr: थाई बाह्त

en: Tunisian Dinar
mr: ट्युनिसिअन डिनार

en: New Turkish Lira
mr: न्यु तुर्किश लिरा

en: T&T Dollar (TTD)
mr: T&T डॉलर (TTD)

en: US Dollar
mr: US डॉलर

en: Uruguayan Peso
mr: उरूग्युआन पेसो

en: Venezuelan Bolívar
mr: वेनेझ्युएलन बोलिवर

en: South African Rand
mr: साऊथ आफ्रिकन रँड

en: Error: the number of periods must be positive
mr: त्रुटी: पिरिअड्स्ची संख्या पॉजिटिव्ह असावे

note: Description on how to use mate-calc displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
mr: वापर:
      %s — मॅथेमॅटिकल गणना सुरू का

note: Description on mate-calc application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
mr: ॲप्लिकेशन पर्याय:
      -s, --solve <equation>          दिलेले समांतरचे निर्धारण

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
mr: घटक --solve निवारण करीता समीकरण आवश्यक आहे

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
mr: अपरिचीत घटक '%s'

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
mr: Euler संख्या

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
mr: सबस्क्रिप्ट मोड [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
mr: सुपस्क्रिप्ट मोड [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
mr: साइंटिफिक एक्सपोनंट [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
mr: [+] जोडा

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
mr: वजा करा [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
mr: गुणाकार [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
mr: भागाकार [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
mr: मॉड्युलस डिव्हाइड

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
mr: अगाऊ फंक्शन्स्

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
mr: एक्सपोनंट [^ किंवा **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
mr: स्क्वेअर [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
mr: टक्केवारी [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
mr: फॅक्टोरिअल [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
mr: ॲब्सोल्युट मूल्य [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
mr: काँम्पलेक्स घटक

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
mr: काँम्पलेक्स काँजुगेट

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
mr: रूट [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
mr: स्वेअर रूट [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
mr: लॉगरिदम

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
mr: नॅचरल लॉगरिदम

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
mr: साइन

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
mr: कोसाइन

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
mr: टांजेंट

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
mr: हायपरबोलिक साइन

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
mr: हायपरबोलिक कोसाइन

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
mr: हायपरबोलिक टँजेंट

note: Tooltip for the inverse sine button
en: Inverse Sine
mr: इंवर्स साइन

note: Tooltip for the inverse cosine button
en: Inverse Cosine
mr: इंवर्स कोसाइन

note: Tooltip for the inverse tangent button
en: Inverse Tangent
mr: इंवर्स टांजेंट

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
mr: इंवर्स् [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
mr: बूलिअन AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
mr: बूलिअन OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
mr: बूलिअन एक्सक्लुझिव्ह OR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
mr: बूलिअन NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
mr: इंटिजर भाग

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
mr: फ्रॅक्शनल भाग

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
mr: रिअल घटक

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
mr: इमॅजिनरि घटक

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
mr: वन्स् काँम्पिमेंट

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
mr: टूज काँम्पिमेंट

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
mr: स्टार्ट ग्रूप [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
mr: एंड ग्रूप [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
mr: गणना परिणाम

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
mr: फॅक्टोराइज [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
mr: डिस्पले [एस्केप] नष्ट करा

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
mr: पूर्ववत् करा [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
mr: डबल डिक्लाइनिंग डिप्रिकेशन

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
mr: वित्तीय संज्ञा

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
mr: वर्षाचे एकूण संख्यामधील अंकीय घसरण

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
mr: स्ट्रैन

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
mr: बाइनरि

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
mr: ऑक्टल

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
mr: दशांश

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
mr: हेक्साडेसीमल

note: Tooltip for the round button
en: Round
mr: राउंड

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
mr: फ्लौर

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
mr: सिलिंग

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
mr: साइन

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
mr: रूपांतरन युनिट्स् बदला

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
mr: बदल रद्द कराचे इतिहास नाही

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
mr: पूर्वावत् करा इतिहास

en: No sane value to store
mr: जतन करण्यासाठी योग्य मूल्य नाही

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
mr: ओव्हरफ्लो. मोठे शब्द आकार वापरून पहा

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
mr: अपरिचीत वेरियेबल '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
mr: फंक्शन '%s' व्याख्ययीत नाही

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
mr: अपरिचीत रूपांतर

note: Uncategorized error. Show error token to user
en: Malformed expression at token '%s'
mr: टोकन '%s' मधील सदोषीत वाक्यरचना

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
mr: सदोषीत वाक्यरचना

en: Calculating
mr: गणन करत आहे

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
mr: फॅक्टोराइज करण्यासाठी इंटिजर आवश्यक

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
mr: बिटवाइज शिफ्टकरीता सेन मूल्य नाही

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
mr: दाखवलेले मूल्य इंटिजर नाही

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
mr: डिग्रिज्

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
mr: रेडियन्स्

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
mr: ग्रेडियन्स्

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
mr: स्वयं

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
mr: ठरलेले

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
mr: शास्त्रीय

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
mr: इंजिनिअरिंग

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
mr: %d डेसिमल ठिकाण दाखवा (_p)

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
mr: मदत फाइल उघडण्यास अपयशी

note: Calculator menu
en: _Calculator
mr: गणनयंत्र (_C)

note: Mode menu
en: _Mode
mr: मोड (_M)

note: View menu
en: _View
mr: दृश्य(_V)

note: Help menu label
en: _Help
mr: मदत(_H)

note: Basic menu label
en: _Basic
mr: मुलभूत (_B)

note: Advanced menu label
en: _Advanced
mr: प्रगत (_A)

note: Financial menu label
en: _Financial
mr: वित्तिय (_F)

note: Programming menu label
en: _Programming
mr: प्रोग्रामींग (_P)

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
mr: विषयसूची (_C)

en: _Copy
mr: प्रत बनवा (_C)

en: _Paste
mr: चिकटवा (_P)

en: _Undo
mr: बदल रद्द करा(_U)

en: _Redo
mr: पुन्हा करा (_R)

en: _Preferences
mr: प्राधान्यता (_P)

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: _About
mr: विषयी (_A)

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
mr: बूलिअन AND फक्त पॉझिटिव्ह क्रमांकांकरीता व्याख्ययीत केले जाते

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
mr: बूलिअन OR फक्त पॉझिटिव्ह क्रमांकांकरीता व्याख्ययीत केले जाते

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
mr: बूलिअन XOR फक्त पॉझिटिव्ह क्रमांकांकरीता व्याख्ययीत केले जाते

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
mr: बूलिअन NOT फक्त पॉझिटिव्ह क्रमांकांकरीता व्याख्ययीत केले जाते

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
mr: शिफ्ट फक्त इंटिजर मूल्यांवर संभाव्य आहे

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
mr: घटक झिरोकरीता व्याख्यीत नाही

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
mr: डिव्हिजन बाय झिरो व्याख्ययीत नाही

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
mr: झिरोचे लोगॅरिदम व्याख्ययीत नाही

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
mr: मॉड्युलस डिव्हिजन फक्त इंटिजर्सकरीता व्याख्ययीत आहे

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
mr: नकारात्मक एक्सपोनंटकरीता पावर ऑफ झिरो अव्याख्ययीत आहे

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
mr: π∕2 (90°) पासून π (180°) चे मल्टिपल्स् असणार्या अँग्सकरीता अव्याख्यीत टँजेंट

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
mr: [-1, 1] बाहेरील मूल्यांकरीता अव्याख्यीत इंवर्स् साइन

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
mr: [-1, 1] बाहेरील मूल्यांकरीता अव्याख्यीत इंवर्स् कोसाइन

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
mr: एकपेक्षा कमी मूल्यांकरीता अव्याख्यीत इंवर्स् हायपरबोलिक टँजेंट

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
mr: %s डिग्रिज्

[ctx: unit-format]
en: %s radians
mr: %s रेडियन्स्

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
mr: %s ग्रेडियन्स्

en: Parsecs
mr: पार्सेक्स्

en: Light Years
mr: लाइट इअर्स्

en: Astronomical Units
mr: ॲस्ट्रोनॉमिकल युनिट्स्

en: Nautical Miles
mr: नॉटिकल माइल्स्

en: Miles
mr: माइल्स्

en: Kilometers
mr: किलोमिटर्स्

en: Cables
mr: कॅबेल्स्

en: Fathoms
mr: फॅदम्स्

en: Meters
mr: मिटर्स्

en: Yards
mr: यार्डस्

en: Feet
mr: फीट

en: Inches
mr: इंचेस्

en: Centimeters
mr: सेंटिमिटर्स्

en: Millimeters
mr: मिलिमिटर्स्

en: Micrometers
mr: माइक्रोमिटर्स्

en: Nanometers
mr: नॅनोमिटर्स्

en: Hectares
mr: हेक्टर्स्

en: Acres
mr: एकर्स्

[ctx: unit-format]
en: %s acres
mr: %s एकर्स्

en: Square Meters
mr: स्कवेअर मिटिर्स्

en: Square Centimeters
mr: स्क्वेअर सेंटिमिटर्स्

en: Square Millimeters
mr: स्वेअर मिलिमिटर्स्

en: Cubic Meters
mr: क्युबिक मिटर्स्

en: Gallons
mr: गॅलन्स्

en: Litres
mr: लिटर्स्

en: Quarts
mr: क्वार्टस्

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
mr: क्वार्ट,क्वार्टस्,qt

en: Pints
mr: पिंट्स्

en: Millilitres
mr: मिलिलिटर्स्

en: Microlitres
mr: माइक्रोलिटर्स्

en: Tonnes
mr: टोन्स्

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
mr: टोन,टोन्स्

en: Kilograms
mr: किलोग्राम्स्

en: Pounds
mr: पाउंड्स्

en: Ounces
mr: आउंसेस्

en: Grams
mr: ग्राम्स्

en: Years
mr: वर्ष

[ctx: unit-format]
en: %s years
mr: %s वर्ष

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
mr: वर्ष,वर्ष

en: Days
mr: दिवस

[ctx: unit-format]
en: %s days
mr: %s दिवस

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
mr: दिवस,दिवस

en: Hours
mr: तास

[ctx: unit-format]
en: %s hours
mr: %s तास

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
mr: तास,तास

en: Minutes
mr: मिनिटे

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
mr: %s मिनीटे

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
mr: मिनिट,मिनिट

en: Seconds
mr: सेंकद

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
mr: सेकंद,सेकंद,s

en: Milliseconds
mr: मिलिसेकंद

en: Microseconds
mr: माइक्रोसेकंद

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
mr: माइक्रोसेकंद,माइक्रोसेकंद,us,μs

en: Celsius
mr: सेल्सिअस

en: Farenheit
mr: फरेंहैट

en: Kelvin
mr: केल्विन

en: Rankine
mr: रँकिन

en: Angle
mr: कोन

en: Length
mr: लांबी

en: Area
mr: क्षेत्र

en: Volume
mr: आवाज

en: Weight
mr: वजन

en: Duration
mr: कालावधी

en: Temperature
mr: तापमान

en: Currency
mr: चलन
